hepsini yapmaya çalışacağım teşekkür ederim bu alanda pek bilgim yok açıkçası ,mülakatta sorulan bir soru acil işe ihtiyacım olduğundan yapmak istedim . fakat bir türlü yapamıyorum ,işe almak isteyen yer de benim yeni mezun olduğumu ve bu alanda bilgim olmadığını biliyor fakat böyle bir soru sormak istemiş ben de yapmak istedim
1-umarım işe girmişsindir
2- bilmediğin bir konuda biliyormuş gibi yapma puan kaybedersin
3- konuyu irdele kafanda canlandır benim yaptığım gibi bilmesem bile olasılıkları hesapla
4-bana böyle bir soru yada iş verseler, araştırmam gerekir derim.
5- araştırma yaparken de ihtiyaçlar neler sorusunu sorarım
sen kafadan 400 amper dalgıç dedin, bizler çuvalladık. tasarıma ve hayal gücüne güven. tuzak sorularda uyanık ol, onlar senin yapamıyacağını zaten biliyorlar, ama istedikleri senin nasıl bir çözüm üreteceğin. umarım yol haritası olmuştur.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kafadan demedim soruda verdiler efendim.Derin kuyunun çalıştığı amper 400 A diye direk yazmışlar.işe giremedim daha maalesef ama ben girmesem de bunu çözmek istiyorum ,öncelikle pompa türünü gücünü aküyü inverteri her şeyi hesaplamam gerekiyor diye düşündüm daha sonra güneş panelinin ne kadar kullanılacağını; fakat pompayı bir türlü hesap edemiyorum çünkü ben enerji adına bir ders görmedim fakat rüzgar enerjisi olsun sunum yapmışlığım var güneş enerjisini de merak ediyorum ,yani ölmeden önce bilgi sahibi olmak istediğim alanlardan birisi, teşekkür ederim size de vakit ayırdığınız için
1-umarım işe girmişsindir
2- bilmediğin bir konuda biliyormuş gibi yapma puan kaybedersin
3- konuyu irdele kafanda canlandır benim yaptığım gibi bilmesem bile olasılıkları hesapla
4-bana böyle bir soru yada iş verseler, araştırmam gerekir derim.
5- araştırma yaparken de ihtiyaçlar neler sorusunu sorarım
sen kafadan 400 amper dalgıç dedin, bizler çuvalladık. tasarıma ve hayal gücüne güven. tuzak sorularda uyanık ol, onlar senin yapamıyacağını zaten biliyorlar, ama istedikleri senin nasıl bir çözüm üreteceğin. umarım yol haritası olmuştur.
aslında biliyormuş gibi de yapmadım dümdüz bilmiyorum ama iş içerisinde öğrenirim dedim zaten projeleri autocad üzerinden çizeceğim autocad programında iyiyimdir hakediş yapmışlığım var stajımda,dersini de aldım ders de verdim.Benim söylediğim şeyler bunlardı onların sorusu bu oldu.
Bana bilmediğini biliyoruz ama sen yine de yap gönder önemli olan yaratıcılığın dediler araştırıyorum ama biraz olsun anlasam da çoğunlukta anlayamıyorum tecrübeli mühendis büyüklerime sordum makine olsun elektrik olsun onlar da yapamadıklarını söylediler bu da zihnimde bir engel oldu diyebilirim bu konu hakkında

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu iş bir kişinin tasarlıyacağı yapabileceği bir iş değil. benim yaptığım gibi parçala bildiğin yerleri yapılandır bilmediğin yerlerde de yardım alabileceğin kişi yada kurumları etiketle. senin elektrik mühendisi olduğunu varsayıyorum.(burada ben olarak yazacağım sakın yanlış anlama)
1- ben elektrik mühendisiyim tarla sulamadan anlamam
2-derin kuyu pompaları sadece çizim ve bilgi olarak var, kapasitesi benim konum değil
3- suyun isale hattı başka bir mühendislik işi
4-verilen doneler yeterli olursa proje çizilip hayata geçirebilir. kullanılan(cak) malzemeler ve tasarı birleştirilirse ben bunu aotocad ile size bir sunum olarak verebilirim.
malzemeler derin kuyu pompası kw gücü amper gücü mümkünse marka, aktarım isale pompası kw amper gücü ve marka, tarla sulama sistemi pompa ve çalışma sistemi, vb
bu bilgiler doğrultusunda güç hesabı yapıp ne kadar enerji ihtiyacınız olduğu ortaya çıkar. panel m2 ve kablo hesapları diğer şeyleri hesaplayabilirsin. benim kafam bu kadar bastı kusuruma bakma. ve hatam olduysa sürçilisan ettiysem affola

bu iş bir kişinin tasarlıyacağı yapabileceği bir iş değil. benim yaptığım gibi parçala bildiğin yerleri yapılandır bilmediğin yerlerde de yardım alabileceğin kişi yada kurumları etiketle. senin elektrik mühendisi olduğunu varsayıyorum.(burada ben olarak yazacağım sakın yanlış anlama)
1- ben elektrik mühendisiyim tarla sulamadan anlamam
2-derin kuyu pompaları sadece çizim ve bilgi olarak var, kapasitesi benim konum değil
3- suyun isale hattı başka bir mühendislik işi
4-verilen doneler yeterli olursa proje çizilip hayata geçirebilir. kullanılan(cak) malzemeler ve tasarı birleştirilirse ben bunu aotocad ile size bir sunum olarak verebilirim.
malzemeler derin kuyu pompası kw gücü amper gücü mümkünse marka, aktarım isale pompası kw amper gücü ve marka, tarla sulama sistemi pompa ve çalışma sistemi, vb
bu bilgiler doğrultusunda güç hesabı yapıp ne kadar enerji ihtiyacınız olduğu ortaya çıkar. panel m2 ve kablo hesapları diğer şeyleri hesaplayabilirsin. benim kafam bu kadar bastı kusuruma bakma. ve hatam olduysa sürçilisan ettiysem affola
teşekkür ederim elektrik elektronik müh mezunuyum dediğim gibi güneş enerjisiyle alakalı ayrıntılı bir ders görmedik bu yüzden foruma yazmak ve öğrenmek istedim ,vakit ayırıp cevaplamanız bile yeter bana Allah razı olsun.
1.10km mesafeye basması pompa için imkansız mıdır bunu bilmiyorum tam olarak nasıl yapılabilir bu kısım 30 mt rakım demek o yerin ne kadar güneş aldığına dair eğimini mi belirtiyor,güneşin açısına göre eğim alan yerlere baktığımda yaklaşık olarak edirneyi buldum yani güneşten yararlanılan en az süreye göre bi hesaplama yapmam mı gerekiyor ,
2.pompanın türü ve gücü hesaplanırken dinamik ve statik seviyenin hesaplanması gerekiyormuş bu seviyeleri sizce nasıl hesaplayabilirim?
3.bana verilen sulama borusunun çapına ve inç uzunluğuna göre bir pompa mı düşünmem gerekiyor?
4.derin kuyu haci ve derin kuyunun çalıştığı amper ne gibi fayda sağlıyor bana ,ufak bir fikir verirseniz çok sevinirim gerçekten.Bilmiyorsanız da kusura bakmayın vaktinizi çalmak istemiyorum.iyi günler dilerim.

10 kmye su vermek sorun değil de, masraflı. rakım arazinin denizden yüksekliği demektir. yani sen bir tepenin alt kenarındasın en tepe nokta 30m. bu da eğime göre değişir ama yokuş yukarı demektir. pompanın gücü yukarıya doğru (h) olarak hesaplanır. yatay olarak bir hesabı var ama emin olmadığım için bir şey diyemiyorum. galiba yatay 10 m, dikey 10 cm yanılıyor olabilirim. dediğim gibi pompa gücünü hesaplarken tüketimi bilmen lazım. tarla sulanacak 2 kere 100 fıskiye günlük su ihtiyacı ne kadar kaç m3, ton. bunu bilirsen rezervli bir sistem en iyisidir(depolu,sarnıçlı) pompa 24 saat yerine belli bir süre çalışır. amper bildiğin üzere güç, tüketim demektir. 220 volt bir motor 20 amper çekerken 380 volt aynı güçteki motor da 7 amper gibi bir güç tüketir(bu bilgiler sadece tahmini gerçek değerler farklı olabilir) o zaman kurulacak sistem 380 mı olmalı 220 mi olmalı maliyet ve uygulanabilirlik hesabı yapılmalı. sarnıçlı sistem her durumda ekonomik olacaktır diye ben düşünüyorum.
nette baktım 400 amper 200kw motor için gibi bir şey okudum, attığın taş ürküttüğün kurbağaya deysin hesabı yaparsam 3-5 kw 5-10 amper çeken 5 tane pompa kullansam bu işi çözerim hesabı yapıyorum. bu da % 20 gibi düşük bir güç tüketimi, %20 gibi bir motor tasarrufu demektir. bunlar benim kendi fikirlerim. umarım işine yarar.

teşekkür ederim elektrik elektronik müh mezunuyum dediğim gibi güneş enerjisiyle alakalı ayrıntılı bir ders görmedik bu yüzden foruma yazmak ve öğrenmek istedim ,vakit ayırıp cevaplamanız bile yeter bana Allah razı olsun.
1.10km mesafeye basması pompa için imkansız mıdır bunu bilmiyorum tam olarak nasıl yapılabilir bu kısım 30 mt rakım demek o yerin ne kadar güneş aldığına dair eğimini mi belirtiyor,güneşin açısına göre eğim alan yerlere baktığımda yaklaşık olarak edirneyi buldum yani güneşten yararlanılan en az süreye göre bi hesaplama yapmam mı gerekiyor ,
2.pompanın türü ve gücü hesaplanırken dinamik ve statik seviyenin hesaplanması gerekiyormuş bu seviyeleri sizce nasıl hesaplayabilirim?
3.bana verilen sulama borusunun çapına ve inç uzunluğuna göre bir pompa mı düşünmem gerekiyor?
4.derin kuyu haci ve derin kuyunun çalıştığı amper ne gibi fayda sağlıyor bana ,ufak bir fikir verirseniz çok sevinirim gerçekten.Bilmiyorsanız da kusura bakmayın vaktinizi çalmak istemiyorum.iyi günler dilerim.

Bu işte kullanılacak pompaya karar verilecek.
Pompa hattında kullanılacak boru tipi belirle-
necek ve bu borunun çapı,borudaki hat ka-
yıpları hesaplanacak ( mesafe,kod farkı vs.
gibi bilgilerden yararlanılarak ).Belli oranda
EK ( pratikte,enayi katsayısı olarak geçer ve
% 10 gibi büyük olacak demektir ) eklenecek.
Kullanılması düşünülen pompa gücü için,ihti-
yaç debi ve basma yüksekliği girilerek pom-
pa tipi tesbit edilecek.Pompa datalarından,
bu pompaya ait motor gücü belirlenecek.
Gelelim cevaba.Şimdi,bu işlemlerin hepsi,elde-
ki dokümanlardan yararlanılarak yapılması
gereken mühendislik hesaplamasıdır.FERİŞ-
TAHI GELSE,bu bilgiler olmadan sonuca ula-
şamaz.Mülakatta,bu işlem sırası anlatılabilir.
Bunun dışında bir hesap veya cevaplama is-
teniyor ise,yapılan davranış TAM BİR DEY-
YUSLUK OLUP, " seni almak istemiyorumun
ama,bak sende sorumuzu bilemedin,o ne-
denle sende bize bok atma " demenin arap-
çasıdır.Esasında,bu konu,elektrikçiye değil,
makinacıya ait bir konudur,o da başka bir
muhabbet konusu .

hepsini yapmaya çalışacağım teşekkür ederim bu alanda pek bilgim yok açıkçası ,mülakatta sorulan bir soru acil işe ihtiyacım olduğundan yapmak istedim . fakat bir türlü yapamıyorum ,işe almak isteyen yer de benim yeni mezun olduğumu ve bu alanda bilgim olmadığını biliyor fakat böyle bir soru sormak istemiş ben de yapmak istedim
olay basit abartıya da fazla gerek yok.
suyu kuyudan çektikten sonra boru hattını tarlanın en yüksek kısmına yüzde otuz meyil gördüğün yere bir havuz yapıyorsun. havuz yaptığın yere güneş enerji sistemiyle çalışan bir su dalgıcı ekliyorsun. fazla mühendisliğe de gerek yok. damlama sistem kuracaksan çok fazla güçlü bir motora bile gerek yoktur. uzuz maliyetle bu işi halledebilirsin. aşırı mühendislik can sıkar. olay çok basit....

olay basit abartıya da fazla gerek yok.
suyu kuyudan çektikten sonra boru hattını tarlanın en yüksek kısmına yüzde otuz meyil gördüğün yere bir havuz yapıyorsun. havuz yaptığın yere güneş enerji sistemiyle çalışan bir su dalgıcı ekliyorsun. fazla mühendisliğe de gerek yok. damlama sistem kuracaksan çok fazla güçlü bir motora bile gerek yoktur. uzuz maliyetle bu işi halledebilirsin. aşırı mühendislik can sıkar. olay çok basit....
bunlara bile hiç gerek yok güzelyalılı arkadaş, kuyunun başına bir çıkrık, kovayla çek suyu dök yalağa oradan gider sen merak etme. o projenin hayata geçmesi için gerekli olan en az 5 adet işinin ehli(mühendis) lazım. sanırım soruyu iyi okuyamamışsınız. 60 m kuyu, 10 km ileri taşı, 30 rakımlı bir tarla, 100 tane fıskiye ve günde 4 saat sulama yani ben işin içinden çıkamadım, sen bir kalemde çözdün helal olsun.

Hani bir Milli Eğitim Bakanı söylemiş derler.
" Şu okullar olmasa,Milli Eğitim Bakanlığı ne
kadar kolay olurdu " Arkadaşımız,öyle demek
istemiş heralde :oops:

Hani bir Milli Eğitim Bakanı söylemiş derler.
" Şu okullar olmasa,Milli Eğitim Bakanlığı ne
kadar kolay olurdu " Arkadaşımız,öyle demek
istemiş heralde :oops:
aynen ustam. ben mühendis değilim, liseyi bile yüksek ihtisas yaparak 8 yılda bitirdim, ama eğer yüksek ihtisas yapmasaydım garanti profesör olurdum.:D:D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri