Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hangi yorumuma istinaden bu mesajı yazdınız belirtirseniz cevabını veririm.Ya yorumları karıştırdınız yada üye isimlerini herhalde !

Çin malı ürünlerden her şey beklenir yapılarını incelemediğim için yorum yapamayacağım ancak;
Üç fazda da tek fazda da mantık aynıdır. 4P üçfazlı KAKR'de Kalın siyah çizdiğim yüke giden üç fazın vektörel toplamını simgeleyen akım olsun, kalın mavi renkle çizdiğimde dengesiz yüklenmeden dolayı şebekeye dönen nötr akımıdır. Dengesiz yüklenmede kaçak akım rölesinin açmama nedeni budur yüke giden üç faz akımının vektörel toplamı nötr'den döner. Siz nötr iletkenini hemen KAKR girişinden keserseniz giden akımla dönen akım arasında dengesiz yüklenme akımı yani üç fazın vektörel toplamı kadar değerdeki akım röle eşik değerini aşıyorsa röle açtırır. Ne zaman açtırmaz;
1-KAKR çıkışında hiç yük yoksa.
2-3 faz Tam dengeli yük varsa.(Bu pek mümkün değildir çünkü yük empedansları eşit olsa bile faz gerilimlerindeki farklılık bile fazlara ait yük akımlarında farklılık yaratacaktır.)
3-Dengesiz yüklenmede KAKR çıkışındaki nötr'de gerilim oluşması faz gerilimleri değişmesi neticesi elektronik röle görevini yerine getirmiyorsa,arızalanmışsa.

Böyle bir durumda elektromekanik KAKR'nin açtırmaması ise mümkün değildir.Ben bunu Legrand 4P KAKR'de denedim röleyi açamadım açtığım an geri kapattı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üç fazda da tek fazda da mantık aynıdır. 4P üçfazlı KAKR'de Kalın siyah çizdiğim yüke giden üç fazın vektörel toplamını simgeleyen akım olsun, kalın mavi renkle çizdiğimde dengesiz yüklenmeden dolayı şebekeye dönen nötr akımıdır. Dengesiz yüklenmede kaçak akım rölesinin açmama nedeni budur yüke giden üç faz akımının vektörel toplamı nötr'den döner. Siz nötr iletkenini hemen KAKR girişinden keserseniz giden akımla dönen akım arasında dengesiz yüklenme akımı yani üç fazın vektörel toplamı kadar değerdeki akım röle eşik değerini aşıyorsa röle açtırır. Ne zaman açtırmaz;
1-KAKR çıkışında hiç yük yoksa.
2-3 faz Tam dengeli yük varsa.(Bu pek mümkün değildir çünkü yük empedansları eşit olsa bile faz gerilimlerindeki farklılık bile fazlara ait yük akımlarında farklılık yaratacaktır.)
3-Dengesiz yüklenmede KAKR çıkışındaki nötr'de gerilim oluşması faz gerilimleri değişmesi neticesi elektronik röle görevini yerine getirmiyorsa,arızalanmışsa.

Böyle bir durumda elektromekanik KAKR'nin açtırmaması ise mümkün değildir.Ben bunu Legrand 4P KAKR'de denedim röleyi açamadım açtığım an geri kapattı.

burda röle açtırır kısmı hatalı olur, çünkü nötürü olmayan şebekenin faz akımlarıya, nötürü olan şebekenin faz akımları aynı değildir ve herikisinde de vektörel toplam sıfırdır.

burda röle açtırır kısmı hatalı olur, çünkü nötürü olmayan şebekenin faz akımlarıya, nötürü olan şebekenin faz akımları aynı değildir ve herikisinde de vektörel toplam sıfırdır.

Yanlışınız var Sn hemmuhhem tek ;
Dengesiz yüklenmede kaçak akım rölesinin neden açtırma yapmayacağını izah ettim. Dengesiz yüklenme akımı yani üç faz vektörel toplam akımı nötr'den geri döner fark toroid içi sıfırdır.
KAKR girişinden nötr koparsa ne olur ? Üç fazın vektörel toplamı olan akım dengesiz yüklenme kaçınılmaz olduğu için sıfır değildir ve bu akım nötr girişden koptuğu için nötr'den geri trafo yıldız noktasına yol alamaz. Üç faz vektörel toplam akımı toroid içinden dönmediği için bu fark KAKR'yi açtırır olay bu kadar basit bunu izah etmeye çalıştım. Herhalde yanlış anladınız.
Bildiğiniz üzere Linye nötrleri klemenste birleşir tek kablo olarak KAKR çıkış nötr'üne irtibatlanır.Kopma anında oluşan nötr noktası KAKR çıkışındadır.

KAKR girişinden nötr koparsa ne olur ? Üç fazın vektörel toplamı olan akım dengesiz yüklenme kaçınılmaz olduğu için sıfır değildir ve bu akım nötr girişden koptuğu için nötr'den geri trafo yıldız noktasına yol alamaz. Üç faz vektörel toplam akımı toroid içinden dönmediği için bu fark KAKR'yi açtırır olay bu kadar basit bunu izah etmeye çalıştım. Herhalde yanlış anladınız.

Böyle bir durumda bütün fazlardan geçen akımların vektörel toplamı 0'a düşecektir. Yani KAKR açmaz.

Yanlışınız var Sn hemmuhhem tek ;
Dengesiz yüklenmede kaçak akım rölesinin neden açtırma yapmayacağını izah ettim. Dengesiz yüklenme akımı yani üç faz vektörel toplam akımı nötr'den geri döner fark toroid içi sıfırdır.

yanlışım yok. şöyleki dengesiz bir üç fazlı Şebeke çizin(ister yıldız, ister üçgen ama genelde yıldız). bu dengesiz yükün yıldız noktasına nötür hattı götürmeyin ve akımları hesaplayın. Yıldız noktası sıfır potansiyelinde olmadığı için(yıldız noktasının kayması), her fazın akımlarını hesaplamak üzere çevre gerilimleri yada düğüm denklemlerinden yararlanın. burdaki üç faz akımlarının vektörel toplamı sıfırdır. yük dengelide olsa dengesiz de olsa sıfırdır.

aynı yıldız bağlı yüke 3 faz ve nötür bağlarsanız burdaki faz akımları ve nötür akımlarının toplamı yine sıfırdır. ister dengeli yük olsun, ister dengesiz yük olsun. ne zaman sıfır olmaz. herhangi bir toprak temasında yani yalıtım hatasında

nötürlü şebekedeki akımlar ile nötürsüz şebekedeki akımlar dengeli yük durumu hariç farklıdır.

saygılar..

Diyelimki müstakil ev değil. Aparatmandayız. Ben ana panodakinden söz etmemiştim, dairenin panosunda kinden bahsetmiştim. Dairenin panosundaki çalışır mı? Çünkü muhtemelen ana panodaki 300mA lik olacak, yani can sağlığını koruyamayacak.

Doğrudur örneğin ben 5 katlı binada oturuyorum,tek fazla besleniyorum ve sayaç panom daire kapısı çıkışında anlattığınız durum sayaç panosunda gerçekleşirse faz KAKR girecek devrede olan yük üzerinden dönecek ve sayaç pano gövdeme gelecek bu durum gerçekleştiği an ben metal sayaç panosuna temas halindeysem anapano KAKR (300mA) açana kadar gerilime maruz kalırım. Sigorta kutumdaki 30mA KAKR açtırmaz.

yanlışım yok. şöyleki dengesiz bir üç fazlı şebeke çizin(ister yıldız, ister üçgen ama genelde yıldız). bu dengesiz yükün yıldız noktasına nötür hattı götürmeyin ve akımları hesaplayın. Yıldız noktası sıfır potansiyelinde olmadığı için(yıldız noktasının kayması), her fazın akımlarını hesaplamak üzere çevre gerilimleri yada düğüm denklemlerinden yararlanın. burdaki üç faz akımlarının vektörel toplamı sıfırdır. yük dengelide olsa dengesiz de olsa sıfırdır.

aynı yıldız bağlı yüke 3 faz ve nötür bağlarsanız burdaki faz akımları ve nötür akımlarının toplamı yine sıfırdır. ister dengeli yük olsun, ister dengesiz yük olsun. ne zaman sıfır olmaz. herhangi bir toprak temasında yani yalıtım hatasında

nötürlü şebekedeki akımlar ile nötürsüz şebekedeki akımlar dengeli yük durumu hariç farklıdır.

saygılar..

Dengesiz yüklenmede yıldız noktası kayması neticesi oluşan akım nötr hattı üzerinden trafo nötr buşingine döner buradan da trafo faz sargılarına dağılır bu nedenledirki dengesiz yüklenmede faz gerilimleri değişkenlik arz eder. Nötr'den gerçekleşen bu üç faz vektörel toplam akımının dönüşü dengesiz yüklenen en küçük yükte de en büyük yükte de görülmektedir.
İddanız doğru olsaydı trafolarda dengesiz yüklenme olayı problem olmazdı !

Tamam şimdi jeton düştü siz şunu demek istediniz 4P KAKR varken nötr girişten koparsa nötre dönüş olamayacağından dengesiz akım faz yüklerine dağılır dolayısıyla faz akımları eşittir bu nedenle KAKR açmaz diyorsunuz galiba.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn FullAs.
Dengesiz yüklü bir sisteme giden nötr kablosu koparsa, fazlardan çekilen akımlarda değişmeler olur. Yine aynı akımlar geçmeye devam etmez.
Yeni akımların toplamı 0 dır. Toplamları 0 olan 3 vektör varsa ve bu vektörler 120 derece faz farklı ise, bu vektörlerin genlikleri eşit olmaldır. Yani bütün fazlardan aynı akım geçmeye başlar.

Sn FullAs.
Dengesiz yüklü bir sisteme giden nötr kablosu koparsa, fazlardan çekilen akımlarda değişmeler olur. Yine aynı akımlar geçmeye devam etmez.
Yeni akımların toplamı 0 dır. Toplamları 0 olan 3 vektör varsa ve bu vektörler 120 derece faz farklı ise, bu vektörlerin genlikleri eşit olmaldır. Yani bütün fazlardan aynı akım geçmeye başlar.

Bende onu izah etmeye çalışıyorum 4P KAKR dengesiz yüklenme durumu ve röle şebeke tarafından nötr koptu diyorumki akımın 3 faz vektörel toplamı sıfır değildir ve bu fark akım toroid üzerinde açtırma sargısında gerilim endükler ve açtırır.
Nötr eğer ana pano girişinden kopmuşsa daire içindeki dengesizlikten dolayı oluşan vektörel toplam akım buradaki nötrden yine anapanoda dengesizlikten oluşan nötr noktasına akacağından bu sefer açmayacaktır. Daire içi giden gelen akımlar toplamı bu durumda sıfır olur.

Sn. FullAs.
Nötr eğer ana pano girişinden kopmuşsa daire içindeki dengesizlikten dolayı oluşan vektörel toplam akım buradaki nötrden yine anapanoda dengesizlikten oluşan nötr noktasına akacağından bu sefer açmayacaktır.

Bu cümlenizi incelemeleri için Türk Dil Kurumu'na mail attım. :)
Sanırım biz nötr hattı kopukluğundan , siz nötr-toprak hatasından bahsediyorsunuz, yada benim pilim bitti :)

4P KAKR dengesiz yüklenme durumu ve röle şebeke tarafından nötr koptu diyorumki akımın 3 faz vektörel toplamı sıfır değildir

Eğer nötrün ucu boşta duruyorsa, toprağa değmiyorsa sıfırdır.

Sn. FullAs.
Nötr eğer ana pano girişinden kopmuşsa daire içindeki dengesizlikten dolayı oluşan vektörel toplam akım buradaki nötrden yine anapanoda dengesizlikten oluşan nötr noktasına akacağından bu sefer açmayacaktır.

Bu cümlenizi incelemeleri için Türk Dil Kurumu'na mail attım. :)
Sanırım biz nötr hattı kopukluğundan , siz nötr-toprak hatasından bahsediyorsunuz, yada benim pilim bitti :)

:D haklısınız şunu demek istedim. Ana pano öncesi nötr koparsa dengesizlik durumu oluşacakya örneğin daire içindeki 4P KAKR'den çekilen 3 faz akımı dengesiz ancak bu dengesizlik değeri kadar akım nötr'den ana panoda oluşan sahte nötr noktasına akacağından daire için KAKR açmaz diyorum. Benimde pilim bitmek üzere bu arada...

4P KAKR dengesiz yüklenme durumu ve röle şebeke tarafından nötr koptu diyorumki akımın 3 faz vektörel toplamı sıfır değildir

Eğer nötrün ucu boşta duruyorsa, toprağa değmiyorsa sıfırdır.

Evet Sn Hemmuhhemtekin bulduğu sonradan jetonumun düştüğü olay bu evet yanılgım bu noktada oldu muhtemelen sn hemmuhhemtek bu konu üzerinde açıklama yapabilmek için şuan çizimler yapıyor :)

Bu detay için yapmış olduğunuz Uyarınız için teşekkürler. O kadar çok örnek verince şaşırmam normal birde Saat 12'yi geçti algılama zayıflıyor haliyle :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri