Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozansevinc

Üye
:rolleyes:
selam arkadaşlar. ben elektrik mühendisiyim.Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür? yoksa voltaj regülatörü mü almamız lazım? şimdi bizim ve komşumuzun evinde cihazlar 2-3 defa yüksek voltajdan yandı.220 volt gelmesi gerekirken 380 Volt gelmiş. ben arıza olur olmaz eve gittim ve prizden avometreyle ölçtüm.380 volt RMS okudum.komşuda üç faz elektrik var.eve TEDAŞ'taden arıza servisini çağırdık. adamlar kaçak akım rölesinde sorun var dedi. gitti.
şimdi size sormak istiyorum:
komşunun evindeki arızada kaçak akım rölesi mi suçlu? ki markası kötü bir markaydı.Çin malı galiba.
yoksa,şebekeden fazla voltaj mı geliyor?sizce hangisi?
aynı konuyu farklı birkaç durumla başka bir konu başlığı daha ekliyeceğim
bilgisi olan arkadaşların cevabını bekliyorum.:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selam arkadaşlar. ben elektrik mühendisiyim.Kaçak Akım Rölesi ile yüksek voltajdan korunmamız mümkün müdür? yoksa voltaj regülatörü mü almamız lazım? şimdi bizim ve komşumuzun evinde cihazlar 2-3 defa yüksek voltajdan yandı.220 volt gelmesi gerekirken 380 Volt gelmiş. ben arıza olur olmaz eve gittim ve prizden avometreyle ölçtüm.380 volt RMS okudum.komşuda üç faz elektrik var.eve TEDAŞ'taden arıza servisini çağırdık. adamlar kaçak akım rölesinde sorun var dedi. gitti.
komşunun evindeki arızada kaçak akım rölesi mi suçlu? ki markası kötü bir markaydı.Çin malı galiba.

Kaçak akım rölesi arızasıyla prizde faz nötr gerilimini 380V ölçmen arasında hiç bir ilişki yok bunu TEDAŞ'dan gelen yetkiliye söylemen gerekirdi. Kaçak akım rölesi girişinden basit bir ölçüm yaparak görevliye anında görüntü yapman gerekirdi. Bu tip durumlarda evdeki cihazların zarar görmemesi için tek faz gerilim koruma rölesi mevcut diğer konu başlığında gösterdiğim ürünü kullanman gerekir. Bahsettiğin arıza durumudur çözülmesi gerekir regülatörlük bir olay değil senin problemin.

kaçak akım rolesinin görevi yüksek voltajı önlemk değilki öyle şey olurmu ya
tedaş sizin semtte bir onarım sırasında bağlantı hatası yaptı veya daha farklı bir durum vardır kaçak akım rolesinin ne suçu var adı üzerinde '' kaçak akım rolesi '' bu budur ben anadolu yakasında oturuyorum ozaman aktaş elektrik vardı elektrik işletmecisi böyle sayısız olay mevcuttur gidin daha yetkili bir elektrikçiden billgi alın veya olay daha ileriye giderse İ.T.Ü bilirkişi raporu ismeye varıncaya kadar uğraşın vatandaş detaylı mesleki konularda yetersiz olabilir ama böyle saçma sapan saptırmalar ile insanları oyalayıp bıktırmakta istiyor olabilirler allah yardımcınız olsun

pardon ya ben komşunun evindeki kaçak akım rölesinin(KAR) nötrünün bağlı olmadığını söylemeyi unuttum.
yani KAR'ın nötr ucu röleye bağlanmamış tesisatta direk bağlanmış.bunu şimdi söylüyorum.kusura bakmayın.
bir elektrikçiyle konuştum.adam dedi ki: Kaçak Akım Rölesi, nötr gelmediği zaman hattı keser korur dedi.yani üç faz olan tesisata prizlere iki faz(380 volt) gitmesini engeller dedi.
bu doğru mudur?yani KAR, gerçekten böyle bir koruma yapar mı?

pardon ya ben komşunun evindeki kaçak akım rölesinin(KAR) nötrünün bağlı olmadığını söylemeyi unuttum.
yani KAR'ın nötr ucu röleye bağlanmamış tesisatta direk bağlanmış.bunu şimdi söylüyorum.kusura bakmayın.
bir elektrikçiyle konuştum.adam dedi ki: Kaçak Akım Rölesi, nötr gelmediği zaman hattı keser korur dedi.yani üç faz olan tesisata prizlere iki faz(380 volt) gitmesini engeller dedi.
bu doğru mudur?yani KAR, gerçekten böyle bir koruma yapar mı?

Evet böyle bir koruma 4 kutuplu kaçak akım rölesi için geçerlidir. Çünkü Normal çalışmada yüke doğru akan üç fazın vektörel ortalaması ile şebekeye doğru nötrden akan akım aynı değerdedir bu yüzden toroid üzerinde açtırma işlemini sağlayan sargılarda gerilim endüklenmez ancak bu denge bozulursa (nötr koparsa,kaçak olursa) açtırma gerçekleşir.
Tek fazlı kaçak akım rölesinde nötr (öncesinden) koparsa akım akışı olmayacağından böyle bir koruma gerçekleşmeyecektir. Aşırı-düşük gerilim koruma rölesi kullanılmasını tavsiye ederim.

benım bıldıgım kAR'a nötr baglanmadıysa KAR görevini yapmaz.. Yanı kesmeyı bırakın , hiçbir işlevi olmaz.. yanlışsam duzeltın ...

benım bıldıgım kAR'a nötr baglanmadıysa KAR görevini yapmaz.. Yanı kesmeyı bırakın , hiçbir işlevi olmaz.. yanlışsam duzeltın ...

Tabiiki öyle Sn haykiris. Nötr bağlamazsanız yada dışarıdan bağlarsanız enerjiyi verdiğiniz an açtırır. 2P kaçak akım rölesinde nötr bağlanmazsa akım akışı olmayacağından açmaz dışarıdan bağlanırsa enerji verildiği an açar.

Evet böyle bir koruma 4 kutuplu kaçak akım rölesi için geçerlidir. Çünkü Normal çalışmada yüke doğru akan üç fazın vektörel ortalaması ile şebekeye doğru nötrden akan akım aynı değerdedir bu yüzden toroid üzerinde açtırma işlemini sağlayan sargılarda gerilim endüklenmez ancak bu denge bozulursa (nötr koparsa,kaçak olursa) açtırma gerçekleşir.
Tek fazlı kaçak akım rölesinde nötr (öncesinden) koparsa akım akışı olmayacağından böyle bir koruma gerçekleşmeyecektir. Aşırı-düşük gerilim koruma rölesi kullanılmasını tavsiye ederim.

Sayın FullAs 3 faz 1 nötr ve 1 faz 1 nötr sistemlerde ,nötrden kopma sonucunda,KAR farklı mı tepki veriyor ? anladığım o , nedeni nedir acaba .. Kısaca sonuçta KAR faz ve nötrdeki akımlar arasında fark olunca açması değilmi. 3 faz içinde 1 faz içinde bu aynı değilmi?

kaçak akım rölelerine nötr bağlanmaz direk verilir ise ister trifaz olsun ister mono faz röle olsun röleyi kuramazsınız KAKR amacı yüksek gerilimden koruma değil adı üzerinde kaçak akımdan koruma yüksek gerilimden koruma veya düşük gerilimden cihazların koruması için gerilim koruma röleleri vardır ayarlanan gerilim dışında gelen voltajda enerjiyi keserek cihazları korur.

kaçak akım rölelerine nötr bağlanmaz direk verilir ise ister trifaz olsun ister mono faz röle olsun röleyi kuramazsınız KAKR amacı yüksek gerilimden koruma değil adı üzerinde kaçak akımdan koruma yüksek gerilimden koruma veya düşük gerilimden cihazların koruması için gerilim koruma röleleri vardır ayarlanan gerilim dışında gelen voltajda enerjiyi keserek cihazları korur.

Sayın alpy .. yani dediğiniz gibi KAR ın tek amacı giren ve cıkan akımları karşılastırır arada fark varsa devreyi açar tek görevi budur ( benım bıldıgım de boyle ) peki 3 faz için yada Tek faz için kullanılan KAR için nötr ucunun kopması demek .. aynı sonucu vermez mı ? Bırakın yüklerı korumayı , orada süs gibi durmaz mı görevini yapmaz durumda olmaz mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri