Kaçak akım rölesi durduk yere atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fonksıyonları aynı demıyorum sıze, kabloyu korumak gerekır her zaman. Yangının sebebı budur genelde. 63a kakş yi sen ana şalter olarak kullan, gelen kolon hattını 25a tepe degerınde seç ve bak bakalım nasıl yanıyor o kablo, yorumlarınızı bılgıye be argumana dayandırın, gönlünüze göre yorum yapmayın. Proje krıterlerı, iç tesisler yonetmelıgı, kuvvetlı akım tesısler yonetmelıgı, yangından korunma yınetmelıgı ne dıyor bunlara bağlı kalarak fıkır verın yorum yapın. Bn dedım boyle olur demekle olmaz. Bu arada sizinle tartışmadım bu konuyu!

Eyvallah ustat, test ve ıhtımallerı deneyerek problemi çözdum tesekkur ederım
Elinize sağlik.. Neresi arızalı çıktı acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elinize sağlik.. Neresi arızalı çıktı acaba?
Wc de kullanılmayan bır fan varmış. Klemens bağlantısında varmış. Duzenledıgım halde tutmadı, kabloda zmnla kapı arasında yapısını yitirmiş, kabloya müdahale edınce duzeldı tabla kutusu

Fonksıyonları aynı demıyorum sıze, kabloyu korumak gerekır her zaman. Yangının sebebı budur genelde. 63a kakş yi sen ana şalter olarak kullan, gelen kolon hattını 25a tepe degerınde seç ve bak bakalım nasıl yanıyor o kablo, yorumlarınızı bılgıye be argumana dayandırın, gönlünüze göre yorum yapmayın. Proje krıterlerı, iç tesisler yonetmelıgı, kuvvetlı akım tesısler yonetmelıgı, yangından korunma yınetmelıgı ne dıyor bunlara bağlı kalarak fıkır verın yorum yapın. Bn dedım boyle olur demekle olmaz. Bu arada sizinle tartışmadım bu konuyu!

Eyvallah ustat, test ve ıhtımallerı deneyerek problemi çözdum tesekkur ederım
Yönetmelikler ne diyormuş? Siz öğretin, ben öğrenmeye açığım. KAKŞ ile tesisat korumaya çalışan teknik personele diyecek bir tek kelimem yoktur.
Yönetimelikte In ile ilgili yer alan yerleri maddeler halinde paylaşın biz de öğrenelim.
Wc de kullanılmayan bır fan varmış. Klemens bağlantısında varmış. Duzenledıgım halde tutmadı, kabloda zmnla kapı arasında yapısını yitirmiş, kabloya müdahale edınce duzeldı tabla kutusu
Sorunlu yerlerin fotoğrafını çekin de bize de tecrübe olsun.
Banyo Fanı'nda genellikle Topraklama bile yoktur, merak ettim, açıklayabilir misiniz gözlemlerinizi ve testlerinizi?
Hıcbır yuk yokken bıle zmn zmn farklı gun aralıkları ıle kacak akım atıyor.
Zaman zaman farklı gün aralıklarında atan KAKŞ arızasının sizin söylediğiniz yerden olduğunu nasıl kesin olarak tespit ettiniz?
Kaçak Akım Ölçümü mü yaptınız?
Sonuçta Artık Akımı gözünüzle ölçemezsiniz, öyle değil mi?

Tespit ettiğiniz Artık Akım değeri kaç mA çıktı?

Son düzenleme:
Anlayamadığınız ve bilmediğiniz bir konuda soru soruyorsunuz ve iki yorum sonrasında işin nasıl yapılacağı ile ilgili bizlere dersler veriyorsunuz. Sizin bu sitede bir tane faydalı makaleniz veya yayınınız var mı acaba? Siz madem bu işi çok iyi biliyordunuz da ve iş bu kadar basitti de neden soru sorma ihtiyacı hissettiniz? Madem
"Proje krıterlerı, iç tesisler yonetmelıgı, kuvvetlı akım tesısler yonetmelıgı, yangından korunma yınetmelıgı"ne bu kadar hakimsiniz ne diye burada bizi yoruyorsunuz?
Hadi biz gönlümüze göre yorum yaptık diyelim (her ne kadar Üretici tavsiyesi ve Akım-Zaman Tablosu'na dayanarak söylüyor olsak da), siz söyler misiniz;

-KAKŞ In seçim kriteriniz nedir ve bunu hangi argümana göre yaparsınız?
-Üzerinden In değerinin üzerinde fazla Yük geçen KAKŞ bileşenlerine ne olur?
-KAKŞ ile Elektrik Tesisatı'nda yangın çıkması nasıl önlenir?

Aşağıdaki Bağlantı'da sizin mantığınızın anlayamadığı örnek bir çözüm var; Bu konuda KAKŞ'nin In sizin deyiminize göre "mantıksız bir şekilde" yükseltildi fakat her ne hikmetse KAKŞ açma yapmayı bıçak gibi kesti. Şimdi siz bilgi birikiminize, yönetmeliğe ve argümanlarınıza dayanarak In yükseltilen KAKŞ'nin neden açma yapmayı kestiğini açıklayabilir misiniz?

Ayrıca bahsettiğiniz "Proje krıterlerı, iç tesisler yonetmelıgı, kuvvetlı akım tesısler yonetmelıgı, yangından korunma yınetmelıgı"nde yer alan KAKŞ In seçim kriterleri ile ilgili olan maddeleri ısrarla ve sabırla bekliyorum. Siz önce bu sorulara somut(!) cevaplar verin, ben iddia ettiğim her konuda somut açıklama yaparım.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...si-atması-Çözüldü-mesaj-56.130458/post-846196
Madem KAKŞ In'nın yükseltilmesinin IΔn ile ilgili mantıklı hiçbir ilişkisi yok, o halde yukarıdaki örnekte KAKŞ neden açma yapmayı kesti? Bizim açıklamalarımız ve argümanlarımız sizin mantığınızı tatmin edemedi. Değerli ve mantıklı cevaplarınızı bekliyorum.

Bulunduğu Pano'da rastgele Açmalar yapan 40A/30mA KAKŞ, 63A/30mA KAKŞ ile değiştirildiğinde 63A/30mA KAKŞ neden Açma yapmaz?

Son düzenleme:
Teşekkürler.
Güzel bir çalışma sonucu arıza nedeni iyi yakalanmış.

Bulunduğu Pano'da rastgele Açmalar yapan 40A/30mA KAKŞ, 63A/30mA KAKŞ ile değiştirildiğinde 63A/30mA KAKŞ neden Açma yapmaz?
Hocam, KAKR'lerin üzerindeki nominal akım değerleri, o KAKR'nin termik ya da manyetik bir koruma yaptığını göstermez. O değerler hangi işletme akımında kullanılacağını ifade eder. Eğer başınıza böyle bir olay geldiyse ya başka bir sorun vardır ya da piyasada sigorta+kaçak akım rölesi olarak kullanılan kompakt malzemeler var. Çok nadir kullanılır bunlar, panolarda yerden tasarruf sağlamak için. Kullandığınız malzeme standart KAKR olmayabilir. Yoksa standart bildiğimiz KAKR'lerde nominal akım değerini 40'tan 63'e çıkarmak bir şey ifade etmez.

Ayrıca örnek gösterdiğiniz konuda arkadaş siemens röleyi söküp viko marka röle takmış. Bunların bir tolerans değeri var sonuçta. 40A yerine 63A taktığı için sorunun çözüldüğünü sanıyor. Hayır, siemens söküp viko taktığı için sorunu çözmüş :) Belki siemens röle 28mA değerinde açıyordu, Viko 35mA görüp açmayabilir.

Hocam, KAKR'lerin üzerindeki nominal akım değerleri, o KAKR'nin termik ya da manyetik bir koruma yaptığını göstermez. O değerler hangi işletme akımında kullanılacağını ifade eder. Eğer başınıza böyle bir olay geldiyse ya başka bir sorun vardır ya da piyasada sigorta+kaçak akım rölesi olarak kullanılan kompakt malzemeler var. Çok nadir kullanılır bunlar, panolarda yerden tasarruf sağlamak için. Kullandığınız malzeme standart KAKR olmayabilir. Yoksa standart bildiğimiz KAKR'lerde nominal akım değerini 40'tan 63'e çıkarmak bir şey ifade etmez.

Ayrıca örnek gösterdiğiniz konuda arkadaş siemens röleyi söküp viko marka röle takmış. Bunların bir tolerans değeri var sonuçta. 40A yerine 63A taktığı için sorunun çözüldüğünü sanıyor. Hayır, siemens söküp viko taktığı için sorunu çözmüş :) Belki siemens röle 28mA değerinde açıyordu, Viko 35mA görüp açmayabilir.
Termik-Manyetik koruma yaptığını kim söylüyor? Bunu hangi cümleye bakarak söylediniz? MCB'den veya RCBO'dan bahsetmiyoruz, konuyu mu karıştırdınız? Ayrıca Artık Akım'ın tolerans gösterdiği gibi bir iddianız var, bunu hangi kaynağa bakaraz iddia ediyorsunuz? 35mA'e kadar açma yapmayan Ani KAKŞ Tipi mi çıkmış? Eğer bu doğruysa VİKO'nun piyasadaki bütün KAKŞ'lerini toplatmak gerekiyor. Bu ciddi bir iddia, sonuçta bu firmaların uluslararası akreditasyon belgeleri var bu ürünleri üretebilmek için.

Sayfalarca açıklama yaptık, çözülmüş arızalardan örnekler verdik, hala "yok standart değildir yok 35mA" dir falan diyorsunuz. Şimdi, Ani 63A/30mA, Ani 40A/30mA KAKŞ ile çözülmüş işlerim kenarda dururken, bu kadar tecrübe, örnek, açıklama dururken sizin "belki şöyledir, belki böyledir" diyerek yazdıklarınıza mı itimat edelim?

Bir de yazdıklarınızla beni, kullandığım malzemeyi tanımamak, kavramları karıştırmak gibi alttan iğneleyici sözlerle itham ediyorsunuz, yazışmanın rengi değişmesin.

Siz KAKŞ Röle Tiplerine hakim misiniz? Zamana Bağlı Açma yapan kaç tip röle vardır, kaynağı ile birlikte paylaşıp bizi bilgilendirebilir misiniz?

Madem KAKŞ'leri konusunda bu kadar bilgilisiniz; Ani KAKŞ'leri hangi kuruluşun hangi maddesine dayanarak standartize ve akredite edilmiştir ve bu standartın Ani röleler için belirlediği Açma opsiyonları nedir, kaynaklarıyla paylaşabilir misiniz?

Son düzenleme:
Bana, Kaçak akım koruma rölelerinin hangi IN değerlerinden etkilendiğiyle alakalı tek bir kaynak göstersenize. Asıl tahmin olan sizinki. 40A röleyi 63A ile değiştirerek iş çözmüşsünüz. Kaçak akım rölelerinin hassasiyetleri zamanla bozulabilir. Siz cidden Kaçak akım rölelerinin tam 30mA görünce devreye girdiğini mi sanıyorsunuz? Sıcaktan, nemden, uzun süre çalışmaktan etkilenmiyorlar öyle mi?

Peki diyelim toroidal kaçak akım rölesi kullanıyorum panoda, bunların çoğunda nominal akım değeri bile yoktur. İçinden geçecek kablo ya da baraya göre boyut seçer, kaçak akım değerini seçer alırsınız. Bu tip bir toroidde sorun yaşarsanız ne yapacaksınız?

Burada kaçak akım koruma rölelerinde nominal akım değeri olmasının tek sebebi yanmamasıdır. Bu kadar basit. Önündeki koruma ünitesi 25A ise 40A seçin derler. Çünkü 25A açma yapacak ünitede zaman toleransı da olabilir akım toleransı da. O açma süresinde KAKR zarar görmesin diye üstünü seçersin. Siz diyorsunuz ki bütün KAKR'ler işletme akımından etkilenip açıyor. Bu söylediğiniz ciddi bir iddia olmuyor, benim söylediğim 30mA'de açmayabilir, erken açıyor olabilir lafım büyük iddia oluyor, kafadan sallama oluyor.

Burada kendi deneme yanılma yöntemiyle, ortada hiçbir teknik veri olmadan sallayan tek kişi sizsiniz.

https://library.e.abb.com/public/3c6a47e859654c7490f08587faee7230/INFO_0215__LR.pdf

Burada kaçak akım rölelerinin hangi durumlarda duyarsızlaştığını, bunun teknik açıklamasını bulabilirsiniz.

Legrand kaçak akım rölelerinde "-25ºC / +40ºC çalışma sıcaklığında herhangi bir kayıp yoktur " diye açıklama var örneğin. Peki panonun ortam sıcaklığı 45ºC olursa ne olur? Size söyleyeyim 30mA'de açma yapmayabilir. Yani iş sizin dediğiniz kadar basit ve sığ değil.

Adam orada Siemens söküp viko takıp işi çözmüş. Hangi tip Kakr söküp hangi tip taktığı bile belli değil. Neyse bir gün karşınıza toroid tipi kaçak akım koruması çıkarsa söküp daha büyüğünü takarak sorunu çözersiniz.
Madem KAKŞ'leri konusunda bu kadar bilgilisiniz; Ani KAKŞ'leri hangi kuruluşun hangi maddesine dayanarak standartize ve akredite edilmiştir ve bu standartın Ani röleler için belirlediği Açma opsiyonları nedir, kaynaklarıyla paylaşabilir misiniz?
Madem siz bu kadar bilgili ve denediğiniz çözümden eminsiniz, kaynağı siz verin. Kaçak akım röleleri işletme akımından etkileniyorsa bunun kaynağı nedir. Şayet üreticilerin hiçbiri, ne viko ne legrand ne schneider ne de siemens'te böyle bir veri yok.

Yukarıda ABB'den bir kaynak verdim. Hangi tip kaç ms'de açma yapıyor, hangi yüklerde hangi tipler kullanılıyor okursunuz artık. Belki boşu boşuna 40A'dan 63'e yükseltmemiş olursunuz. LOL.

Son düzenleme:
Bana, Kaçak akım koruma rölelerinin hangi IN değerlerinden etkilendiğiyle alakalı tek bir kaynak göstersenize. Asıl tahmin olan sizinki. 40A röleyi 63A ile değiştirerek iş çözmüşsünüz. Kaçak akım rölelerinin hassasiyetleri zamanla bozulabilir. Siz cidden Kaçak akım rölelerinin tam 30mA görünce devreye girdiğini mi sanıyorsunuz? Sıcaktan, nemden, uzun süre çalışmaktan etkilenmiyorlar öyle mi?

Peki diyelim toroidal kaçak akım rölesi kullanıyorum panoda, bunların çoğunda nominal akım değeri bile yoktur. İçinden geçecek kablo ya da baraya göre boyut seçer, kaçak akım değerini seçer alırsınız. Bu tip bir toroidde sorun yaşarsanız ne yapacaksınız?

Burada kaçak akım koruma rölelerinde nominal akım değeri olmasının tek sebebi yanmamasıdır. Bu kadar basit. Önündeki koruma ünitesi 25A ise 40A seçin derler. Çünkü 25A açma yapacak ünitede zaman toleransı da olabilir akım toleransı da. O açma süresinde KAKR zarar görmesin diye üstünü seçersin. Siz diyorsunuz ki bütün KAKR'ler işletme akımından etkilenip açıyor. Bu söylediğiniz ciddi bir iddia olmuyor, benim söylediğim 30mA'de açmayabilir, erken açıyor olabilir lafım büyük iddia oluyor, kafadan sallama oluyor.

Burada kendi deneme yanılma yöntemiyle, ortada hiçbir teknik veri olmadan sallayan tek kişi sizsiniz.

https://library.e.abb.com/public/3c6a47e859654c7490f08587faee7230/INFO_0215__LR.pdf

Burada kaçak akım rölelerinin hangi durumlarda duyarsızlaştığını, bunun teknik açıklamasını bulabilirsiniz.

Legrand kaçak akım rölelerinde "-25ºC / +40ºC çalışma sıcaklığında herhangi bir kayıp yoktur " diye açıklama var örneğin. Peki panonun ortam sıcaklığı 45ºC olursa ne olur? Size söyleyeyim 30mA'de açma yapmayabilir. Yani iş sizin dediğiniz kadar basit ve sığ değil.

Adam orada Siemens söküp viko takıp işi çözmüş. Hangi tip Kakr söküp hangi tip taktığı bile belli değil. Neyse bir gün karşınıza toroid tipi kaçak akım koruması çıkarsa söküp daha büyüğünü takarak sorunu çözersiniz.

Madem siz bu kadar bilgili ve denediğiniz çözümden eminsiniz, kaynağı siz verin. Kaçak akım röleleri işletme akımından etkileniyorsa bunun kaynağı nedir. Şayet üreticilerin hiçbiri, ne viko ne legrand ne schneider ne de siemens'te böyle bir veri yok.

Yukarıda ABB'den bir kaynak verdim. Hangi tip kaç ms'de açma yapıyor, hangi yüklerde hangi tipler kullanılıyor okursunuz artık. Belki boşu boşuna 40A'dan 63'e yükseltmemiş olursunuz. LOL.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalterinin-açma-nedenleri.129216/
Şu Bağlantı'nın 1. Açma Sebebine bir bak, terbiyesizlik yapıp insanın ağzını bozdurma, VİKO'nun kaç tip KAKŞ var paylaş bakalım görelim, bir tane katalog açıp okumuş değilsin, bir tane soruma cevap verebilmiş değilsin halen konuşuyorsun.
Forumdan okuyup okuyup yazıyorsun, paylaştığın Bağlantı'da benim sorularıma cevaben ne var anlat hadi?
45 derecede rölenin açma yapmayabileceğini ispat etsene!

Isı etkisinin başlıca Açtırma sebebi olmasına karşın, "ısının Açtırma yaptırmayacağını" iddia edip kendini bilgili zanneden tipik bir kişisin.

63A/30mA VİKO ANİ KAKŞ takıp sorunu çözen arkadaşımızın sorununun çözülme sebebi; arkadaşımızın yaklaşık 7500W Gücünde Şofbeni vardır, Şofben ve Toplam Yük'ün miktarı KAKŞ In'a ya yakın ya da daha yüksektir, bu durum KAKŞ içerisindeki iletken ve yalıktanda Isınma sonucu kayıp Akımlar oluşturmaktaydı. 63A/30mA Ani rölenin In'nın büyük olması sebebiyle KAKŞ iletkenlerinden geçen kayıp önlenerek Açtırma olayı çözüldü.

Senin bilmediğin, yeteri kadar tecrüben ve araştırman olmadığı için açıklayamadığın ve sırf senin ve senin gibilerin yalnızca kendileri anlamadığı için "böyle birşey yoktur" demekten öteye geçemeyen durumunuz budur.

Senin paylaştığın Bağlantı'nın feriştahı kadar Bağlantı paylaşmışlığım var, sen önce sorulan sorulara cevap ver.

Son düzenleme:
Forumdan okuyup okuyup yazıyorsun, paylaştığın Bağlantı'da benim sorularıma cevaben ne var anlat hadi?
45 derecede rölenin açma yapmayabileceğini ispat etsene!
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/ww/Catalog/DatasheetDownload?downloadUrl=tedservices/DatasheetService/DatasheetService?control=%3C%3Fxml+version%3D%221.0%22+encoding%3D%22UTF-8%22%3F%3E%3Cpdf_generator_control%3E%3Cmode%3EPDF%3C%2Fmode%3E%3Cpdmsystem%3EPMD%3C%2Fpdmsystem%3E%3Ctemplate_selection+mlfb%3D%225SV4314-0%22+system%3D%22PRODIS%22%2F%3E%3Clanguage%3Een%3C%2Flanguage%3E%3Ccaller%3EMall%3C%2Fcaller%3E%3C%2Fpdf_generator_control%3E

Bu linke gidip Pdf'i indiriyorsun ve önerilen çalışma şartlarına bakıyorsun. Bu ortam ısılarının üstüne çıkar ya da altına inerse kararsız çalışabilir demektir. Bunu da diyen ben değilim, üreticinin kendisi.

Isı açtırma yapmaz demiyorum, röleyi kararsız çalıştırabilir diyorum. Yukarıdaki yazıyı okuyup anlamamışsınız. Bir Kakr'nin In değerini yükselterek bir şeyi çözmüş olmazsınız. 40A bir rölenin kontakları ısınacak derecede üzerinden akım geçiyorsa devrede önünde bulunan koruma ünitesi işini yapmıyor demektir. Koruma ünitesi 25A iken Kakr'nin 63A olması mantık dışıdır. Standartta 40A seçilmesi yeterlidir. Akımdan ısınması için 25A'in üzerine çıkması ve 40A'ya yakın akım çekmesi gerekir. Siz iddianızı hangi testlerle destekliyorsunuz? Deneme yanılma ile mi?

Terbiyesizlik yaptığım da yok. Saygınızı koruyun bence. Saldırgan davranan sizsiniz burada.

Ayrıca asıl siz Kakr'lerin In değerinin açtırma yapmasıyla alakası hakkında bir kaynak vermiş değilsiniz hala. Dediğim gibi üreticilerin böyle bir verisi yok. Tek iddia eden de sizsiniz. Paylaşın görelim. Bana forum linki atan da sizsiniz. Kaynak dediğiniz bu mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri