Derin kuyu pompası aşırı yük çekiyor

Baki46

Üye
Selamlar herkese...
Konuya uzatmadan gireyim. 70 metreden su çekmek için 2. el dalgıç pompa var. Bunun için güneş paneli sistemi kurdum. 2 adet 280w polikristal panel 2 adet 100A jel akü 2400watt tam sinüs akıllı inverter. Dalgıç pompa ustanın söylediğine göre 1.2 kW 1.5Hp benim günlük 1 saat su çekmeye ihtiyacım var başka bir iş için kullanmıyorum. Normal şartlar altında bu sistemle istediğim suyu çekmem lazım lakin ilk çalıştırdığımda dalgıç pompa aşırı yük çekiyor ve aküler tam doluyken 27V gösterirken çalıştırmamla birlikte akü değeri 24-23V arasına düşüyor. Daha sonra 10 -12 dakika arasında su çekiyor ve akü 21V a düşüp duruyor. Durduktan sonra akü voltajı tekrardan 25V a çıkıyor. dalgıç çalışırken çektiği enerji 1.9kW olarak gösteriyor.
Çözüm olarak 3 yol öneriyorlar. 1. 2 tane daha 12 V 100 A akü 2. Frekans düşürücü inverter 3. Kondansatör.
Bunların hangisini veya hangilerini yapmam gerekiyor veya başka bir yöntem var mı var sa neler. Cevaplarınızı bekliyorum. Bir de havaların aşırı soğuk ve sıcak olmasından dolayı akülerin jeli kuruyor buna nasıl bir çözüm olabilir?
şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Güneş paneli sayısını arttırabilirsiniz.
Zaten sizin iki akü ile 10-12 dakika arasında çalışması gayet normal bir durum.
İlk kalkışta kondansatör kullanılması gerekir.
Kondansatör ekleyerek akülerin deşarj olmasının önüne geçebilirsiniz.
2 adet daha akü eklemesi yapsanız bile sistem 30 dakika ya kadar çıkabilir.
gündüz saatlerinde 11-12-13 saatleri arasında güneş panelleri tam kapasite çalışır. Bu saatlere çalışma yaparsanız daha da verim artar.
Benim tavsiyem şudur.
Güneş paneli sayısını arttırın.
2 adet daha akü eklemesi yapın.
Kondansatör eklemesi de şart.

Güneş paneli sayısını arttırabilirsiniz.
Zaten sizin iki akü ile 10-12 dakika arasında çalışması gayet normal bir durum.
İlk kalkışta kondansatör kullanılması gerekir.
Kondansatör ekleyerek akülerin deşarj olmasının önüne geçebilirsiniz.
2 adet daha akü eklemesi yapsanız bile sistem 30 dakika ya kadar çıkabilir.
gündüz saatlerinde 11-12-13 saatleri arasında güneş panelleri tam kapasite çalışır. Bu saatlere çalışma yaparsanız daha da verim artar.
Benim tavsiyem şudur.
Güneş paneli sayısını arttırın.
2 adet daha akü eklemesi yapın.
Kondansatör eklemesi de şart.
kondansatör seçimi nasıl olmalı hangi marka gücü vs öneriniz var mı?

kondansatör seçimi nasıl olmalı hangi marka gücü vs öneriniz var mı?
Malesef kondansatör seçimi ile ilgili bir bilgim yok.
Ancak şu kadarını biliyorum ki akülerin ilk çalışma esnasında deşarj olmaması için kondansatör takılması gerekir.
Motor ilk kalkış esnasında aşırı yük çeker. Motor ilk çalışmasını kondansatör üzerinden yaparsa aküler deşarj olmaz.
İlk olarak fazla masraf olmasın diye kondansatör bağlayınız.
Eğer sorun devam ederse akü sayısını ve panel sayısını arttırmanızı tavsiye edebilirim.

Malesef kondansatör seçimi ile ilgili bir bilgim yok.
Ancak şu kadarını biliyorum ki akülerin ilk çalışma esnasında deşarj olmaması için kondansatör takılması gerekir.
Motor ilk kalkış esnasında aşırı yük çeker. Motor ilk çalışmasını kondansatör üzerinden yaparsa aküler deşarj olmaz.
İlk olarak fazla masraf olmasın diye kondansatör bağlayınız.
Eğer sorun devam ederse akü sayısını ve panel sayısını arttırmanızı tavsiye edebilirim.
İlginiz için teşekkürler

İlginiz için teşekkürler
Ben teşekkür ederim.
Konuya yarın bir çok arkadaşımız cevap yazacaktır.
Onlarında bu konuda söyleyecek mutlaka bir kaç sözü vardır.
kondansatör gücünü 1.38 kvar olarak hesapladım 1.50 kvar da alabilir ama tam olarak emin değilim. Yarın konuyu takip etmenizi öneririm. Mutlaka bilgi sahibi arkadaşlar cevap yazacaktır.

Bu konuya cevap yazacak arkadaş yok mu?
Konuyu yukarıya taşıyayım. Belki cevap yazan olur :)

Ekli dosyalar

• Kondansatorler_Kullanim_Kilavuzu_Web_Vs_18_1.pdf
    851.6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Şimdi harcamaya bakılırsa 2000 watt motor 24 voltta 83 küsur amper çekiyor.
Sizin akü 100 amper (2 adet 12volt seri bağlı diye düşünüyorum)olduğuna göre
Hiç kayıp olmasa 30-45 dak. gitmesi lazım teoride.Ama akü kaybı,invertör kaybı,vs gibi
durumlardan dolayı 10-15 dakika gitmesi normal duruyor.
Bu hesaba göre size en az 4 akü lazımki 1 saat çalışsın.
Ayrıca bu aküler kolayca dolmayacağı için panel takviyeside lazım.
Kondansatör bir nebze rahatlatır fakat esas çözüm değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri