Kaçak akım rölesi durduk yere atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tartışma yoluyla bilmediklerini buradan öğren, yarın bir
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/ww/Catalog/DatasheetDownload?downloadUrl=tedservices/DatasheetService/DatasheetService?control=%3C%3Fxml+version%3D%221.0%22+encoding%3D%22UTF-8%22%3F%3E%3Cpdf_generator_control%3E%3Cmode%3EPDF%3C%2Fmode%3E%3Cpdmsystem%3EPMD%3C%2Fpdmsystem%3E%3Ctemplate_selection+mlfb%3D%225SV4314-0%22+system%3D%22PRODIS%22%2F%3E%3Clanguage%3Een%3C%2Flanguage%3E%3Ccaller%3EMall%3C%2Fcaller%3E%3C%2Fpdf_generator_control%3E

Bu linke gidip Pdf'i indiriyorsun ve önerilen çalışma şartlarına bakıyorsun. Bu ortam ısılarının üstüne çıkar ya da altına inerse kararsız çalışabilir demektir. Bunu da diyen ben değilim, üreticinin kendisi.

Isı açtırma yapmaz demiyorum, röleyi kararsız çalıştırabilir diyorum. Yukarıdaki yazıyı okuyup anlamamışsınız. Bir Kakr'nin In değerini yükselterek bir şeyi çözmüş olmazsınız. 40A bir rölenin kontakları ısınacak derecede üzerinden akım geçiyorsa devrede önünde bulunan koruma ünitesi işini yapmıyor demektir. Koruma ünitesi 25A iken Kakr'nin 63A olması mantık dışıdır. Standartta 40A seçilmesi yeterlidir. Akımdan ısınması için 25A'in üzerine çıkması ve 40A'ya yakın akım çekmesi gerekir. Siz iddianızı hangi testlerle destekliyorsunuz? Deneme yanılma ile mi?

Terbiyesizlik yaptığım da yok. Saygınızı koruyun bence. Saldırgan davranan sizsiniz burada.

Ayrıca asıl siz Kakr'lerin In değerinin açtırma yapmasıyla alakası hakkında bir kaynak vermiş değilsiniz hala. Dediğim gibi üreticilerin böyle bir verisi yok. Tek iddia eden de sizsiniz. Paylaşın görelim. Bana forum linki atan da sizsiniz. Kaynak dediğiniz bu mu?
Standartta 40A referansını kim veriyor?

Sen okuduğunu bile anlamayan basiretsizin tekisin, hiçbir soruya cevap verebilecek bilgin de yok, yalnızca laf cambazlığı yapıyorsun, yanlışların söylenince, "yok ben öyle demedim, sen yanlış anlamışsın" diyorsun. Bizim paylaşımlarımızdan kopyala kopyala yapıştır.

Deneme yanılma ile söylediğim testleri yaptım, seni rahatsız mı etti? Sen denemelerini veya tecrübeni paylaşmak için hangi kuruluştan onay alıyorsun?

Benim tecrübem ile 40A/30mA röleyi 63A/30mA ile değiştirip veya 25A/30mA röleyi 40A/30mA ile değiştirerek defalar sorun gidermişliğim var; haydi sen bu kadar babayiğit bir bilgin isen, bu işin neden bu şekilde çözülebildiği konusunda bizi aydınlatsana!

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tartışma yoluyla bilmediklerini buradan öğren, yarın bir

Standartta 40A referansını kim veriyor?
https://federal.com.tr/kacak-akim-koruma-salteri-secerken-nelere-dikkat-etmeliyim/

" En az kendinden önceki devre kesici ile aynı nominal akımda olmalı, yüksek nominal akımda seçilmesi ise daha uygun olacaktır. "

Üretici veriyor. Senelerdir de böyledir bu. Siz yeni bir çalışma yaptınız sanırım. Panolarda da genelde önündeki koruma ünitesi 25A ise Kakr IN değeri 40A seçilir. Koruma ünitesi 40A ise Kakr 63A Seçilir. En az önündeki koruma ünitesinin değeri kadar olmalı, bir üst değer seçilmesi ise garantidir. Ama koruma ünitesi 25A iken Kakr'yi 63A seçen görmedim. Çünkü 40A bir KAKR, önünde 25A koruma ünitesi varken ısınmamalı. Isınırsa koruma ünitesi işini yapmıyor demektir. Başka etkenler, yukarıda bahsettiğim ortam ısısının yüksekliği gibi durumlar söz konusu değilse.

Yıllardır bilinen ve kabul edilen şeyleri ispatla diyorsunuz bana. Bunu ispata gerek bile yok.

40A bir rölenin kontakları ısınacak derecede üzerinden akım geçiyorsa devrede önünde bulunan koruma ünitesi işini yapmıyor demektir
Sen C Tipi Sigorta'nın çalışma prensibini biliyor musun?
Bak güzel arkadaşım, forumda bu konuyla ilgili tek bir çalışman yok, sabahtan beri yaptığın şey bizim daha önce söylediğimiz şeyleri söyleyip bunların karşısına söylemediğimiz şeyleri getirerek tezatlar çıkarmaya çalışıyorsun, amacın nedir?

Bütün paylaştıkların benden öncekilerin ve benim paylaştıklarımdan ibaret, ne yapmaya çalışıyorsun, istediğin itibar ise yerin dibine batırdın itibarı.

Son düzenleme:
Sen C Tipi Sigorta'nın çalışma prensibini biliyor musun?
Bak güzel arkadaşım, forumda bu konuyla ilgili tek bir çalışman yok, sabahtan beri yaptığın şey bizim daha önce söylediğimiz şeyleri söyleyip bunların karşısına söylemediğimiz şeyleri getirerek tezatlar çıkarmaya çalışıyorsun, amacın nedir?
25A C tipi sigorta 37Amperi gördükten sonra 1 saatten daha kısa bir sürede açar. Bu 50A'ya yükselirse açması birkaç dakikaya kadar düşer. Buna da kaynak kaynak diye tutturursan git araştır bul. Açma eğrisine göre 2xIN değerini gördükten sonra 10 dakika bile sürmez atması. Konuyu sürekli değiştirip duruyorsun bir şey biliyor gibi.

Arkadaşlar başınıza gelirse önünde 25A sigorta olan 40A'lık KAKR'yi 63A'ya yükseltmek gibi bir iş bilmezlik etmeyin. Altında yatan sebebi arayın. Benden tavsiyedir.

25A C tipi sigorta 37Amperi gördükten sonra 1 saatten daha kısa bir sürede açar. Bu 50A'ya yükselirse açması birkaç dakikaya kadar düşer. Buna da kaynak kaynak diye tutturursan git araştır bul. Açma eğrisine göre 2xIN değerini gördükten sonra 10 dakika bile sürmez atması. Konuyu sürekli değiştirip duruyorsun bir şey biliyor gibi.

Arkadaşlar başınıza gelirse önünde 25A sigorta olan 40A'lık KAKR'yi 63A'ya yükseltmek gibi bir iş bilmezlik etmeyin. Altında yatan sebebi arayın. Benden tavsiyedir.
25A Sigortanın sonrasına 100A KAKŞ bile takılabilir, Pano'daki yer işgali ve fiyat farkından başka hiçbir zararı yoktur. Hayatında üç beş tane KAKŞ görmüşsün işkembeden atıp tutuyorsun terbiyesiz haddini bilmez taklitçi.

Madem C Tipi Sigorta'nın ne olduğunu biliyorsun, benim paylaşımlarımdan da Sigorta ve KAKŞ Selektivitesi'nin ne olduğunu öğrendin, ne diye halen ukalalık yapıyorsun?

sn. arkadaşlar herkesin fikirleri ayrı olabilir uzatmayalım .

prof düşüncem arızayı bulmak , nedenini ?
tabiki bazı durumlardan dolayı zor oluyor .
sistem işlemek zorunda
kör topal ?

çeşitli fikirler çıkıyor , isteyen isteğini yapar çözüm olur olmaz kendisini bağlar .
çözüm bulmak yardımcı olmak bir yere kadar .

bir şu var
çözüm için uğraşıp çözüm bulamamak ( kullanıcının kendi çözümleri )
diğer
işten anlayan elektrik bulamamak veya kaçak akım rölesi arızası var söyleyince elektrikcinin gelmemesi durumu ?

kolay gelsin .
yazılarınızda olumsuz kelimeler kullanmadan devamını sağlıcakla kalın .

25A ise Kakr IN değeri 40A seçilir. Koruma ünitesi 40A ise Kakr 63A Seçilir. En az önündeki koruma ünitesinin değeri kadar olmalı, bir üst değer seçilmesi ise garantidir.
"40A olursa garanti değil ama 63A olursa garanti olur" ancak senin gibi birinin edeceği türden laf.

Çocuklara bu türden şeyler çok söylenir "olmadı seneye de giyer".

Tartışmaya dahil olmadan bir bilgi paylaşıp konuyu uzaktan izlemeye devam edeyim.

Birkaç sene önce yaptığım basit ölçümler ile siemens KAKR nin 16 mA seviyesinde açma yaptığını test ettim.

16 mA de, insan sağlığı için tehlikenin başladığı, kasılma vb. durumların oluşmaya başladığı değer. Bu değerleri çeşitli kaynaklarda bulabilirsiniz. Üniversitelerin yayınlarından bulmuştum ben bi ara.

30 mA zaten belli sure geçerse sonuç ölüm.

O zamanki yorumum; bu rolelerin 30mA'de değil de tehlike sınırı olan 15-16 mA de açma yaptığı yönündeydi.

Önemli not:
Bu deneyi ege üniversitesi laboratuarlarinda test edip onaylama imkanım olmadı.
Çalışma masasında basit ölçüm cihazları ile denedim. Yani sonuç bilimsel değil...

25A Sigortanın sonrasına 100A KAKŞ bile takılabilir, Pano'daki yer işgali ve fiyat farkından başka hiçbir zararı yoktur. Hayatında üç beş tane KAKŞ görmüşsün işkembeden atıp tutuyorsun terbiyesiz haddini bilmez taklitçi.

Madem C Tipi Sigorta'nın ne olduğunu biliyorsun, benim paylaşımlarımdan da Sigorta ve KAKŞ Selektivitesi'nin ne olduğunu öğrendin, ne diye halen ukalalık yapıyorsun?
Ben 25A sigortanın sonrasına 100A KAKR takılamaz demedim. 25A sigortadan sonra gelen 40A KAKR açıyorsa bunu 63A yapmak bir işe yaramaz dedim. Teknik olarak da açıklamasını yaptım.

Senin yazılarından da bir şey öğrenmedim. Fikrine katılmayan herkes terbiyesiz oluyor galiba sana göre. Sigorta ve Kakr selektivitesi diye bir şey yoktur. Selektivite, termik-manyetik koruma yapan üniteler arasında yapılır. Kakr'nin böyle bir koruma özelliği yoktur. Selektiviteymiş. Adamlar bunun çalışmasını yapıp Kakr IN değerini eşit ya da bir üstü seçin demişler. Amacı da selektivite değil Kakr'yi korumak.
"40A olursa garanti değil ama 63A olursa garanti olur" ancak senin gibi birinin edeceği türden laf.

Çocuklara bu türden şeyler çok söylenir "olmadı seneye de giyer".
" En az kendinden önceki devre kesici ile aynı nominal akımda olmalı, yüksek nominal akımda seçilmesi ise daha uygun olacaktır. "

arkadaşım yukarıdaki cümlenin sahibi ben değilim, röleyi üreten adamlar. Lol.

40A'yı beğenmeyip 63A takarak seneye bir büyüğünü alırız mantığı sana ait bir şey haha.

Çalıştığım için kısa kısa yazıyorum, senin bütün çelişkili ifadelerini toplayıp liste halinde yazacağım buraya merak etme, cevap veremediğin bütün soruları toplu halde ibretlik olsun diye sıralayacağım, haddini bilmez ukala seni.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri