Kompanzasyon panolarında sabit grup

Sn. Yaşlı Uzman,

Ülkemizde aranılan teknik eleman, bu işin okullarında eğitimini aldıktan sonra, sahaya inerek sorunların çözümü ile uğraşan insan eksikliğidir.

Malesef bu tip eleman bulmak ülkemizde çok zor. İnsanlar işin kolayına kaçarak. Teknik kitaplarda yazan kalıplaşmış açıklamaları başkalarına anlatarak, bulunmuş oldukları mevkileri sağlamlaştırmaya çalışmaktalar.

Farklı bir sorunla karşılaştıklarında ise cihaz arızalıdır.,deyip işin içinden sıyrılmaya çalışmaktalar.

İnsanlar Mesleklerinde ilerlemek istiyorlarsa başkaların fikirlerine de saygılı olmalı diye düşünmekteyim.

Yukarıda sormuş olduğum soruları tekrar ediyorum.

İlk sorum bu.

Orta gerilim trafolarının ihtiyacını da karşılamak için sabit gruplar ilave edilmekte.

Orta gerilim trafoları, ADP'nin dışında(arka kısmında) olduğu için ADP panosunda bulunan kompanzasyon akım trafosu Orta gerilim trafosunun ihtiyacını algılayamayacaktır.

Dolayısı ile eğer, orta gerilim kısmında kompanzasyon yapılıyor ise sabit grup konulabilir.

Yok eğer ADP kısmında kompanzasyon yapılıyor ise. Sabit kompanzasyon koymaya gerek bulunmamakta diye düşünmekteyim.Çünkü akım trafosu bu ihtiyacı algılamayacaktır.

Bu soruma cevap olarak.

Bu forumda 2 gündür anlattığınız şeyleri Meslek liselerinde 2. sınfta öğretiyorlar.

Benim farklı fikirlere ihtiyacım var. Konu ile ilgili, bir Prf. kitabında okumuş olduğum açıklamalar aklıma geldi. Bunları sizlerle paylaştım.

Cevap yok. Yanlızca alay. Alay edilen burada ben miyim? Prf. mü?

Burada şunu hatırlatmak isterim. İnsanlar her şeyi bilemez. Öğrenmesi için sabit fikirli değil, araştırmacı olması gerekmekte.Bu benim fikrim.

Yukarda anlattıklarım. Benim ifadelerim değil. Bir profesörün ifadeleri. İnanmıyor isen iz kitabı alıp okumanızı öneririm.

Saygılar,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn uzman 28 bey
Öncelikle akademik olarak musfa bayram hocanın ögrencisinin ögrencisi olarak cemil güründü hocamızdan bu konuları ögrenmiş bulunmaktayım ama bahsettginiz gibi bir olay düşünemedim benim de görüşlerim Yaşlı uzman bey le örtüşüyor bence bazen okudugumuz bilgilerin yorumlaması tam olmuyor gibi saygılar

Sn. Yaşlı Uzman,

Ülkemizde aranılan teknik eleman, bu işin okullarında eğitimini aldıktan sonra, sahaya inerek sorunların çözümü ile uğraşan insan eksikliğidir.
Doğrudur teorik bilgisi sağlam saha tecrübesi edinmiş teknik eleman sayısı azdır.

Malesef bu tip eleman bulmak ülkemizde çok zor. İnsanlar işin kolayına kaçarak. Teknik kitaplarda yazan kalıplaşmış açıklamaları başkalarına anlatarak, bulunmuş oldukları mevkileri sağlamlaştırmaya çalışmaktalar.
Memurum mevki sorunum hiç olmadı, böyle düşüncelerimde hiçbir zaman olmadı. Mesleğimle ilgili bir sorunda hiç bir zaman geçici uydurma çözümler üretmedim. Daima çözümcü ve kalıcı çözümcü fikirler öne sürerim. Şimdiye kadar hiç problem yaşamadım, yaptığım işlere geri dönmek zorunda kalmadım.

Farklı bir sorunla karşılaştıklarında ise cihaz arızalıdır.,deyip işin içinden sıyrılmaya çalışmaktalar.
İnsanlar Mesleklerinde ilerlemek istiyorlarsa başkaların fikirlerine de saygılı olmalı diye düşünmekteyim.
Hayatım boyunca zamanımın çoğunu harcadığım, mesleğimde edindiğim temel bilgilere aykırı fikrilere hiç bir zaman saygım olmadı olmazda. Bu konuda gerektiğinde kırıcıda davranabilirim.

Yukarıda sormuş olduğum soruları tekrar ediyorum.

İlk sorum bu.

Orta gerilim trafolarının ihtiyacını da karşılamak için sabit gruplar ilave edilmekte.
Evet edilmekte bunu ilk mesajınızdaki sorunuza cevap verirken belirttim.Orta gerilim trafolarına güç trafosu denir siz ise primeri O.G. sekonderi A.G. olan dağıtım trafolarından bashetmektesiniz. Önemli bir yanlışınızı düzeltme gereği duyuyorum.

Orta gerilim trafoları, ADP'nin dışında(arka kısmında) olduğu için ADP panosunda bulunan kompanzasyon akım trafosu Orta gerilim trafosunun ihtiyacını algılayamayacaktır.
Dolayısı ile eğer, orta gerilim kısmında kompanzasyon yapılıyor ise sabit grup konulabilir.
Evet bunu 2.mesajımda belirttim. Otomatik ompanzasyon sistemi içine sabit grup konulmaz bunu iyi bilin yeter.

Yok eğer ADP kısmında kompanzasyon yapılıyor ise. Sabit kompanzasyon koymaya gerek bulunmamakta diye düşünmekteyim.Çünkü akım trafosu bu ihtiyacı algılamayacaktır.
Kompanzasyon zaten A.G.'den yapılamkta ölçümün A.G.'den yapılma durumundan bahsediyor olsanız gerek herhalde yazarken şaşırdınız. Ölçüm A.G. sistemde Trafo var ise TEDAŞ sabit istiyor onlar istediği için koyuyoruz evet.

Bu soruma cevap olarak.

Bu forumda 2 gündür anlattığınız şeyleri Meslek liselerinde 2. sınfta öğretiyorlar.
Olabilir ancak ne yazık ki sizlerin bunları anlayamadığınızı üzülerek görüyorum.

Benim farklı fikirlere ihtiyacım var. Konu ile ilgili, bir Prf. kitabında okumuş olduğum açıklamalar aklıma geldi. Bunları sizlerle paylaştım.
Doğruları ortaya döktüm sadece bunun dışında farklı fikir yanlış fikir olacaktır.

Cevap yok. Yanlızca alay. Alay edilen burada ben miyim? Prf. mü?
Prof prof dediniz sizden rica ettim yazısından 2 satır bile zahmet edip koymadınız.

Burada şunu hatırlatmak isterim. İnsanlar her şeyi bilemez. Öğrenmesi için sabit fikirli değil, araştırmacı olması gerekmekte.Bu benim fikrim.
Evet insanlar bilmediğini araştırmalıdır.Bahsedilen konular elektriğin temeli ile alakalı değişmez temellerdir.

Yukarda anlattıklarım. Benim ifadelerim değil. Bir profesörün ifadeleri. İnanmıyor isen iz kitabı alıp okumanızı öneririm.
Ben çok kitap okudum Mühendisliğe teknik lisesinden geçen azınlık gruptanım sayısız mesleki kitap,dergi,broşür ve makale okumuşumdur. Şimdiye kadar edindiğim bilgilere tezat hiç birşeye denk gelmedim.

Şimdi isterseniz sizinde de dediğiniz gibi sözü diğer değerli üyelere bırakalım. Onların yorumlarınıda bir okuyun bakalım ne diyorlar?
Size çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Sn. Yaşlı Uzman,

Bahsetmiş olduğum kitap Birsen Yayınları tarafından 2000 yılında baskı yapılmış olup. Ben bahsi geçen kitabı ben 2003 yılında temin ettim.Şu an için elimde bulunan kitabın kapak sayfası kopmuş durumda. Kitabın ismi de malesef yanlızca kapak sayfasında yazmakta idi.Yanlış hatırlamıyor isem kitabın adı. ''Elektrik Tesislerinde Reaktif Güç Kompanzasyonu''Bildiğim kadarı ile hocanın kompanzasyon üzerine yazmış olduğu bir tane kitap bulunmakta.Kitap yaklaşık 250 sayfadan oluşmakta. Kompanzasyon ile ilgili aklınıza gelebilecek olan hemen hemen bütün sorulara cevap verebilecek nitelikte bir kitap. Kitabın sonlarında harmoniklere de değinilmiş.

Bütün arkadaşlara, kitabı bu vesile ile okumalarını tavsiye ederim.

Bende bulunan kitabın 5. sayfasında Reaktif güç üretimi başlıyı altında aşağıdakiler anlatılmış.(Hocanın kendi kaleminden)

Reaktif güç ihtiyacını karşılamak için reaktif gücün bir yerde üretilmesi gerekir.Bunun için en eski ve en klasik yol, aktif güç gibi reaktif gücünde, senkron generatör tarafından üretilmesidir.Reaktif güç üretimi aktif güç gibi santrallerde su kuvveti, akaryakıt, kömür ve benzeri ham enerji maddesinin sarfını gerektirmez. Sadece generatör uyarmasının artırılması ile generatör endüktif reaktif güç verecek duruma getirilir.Böylece santralde üretilen reaktif güç generatör, transformatör ve enerji nakil hattı üzerinden geçerek tüketiciye ulaşır.Bu esnada Elektrik tesisleri reaktif güç tarafından fuzuli işgal edileceklerinden, aktif güç bakımından bunların kapasitelerinden tam olarak yararlanmak mümkün olmaz ve işletme ekonomik olmaktan çıkar.Onun için tesisleri reaktif güçten kurtarmak, tesis elemanlarının kapasitelerinden tam olarak faydalanmak ve ekonomik bir işletme sağlamak maksadı ile reaktif gücün santralde değilde tüketim merkezinde üretilmesi en uygun ve ekonomik yoldur.

Tüketicilerin normal olarak şebekeden çektikleri endüktif gücün kapasitif yük çekmek sureti ile özel bir reaktif üreticisi tarafından dengelenmesine kompanzasyon denir.Böylece tüketicinin şebekeden çektiği reaktif güç çok azalır.

Reaktif güç üretimi için iki işletme aracından yararlanılabilir. Dinamik faz kaydırıcılar ve kondansatörler.

Böyle devam ediyor. Daha fazla bilgi için kitabı temin etmenizi öneririm.

Yazılarımda en baştan beri ifade etmeye çalıştım.

Bunları ilk okuduğumda bende kabullenemedim. Kendi kendime bugüne kadar bizlere öğretilenler yanlış mı idi diye düşündüm.

Zaman içersin de düşüncelerin şu şekilde değişti. Bu işlere ömrünü vermiş, bu işin ilmini yapmış olan hocamız, demek ki bizim bilmediğimiz bir şeyler biliyor diye düşündüm.

Saygılar,

Reaktif Güç'e bakış açısı farklı hatta olumsuz !
Elektrikte genel yük formumuz daha öncede belirttiğim gibi R+XL şeklindedir, yani ohmik direnç + endüktif reaktans' tan oluşur bunun vektörel toplamınada empedans(Z) diyoruz. Bazı yüklerimizin ohmik direnci büyük endüktif reaktansı küçük (R+xl) bazı yüklerimizin ohmik direncide endüktif reaktansıda büyüktür (R+XL). Tesiste tüm yükleri ayrı ayrı toplarsak R1+R2+R3.... , endüktif reaktanslarıda ayrı ayrı toplarsak XL1+XL2+XL3 buradan bir Rt toplamı ve XLt toplamı çıkar bunların vektörel toplamı toplam empedansı verir. Tesisin cosfi'sini belirleyen XLt ve Rt dir. Cosfi=Rt/Z 'dir.
Toplam yük Rt'den dolayı sistemden aktif güç, XLt'den dolayı sistemden reaktif güç çeker. Kondansatör bir üreteç değildir pasif elemandır,şebekeye kapasitif reaktif etki gösterirler, kapasitif devredeakım gerilim öndedir, endüktif devrede de akım gerilimden geridedir bu iki sistemin birleştiği nokta akım ile gerilimin aynı fazda olduğu durumdur bu durumda sistemden aktif güç çekilir.
Jeneratör sisteminde yada kompanzasyon yapılmayan bir sistemi düşündüğümüzde bu reaktif güç, enerji sağlayan üretece kadar çekilir. Yani üreteç kapasitifi üretip tüketiciye kadar basmaz !
Ohmik yüklerden R'lerden oluşan aktif güç ihtiyacı üretecin yakıt girdisiyle sağlanır. Kompanzasyon yapılmayan sistemde, XL'lerden oluşan Endüktif reaktif güç üretece kadar gider düşen gerilimden dolayı ikaz akımı arttırılır gerilim yükselir bu jeneratör sisteminde veya enerji santralinde gerçekleşen olaydır etki-tepki olayıdır. Kapasitifin Güç kaynağı tarafından üretilip yüke basılması olayı külliyen yalandır yanlış bir tabirdir.

Son düzenleme:
Yarım doktor candan: yarım imam dinden edermiş.
(ADP, ana dagıtım panosu demekse,)
Orta gerilim kısmından kompanzasyon yaplıyorsa, RGK rölesne ait akım trafoları, trafo primerinden önce olup trafonun harcadığı her türlü enerjiyi, aktif-reaktif ve kapasitif enerjiyi kontrol edecek olup,bu durunmda sabit gruba gerek yokdur.
Kompansazyonu, AG tarafından ölçerek yapacaksanız,RGK ya ait akım trafoları, trafonun harcadığı reaktif enerjiyi ölçemıyecektır. Bu seferde, OG bölümünde olan sayaç. aktıf enerjinin yanında, reaktif enerjide sarf olarak yazacakdır.
Bu durumda tam olmasada, trafo ıhtıyacının büyük bölümünü karsılamak üzere (ortalama trafo gücünün % 3 ü cıvarında) sabit kompansazyon tesis edilir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Mustafa bayramın kitabı ag dersinde ömrumuzu yedi :)

Yarım doktor candan: yarım imam dinden edermiş.

Sn Zeybek
Bu tür cümleler kurduktan sonra kime ithafen yazdığınızı ve neye dayanarak yazdığınızı da belirtmeniz gerekir. Bir yerde hatalı bilgi verilmişse onu belirtip düzelttikten sonra bu tür eleştirileri yapabilirsiniz.
Bu kişi Mustafa BAYRAM'da olabilir bende olabilirim fark etmez !

SİZLE HİÇ ALAKASI YOK USDAT IM
Düşünmenız bıle benı çook üzer, ben okudugunu anlamıyan, veya anlamadıgını, bilmediğini bilemeyenlerden bahsettım.

Sn. Zeybek,

Cevabınız için teşekkür ederim.

Günlerdir aramış olduğum sabit grupla ilgili doğru cevap budur.Gayet açık ve net ifade etmişsiniz.

Saygılar,

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri