Güneş enerjisi 15 kw dalgıç pompa soru

egs1905

Üye
Şu an kurulu sistemde 11 kW dalgıç pompa panosu var.Gerekli koruma röleleriyle(su seviye,zaman rölesi) yıldız üçgen yol verme olarak çalışıyor.80-90 metreden su çekiyor.26 A civari yük akımı.Elektrik zamları nedeniyle güneş enerjisi kullanacağım.Artezyenin olduğu yere değil 600 metre uzaklıktaki yerde güneş panellerini koyup oradan invertör ile 3 faz AC elde edip direklerle artezyenin olduğu yere taşımak istiyorum.İnvertör sisteminden elde ettiğim 3 fazı 600 metre taşıyarak direkt kurulu panoma(şebekenin bağlandığı fazlar yerine)bağlayabilir miyim?
Gece olunca da şebekeyi kullanmak istiyorum onun için de ya güneş ya da Şebeke diye şalter yapabilir miyim?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-06-05 at 05.33.29.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-05 at 05.33.29.jpeg
    67 KB · Görüntüleme: 63
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
O mesafeden güç taşımak,aslında,makul
düşünce değil.Ancak,işin mali yönü ka -
bul edilebilir ise 35 mm² uygun gibi görün-
mekle beraber,kablolardaki güç kayıpları-
nı önlemek bakımından 50 mm² NYY çe-
kilmesi düşünülebilir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-06-05-08-59-28-76.jpg
    Screenshot_2022-06-05-08-59-28-76.jpg
    143.7 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_2022-06-05-09-06-03-02.jpg
    Screenshot_2022-06-05-09-06-03-02.jpg
    162.1 KB · Görüntüleme: 51
  • Screenshot_2022-06-05-09-29-39-45.jpg
    Screenshot_2022-06-05-09-29-39-45.jpg
    198.4 KB · Görüntüleme: 47
O mesafeden güç taşımak,aslında,makul
düşünce değil.Ancak,işin mali yönü ka -
bul edilebilir ise 35 mm² uygun gibi görün-
mekle beraber,kablolardaki güç kayıpları-
nı önlemek bakımından 50 mm² NYY çe-
kilmesi düşünülebilir.
sami hocama katılıyorum lakin burda soruda yanlış şimdi eğer on grid bir solar yapacaksanız bu kaç kw olacak bunu illaki şebekeye bağlıyacaksınız ha siz bu on grid sistemden sadece 11 kw çekmek istiyorsanız ona göre hesap yapılabilir . eğer direkten götürecekseniz bu illaki aliminyum iletkenle olacaktır buda kesit biraz daha fazla olacaktır . tarla diyorsunuz rüzgar ve salınım sıcaklık ve seğim düşünülürse swallow kulanmak gerekebilir falan filan .. iyi hesap lazım

sami hocama katılıyorum lakin burda soruda yanlış şimdi eğer on grid bir solar yapacaksanız bu kaç kw olacak bunu illaki şebekeye bağlıyacaksınız ha siz bu on grid sistemden sadece 11 kw çekmek istiyorsanız ona göre hesap yapılabilir . eğer direkten götürecekseniz bu illaki aliminyum iletkenle olacaktır buda kesit biraz daha fazla olacaktır . tarla diyorsunuz rüzgar ve salınım sıcaklık ve seğim düşünülürse swallow kulanmak gerekebilir falan filan .. iyi hesap lazım
Panellerin gözümüzün önünde olmasını istiyorum. İnvertörden çıkış aldıktan sonra aliminyum tellerle 3 fazı taşıyacağız. Solar kablolarla gerilim dediğiniz gibi çok düşük olur. Sistem off grid olacak ama gece olunca güneşi kapatıp hemen yanında olan şebekeden enerji besleyeceğiz. Yapılabilir diye düşündüm bilgilerinizi almak istedim.

Panellerin gözümüzün önünde olmasını istiyorum. İnvertörden çıkış aldıktan sonra aliminyum tellerle 3 fazı taşıyacağız. Solar kablolarla gerilim dediğiniz gibi çok düşük olur. Sistem off grid olacak ama gece olunca güneşi kapatıp hemen yanında olan şebekeden enerji besleyeceğiz. Yapılabilir diye düşündüm bilgilerinizi almak istedim.
of grid yapma abi parana yazık sulama için olmaz 11kw a akü dayandıramazsın akü teknolojisi gelişirse aküler derin deşarja daynırsa belki o zaman faydalı olur 3-4 kw tan sonrası of gridde külliyen zarar . paneller gözünün önünde olmayacak güneşinin gözünün önünde olacak kuyuyu panelin yanına aç bence .

of grid yapma abi parana yazık sulama için olmaz 11kw a akü dayandıramazsın akü teknolojisi gelişirse aküler derin deşarja daynırsa belki o zaman faydalı olur 3-4 kw tan sonrası of gridde külliyen zarar . paneller gözünün önünde olmayacak güneşinin gözünün önünde olacak kuyuyu panelin yanına aç bence .
Akü kullanmayacağım ki ben.Güneşten aldığım gücü inverterden 3 faz şeklinde panellerin olduğu yerden alıp 600 m deki artezyen panosuna direklerle taşıyacağım. Gece ise panoyu şebekeden kullanacağım bu olur mu?

Akü kullanmayacağım ki ben.Güneşten aldığım gücü inverterden 3 faz şeklinde panellerin olduğu yerden alıp 600 m deki artezyen panosuna direklerle taşıyacağım. Gece ise panoyu şebekeden kullanacağım bu olur mu?
Canım abim of grid dedik değilmi . şimdi şebekesiz off grid invertörler yeni çıktı bu 1 . daha tam çalışıp çalışmadığı belli değil bu 2 fiyatları çok pahalıymış 3. şimdi yalan yok ben daha akü olmadan of grid çalışan bir sistem görmedim . çalışıyorlar üzerinde türkiyeey geldimi bilmiyorum . sadece almanya da fuarda gördüm oluyor dediler ama bir para sölediler akla zarar ..
ha öle bir marka varsa türkiyede bizimlede paylaşırsan çok menun olurum bakarız inceleriz yanlış bilgilerimizden arınırız.
aküsüz yapmak için mevcut invertörlerin şebekeyi görmesi lazım . ki şebekedeki sinüse ve voltaja göre İGBT ler tetikleme yapsın yoksa şebeke olmazsa karşısında çalışmaz .. bunada on grid diyorlar ..
sen of grid dedin bundada akü oluyor bildiğin ups mantığı sadece şebekenin yerinde solar panel aküyü şarj ediyor ordan volytaj alıyorsun .. benim bildiğim bu istersen sen benden daha iyi bilen birine sor .

Direklerle taşınıyorsa,hesabımı geri aldım !

Canım abim of grid dedik değilmi . şimdi şebekesiz off grid invertörler yeni çıktı bu 1 . daha tam çalışıp çalışmadığı belli değil bu 2 fiyatları çok pahalıymış 3. şimdi yalan yok ben daha akü olmadan of grid çalışan bir sistem görmedim . çalışıyorlar üzerinde türkiyeey geldimi bilmiyorum . sadece almanya da fuarda gördüm oluyor dediler ama bir para sölediler akla zarar ..
ha öle bir marka varsa türkiyede bizimlede paylaşırsan çok menun olurum bakarız inceleriz yanlış bilgilerimizden arınırız.
aküsüz yapmak için mevcut invertörlerin şebekeyi görmesi lazım . ki şebekedeki sinüse ve voltaja göre İGBT ler tetikleme yapsın yoksa şebeke olmazsa karşısında çalışmaz .. bunada on grid diyorlar ..
sen of grid dedin bundada akü oluyor bildiğin ups mantığı sadece şebekenin yerinde solar panel aküyü şarj ediyor ordan volytaj alıyorsun .. benim bildiğim bu istersen sen benden daha iyi bilen birine sor .
Nasıl çalışmasın anlayamadım.Şebekeden uzakta dağ başında sulamaların çoğu böyle yapılıyor.Şebeke niye şart olsun invertöre o nerden çıktı?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri