Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın FullAs 3 faz 1 nötr ve 1 faz 1 nötr sistemlerde ,nötrden kopma sonucunda,KAR farklı mı tepki veriyor ? anladığım o , nedeni nedir acaba .. Kısaca sonuçta KAR faz ve nötrdeki akımlar arasında fark olunca açması değilmi. 3 faz içinde 1 faz içinde bu aynı değilmi?

Tek fazda nötr bağlanmazsa akım akışı gerçekleşir mi? gerçekleşmez. Toroidden akım geçişi olmaz dolayısıylada açmaz. Nötr'ü dışardan bağlarsanız yüke fazdan akım gider dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır.

Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar, açamazsınız. Nötr koparsa röle öncesinden nötrden akım dönmeyeceğinden sadece yüke giden üç fazın vektörel ortalaması kadar akım toroid üzerindeki açtırma sargılarında gerilim endüklenmesine ve rölenin açtırmasına neden olur.

Nötr kopmaları genel olarak toprak temaslı gerçekleştiğinden kakr sonrası kopmalarda hertürlü açtırma gerçekleşecektir.
Alttaki son mesajınıza cevaben;
Bu konular geçmiş zamanda sitede oldukça geniş biçimde tartışılmıştı bir kaç arkadaş yoğunca soru yağmuruna tutunca cevap verme gereği duydum bunu belirtmek isterim.
Konuyla ilgili detaylı bilgiler;
http://www.schneider-electric.com.tr/documents/schneider-turkiye/multi9-RCCB-KK.pdf

Not: Burda ince bir noktada tek fazlı abonelerde nötrün kakr öncesi atmasından bahsetmiştik burda nötr üç fazın nötrlerinin birleştiği noktaya kadar olan kısımdamı koptu yoksa daha sonrasında bir noktada mı koptu buda önemli bir ayrıntıdır.Bu konuda snhemmühhemtek arkadaşımızın şemalı açıklamaları var okumanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tek fazda nötr bağlanmazsa akım akışı gerçekleşir mi? gerçekleşmez. Toroidden akım geçişi olmaz dolayısıylada açmaz. Nötr'ü dışardan bağlarsanız yüke fazdan akım gider dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır.

Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar, açamazsınız. Nötr koparsa röle öncesinden nötrden akım dönmeyeceğinden sadece yüke giden üç fazın vektörel ortalaması kadar akım toroid üzerindeki açtırma sargılarında gerilim endüklenmesine ve rölenin açtırmasına neden olur.

Nötr kopmaları genel olarak toprak temaslı gerçekleştiğinden kakr sonrası kopmalarda hertürlü açtırma gerçekleşecektir.

sayın ,fullAs cok tesekkur ederim ..ben galıba bu KAR işini pek anlamamışım .. belkı de sadece teorıkte kalmasından dolayı olabilir :) kendım baglantısını hiç yapmadım .. mesela ' dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır. ' mesela akım gecmeden toroıdın uzerınde gerılım enduklenmesı nasıl oldu anlamadım :) ben bıraz daha ınceleyım :) sonradan bunları biraz düşüneyim çok teşekkür ederim

sayın ,fullAs cok tesekkur ederim ..ben galıba bu KAR işini pek anlamamışım .. belkı de sadece teorıkte kalmasından dolayı olabilir :) kendım baglantısını hiç yapmadım .. mesela ' dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır. ' mesela akım gecmeden toroıdın uzerınde gerılım enduklenmesı nasıl oldu anlamadım :) ben bıraz daha ınceleyım :) sonradan bunları biraz düşüneyim çok teşekkür ederim

dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır. '
Yukarıdaki cümlemi şekille izah edeyim. Toroid üzerinde soldaki faz sargısı,sağgaki nötr sargısı,ortada yeşil daire içinde gösterdiğimde açtırma sargısıdır. Burada yüke fazdan giden akımla nötrden dönen akım büyüklük olarak aynı fakat yön olarak ters olduğundan birbirinin etkisini yok eder dolayısıyla açtırma sargısında gerilim endüklenmez. Siz nötrü röle dışından bağlamaya kalkarsanız faz sargısında endüklenen gerilim açtırmda sargısınada sirayet edip rölenin açmasına sebep olacaktır. Uzunca oldu ama bilmem anlatabildim mi? :)

ilginiz için teşekkürler arkadaşlar.
en kısa zamanda bir Aşırı-düşük gerilim koruma rölesi alıp takacağım.:)

kacak akım rolesinden onu bekleme : ) kacak akım sadece kacaklarda ve nötür toprak kısa devresinde atar die biliorm

yani nötr kesildiği zaman, kaçak akım rölesi atmaz mı? hattı kesmez mi? Kaçak akım rölesi sadece insanı elektrikten korumak için mi yapılmış?başka bi görevi yok mu?:confused:

yani nötr kesildiği zaman, kaçak akım rölesi atmaz mı? hattı kesmez mi? Kaçak akım rölesi sadece insanı elektrikten korumak için mi yapılmış?başka bi görevi yok mu?:confused:

Nötr hattı kesildiğinde kaçak akım rölesi devreyi açmaz.

sayın alpernbugra,ben de başından beri bunu soruyorum işte.siz nötr kesildiğinde kaçak akım koruma rölesi devreyi açmaz demişsiniz.yani KAKR, cihazları iki faz gelmesine karşı da koruyor.değil mi? yanlış mı anlamışım?
peki nötr kopması kaçak akım rölesinden önce olursa korur mu?yani direkten gelen nötr hattı koparsa korur mu?
sayın FullAs'ın söylediğine bakılırsa nötr koparsa KAKR'lar,devreyi açtırmıyor.çünkü toroid üzerinden akım geçmiyor ve röleyi açmıyor.yani hattı kesip cihazları iki faz arası gerilim olan 380 Volt aşırı gerilime karşı koruyor.değil mi?

sayın alpernbugra,ben de başından beri bunu soruyorum işte.siz nötr kesildiğinde kaçak akım koruma rölesi devreyi açmaz demişsiniz.yani KAKR, cihazları iki faz gelmesine karşı da koruyor.değil mi? yanlış mı anlamışım?
peki nötr kopması kaçak akım rölesinden önce olursa korur mu?yani direkten gelen nötr hattı koparsa korur mu?
sayın FullAs'ın söylediğine bakılırsa nötr koparsa KAKR'lar,devreyi açtırmıyor.çünkü toroid üzerinden akım geçmiyor ve röleyi açmıyor.yani hattı kesip cihazları iki faz arası gerilim olan 380 Volt aşırı gerilime karşı koruyor.değil mi?

Sn Ozansevinç nötr kopması olayını irdelerken bir çok noktadan kopma ihtimallerini değerlendirmek gerekir. Örnekler vermek gerekirse;
Örnek-1;
Daire kolon hatları bağımsız olan tek fazla beslenen daireye ait kolon hattı kablosunun nötrünün koptuğunu düşünelim. Bu durumda ne olur toroid üzerindeki sargıdan akım akmaz yani daireye enerji gelmez zaten. Nötr kopma noktası sayaç panosu öncesiyse daire içi KAKR toroid içinden geçen faz ve nötr akımı eşit olacağından KAKR açmaz (Daireye düşen faz gerilimi dengesiz olur)
Örnek-2;
Daire kolon hatları bağımsız olan üç fazla beslenen daireye ait kolon hattı kablosunun nötrünün koptuğunu düşünelim. Bu durumda ne olur üç faz daire içi yüklere dağılır yükler üç faz yıldız bağlıdır dönüşlerin birleştiği noktada bir nötr oluşur ancak toroid içinden geçip şebekeye giden nötr hattından akım dönmez, dönmediği için KAKR açar. Nötr Kopma noktası sayaç panosu öncesiyse Binadaki tüm faz yükleri yıldız bağlı çalışır yine ancak daire içi dengesizlik akımı daire içi KAKR rölesi nötründen döneceğinden daire içi KAKR açmaz.

Örnekler çoğaltılabilir ancak işin mantığını izah ettim her türlü olasılık üzerinde düşünüp neticeye kolaylıkla varabilmeniz gerekir.

Kaçak akım rölesi devreye giren ve devreden çıkan akımların arasındaki farkı ölçer.Bu fark rölenin müsaade ettiğinden fazla ise devreyi açar.
Sistem 2 faza kaldığında sadece gerilim ve akım değişir.Giren ve çıkan akımlar birbirine eşit olduğu sürece kaçak akım rölesi devreyi açmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri