Arduino ile elektronik sigara-nargile yapımı

4. Günüm ve canım öyle bir istiyorki inşallah başarabilirim. Düşünceli hareketinizden dolayı sizide tebrik ederim, fakat bununla olacak iş değil maalesef. Klasik olacak ama beyinde bitiyor. Elektronik sigara yapımı güzel bir konu umarım başarabilir ve burada paylaşırsınız takipçi olacağım. Saygılar
Kesinlikle haklısınız, ben sigara kullanmıyorum ancak ara sıra nargile içiyorum. Zaten amacımda bunu yapıp nargileden kurtulmak.

Bu şekilde yaptım dediğiniz 0-5'i pwm'i 0-12'ye yükseltme işlemini. Bu yaptığım doğruysa şimdi sırada coil direncini veya akımını ölçmek kaldı. Coil voltajını hesapladım, coilin takılı olup olmadığını veya kısa devre olup olmadığını anlıyorum şuan. Coil direnci veya akımını ölçersem de watt hesabını yapmış olacağım. Bunu hesaplamanın bir yolu var mıdır? Yoksa acs712 akım sensörü alıp onunla ölçmeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 0v.png
    0v.png
    131.7 KB · Görüntüleme: 22
  • 1v.png
    1v.png
    131.5 KB · Görüntüleme: 18
Moderatör tarafında düzenlendi:
ltspicefiles.wordpress.com
Pnp transistörle geri beslemesi yapılan high side step down konvertör konusu var. Onu incele. Akşam eve gidince yazabilirim.
O pnp transistörle üst seviyedeki voltajı alt seviyeye indirmek mümkün. Yani coil voltajını adc ile direk ölçebikirsin.

merhaba sn değerli arkadaşlar

hiç kimsenin sağlığından olmasını istemem .

Kesinlikle haklısınız, ben sigara kullanmıyorum ancak ara sıra nargile içiyorum. Zaten amacımda bunu yapıp nargileden kurtulmak.

yaptığınız durum sizce doğrumu ?
bırakmak daha iyi değil mi ?
hiç içmemek !!!
hayırlısı ile bırakabilirsiniz .
yeter ki isteyin .
sağlıcakla kalın .

4. Günüm ve canım öyle bir istiyorki inşallah başarabilirim. Düşünceli hareketinizden dolayı sizide tebrik ederim, fakat bununla olacak iş değil maalesef. Klasik olacak ama beyinde bitiyor. Elektronik sigara yapımı güzel bir konu umarım başarabilir ve burada paylaşırsınız takipçi olacağım. Saygılar

yaptığınız durum sizce doğrumu ?
bırakmak daha iyi değil mi ?
hiç içmemek !!!
hayırlısı ile bırakabilirsiniz .
yeter ki isteyin .
sağlıcakla kalın .

genel : bu elektronik siğara dediğimiz cihaz
ister yararlı olsun ve veya olmasın ( ispatlanmış )
babanıza , annenize , oğlunuza veya kızınıza vs değer vermiş olduğunuz akrabalarınız ve arkadaş vs gibi .
içmesi için destek verirmiydiniz
benimde yararlıdır zararlıdır kimsal testim .
işinize gelir gelmez bilmem .
astım hastalığı + kanser hastalığı
böyle bir olay ile , gerisini getiremiyorum !!!

en güzel bu durumu anlamanız için iki yer hastane ve mezarlık !!!

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-19613sgc.pdf

Eminim konu sahibininde doğru ve yanlış noktasında fikirleri vardır fakat bu başlıkta Arkadaşımız doğrumu yanlışmının cevabını aramıyorki! Sizde esigara zararlıdır başlığı açın orada tartışalım daha doğru olacaktır. Saygılarımla

15 watt ile 78 watt arasında çalışan 0,5 ohm coilli esigara.
coil akımı pcoil ve Vcoil den bulunabilir.
Güç ayarı v2 ile yapılıyor. aslında v2 arduino pwm çıkışının RC ile gerilime dönüştürülmüş halidir.
lt1243 uc3843 ün aynısıdır. muadilidir.

Ekli dosyalar

• esigara.png
    esigara.png
    127.2 KB · Görüntüleme: 30
  • esigara.asc
    5 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Devrenin açıklaması.
Devre 12 volt ile beslenen bir high side buck konvertördür. Geri beslemesi şasi seviyesine pnp transistör ile kaydırılıyor. Q2 nin emiter ve kollektöründen geçen akım yaklaşık (Vcoil-0,6) / 18k dır. Bu akım kollektördeki 22k direnç üzerinden şasiye akar. R4=22k üzerindeki gerilim ise (Vcoil-0,6) x 22/18 volttur.
lt1243 ün geri besleme voltajı 2,5 volttur. Yani lt1243 geribesleme voltajını 2,5 voltta tutar. R4 ve R6 oranı değiştirilerek istenen Vcoil voltajı ayarlanabilir.
Q4 ün kollektörünü bu noktadan ayırdığınızda Vcoil voltajı 2.72 volt, Pcoil gücü 14.85 watt olarak ölçülebilir. Formulumüzle doğrularsak 2,5=(Vcoil-0,6)22/18 => Vcoil 2.645 elde edilir. Yaklaşık 2,72 volt. Aradaki fark lt1243 ün hata amfikatöründen kaynaklanıyor.

Q4 ve Q5 akım aynasıdır. Akım aynalarının özelliği kontrol eden (Q5) kollektör ve emiterinden ne kadar akım akarsa diğer (Q4) transistördende yanı akım akar. Q5 transistöründen akan akım maksimu 0,2 ma minimum 0 ma dir. Q4 geribesleme direnci olan R4 e paraleldir. Yani bir nevi R4 ün değerini düşürmüş gibi oluyor. Fakat bu olayı pwm den üretilen gerilimle yaptığı için voltaj kontrollü rezistör yapmış oluyoruz.

Vc4 voltajı ölçülerek ve bulunan volt değeri 215 gibi bir katsayı ile çarpılarak coil gücü hesap edilebilir. Pratik olsun diye öyle yazdım. Aslında Vc4 voltajı bize beslemeden çekilen akımı verir. Coil gücü aslında besleme gerilimi x Besleme akımı x 0,9 dur. (%90 verim) .Besleme akımı minimum güç durumunda 0,071/0,05=1,42 amperdir. Yani yine Q4 kollektörü açık veya pwm voltajı=0 durumunda. coil gücünü bu değerlere göre hesaplarsak 15,3 watt buluruz. Bu şekilde hesaplamak daha sağlıklı çünkü besleme voltajı değişken olabilir. Tabi bu durumda 2 gerilim bölücü dirençle ve adc yardımıyla besleme geriliminide ölçmemiz gerekir.

Q3 pnp transistörü ile Vcoil voltajını şasi seviyesine kaydırıyoruz. Bu transistörün emiterinden ve kollektöründen geçen akım R3 ve R7 dende geçmektedir. Coil voltajı ise bu dirençlerin herhangi birinin üzerinde düşen gerilimden 0,6 volt fazla olacaktır. Çünkü R3 ve R7 dirençleri eş ve 18k dır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri