Arduino ile elektronik sigara-nargile yapımı

toni09

Üye
Merhaba arkadaşlar bir kaç aydır aklımda hobi olarak arduino ile mod yapmak var. Sigara kullanmıyorum ve henüz likitleri araştırmadım daha çok nargile tarzı nikotinsiz birşey yapmayı düşünüyorum, aranızda bende varım diyen varsa hep beraber kendi mod'umuzu yapalım. Ben malzemeleri çinden sipariş edip bu yaz bitirmeyi düşünüyorum. Bu süreçte sizlerin fikirlerini de almak istedim, konuyu sürekli güncel tutucam.

Malzeme listesi
-Arduino pro mini 3.3v(6 lira)
-0.96inç 128x64 OLED ekran(9 lira)
-510 connector(7 lira)
-Kayfun v5 atomizer(klon 55 lira civarı)
-NITECORE NEW i2 Pil Şarj Cihazı (Piller ve şarj cihazı 100 lira tutuyor)
-2 Adet Sony US18650VTC5 Pil (Anlık max. 30Amper)
-Likit: Natura green Elma 0mg nikotin (20 lira)
-2.2ohm Slika kanthal hazır sarılı coil (1 lira tanesi)
-Kasayı henüz tasarlamadım 3D yazıcıdan basılabilir.
Toplam: 198 lira
Malzeme listesi güncellenecek, henüz ihtiyacım olan belirlediklerim bunlar.

Ne yapıcaz?
-Arduino ile direnç ölçümü yapıp takılan coilin direncini ekrana yazıcaz
-Çıkış watt'ını arduino ile ayarlayacağız güvenli alan belirleyip onun dışına çıkmayı engelleyeceğiz
-2 adet thermistör kullanıp pillerin anlık sıcaklık kontrolünü yapıp olası bir tehlikeyi önleyeceğiz
-Olası güvenlik önlemlerini tartışıp ekleyeceğiz
-Batarya doluluk oranını arduino ile hesaplayıp ekrana yazıcaz
-LCD'de otomatik modları ve ayarları cihaz üzerindeki tuşlarla yapacağız.
-Pil şarj ünitesi olmayacak cihaz üzerinde çünkü çok sağlıklı değil ona ziyade pilleri dışarıda şarj etmeyi düşünüyorum.

Bilmediklerim
-2 pili seri bağlıycam 7.2V edicek 2.2ohm direncimiz var tam güçte 3,36Amper 24,89watt eder
Şimdi bu 2.2 ohm dirence ideal olarak kaç watt vermek gerek onu araştırıyorum
http://www.steam-engine.org/coil.html?r=2.2&hf=170
buradan baktığımda 11Watt 4.7V'un ideal olduğu gözükmekte
Bunu'da arduino'nun pwm çıkışıyla ayarlayabilir miyiz çıkışa mosfet bağlamak gerek sanırım elektronik bilgim çok iyi değil zaten kendimi geliştirmek için uğraşıyorum :) ne dersiniz?

*Şimdilik pil almıycam bi adaptör bulup onunla yapmayı düşünüyorum piller ve şarj aleti proje maliyetinin yarısı neredeyse o yüzden böyle bi karar aldım
*Sağlık yönüne çok dikkat ediyorum kanthal tel seçimi iyi olur denmiş diğer teller salınım yapıyormuş birde likit seçimini nikotinsiz bir likit seçtim seçerken yorumlara baktım henüz tam araştırmadım almadan önce onu da bi araştırıcam.

Son düzenleme:
pek taşınabilir bişey olmaz gibime geliyor ama projeyi merak ediyorum takipteyim

pek taşınabilir bişey olmaz gibime geliyor ama projeyi merak ediyorum takipteyim
Tabi kalem şeklinde olanlar kadar küçük olamaz ama üst seviye modlardan da çok büyük olacağını düşümüyorum. Arduino ve ekran küçük ve hafif aslında, asıl sorun cihazı büyüten piller. Şimdilik pilleri çıkardım adaptör ile evde kullanılan bişey yapıcam ilk aşamada :)

Bu tür ne olduğu belirsiz likitleri vücudumuza dahil etmeyi pek mantıklı bulmuyorum.

Konunun elektronik kısmında yükünüz olan rezistansı mosfetle sürmeniz gerekiyor. Mosfetler düşük voltajla iletime geçmediği için L model bir mosfet kullanmanızı öneririm.

Güç ayar için iki yöntem var. Birincisi reel gücü anlık ölçüp pwm ile mosfeti sürerek akım ayarı yapmak ( pwm ile geçen akımı hesaplamak ayrı bir dert )

yada devreyi dışarıda kurup test etmek mesela xx frekans ve duty de geçen akım şudur diye hesaplayıp bir kaç mod ve akım aayrlayıp bu pwm i ve duty değerlerini elde edip reel ölçüm yapmadan bu bilgileri arduino ile uygulamak.

evet taşınabilir bir ürün olmaktan uzak gibi görünüyor ama öğrenmek amaçlı iyi bir uygulama olur düşüncesindeyim.

12V 2amper adaptör kullansam 24 watt gücüm olur.
Bu durumda sarımı değiştirmem gerekiyor 26awg(0.4mm çap) 0.8ohm bi sarım kullansam hesapladığımda
18 watt ideal kullanım çıkıyor.
Buda 18 watt, 0.8 ohm için;
P=I^2 x R
I= 4.74Amper yapar
P=V x I
V=3.79 Volt yapar
12V 2amper adaptörü 3.8V'a pwm'le ayarladıktan sonra 4.74 amper çekebilir miyiz?

rezistans olarak genelde 1 ohm altı kullanılıyor. 0,5 ohm ideal.
Bu rezistans üzerinden yaklaşık 5 ila 12 amper arasında akım geçiyor. watt modunda.
Kullanıcılar 20 ile 50 watt arasını kullanıyor genelde. güç çıkışı ayarlanabilir olmalı.
2 pil seri kullanırsan buck konverrtör yapmalısın. tek pil ile kullanırsan buck-bost yapılmalı.
Rezistans kısa devre koruması mutlaka yapılmalı. Rezisans kısa devre olduğunda uyarı vermeli.
http://www.linear.com/product/LTC3883
Bu buck konvertör dijital olarak gücü kontrol edilebiliyor.

20170619_213147.jpg

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yorumlarınız için teşekkürler, malzemelerim geldi yapmaya başlıyorum. Biraz anlatayım 12v 10amper güç kaynağı var 3d yazıcımın, sistemi onunla besleyeceğim. Voltajı pwm le ayarlayacağım octocuplor + mosfet yardımıyla yada bir kaç yol daha var araştırdığım. Pwmle verdiğim voltaj belli olacağı için coil bağlı iken analog girişten ölçtüğüm voltaj ile aradaki farkı alarak coil direncini, akımı ve wattı hesaplamayı düşünüyorum. Bir arkadaşım da 12v 3amper bi güç kaynağıyla yapacak, ona da yüksek akım için buck convertor tasarlayacağız. Sistemi bitirince 3d yazıcıdan kutulayacağım gayet küçük bişey olacağını düşünüyorum bakalım. İlerleyen günlerde devre şemalarını ve fotoğrafları paylaşırım. Sonraki aşamada ise pillisini yapacağım. İyi forumlar :)

Buck covertor tasarlıyorum en büyük sıkıntı 10amperlik bobini bulmak. Yaptığım hesaplara göre %1lik iL dalgalanmasıyla ihtiyacım olan bobin 430uH çıktı ancak 430uH 10a bobin bulamadığım için bende bulabildiğim bobinden yola çıkıp hesap yaptım. 330uH 4a bir bobin buldum buldum ondan 3 tane alıp paralel bağlasam teoride 110uH 12a elde ederim ama bu sıkıntı yaratırmı bilmiyorum. 110uH den yola çıkarak hesap yapınca da elde ettiğim dalgalanma %8 civarı olucak. Yani 10amper 9.6 ila 10.4 arası dalgalanacak. Bunun yanında mosfet araştırdım bulabildiğim mosfetler arasında ırlb4132 en iyi seçim gibi geldi bana, daha iyi öneriniz varsa ona da bakabilirim. Bu mosfetin kendisi 30v, 100a, Rdson direnci 0.0035ohm, anahtarlama için sürelere baktım hepsinin toplamı 176ns yapıyor benim frekansım 31khz bunun %1'i 322ns yapıyor. Ben bu anahtarlama süresi, frekansın %1inden küçükse sıkıntı yaşamazsın diye biliyorum ama yanlış olabilir kulaktan dolma bir bilgi benim için. Ayrıca mosfetin kapasite değerleri de Ci:5110 pF Co:960pF. Buraya kadar bi sıkıntı görmeniz durumunda beni uyarırsanız memnun olurum, ben bu arada araştırmaya devam edeyim :)

Ekli dosyalar

• IMG-20171115-WA0001.jpeg
    IMG-20171115-WA0001.jpeg
    123.5 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Frekansı yükseltip bobin değerini küçültmeni tavsiye ederim. Hangi entegreyi kullanmayı düşünüyorsunuz.

Frekansı yükseltip bobin değerini küçültmeni tavsiye ederim. Hangi entegreyi kullanmayı düşünüyorsunuz.
Arduino pro mini kullanıcam timer0'ı kullanırsam 61khz'e kadar müsade ediyor ancak milis ve delay fonksiyonlarını devre dışı bırakıyor. Timer1'de 31khz'e kadar müsade ediyor o da servo fonksiyonunu devre dışı bırakıyor ona da zaten ihtiyacım olmadığı için 31khz şuan kullanabildiğim maximum frekans. Delay ve milis'den vazgeçip 61khz'de kullanabilirim ama bu sefer de mosfeti sürmede sıkıntı çıkmaz mı? %1'i 163ns yapıyor, bu bilgi doğru mu bilmiyorum ama seçtiğim mosfet 176ns.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri