Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
O Evde Yaşanan Arıza Dışarıdan Nötr Kablosunun Kopması Olayıdır. Malesef Bu Olayı Ne Regülatör Nede Kaçak Akım Rölesi Engel Olamaz. Zaten Kaçak Akım Röleleri Voltajdan Bağımsız Çalışırlar. Ha,Çözüm Yokmu Desen? Var Tabi...

Tek fazda nötr bağlanmazsa akım akışı gerçekleşir mi? gerçekleşmez. Toroidden akım geçişi olmaz dolayısıylada açmaz. Nötr'ü dışardan bağlarsanız yüke fazdan akım gider dönüş röle içindeki toroidin içinden geçmediği için toroid üzerindeki açtırma sargısında gerilim endüklenir ve röle açtırır.

Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar, açamazsınız. Nötr koparsa röle öncesinden nötrden akım dönmeyeceğinden sadece yüke giden üç fazın vektörel ortalaması kadar akım toroid üzerindeki açtırma sargılarında gerilim endüklenmesine ve rölenin açtırmasına neden olur.

Nötr kopmaları genel olarak toprak temaslı gerçekleştiğinden kakr sonrası kopmalarda hertürlü açtırma gerçekleşecektir.
Alttaki son mesajınıza cevaben;
Bu konular geçmiş zamanda sitede oldukça geniş biçimde tartışılmıştı bir kaç arkadaş yoğunca soru yağmuruna tutunca cevap verme gereği duydum bunu belirtmek isterim.
Konuyla ilgili detaylı bilgiler;
http://www.schneider-electric.com.tr/documents/schneider-turkiye/multi9-RCCB-KK.pdf

Not: Burda ince bir noktada tek fazlı abonelerde nötrün kakr öncesi atmasından bahsetmiştik burda nötr üç fazın nötrlerinin birleştiği noktaya kadar olan kısımdamı koptu yoksa daha sonrasında bir noktada mı koptu buda önemli bir ayrıntıdır.Bu konuda snhemmühhemtek arkadaşımızın şemalı açıklamaları var okumanızı tavsiye ederim.

Monofaz KAKR için Yazdığınız Çin Malı Olmayanlar İçin Doğru. Çin Malı(hualin vb) Olanların İçinde Elektronik Açtırma Ünitesi Var Ve Rölenin Girişine Hem Faz Hem Nöt Bağlı Değilse Tesisatta İstediği Kadar Faz Toprak Teması Olsun Röle Çalışmaz. Yani Çin Malı Hatta Tse Bile Almış Rölelerin İçinde Elektronik Açtırma Devresi Var! Tri Faz KAKR için Yazdığınız ''Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar'' Hayır Atmaz! Biliyodum Ama Demin Yine Denedim. Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Monofaz KAKR için Yazdığınız Çin Malı Olmayanlar İçin Doğru. Çin Malı(hualin vb) Olanların İçinde Elektronik Açtırma Ünitesi Var Ve Rölenin Girişine Hem Faz Hem Nöt Bağlı Değilse Tesisatta İstediği Kadar Faz Toprak Teması Olsun Röle Çalışmaz. Yani Çin Malı Hatta Tse Bile Almış Rölelerin İçinde Elektronik Açtırma Devresi Var! Tri Faz KAKR için Yazdığınız ''Üç fazda ise nötr bağlanmazsa kaçak akım rölesini açtığınız an atar'' Hayır Atmaz! Biliyodum Ama Demin Yine Denedim. Saygılarımla...

Çin malı ürünlerden her şey beklenir yapılarını incelemediğim için yorum yapamayacağım ancak;
Üç fazda da tek fazda da mantık aynıdır. 4P üçfazlı KAKR'de Kalın siyah çizdiğim yüke giden üç fazın vektörel toplamını simgeleyen akım olsun, kalın mavi renkle çizdiğimde dengesiz yüklenmeden dolayı şebekeye dönen nötr akımıdır. Dengesiz yüklenmede kaçak akım rölesinin açmama nedeni budur yüke giden üç faz akımının vektörel toplamı nötr'den döner. Siz nötr iletkenini hemen KAKR girişinden keserseniz giden akımla dönen akım arasında dengesiz yüklenme akımı yani üç fazın vektörel toplamı kadar değerdeki akım röle eşik değerini aşıyorsa röle açtırır. Ne zaman açtırmaz;
1-KAKR çıkışında hiç yük yoksa.
2-3 faz Tam dengeli yük varsa.(Bu pek mümkün değildir çünkü yük empedansları eşit olsa bile faz gerilimlerindeki farklılık bile fazlara ait yük akımlarında farklılık yaratacaktır.)
3-Dengesiz yüklenmede KAKR çıkışındaki nötr'de gerilim oluşması faz gerilimleri değişmesi neticesi elektronik röle görevini yerine getirmiyorsa,arızalanmışsa.

Böyle bir durumda elektromekanik KAKR'nin açtırmaması ise mümkün değildir.Ben bunu Legrand 4P KAKR'de denedim röleyi açamadım açtığım an geri kapattı.

Diyelim ki bir motor besliyeceğiz. Nötr kablosu kullanmayacağız. Sadece 3 kablomuz var. Bu 3 kabloyu KAKR den geçirdik. Şimdi bu motorda kaçak olursa , KAKR ne nötr bağlı olmadığı için, KAKR devreyi kesmiyor mu? Elektronik röle varsa mı açtırmıyor? :(

Nötr süz çalışıp çalışmama olayını açıklayabilirmisiniz?

Diyelim ki bir motor besliyeceğiz. Nötr kablosu kullanmayacağız. Sadece 3 kablomuz var. Bu 3 kabloyu KAKR den geçirdik. Şimdi bu motorda kaçak olursa , KAKR ne nötr bağlı olmadığı için, KAKR devreyi kesmiyor mu? Elektronik röle varsa mı açtırmıyor? :(

Nötr süz çalışıp çalışmama olayını açıklayabilirmisiniz?

Motor devrelerinde oluşan kaçak akımlar, zati akımlar,izolasyon kaçak akıları, fazlar arası gerilim değişikliği nedeni 3 fazdan çekilen akımların denk olmayışı,v.b. nedenlerden doalyı uygulamada hayat koruma 30mA yangın koruma 300mA KAKR'leri kullanılmaz. KAKR İzolasyon hatası için kullanılır değer yüksek olduğu için eşik akım değeri ayarlanabilen TMŞ+açtırma bobini+röle kombinasyonu kullanılır.

Motor devrelerinde oluşan kaçak akımlar, zati akımlar,izolasyon kaçak akıları, fazlar arası gerilim değişikliği nedeni 3 fazdan çekilen akımların denk olmayışı,v.b. nedenlerden doalyı uygulamada hayat koruma 30mA yangın koruma 300mA KAKR'leri kullanılmaz. KAKR İzolasyon hatası için kullanılır değer yüksek olduğu için eşik akım değeri ayarlanabilen TMŞ+açtırma bobini+röle kombinasyonu kullanılır.

Hocam şu an oturduğumuz apartmanda 2 tane asansör var birde 3 fazlı motoru olan hidrofor.Şimdi bu apartmanın girişine kaçak akım rölesi(300mA olan) bağlanamaz mı?

Aslında sormak istediğim bu değildi. Şöyle anlatayım.

Mesela nötr kablomuz ,monofaze beslenen bi daire panosuna girmeden kopmuş. Ayrıca nötr kablosunu da bir cihazın içinde kasaya deyiyor. Nötr kablosunda faz gerilimi olacağından cihazın kasasında da gerilim var. Biz bu cihaza dokunup çarpılınca, kaçak akım rölesi açmıyormu? Çünkü böyle bir durumda kaçak akım rölesinin nötr ucuna bağlı kablo, aslında nötr kablosu değil.

aynı yük durumu için;

nötürü kopmuş bir şebekenin faz akımlarıyla, nötürü sağlam bir şebekenin faz akımları aynı olmadığından ve yalıtım hatası olmayan durum için her iki durumda da faz akımlarının vektörel toplamı sıfır olduğundan,

kaçak akım rölesi atmaz. yani burda syn fullasın gözardı ettiği şey, akımların aynı olacağını düşünmesidir ki bu hatalıdır.

kaçak akımın çalışması için sonrasındaki devrede yalıtım hatasının(kaçağın) olması şarttır. zaten adı üstünde kaçak :) akım

saygılar.

Aslında sormak istediğim bu değildi. Şöyle anlatayım.

Mesela nötr kablomuz ,monofaze beslenen bi daire panosuna girmeden kopmuş. Ayrıca nötr kablosunu da bir cihazın içinde kasaya deyiyor. Nötr kablosunda faz gerilimi olacağından cihazın kasasında da gerilim var. Biz bu cihaza dokunup çarpılınca, kaçak akım rölesi açmıyormu? Çünkü böyle bir durumda kaçak akım rölesinin nötr ucuna bağlı kablo, aslında nötr kablosu değil.

Nötr'ün koptuğu nokta daire panosuna girmeden önce dediğinize göre kolon hattına kopuyor böyle bir durumda anapano kaçakakım rölesi görev yapacaktır. Bahsettiğiniz müstakil ev ise kakr bu durumda sizi korumayacaktır.

aynı yük durumu için;

nötürü kopmuş bir şebekenin faz akımlarıyla, nötürü sağlam bir şebekenin faz akımları aynı olmadığından ve yalıtım hatası olmayan durum için her iki durumda da faz akımlarının vektörel toplamı sıfır olduğundan,

kaçak akım rölesi atmaz. yani burda syn fullasın gözardı ettiği şey, akımların aynı olacağını düşünmesidir ki bu hatalıdır.

kaçak akımın çalışması için sonrasındaki devrede yalıtım hatasının(kaçağın) olması şarttır. zaten adı üstünde kaçak :) akım

saygılar.

Hangi yorumuma istinaden bu mesajı yazdınız belirtirseniz cevabını veririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Nötr'ün koptuğu nokta daire panosuna girmeden önce dediğinize göre kolon hattına kopuyor böyle bir durumda anapano kaçakakım rölesi görev yapacaktır. Bahsettiğiniz müstakil ev ise kakr bu durumda sizi korumayacaktır.

Diyelimki müstakil ev değil. Aparatmandayız. Ben ana panodakinden söz etmemiştim, dairenin panosunda kinden bahsetmiştim. Dairenin panosundaki çalışır mı? Çünkü muhtemelen ana panodaki 300mA lik olacak, yani can sağlığını koruyamayacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri