Kompakt Trafo

mhmmdlkts

Üye
Merhabalar devremin olabildiğince küçük olmalı ve sebepten dolayı hantal trafolara yer yok. Onun yerine nasıl bir çözüm bulabilirim. 9 (+-2) V luk bir çıkışa ihtiyacım var çinden bulduğum bu ürün benim işimi görür mü ya da daha farklı bir çözüm öneriniz var mı? Arduino ile 1 röle sürecem. Link

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba. Linkteki bu trafonun çıkış gücü: 9 volt * 0.22A = 2VA'dır. Arduino'lu bağladığınız bu devre bu ampere yakın veya daha azını (0.22 A'dan az) çekiyorsa olur, daha fazla çekiyorsa trafonun VA değerini daha büyük seçmelisiniz. Önce bu devrenin çekeceği mA, A değerini çok net olarak ölçebilmelisiniz. Bir de yalnızca mini 9 voltluk dc rölenin mA akımını değil, devrenin tümünün çekeceği mA değerini, röle sadece tek bir parçası olacağından tam olarak belirlemelisiniz..

Örneğin bu devrenin teknik değerleri (Netteki bir satış noktasında) varsa burada ek bir bilgi olarak, bu devrenin çektiği mA değeri verilebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ekteki şekilde devre kendim yaptım. Ne kadar akım çektiğini nasıl öğrenebilirim.

Ekli dosyalar

• 15204341828631584295454.jpg
    15204341828631584295454.jpg
    296.8 KB · Görüntüleme: 17
voltmetrenizin ampermetre (mili amper bölümü) kısmı ile seri olarak bağlayarak ne kadar akım çektiğini öğrenebilirsiniz (devre tam çalışırken röle de enerji varken).kolay gelsin.

voltmetrenizin ampermetre (mili amper bölümü) kısmı ile seri olarak bağlayarak ne kadar akım çektiğini öğrenebilirsiniz (devre tam çalışırken röle de enerji varken).kolay gelsin.
0.07 gösteriyor eğer doğru yere getitürdiysem diyer amper seçeneklerini deneedim bir değer göstermediler. 0.07 olması ne demek oluyor

Ekli dosyalar

• 20180307_205755.jpg
    20180307_205755.jpg
    279.8 KB · Görüntüleme: 9
Amper cinsinden 70 miliamper (mA) demektir. Avometreyi COM ve mA yazılı yere getirip döner oklu ucu bu mA kademesine getirdiyseniz bu mA ölçümü doğru yapılmıştır. 10 amper kısmına getirdiğinizde de ayni hassasiyetle değil, ama buna çok yakın değeri yine ölçebilmeniz lazım. Dc ölçen pensampermetreniz varsa onunla da klampı dc.'deki + ucun üzerinden kapatılıp bu işlem yine olur. Bu resimdeki haliyle 10 amper (A) üzerinden direk ölçmüşsünüz zaten. Kolay gelsin.

Hocam peki burda nasıl Şebeke enerjisini düşürmüş? Ben de böyle uygun fiyatlı kolay bir şey yapabilir miyim

Ekli dosyalar

• 20180307_191347.jpg
    20180307_191347.jpg
    158.9 KB · Görüntüleme: 14
Hocam peki burda nasıl şebeke enerjisini düşürmüş? Ben de böyle uygun fiyatlı kolay bir şey yapabilir miyim
orada direnç ve birde yarı iletken mevcut (muhtemelen transistör) bunlarla düşürmüştür içini çok kurcalamayın enerji varken aman

transistör değiil de diyot köprü mü acaba? Ben de buna benzer bir devre yapmak istesem nasıl yapmalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri