Orta gerilimden ölçen sayaç için alçak gerilim kompanzasyon sorunu

Kopmpanzasyon devrede. Ama yetersiz kalıyor diye düşünüyorum.
Kademeler çok küçük. 1 kVAR bile değil. 0,250 , 0,5 kVAR.
İlk kademe hariç kademelerin tamamı monofaze.
Pazartesi günü Röle ayarlarını kontrol ederek, küçük bir sabit grup bağlamayı düşünüyorum. (5 kVAR)
Bir kaç gün test ettikten sonra durumu sizlerle paylaşırım.
İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim.

Merhabalar,
Öncelikle trf.değerinin %5 ne karşılık gelen sabit komp.kademesini devre baglamanizi öneririm.

Yaptiginiz ölçümden anlasilan da L1 fazinda fazla yük oldugu anlasiliyor.
Komp.rölesi ana panoda hangi akim trf.dan bilgi aldigida önem arzediyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar,
Öncelikle trf.değerinin %5 ne karşılık gelen sabit komp.kademesini devre baglamanizi öneririm.

Yaptiginiz ölçümden anlasilan da L1 fazinda fazla yük oldugu anlasiliyor.
Komp.rölesi ana panoda hangi akim trf.dan bilgi aldigida önem arzediyor.

Sabit kondansatör gücü tam yüklenmede %3 ila %5 arasındadır. Trafo yükünün %3 bile olmadığı sistemde ihtiyaç olan sabit kondansatör gücü birkaç kVar'ı geçmez. Yüklenme azaldıkça trafo sargılarından daha az akım geçer ve daha az endüktif yük oluşturur.
Üyenin sistemindeki problem bu değil asıl problem kompanzasyon sisteminin çalışmaması, 17 günlük Endüktif reaktif ceza oranı %139

Trafonun 1000 kVA olduğunu öğrendim. Bugün trafo kayıpları için 40 kVAR sabit kondansatör bağladım. Sabit kondansatör yaklaşık 3.5 -4 saat bağlı kaldıktan sonra aldığım endekslere göre endüktif %23 kapasitif %11 oldu. Sabit kondansatör biraz büyük geldi sanırım. Yarın 30 veya 35 olarak değiştirerek tekrar deneyeceğim. sabit grubu sayaç tarifelerindeki tüketimlere göre zaman saati kullanarak değişken hale getireceğim. Gündüz15, puant 5, gece 10 kVAR Olabilir.

Trafonun 1000 kVA olduğunu öğrendim. Bugün trafo kayıpları için 40 kVAR sabit kondansatör bağladım. Sabit kondansatör yaklaşık 3.5 -4 saat bağlı kaldıktan sonra aldığım endekslere göre endüktif %23 kapasitif %11 oldu. Sabit kondansatör biraz büyük geldi sanırım. Yarın 30 veya 35 olarak değiştirerek tekrar deneyeceğim. sabit grubu sayaç tarifelerindeki tüketimlere göre zaman saati kullanarak değişken hale getireceğim. Gündüz15, puant 5, gece 10 kVAR Olabilir.

Yazdıklarımı ya hiç okumadınız ya anlamadınız yada önemsemediniz !

1- Trafo tam yükte ise sabit kondansatör trafo gücünün %3'ü %5'i gibi seçilir. Senin sistemin yükü taş çatlasın 20A yani 13kVA eder buda 1000kVA trafonun %1,3 ! yüklü olduğunu gösterir. Sabit kondansatör ihtiyacı bir kaç kVAr'ı geçmez. Siz ise hala 40kVAr bağladım nasıl diyorsunuz !!!!
2- Diyorum ki Endüktif endeksiniz çok çok yüksek kompanzasyon devrede değil çalışmıyor 17 gün neticesinde endüktiften %139,6 cezadasınız !!! Sizin probleminiz bu! kompanzasyon sisteminiz çalışmıyor ya röle ayarlarını yapamadınız ya bağlantı hataları var,... sıkıntı büyük!
Kompanzasyon sistemi çalışmayan tesiste sabite odaklanmak motoru arızalı arabada 1 lastiğin havası inmiş ne yapsam demek gibi birşey! Önce motor arızasını giderin, araba çalışmıyor !

grup arge firmasının o.g. refaranslı rölesi var. onu dene çözüm olur.Ben birkaç yerde denedim.çok iyi sonuç verdi

OG akım referanslı AG kompanzasyon sistemlerini kullanabilirsiniz

Yüksek güce ihtiyaç duyan işletmelerin, güç trafolarını kendi bünyelerine almaları gerekmektedir. Bu durumda gücün büyüklüğüne bağlı olarak elektrik sayacı orta gerilim tarafına yerleştirilmektedir.

Sayacın orta gerilim tarafında olduğu işletmelerde, yüksek güç tüketimi durumunda alçak gerilim tarafında yapılan kompanzasyon reaktif sorunu çözmede yeterli olmaktadır. Fakat aktif tüketimin düştüğü durumlarda alçak gerilim tarafından yapılan kompanzasyon işletmenin cezaya girmesine engel olamamaktadır.

Bu sorunun kaynağında;

• Trafo sabitinin değişen akıma göre ayarlanamaması,
  • Düşük akımlarda akım trafolarının ve ölçüm ekipmanlarının hassasiyet sınıflarının yetersiz kalması,
  • Boştaki trafoda gözlenen faz dengesizliğinin orta gerilim tarafında reaktif enerjiyi hem endüktif hem de kapasitif yönde bozucu etki oluşturması,
  • Sayaç ile trafo arasındaki uzun hatların varlığı gibi detaylar yatmaktadır.
Smart SVC – OG kompanzasyon rölesi bu problemi çözmek için sahalarda elde edilen tecrübe ve uzun uğraşlar sonucunda geliştirilmiştir. OG rölesi, akım bilgisini orta gerilim tarafında bulunan yada yeni takılacak 3 adet akım trafoları üzerinden alır. Gerilim bilgisi ise alçak gerilim tarafından alınarak her fazın gücü, faz acısı farkı dikkate alınarak, bağımsız olarak ölçülür. Bu ölçüm sonucunda röle hem mevcut kademeleri hem de SVC çıkışlarını kullanarak sisteme alçak gerilim tarafında çözüm üretmektedir.

Uygulama sonrasında sayaçtan ve röleden yapılacak gözlemler neticesinde fazlar üzerinde hassas ayarlamalar yapılarak reaktif sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Orta gerilim tarafında bulunan sayaç ekranında her fazın Cos fi değerlerinin yada reaktif güçlerinin gözükmesi de ayarların yapılmasında oldukça faydalı olmaktadır.

İlginize çok teşekkür ederim. Ben sabit grup bağlayarak çözebileceğimi düşünmüştüm ama bor türlü olmuyor. Bahsettiğiniz şekilde yapmama yardımcı olabilir misiniz? Maliyeti kabaca ne olur?

grup arge firmasının o.g. refaranslı rölesi var. onu dene çözüm olur.Ben birkaç yerde denedim.çok iyi sonuç verdi

Bunu kaç m yada km'ye kadar yapabiliyorsunuz ? Örneğin ölçü hücresi ile Trafo ve AG panosunun bulunduğu mahal arası atıyorum 5km. Bahsettiğiniz sistem kurulabilir mi? Böyle bir durumda çözüm alternatifiniz ne olur?

İlginize çok teşekkür ederim. Ben sabit grup bağlayarak çözebileceğimi düşünmüştüm ama bor türlü olmuyor. Bahsettiğiniz şekilde yapmama yardımcı olabilir misiniz? Maliyeti kabaca ne olur?

Sizin probleminiz çok büyük endüktif ceza %139'larda ! bu kabul edilebilir bir değer değil. Çok kötü kompanzasyon sistemleri gördüm ama hiç birinde değer böyle %140'lara dayanmıyordu. Sizin kompanzasyon sistemi çalışmıyor diyebiliriz.

Sizin yazdıklarınızı gerçekten çok önemsiyorum. Ama deneme yanilma yöntemi ile de birşeyler katmaya çalışıyorum. Şu anda 14kVar lık bir sabit grup bağlı. Indiktif %17-18 lere geriledi. Kapasitif fazla yazmaya başladı. %25 civarı. Sabit grubu 10 kVar a düşüreceğim. Yetersiz kalırsa 12.5 yapabilirim.

Bu arada yapmış olduğum kontrolde K-L uçlarının yanlış bağlandığını gördüm. Onları da düzelttim. Bu islemden sonra Rölenin düzgün çalıştığını, cosq yi 1 de sabitlediğini gördüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri