Taşınabilir Güneş Enerji Tesisatı Hakkında Yardım?

efikir.net

Üye
Merhabalar. Sistem basit ama benim için pratikte ilk olduğundan zor. Kampta çadırda kullanılmak üzere oto buzdolabı,aydınlatma ve laptop için güneş paneli ve tesisatının ekipmanlarını tedarik ettim. Aşağıda kabataslak çizdiğim tesisatın doğruluğu hakkında yardıma ihtiyacım var.
Tüm araştırmalarım ile tesisatı projelendirdim. Hem DC hem de AC çıkış almak istediğim için kaçak akım rölesini de ekledim. İnverterden çıkışı alıp fazı nötrü ilk kaçak akıma giriyorum, topraklamasını da ayrı toprak barasına.

1- Çadırda AC tesisatı için topraklama olmalımı, olmalı ise topraklamayı nasıl yapmalıyım, topraklama barasından yere bakır kazık mı çakmak gerekir?
2- DC tesisat için topraklamaya ihtiyaç varmıdır?
3- DC w otomat sigortaları bir videodaki öneri üzerine aliexpressten buldum getirtiyorum(10A,32A,100A) ama satın aldıktan sonra farkettim ki bu sigortaların rating voltajı 1000V imiş. 2 adet seri bağlanmış 100w güneş panellerini mppt ye girmeden önce 10A sigorta karşılıyo. Sigorta 1000V 10A old. için panelde olası yüksek voltaj gerilimi olursa sıkıntı olur mu?Şuan olmasa bile ileride seri bağlanan panel sayısı arttığında da bu dc sigortaları kullanmakta sıkıntı olurmu mesak ediyorum. Mppt için Maks. Solar Panel Giriş Voltajı 100V

devre.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kaçak akım rölesi ile ilgili olarak:
Enerjinizi şebekeden almıyorsanız ! :
Çoğu invertörlerin filtreleme kapasitörleri aracılığıyla toprağa ihmal edilebilir bir kaçak yolu vardır. Bu, invertörden toprağa sızan akım miktarının çok düşük olduğu ve bir toprak bağlantısı için önemli bir sorun olmadığı anlamına gelir.
Bazı büyük invertörlerde çift toprak bağlantısı olabilir, o zaman üreticinin dökümanına bakmak gerekir.

Ayrıca sigortalardaki voltaj yüksekliği hiç bir problem teşkil etmez, siz voltajı düşük olursa korkun.
Asıl bakılması gereken şey akımdır.

Son düzenleme:
Tüm DC ve AC tesisat için topraklama kaçınılmaz olarak bir getekliliktir. Topraklayici olarak kaliteli malzeme kullanmak şarttır. Bu som bakır çubuk, bakır boru geçirilmiş demir çubuk veya sıcak daldırma galvanizli kazık vs. Olablilir. Bütün topraklamalar bir potansiyel birleştirme barasinda birlestirilmeli ayrı ayrı olmamalıdır.
Kaçak akım rolesine gelince; bu cihaz sadece TT topraklama sistemi olan tesislerde kullanılabilir. Kaçak akım rolesi kullanacaksaniz, TT sisteme uygun işletme topraklamasi tesis etmeniz gerekiyor. Yoksa kaçak akım olmasının bir mantığı olmaz.

Biraz üfürmüşsünüz, topu topu 500w inverter için o denli sigorta ve o sayıda yük bağlamayı düşünüyorsanız masraf ... Siz tesisatı yalıtımı güzel yapın bilinçli kullanın elk çarpmaz. İnverter burda izole trafo görevinde ola ki topraklar ve açıkta kalan yüksek gerilim ucuna dokunursanız o zaman başınız ağrır ciddi anlamda başınız derde girer.

Biraz üfürmüşsünüz, topu topu 500w inverter için o denli sigorta ve o sayıda yük bağlamayı düşünüyorsanız masraf ... Siz tesisatı yalıtımı güzel yapın bilinçli kullanın elk çarpmaz. İnverter burda izole trafo görevinde ola ki topraklar ve açıkta kalan yüksek gerilim ucuna dokunursanız o zaman başınız ağrır ciddi anlamda başınız derde girer.
Cevaplar için teşekkür ederim.
İnverter küçük evet şuan yeterli benim için, anlık tüketimimde en fazla 10A olur benim. Ama ekipmanları ileride karavana geçiş içinde topluyorum.

"topraklar ve açıkta kalan yüksek gerilim ucuna dokunursanız o zaman başınız ağrır ciddi anlamda başınız derde girer." demişsiniz haklısınız, bende başımı ağrıtmamak için KAR ekledim ve bu topraklama hattını nasıl yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Tüm DC ve AC tesisat için topraklama kaçınılmaz olarak bir getekliliktir. Topraklayici olarak kaliteli malzeme kullanmak şarttır. Bu som bakır çubuk, bakır boru geçirilmiş demir çubuk veya sıcak daldırma galvanizli kazık vs. Olablilir. Bütün topraklamalar bir potansiyel birleştirme barasinda birlestirilmeli ayrı ayrı olmamalıdır.
Kaçak akım rolesine gelince; bu cihaz sadece TT topraklama sistemi olan tesislerde kullanılabilir. Kaçak akım rolesi kullanacaksaniz, TT sisteme uygun işletme topraklamasi tesis etmeniz gerekiyor. Yoksa kaçak akım olmasının bir mantığı olmaz.

Teşekkür ederim,

Peki dc ve ac aynı anda kullanıldığında bu ikisinin topraklaması tek topraklama barosunda toplamak uygunmudur doğru mu anladım acaba? Topraklama olmaz ise kaçak akım rölesi çalışmaz mı?

Kullanım alanı kamp çadırı. Kullanılacak inverter gücü toplam 500w. Topraklama barasından toprağa 1mt değilde mesela 30cm bakır çubuk çakmak yeterli olurmu?

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri