Orta gerilimden ölçen sayaç için alçak gerilim kompanzasyon sorunu

alchakboy

Üye
500 kVA trafosu olan ve %99 oranında hizmet vermeyi kesen bir tesis var.
Sayaç Orta Gerilimden ölçüm yapıyor. Kompanzasyon Alçak gerilimde.

Tesis çalışırken kompanzasyonda ciddi bir problem yokmuş ama hizmet vermeyi kesince Endiktüf reaktif yazmaya başlamış.

Gün içerisinde yapmış olduğum kontrolde fazlardan çekilen akımların 17-8-7 olduğunu gördüm.

Sorunun trafo kayıplarından kaynaklandığını düşünüyorum. Rölenin akım trafolarından önce sabit bir kondansatör bağlayarak çözüme kavuşturabilir miyim? Eğer böyle çözebilirsem bu sabit kondansatör kaçlık olmalıdır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Tesis çalışırken kompanzasyonda ciddi bir problem yokmuş ama hizmet vermeyi kesince Endiktüf reaktif yazmaya başlamış.

Gün içerisinde yapmış olduğum kontrolde fazlardan çekilen akımların 17-8-7 olduğunu gördüm.

Sorunun trafo kayıplarından kaynaklandığını düşünüyorum. Rölenin akım trafolarından önce sabit bir kondansatör bağlayarak çözüme kavuşturabilir miyim? Eğer böyle çözebilirsem bu sabit kondansatör kaçlık olmalıdır.

630kVA ve üzeri Transformatöre sahip olan tesislerde ölçüm yüksekgerilim tarafından yapılır yani ölçü hücresi mevcuttur. Sizin sistemde ölçü Alchak :) gerilim tarafından yapılıyor olması gerekir. Dolayısıyla sabit kondansatörle işiniz olmaz.
Bu problemin nedeni şudur; 1)akım trafosu çok büyük gelmektedir (sağırlaşır) 2)Kondansatör kademe güçleri sistemi kompanze etmek için çok büyük gelmektedir.
Yapılması gerekenler 1) Atıyorum max 20A'lik yük bir şalterden verilip buraya uygun akım trafosu kullanıp röleyi burdan bağlamak ve kondansatör güçlerini düşürmek. 2)20A'lik Yük sabit ise gece çevre aydınlatma v.s. münferit kompanzasyon yapılabilir değişken yük ise yapılmamalı.

Alchak ;-) gerilim tarafında sayaç için akım trafosu görmedim. Ölçü hucresi var. Sayacın oradan ölçtüğü bilgisi verildi. Rölenin akım trafoları 75/5 olarak değiştirilmiş. Bütün eski büyük kademeler küçük komdansatörlerle değiştirilmiş. Sabit grup da sltamamen iptal edilmiş.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Sayaç da yenilenmiş. Sayacın temmuz ayı değerleri şöyle

Ekli dosyalar

• 1405796226883.jpg
    1405796226883.jpg
    91.5 KB · Görüntüleme: 37
Orta gerılımden ölçme yaptıgınız için, trafo kayıplarını karsılamk üzere, reaktıf kontrol rölesinin akım trafolarından önce, sabit kondansatör baglamanızda fayda var, genel kanı, trafo gücünün % 3 ü kadardır ama, bazen uymıyabılıyor, siz 10 kVAR kandansatörü sabit baglıyarak başlayın, denme yanılma ile, belkı bir miktar ilave etmenı gerekebilir.

İlginize çok teşekkür ederim

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Trafonuzun yaklaşık yükü S=1,732x380x20=13,16kVA Trafonuzun yaklaşık yüklenme oranı %2,6 !
Tam yükte sabit kondansatör gücü 15kVAr kadardır. Bu çalışma şeklinde ihityaç olan sabit kondansatör gücü bir kaç kVAr'ı geçmeyecektir.

Vermiş olduğunuz 17 günlük endekslere bakıldığında kompanzasyon sisteminin hiç çalışmadığı görülmekte !
1.gün ile 17.gün arasındaki fark tüketimler;
Aktif 2954
Endüktif Reaktif 4124!
Kapasitif Reaktif 10

17 gün için Endüktif ceza durumu %139,6 ! Bu kompanzasyonun devrede olmadığının göstergesidir !

Kopmpanzasyon devrede. Ama yetersiz kalıyor diye düşünüyorum.
Kademeler çok küçük. 1 kVAR bile değil. 0,250 , 0,5 kVAR.
İlk kademe hariç kademelerin tamamı monofaze.
Pazartesi günü Röle ayarlarını kontrol ederek, küçük bir sabit grup bağlamayı düşünüyorum. (5 kVAR)
Bir kaç gün test ettikten sonra durumu sizlerle paylaşırım.
İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri