Sohben elektrik kacagi

bu tür arızalara giden elektrikçilere servis raporu tutturulsun. seri haldeki beceriksizlikler de ise bunlara kim çalışma ehliyeti verdiyse onun tarafından giderilsin.

konuyu okudum çok fazla detaya girmek istemiyorum ama eğer tesisatta sıfırlama yapılmışsa ve nötüre yakın bi izolasyon hatası meydana gelmişse KAKŞ açma yapmaz dolayısıyla çarpılma gerçekleşir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Buna benzer bi sorunu yıllar önce bahçemizde yaşamıştım. Trifaze gelen panomda 3 faz 4 telli metal kasalı sayacım vardı. bazen muslukları açarken hissetiriyordu. YIldız-üçgen sac panomun kapağında bile vardı babam motoru çalıştıracağı zaman çuval gibi yalıtkan malzemeyle tutup öyle açıyordu panonun kapağını. Ben tabi öğrenciydim ozaman tatil zamanı geldiğimde görmüştüm durumu. Hemen 5m ileride kanalet var onun kapağını açacak adamlar arada oradan bile hissetiriyormuş. Ben incelediğimde sıkıntının sayaçtan kaynaklı yaşandığını farkettim çünkü sayaçtan panoya gelen sigortayı indirdiğimde arıza hala devam ediyodu. Bunun üzerine dağıtım şirketini aradım zaten dijital sayaçlara çevriliyordu her yer dedim bu arızalı bunu da değiştirin. Öyle ayaküstü gelip bakıp gittiler içeride ki cihazlarda arıza vardır felan diyip geçiştirdiler. Ben de bunun üzerine sayacın metal gövdeyle bağlantısını kesmek için arkasına sunta şeklinde izole yerleştirdim sorun düzeldi. Bi daha ki geldiğimde sayacı dijital sayaçla değiştirmişlerdi. Tabi eski sistemde yapıldığı için kaçak akım yoktu onu taktık, topraklamayı sağlamlaştırdık derken düzeldi. Demem o ki üstatların dediği gibi topraklamayı iyi yaptırmanız gerekir. Gelen elektrikçiler çalışma sırarsında nötr-toprak aralığında ölçüm yaptılar mı, neye göre sorun olmadığını söylediler.

bu tür arızalara giden elektrikçilere servis raporu tutturulsun. seri haldeki beceriksizlikler de ise bunlara kim çalışma ehliyeti verdiyse onun tarafından giderilsin.

konuyu okudum çok fazla detaya girmek istemiyorum ama eğer tesisatta sıfırlama yapılmışsa ve nötüre yakın bi izolasyon hatası meydana gelmişse KAKŞ açma yapmaz dolayısıyla çarpılma gerçekleşir.
Bu konuları daha önce çok tartıştık. Hiç topraklamanin olmadığını ve sifirlamanin olduğunu varsayalım. Bu durumda dokunarak yapılan bir çarpılma ve insan üzerinden akan bir hata akımında yine kacak akim rolesinin açması lazım değil mi ?

Ottan b...n bir topraklama da olsa kaçak akim rolesinin atması lazım. Sizin önce adam gibi bir elektrikciye sonra da adam gibi bir kacak akım rolesine ihtiyacınız var .
Komik olan benim hollandadan getirdigim kontrol kalemi ve multi meter elektrikci hosuna gitti. Ona hediye ettim :p

Elektrikli şohben/termosifonlarda suya elektrik kaçağı, kablolarda bir sorun yoksa büyük oranda ısıtıcı rezistansın delinmesi sonucu suya teması kaynaklıdır. Bahsedilen kaçak 30mA altındaysa K.A.R.'yı açtırmayacaktır. Dolaysıyla bilen birisi ölçü aleti ile fiş takılı değilken kısa devre kontrolunu fiş takılıyken de volt ölçümünü yapmalıdır.

Bu konuları daha önce çok tartıştık. Hiç topraklamanin olmadığını ve sifirlamanin olduğunu varsayalım. Bu durumda dokunarak yapılan bir çarpılma ve insan üzerinden akan bir hata akımında yine kacak akim rolesinin açması lazım değil mi ?

bu konuyla ilgili tartışma ne demek meydan muharebesi yaptık. hatta işlenen savaş suçları yüzünden tüm yazılı kayıtlar silindi. @arkaplan'ın arşivinde bile bulunabileceğini zannetmiyorum.

Direk temas, dolaylı temas topraklama olmasa da temas halinde kakr açarak koruma yapar ancak vucud direnci, temas direnci, terlik / çıplak ayak durumu, nem durumuna göre yaralanma riski olabilir bunun sonuçlarını gördük o yüzden topraklama önemlidir. Risk en aza indirilmelidir.

bu konuyla ilgili tartışma ne demek meydan muharebesi yaptık. hatta işlenen savaş suçları yüzünden tüm yazılı kayıtlar silindi. @arkaplan'ın arşivinde bile bulunabileceğini zannetmiyorum.

Selamınaleyküm
Ustam yazılarda temizlik olmuş alıntı yaptığınız için anladım .
Takibi bırakmıştım .
Tavsiye yorumları şunu yap şunu yapma yazışma konumuna gelecek şohben işi sakat .

Bir anımı anlatayım forumda anlatmışımdır denk geldinizmi bilmiyorum ?

Bilirsiniz cami hocası her işten anlar kısmen diyelim . ( boya ve elektrik başta vs gibi )
Elektrikciler sonra kızmasın o kadar okul okuduk . ( kısmen ? )
Köylerde de daha çok yardımcı .

Yaşlı teyzeye priz almış cami hocası beni aradı .
Bu prizin içi nasıl açıılıyor . bende yakınındaydım .
hocaya gösterdim basitmiş dedi ama hadi sen tak dedi .
Gittik prizi takmaya eski prizi söktüm yenisini taktım .
Eski ev topraklama ve kakr yok .
Çıkardığım prizde atlama vardı takmadım .
Yaşlı teyze eline kontrol kalemini aldı buzdolabında elektrik var dedi .
Hocaya elektrikci bulun dedim .
Kadına bir şey olsa kurtaramayız .
Yardım başa bela oldu sayılır .
Yukarı tükersen bıyık aşağı tükürsen sakal

Bu gibi işler olunca biraz uzak duruyorum .
Bazende hızımı alamıyorum .

Kolay Gelsin Sağlıcakla .

Son düzenleme:

alttaki videoyu ilk önce kaldığı yerden daha sonra da tamamını izleyebilirseniz mesajımda ne demek istediğimi çok kolay anlayacağınızı umuyorum.

alttaki videoyu ilk önce kaldığı yerden daha sonra da tamamını izleyebilirseniz mesajımda ne demek istediğimi çok kolay anlayacağınızı umuyorum.

Ista tv yi görünce tüylerim diken diken oluyor. Başka linkin varsa başım gözüm üstüne. Röle ile akim korumalı priz uygulamalarından sonra bir daha izlemedim videolarını.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri