Kompakt Trafo

Çıkıştaki dc çıkış hattına (Köprü diyodun + ve - çıkışlarında) çok dikkat ederseniz, paralelde 9 voltluk bir zener diyodu vardır, voltajın tam 9 voltta sabitlenmesi bu sayede olur, o olmasaydı sabit dc. çıkışı almanız hiç mümkün olamaz, tıpkı sıradan trafo input/output ; primer/sekonder sargı çıkışındaki küçük ac dalgalanmaları gibi bazı küçük dc. değişimleri olurdu. Buradaki zener diyodu ayni smps adaptörlerinin çıkışındaki gibi sabit 9 volt dc. almanızı tam olarak sağlıyor.

Bunun çıkışı 100-150 mA'likse eğer işinizi görür, size 70 mA gerekiyor çünkü, bu devrede net olarak. Yalnız bu 70 mA' i röle bobini aktif (Enerji verili iken, bobinde elektrik tam varken) bu ölçmeyi yaptınız sanırım. Öyle yapmadıysanız eğer röle çekilirken devre toplamda ne kadar mA'i net çekiyor, aslında onu tam olarak ölçmeniz gereklidir. Kolay gelsin.

Evet röle açıkken ölçümü yaptım. Eğer ölçüm aletimde bir sorun yoksa doğru olması gerekiyor. Çok teşekkür ediyorum. Ben bu devre ile çalışmama devam edeyim. Bir sorun ile karşılaşırsam yine buraya damlarım. :)

Çıkıştaki dc çıkış hattına (Köprü diyodun + ve - çıkışlarında) çok dikkat ederseniz, paralelde 9 voltluk bir zener diyodu vardır, voltajın tam 9 voltta sabitlenmesi bu sayede olur, o olmasaydı sabit dc. çıkışı almanız hiç mümkün olamaz, tıpkı sıradan trafo input/output ; primer/sekonder sargı çıkışındaki küçük ac dalgalanmaları gibi bazı küçük dc. değişimleri olurdu. Buradaki zener diyodu ayni smps adaptörlerinin çıkışındaki gibi sabit 9 volt dc. almanızı tam olarak sağlıyor.

Bunun çıkışı 100-150 mA'likse eğer işinizi görür, size 70 mA gerekiyor çünkü, bu devrede net olarak. Yalnız bu 70 mA' i röle bobini aktif (Enerji verili iken, bobinde elektrik tam varken) bu ölçmeyi yaptınız sanırım. Öyle yapmadıysanız eğer röle çekilirken devre toplamda ne kadar mA'i net çekiyor, aslında onu tam olarak ölçmeniz gereklidir. Kolay gelsin.
devreyi breadborda kurmaya korktuğumdan ve aslında devrenin çalıştığına güvendiğimden doğrudan plakete yaptım fakat fişe taktıktan sonra yaklaşık 5 dakikalık bir sürede çıkış voltunda bir artış oldu ta ki 0.56yı görene kadar. 0.56 da artış kesildi ve o şekildr kaldı. Fişten çıkarınca ise yavaş yavaş düşüyor. Ve dikkatimi çeken avometrede (-) negatif değer gösteriyor olması. Acaba zen diyodu mu ters bağladım?

Ekli dosyalar

• 20180308_222848.jpg
    20180308_222848.jpg
    301.8 KB · Görüntüleme: 16
  • 20180308_222706.jpg
    20180308_222706.jpg
    221.9 KB · Görüntüleme: 15
  • 20180308_222714.jpg
    20180308_222714.jpg
    177 KB · Görüntüleme: 16
  • 20180308_222657.jpg
    20180308_222657.jpg
    304.5 KB · Görüntüleme: 16
  • power-supply-9vdc-no-transformer1.jpg
    power-supply-9vdc-no-transformer1.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 15
Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kondansatörünüz en az 0,33uf 250v ac olmalı (sizinki 0,33uf 63v sanırım) çıkıştaki zener diyota seri 1 ohm 1 watt direnç bağlayın (zener üzerine düşen olası ısıyı almak için).

kondansatörünüz en az 0,33uf 250v ac olmalı (sizinki 0,33uf 63v sanırım) çıkıştaki zener diyota seri 1 ohm 1 watt direnç bağlayın (zener üzerine düşen olası ısıyı almak için).

Kondansatörü değiştirdiğimde sorun çözülür mü peki. Eğer sorun o olsaydı yanma patlama gözlemlemezmiydim? Yoksa çoktan arkadaşı kayıp mı etmişimdir. Şimdilik ısınmayı sadece 100k ohm da gözlemliyorum. Ama zen diyoada da bağlarım.

100K üzerindeki ısı normal çünki kondansatörden yeterli gerilim geçmeyince tek başına üzerinden gerilim geçmeye çalışıyor dediklerimi bir deneyin aklınızda olsun kullandığınız malzeme gerilimi uyguladığınız gerilimden yüksek olsun yani devreye 220 volt giriyorsa malzeme voltajınız 250v olsun gibi yada 12v uyguladığınız devrenizdeki kondansatör değeri 16 volt olsun YANLIŞIM VARSA LÜTFEN ARKADAŞLAR DÜZELTELİM.

100K üzerindeki ısı normal çünki kondansatörden yeterli gerilim geçmeyince tek başına üzerinden gerilim geçmeye çalışıyor dediklerimi bir deneyin aklınızda olsun kullandığınız malzeme gerilimi uyguladığınız gerilimden yüksek olsun yani devreye 220 volt giriyorsa malzeme voltajınız 250v olsun gibi yada 12v uyguladığınız devrenizdeki kondansatör değeri 16 volt olsun YANLIŞIM VARSA LÜTFEN ARKADAŞLAR DÜZELTELİM.
Şu an fark ettim ki köprü diyodunu yanlış bağlamışım... bakalım sorun bundan mı kaynaklı...

Diyotları düzelttim. Şimdi 9.40V lik bir güç alıyorum. fakat projem yaklaşık 70mA isterken güç kaynağından sadece 20mA alabiliyorum. bunun sebebi nedir ve nasıl akımı artırabilirim.

Son düzenleme:
0,33uf kondansatörü 250v ac ile değiştiriniz çıkıştaki zener diyaota seri 1 ohm 1w direnç ilave ediniz akımı ölçerken bir yük bağlayarak örneğin 12v bir ampul vs bağlayarak seri olarak ölçünüz

Şu an fark ettim ki köprü diyodunu yanlış bağlamışım... bakalım sorun bundan mı kaynaklı...

Diyotları düzelttim. Şimdi 9.40V lik bir güç alıyorum. fakat projem yaklaşık 70mA isterken güç kaynağından sadece 20mA alabiliyorum. bunun sebebi nedir ve nasıl akımı artırabilirim.

https://www.eleccircuit.com/transformerless-ac-to-dc-power-supply-circuits/

Merhaba. Bu voltaj normaldir, çünkü kaliteli ve trafolu- entegreli voltaj regülatörlerinin tam 9 volt dc. çıkışlı olanları da bu 9 volt dc.'yi çıkışta tam olarak veremez, birazcık bu küsuratı oynayabilir. Bu devreyi çok düzgün olarak, bu devre şemasındaki ayni değerdeki elemanlarla tam olarak kurup çalıştırdığınızda, en az 100 mA'lik bir akımı alabileceğiniz üstteki sitesinde belirtilmiştir.

220 volt girişindeki C1 kond.'ü kesinlikle kutupsuz ve 250-400 voltluk olmalı, R1 direnci 100 k; 1 watt, R2 direnç değeri 250 ohm olmalı, 9 volt dc doğrultulma tarafındaki C2 elektrolitik kutuplu kond.'lü (Dc ripıllarını filtreleme amaçlı) olanı 16-25 volt, 1000 mF olmalı, C3 de kutupsuz kond. (100 n = 0.1 mF) olmalıdır. C3, dc akımın bu çıkışındaki olası parazitleri elektronik devrelerden hemen önce süzmek amaçlıdır.

Devreden geçen bu mA'in ölçümünü yaparken ve aletin seri olarak "dc mA" kısmında ölçerken tam olarak kaç watt.'lık (Bununla doğru orantılı mA değerleri geçecektir) bir yük kullandığınız da önemlidir. Örneğin kendi devrenizi değil de düşük mA çeken başka bir yükü kullanmışsanız okunacak olan mA değeri belki bu nedenle çok düşük okunmuştur. (Devre yapısında diğer başka sıkıntılar yoksa eğer) Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu yaptığım devreden sadece 20mA alabiliyorum bana en az 100mA çıkış verebilecek 7-12 v arası bir power supply lazım internetten bişi bulamadım lütfen yardım edin teşekkürler.

https://www.kartalotomasyon.com.tr/...ZgajQkTwNh8KulJaI1FjMlL4YslnfF7QaAkWeEALw_wcB
https://www.direnc.net/2x9v-2w-kapa...QQim8Mybq4iHNl0zb4FYoMoEjq3iKIC4aAmFlEALw_wcB

Merhaba. Sevgili Muhammed; senin bu işini görecek olan trafo (Öncelikle trafo yazmıştın, eğer arduino'da girişte redresör yani doğrultma yoksa köprü diyotla elektrolitik kon. 'ünü ayrıca eklemen gerekir.) en az 100 mA ise 0.1 * 12=1.20 VA emniyetli olarak da 2 VA'lık bir besleme trafosu satın almalısın. Trafo çıkışı 12 volt * 0.16 = 2 VA olur, yani 166 mA'i bu trafodan max. olarak emniyetle alırsın, çok fazla yer kaplamaz, arduino pcb'sine de sığabilmesı lazım.

Yukarıdaki lnkteki 2 VA'lıktır ancak 2*12 çıkışlıdır, sadece orta uçla bir yan ucunu kullanırsan olur. Montaj yeri hazırlığı için bu üzerinde nüveyi kaplayan ayaklı metali üzerinden söküp alabilirsin, trafo nüvesini altından yapıştırarak arduino'ya sabitlemek istiyorsan eğer. İkinci linkte kapalı tipteki de işini görür, yalnız 9 volt ac çıkışın birini kullanarak. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
O ufak trafolar projem için uygun olmuyor malesef. İnternette farklı kaynaklarda gezerken şöyle bir devre ile karşılaşıp yaptım. Uygun akımı alıyorum fakat işaretlediğim dirençler aşırı ısınıyı 100°C ye yakın. Bunun sebebi ne olabilir. Çözümü nedir.

Ekli dosyalar

• 20180327_184652.jpg
    20180327_184652.jpg
    168.6 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular