Güneş Enerjisi Sistemi

porajmos

Üye
toplam 200 watt 4 tane led armatüre enerji sağlayacak şekilde bir güneş sistemi tasarlamak istiyorum.Aşağıdaki hesapları yapatım. Almam gereken ek malzemeler nelerdir. önereceğiniz markalar, dikkat etmem gereken şeyler nelerdir.Hesaplarım doğrumudur. Led lerin 100 watt ını dc besleme yapak istiyorum.Diğelerini inverterle .Direk aküden mi bağlamalıyım. Birde hem şarj kontrol hemde inverter olarak çalışan bir cihaz almak sağlıklı olur mu. Önereceğiniz markalar, dikkat etmeme gereken şeyler nelerdir.Teşekkürler.
Günlük 2 kw lık yüke göre ;

Günlük 5 saat güneş aldığını düşünürsek

12 voltluk aküler kullanarak

2000/12 =167 amper

200 Ah / 12 V değerinde bir akününde sağlıklı şarji için de 400 Ah lik bir akü kullanmalıyız.

2000 W lık bir gücü

Günlük 5 saat güneşlenme süresiyle 400 Watt panellerle bu güç elde edilebilir.Yüzde 20 kayıp ekleyerek havanın durumuna göre 600 wattlık ya da iki tane 300 wattlık panel seçilebilir.

2 tane 2*200 A Akü

600 Watlık güç sağlayacak şekilde paneller gerekiyor

Şarj Regülatörünü ise 400 Ah akü sabaha kadar yüzde 75 tükenirse

Kalan 300 Ah ise 5 saatlik bir sürede bu aküyü doldurmak istiyorsak mppt cihazı 60 amper olmalı

60*12 =720 Watlık 24*60=1440 Watt lik şarj kontrol cihazı gerekiyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.
Hesaplar ince ince düşünülmüş güzel ama,
4 adet 200 watt led armatür den bahsettiniz.
100 watını DC besleme yapmaktan kastınız nedir?
DC ile çalışan LED armatür mü kullanacaksınız.

led driverlar ac - dc dönüşümlü zaten. Ledlerde dc gerilimle çalışıyor.Tekradan gerilimi ac ye çevirmeden kullanmak anlamında. led lerin 100 watt ını dc gerilimle beslemek diğer led leri de inverter ile beslemek ve şebekeden besliyormuş gibi driver kullanmak.

birde burda şöyle bir çelişki oluyor. 600 w panellerden en fazla 20 amper akım alabiliyoruz, değerlerine göre.Panel sayısını 60 amper alacak şekilde arttırsam maliyet yükselecek. Düşünüşüm doğru mudur. Sistemi satın alacağım eksik ya da hatalı olsun istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar.
Hesaplar ince ince düşünülmüş güzel ama,
4 adet 200 watt led armatür den bahsettiniz.
100 watını DC besleme yapmaktan kastınız nedir?
DC ile çalışan LED armatür mü kullanacaksınız.

led driverlar ac - dc dönüşümlü zaten. Ledlerde dc gerilimle çalışıyor.Tekradan gerilimi ac ye çevirmeden kullanmak anlamında. led lerin 100 watt ını dc gerilimle beslemek diğer led leri de inverter ile beslemek ve şebekeden besliyormuş gibi driver kullanmak.

birde burda şöyle bir çelişki oluyor. 600 w panellerden en fazla 20 amper akım alabiliyoruz, değerlerine göre.Panel sayısını 60 amper alacak şekilde arttırsam maliyet yükselecek. Düşünüşüm doğru mudur. Sistemi satın alacağım eksik ya da hatalı olsun istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhabalar.
24 volt 200 amper akü grubunuz olacak ve bu akülerin sağlıklı şarjı için 1/10 kuralına göre zaten 20 amper le şarj edilmesi uygundur.
Sistem sıkıntı yaratacak olursa ilave bir panel daha sonrası için düşünülebilir ilk etapta olmasada.

Merhabalar.
24 volt 200 amper akü grubunuz olacak ve bu akülerin sağlıklı şarjı için 1/10 kuralına göre zaten 20 amper le şarj edilmesi uygundur.
Sistem sıkıntı yaratacak olursa ilave bir panel daha sonrası için düşünülebilir ilk etapta olmasada.
20 amper günlük 5 saat güneşe göre 10 saatte dolduracak aküyü.Panelimi, aküyümü arttirmalıyım.

Birde İlerde panel eklersem sarj kontrol ünitesinin amperinide değiştirmeliyim.Amperide ona göre seçmeliyim.Hem inverter, hem mppt olarak çalışan inverterler var sanırım.Ayri mi, tek mi ,Hangisini tercih etmeliyim.

Tommatech marka mppt ilnverter lar cok güzel.
50 amper mppt şarj cihazı kendinde mevcut.
Hem inverter hem ayrı şarj kontrol cihazı almak yerine düşünülebilir.
Tommatech gerçekten bu işte çok iyi

Tommatech marka mppt ilnverter lar cok güzel.
50 amper mppt şarj cihazı kendinde mevcut.
Hem inverter hem ayrı şarj kontrol cihazı almak yerine düşünülebilir.
Tommatech gerçekten bu işte çok iyi
peki ben bu inverter üzerinden dc besleme yapabiliyor muyum.

Hayır inverter üzerinden DC besleme yapamazsınız.
24 volt akü çıkış gerilimini kullanmanız lazım.
24 voltu düşürmek yada yükseltmek ihtiyacı doğarsa uygun regülatör devreleri ile bu işlem yapılır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri