Güneş enerjisi ile 0,37 kW pompa çalıştıracağım, hesabım doğru mu?

snozr

Üye
Sevgili arkadaşlar,
Ufak çaplı tarlamda, fidanlarımı damla sulama, ufak çim alanımı fıskiye ile sulayacağım. 3 m3 hacminde bir su depom var. Planım şu şekilde:
240 Watt monokristal hulf-cut güneş paneli (2 adet)
12 volt 100 ah life po4 Megacell akü
1000w/2000w mexxsun tam sinüs inverter
30 amper mppt şarj kontrol cihazı Mexsunn
6m3/sa su basan 0,37 kW dalgıç pompa (dikey iletim 12 metre)
0,37 kW santrifüj pompa (fıskiyeler için — yatay iletim max 80 metre)

Sistemi kurduktan sonra sabah 10.00 — 15.00 arası akü tam şarj olacak (%50 verimle çalıştığını düşünürsek — kışın çalışmayacak)
Ardından dalgıç pompa çalışacak ve max 1 saat içerisinde (şamandıra kontrollü) su deposunu dolduracak.
Sonrasında santrifüj pompa yaklaşık 1 saat çalışarak damla sulama ve fıskiyelere su verecek.
Bahçeye haftada 1 veya 2 gün gidileceği için bu sistem selenoid vanalarla otomatik kontrol edilecek.
Ayrıca yalnızca telefon şarjı ve bazı akşamlarda 4 — 5 saat 5 — 6 adet 7 Watt led ışıklar açık olacak.

Ancak kafamda bazı sorular var:
1- Invertör bu monofaz ac pompaları kaldırır mı? (pompalar ayrı ayrı çalışacak, çalışma zamanları denk gelmeyecek)
2- Akü ve paneller bu sistem için yeterli olacak mı?
3- Hesabım doğru mu? Teoride doğru olsa bile pratikte sorun yaratır mı?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çalışacak mevsim muhtemelen yaz dönemi olacak. Öyle ise paneller akü kapasitesini fazlasıyla karşılar. Tüketiminiz her bir pompa için inverter kayıplarıyla 0.5kw den akü kapasitesine yakındır. Akünüz tam dolu 1200 watt enerji depolar. LFP akülerde en fazla yüzde doksanını kullanabilirsiniz. O da yaklaşık 1100 watt eder. Bu hesaba göre ışıklandırmaya enerjiniz kalmaz. O sebeple pompaların çalışma zamanlarını değiştirerek akü kapasinden fazla olan panellerin aküyü tekrar doldurması sağlanabilir. Yani sabah 10 gibi ilk pompayı bir saat çalıştırıp 2 saat şarj sonrası ya da mantıklısı akşam saatlerinde tam dolu akü ile sulama santrifüjünü çalıştırırsanız kalan yarım akü gücü diğer işleriniz için yeterli gelecektir. LFP aküler diğer akülere göre hızlı şarj olabilirler.

Çalışacak mevsim muhtemelen yaz dönemi olacak. Öyle ise paneller akü kapasitesini fazlasıyla karşılar. Tüketiminiz her bir pompa için inverter kayıplarıyla 0.5kw den akü kapasitesine yakındır. Akünüz tam dolu 1200 watt enerji depolar. LFP akülerde en fazla yüzde doksanını kullanabilirsiniz. O da yaklaşık 1100 watt eder. Bu hesaba göre ışıklandırmaya enerjiniz kalmaz. O sebeple pompaların çalışma zamanlarını değiştirerek akü kapasinden fazla olan panellerin aküyü tekrar doldurması sağlanabilir. Yani sabah 10 gibi ilk pompayı bir saat çalıştırıp 2 saat şarj sonrası ya da mantıklısı akşam saatlerinde tam dolu akü ile sulama santrifüjünü çalıştırırsanız kalan yarım akü gücü diğer işleriniz için yeterli gelecektir. LFP aküler diğer akülere göre hızlı şarj olabilirler.
Çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi planlarsam daha iyi olacak.

240 watt güneş paneli kaç voltluk genelde 24 luk oluyor bu lar 12 volt aküyü nasıl şarj edicek gündüz suluycaksaniz gayet yeterli olucaktir

240 watt güneş paneli kaç voltluk genelde 24 luk oluyor bu lar 12 volt aküyü nasıl şarj edicek gündüz suluycaksaniz gayet yeterli olucaktir
Daha önceki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla güneş panellerinin volt değeri diye bir şey yok, düzgün bir şarj kontrol cihazı ile yüksek Watt değerli bir panelle de 12 volt akü doldurulabiliyor. Ancak bu konuda bir eğitimim yok tamamen araştırmalarımdan anladığım bu. Yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim

Daha önceki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla güneş panellerinin volt değeri diye bir şey yok, düzgün bir şarj kontrol cihazı ile yüksek Watt değerli bir panelle de 12 volt akü doldurulabiliyor. Ancak bu konuda bir eğitimim yok tamamen araştırmalarımdan anladığım bu. Yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim
Yanlış bilgi! Paneller genelde 12 volt (18-23 volt) sistemde veya 24 volt (36-44 volt) sistemde üretiliyor. 36 hücreli (her bir hücre yaklaşık 0.5-0.7 volt üretir) paneller bildiğim kadar 205 watt'a kadar, bu watt değerinin üzerindeki 72 hücreli paneller de 24 volt'luk sistemlere uygundur. İki adet 12 volt'luk panel de seri bağlanarak 24 volt veya 36 volt, 48 volt şeklinde sistem kurulabilir. Bu sizin akü sayınıza ve inverter girişinize bağlıdır. Bu işe ilk giriştiğimde ben de 12 volt'luk bir sistem mi yoksa 24 volt'luk bir sistem mi kurayım diye sormuştum. Verilen bilgiler ve kendi yorumumla AC220V üretilecekse bu değere en yakın DC volt en az kayıpla çevrime sebep olur diye sonuca vardım. Mesela 8 adet akünüz varsa (8x12=96) 96 volt girişli bir inverterle daha verimli bir AC220 volt edebilirsiniz. Böyle bir sisteme de ya 8 adet 12 volt'luk paneller ya da 4 adet 24 volt'luk panel grupları bağlanmalıdır. Bu arada seri bağlanan aküler ve paneller eşdeğerde olması sağlıklı bir sistem için gereklidir.

EED40D2C-0067-436E-B6C6-6617BD78CCC4.jpeg

Bu konuda bilgim tamamen internet üzerinden olduğu için kafam karıştı. Netleştirmek için soruyorum. Paneli almak istediğim satıcının bir soruya cevabı bu şekilde. Ben bu açıklamadan yola çakmıştım.
Benim yalnızca 1 adet 12 v 100 ah aküm olacak, 240 wattlık 2 panelle doldurmam yanlış mı olur yani? 205 veya altı bir panel mi seçmeliyim?

Sisteminiz 12 volt olucaksa en doğrusu 12 volt a uygun panel olmalıdır anlamak içinde panel etiketine bakmanız yeticektir 24 voltluk panellerimin etiketinde voc(açık devre voltajı ) 38-39 volt civarında 12 volt için ise 18-20 civarlarında dir tahminimce etiketini inceleyin.
Akü 12 volt olucaksa diğer bileşenler de 12 volt a uyumlu olmali yani 12 volt aküyü 24 volt inverter bagliyamassiniz

Ekli dosyayı görüntüle 92230
Bu konuda bilgim tamamen internet üzerinden olduğu için kafam karıştı. Netleştirmek için soruyorum. Paneli almak istediğim satıcının bir soruya cevabı bu şekilde. Ben bu açıklamadan yola çakmıştım.
Benim yalnızca 1 adet 12 v 100 ah aküm olacak, 240 wattlık 2 panelle doldurmam yanlış mı olur yani? 205 veya altı bir panel mi seçmeliyim?
@01mete33 gerekli cevabı vermiş. İlave etmek istediğim, AC220V kesinlikle gerekmiyorsa sistemi DC12V üzerine kurmak. Led ampullerin 12 volt'la çalışanı var. Bildiğim kadar dalgıçlarda da var. Santrifuj motorun var mı bilmiyorum. Varsa inverter maliyetinden de, çevrim kayıplarından da tasarruf edilmiş olur.

Ekli dosyayı görüntüle 92230

Doğrusu bu, ges sistemlerde önemli olan etiketi iyi okumak, sen 3 kw lık bir inverter kullanacaksan etiket değerleri aralığında olman yeterli olacaktır, 12v sistem 12v panel 24v sistem 24 v panel yanlış, (Şarj kontrol cihazları vs için de geçerlidir), şarj voltajı ile panel giriş voltajını yakın tutmak güç kayıpları için Pwm cihazlarda düşünülebilecek bir mantık olsa bile mppt cihazlar için gerekmemektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri