Durduk yere ve sadece beyaz eşya fişe takarken atan kaçak akım rolesi hk.

dasilva

Üye
Merhaba yaklaşık 1 yıldır kullandığımız evimizde birden kaçak akım rolesi atma sorunu başladı. Role gün içinde kafasına göre birkaç kez atıyor. Önce sorunun hangi prizde olduğunu anlamak maksadıyla prizleri test ettim, çamaşır kurutma makinesinin olduğu prize kapalı makinin fişini takarken attı. Ancak sorun şu ki başka bir sigortaya bağlı olan çamaşır makinesinin fişini takarken de atıyor. Ve bu cihazların fişini hiç takmasam da gün içinde spontane atıyor. Farklı sigortalara bağlı farklı prizlere fiş takarken de attığı için sorunun cihazlardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, işin içinden çıkamadım.

Sigorta kutumun ve rolenin görseli ektedir. Yardımlarınıza açığım.

Ekli dosyalar

• 422D8948-D211-473B-9119-F6F7253BA71B.jpeg
    422D8948-D211-473B-9119-F6F7253BA71B.jpeg
    235.3 KB · Görüntüleme: 79
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba yaklaşık 1 yıldır kullandığımız evimizde birden kaçak akım rolesi atma sorunu başladı. Role gün içinde kafasına göre birkaç kez atıyor. Önce sorunun hangi prizde olduğunu anlamak maksadıyla prizleri test ettim, çamaşır kurutma makinesinin olduğu prize kapalı makinin fişini takarken attı. Ancak sorun şu ki başka bir sigortaya bağlı olan çamaşır makinesinin fişini takarken de atıyor. Ve bu cihazların fişini hiç takmasam da gün içinde spontane atıyor. Farklı sigortalara bağlı farklı prizlere fiş takarken de attığı için sorunun cihazlardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, işin içinden çıkamadım.

Sigorta kutumun ve rolenin görseli ektedir. Yardımlarınıza açığım

1. ihtimal röle markası çok sağlıklı bı marka değil muhtemel inşaat döneminde takılan röle 2.ihtimal cihazlarin açık kapalı çok önemli değil rölenin atması için sık sık atmayan rölenin en güzel çözum yöntem ölçü aleti ile toprak nötr toprak faz direnç test sistemi ile çözersiniz

Merhaba yaklaşık 1 yıldır kullandığımız evimizde birden kaçak akım rolesi atma sorunu başladı.
Role gün içinde kafasına göre birkaç kez atıyor.
Önce sorunun hangi prizde olduğunu anlamak maksadıyla prizleri test ettim,
çamaşır kurutma makinesinin olduğu prize kapalı makinin fişini takarken attı.
Ancak sorun şu ki başka bir sigortaya bağlı olan çamaşır makinesinin fişini takarken de atıyor.
Ve bu cihazların fişini hiç takmasam da gün içinde spontane ( anlık gelişen olay . kendi kendine ) .atıyor.
Farklı sigortalara bağlı farklı prizlere fiş takarken de attığı için sorunun cihazlardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, işin içinden çıkamadım.

Forumu dolaşmanız .
https://www.kontrolkalemi.com/forum/search

https://www.kontrolkalemi.com/forum/search/3907441/?q=kaçak+akım+rölesi&o=relevance

+ Siğortalarınız yüksek amper uygun amper siğortalarla değişimi .

Merhabalar.
Her hangi bir fişi takmanız halinde kaçak akımın atması gayet normaldir. Yalnız kendi kendine atması evin topraklamasında, çok yük çeken ev aletlerinin tamamının birbirine paralel bağlanmasın da (Aynı şaltere bağlanması) ya da kaçak akım şalterlerinin iyi olmayan veya düşük amperde olmasından kaynaklanmaktadır.

Bir ipucu daha; Çamaşır makinesinin fişini takarken elektrik saatinin yanında ki şalter atıyorsa makine de bir hata olabileceğini, evde kaça akım atıyorsa topraklama ya da atan kaça akımda bir problem olduğunu gösterir..
Ayrıca çamaşır makinesi sigorta atmasından şüpheleniyorsanız daha detaylı bilgi için https://www.servisdukkani.com/camasir-makinesi-sigorta-attiriyor/ yazısını inceleyebilirsiniz.

Geçmiş olsun .

Sizin kullanıcı olarak arızayı gidecek durumda değilsiniz .

Fakat elektrik bilğiniz varsa , eliniz işe yatkınsa ( dikkat tesisatımız trifaze ) ve ölçü aletimiz var kullanmayı biliyorsanız .
Tesisat kaynaklı ise ve kullanılan ürünler arızası tesbiti .

Bu video ölçü aleti veya bu ölçüm işini görecek benzeri ölçüm aletiniz olmalı .

Diğer özel ölçüm cihazı ( kaçak akım pensampermetresi ) olmalı .
Yukarıdaki video pensampermetreye benzer görünümü vardır fakat hassas ölçümü içindir ( mA )
( Elektrikcilerin çoğunda yoktur .)

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler