kaçak akım sorunu

akfa

Üye
arkadaşlar şantiyedekı elektrık panoları kacak akım korumalı iş ğüvenlıkcı oyle istedıgı için yaptırdık
şimdide başımız derte 10 dakka gecmeden sigorta atıyor herşeyı kontrol edıyoruz hiçbir sorun ğozukmuyor ne yapacagımızı şaşardık tavsıyesı olanlar lütfen yazsın tşk

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama tesisatının yeterli olmaması nedeniyle olabilir. Topraklamayı ölçtürmekte fayda olabilir diye düşünüyorum

Bunun icin bir cok secenek olabilir mesela aklima gelenler talihi panolardan birinde sigortalarin birinin klamensi iyi sikilmamistir ve titreme yapiyor olabilir iyice isindiktan sonra atiyor olabilir
spot kaynak motorlar vs gibi anma akimlari yksek olan cihazlar devreye giriyor olabilir Gerilim dusumune uygun olmayan bi kabloyla calisan bi cihaz sistemden fazla akim cekmek ister kablo isindikca bu akim artar

Bence once sorunu parcala sorun yaratan sistemi bul zaten kendiliginden hallolacaktir

kaçak akım mı atıyor, yoksa sigortamı atıyor?
sigorta ve kaçak akım aynı gövde üzerindemi?
kaçak akım atıyorsa, panoya bağlı kablolar veya alıcıların kaçak akımları attırıyor olabilir.
eski tesisatlara kaçak akım rölesi bağlarsan mevcut kaçak akımlar röleyi açtırırlar.buna benzer bir şey olabilir.
eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa;
diyelim ki panodan 8 besleme hattı çıkıyor.bunların "olağan kaçak akımları" toplanır ve röleyi attırır.
o zaman, panoya bir kaçak röle daha takıp, her röleye 4 hat bağlayın.
panodan çıkan hat sayısı az olmasına rağmen,her gelen bir şekilde panoya seyyar kablosunu takıyorsa
ve kablolar eski ise(her zaman olduğu gibi şantiyelerde kablolar eskidir ve bantlıdır!)bunların kaçak akımlarıda
röleyi açtırıyordur.

arkladaşlar özellikle kaynak makınası çalısınca atıyor kaynak makınası 2 fazlan çalışıyor notr ise govdeye bağlı sorun bundan olabilirmi birde kaçak akımların toprakla ne alakası varbenım düşüncem ıyı yapılmış toprak hattı kacak akımın daha tez atmasını sağlar çünkü matık yürütüyorum kaçak akımın çalışması bildigim kadar girenle çıkanı kendı içinde ölçmesı bu ölçümlerde 30ma kaçak varsa acması mantıgı degilmidir eger öğleyse cıhazda olacak kaçak direk topraya gidecek buda bır kayıp oluyor bilmem yanlışmı düşünüyorum yapılan yorumlar için tşk edıyorum yukarda yazılanların çoğunu uygun bir şekılde denedık ben kaynak makınasının notr olayından oldugunu sanıyorum ama ona yapacakta birşey yok

elektrik hattında toprağa kaçak olduğu zaman kaçak akım anahtarı kendini açar.
tek fazlı olsun veya üç fazlı olsun(dengeli veya dengesiz yük olması farketmez) hatlardan birinden toprağa kaçak olursa anahtar açar.nötr hattından gövdeye oradan toprağa akım gidiyorsa anahtar açar.

arkadaşım;
1)kaynak makinasının gövdesinden gelen ucu toprağa bağla direkten gelen nötr e değil
2)önce toprak veya nötr her ne ise devreden çıkart dene atıyormu bak
3)kabloların sıkı bir şekilde bağlandığını kontrol et
4)üç fazlı sistemde kesinlikle gövdeye nötr bağlanmaz(toprak bağlarsın
geçen gün başıma geldi adam tıra demir yükleyecek kaçak akım atıyor grup sigorta atmıyor,orayı sök burayı sök en sonunda saatin olduğu mühürlü yere dayandı tedaşı aradık mühürü bozduk saattte problem varmış.

Düşünceniz doğru.
Kaçak akım varsa ve standart 4 uçlu (3 faz + nötr) piriz, fiş, seyyar vs kullanıyorsanız ve bunların orta uçlarına toprak bağlıysa 220 volt ile çalışan cihazlarda kaçak akım atar. Orta uçlarına nötr çekmek gerekiyor ki bu da iş güvenliğine göre doğru değil en iyisi 5 uçlu elemanlar kullanmak.
Sizin sorununuz için: eğer kaynak makinasında bir kaçak yok ise 2 fazın giren ve çıkan akımları eşit olacağı için şebekeden çekilen eşit akımdan dolayı kaçak akımın atmaması gerekir. Bu durumda kaçak akımın nötrü üzerinden geçen başka bir akım aramak gerekir. Bazı kaynak makinalarında sekonderin bir ucunun gövde ile temas ettiğine şahit oldum bir kontrol ediniz. Gövdenin orta uca bağlı olduğunu söylüyorsunuz orta uçta da nötr olduğunu söylüyorsunuz birçok ihtimalde bu durum nötr üzerinden akım geçmesine ve yine birçok ihtimalde nötr ile toprağın birleşmesine neden olabilir. örneğin makinanın gövdesi demir konstürksiyon üzerinden toprak alabilir yada kaynak akımının bir miktarı nötürden geri dönerek toprak vasıtası ile devresini tamamlıyor olabilir ..... Makinanın gövdesi üzerine gelen orta uca toprak bağlayarak deneyiniz. Zaten doğru olan da budur. Kolay gelsin

arkadaşlar doğrumu yaptım bilmiyorum ama kaynak makınasının gövdeye bağlı kabloyu kestım bugun hıç sorun çıkmadı galıba olması gerken bu

Yanlış yaptın YANLIŞ. Mustak'ın dedeği gibi yapman gerekir nedenleri ile birlikte yazmaya çalıştık. Boşuna mı zaman harcıyoruz. 15 sene önce vekil öğretmenlik yaparken bir ölümlü kaza için okuldan bilirkişi olarak rapor hazırlamamız istenmişti. Kısaca kaynak makinasında kaçak var kaynakçı arkadaşta (rahmetli) kaynak makinasını kaldırmak için bir eliyle makinayı diğer eliyle demir korkulukları tutmuş.....

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri