Kaçak akım koruma şalteri

Bende akvaryum var 400litrelik,bunun içinde ısıtıcısı,motoru var,üstünde lambası var,diyelimki suya elektrik kaçağı var,sigorta atmadı,balıklar öldü,biz de elimizi suya soktuk.KAKR varsa yada yoksa bu esnada neler olur? Acaba akvaryuma da toprak hattı mı çekmeliyiz? Çekmeliysek nasıl olmalıdır? Akvaryum suyuna temas edecek şekilde bir toprak kablosu mu çekmeliyiz? Toprak kablolarında da yanlış hatırlamıyorsam bir miktar elektrik oluyordu,bu elektrik balıkları öldürmez mi?

Saygılar.

Bende bu konuda sabıkalı sayılırım ,Lise yıllarımda staj yaptığım yerde tüm balıkların ölümüne sebep oldum , elektrik kaçağından . Bende dediğine benzer bir uygulama -koruma- yapmıştım, akvaryumun altına 20x20 cm paslanmaz bir levha koydum ve onuda 6 mm^2 NYA kablo ilepanodaki topraklama barasına irtibatladım, olmuştu... Ama topraklama iyi olacak... Böylece KAR de kullanabilirsin gönül rahatlığı ile... Sıfırlama olan bir binada bu dediğim olmaz... Çünkü nötr de toprağa göre bir gerilim olabilir.. Bunun ne kadar olduğu bina nötr kesitine ve TEDAŞ nötr hattına göre değişir... Ama bu voltaj -taoprağa göre- balıkları öldürürmü bilemem..Topraklamada tehlike olmaz ... Balıkları öldürdükten sonra 1 yıl kadar denedim...

Balıkların hayatı çok önemli ise bulabilirsen 12Volt veya 24 volt devir daim pompası kullanabilirsin...

"""Son sorum, akvaryumda 35wattlık bir motor kullanılmış,bu birçamaşır makinesi kirli su tahliye motoru, 0.16amper akımı,bu motora 1 amperlik Btipi bir sigorta takılmasının ne yararı olur? Yani bu motoru termoplastikle yalıtım yapıp suyun içinde çalıştırıyoruz,soğutma pervanesi yok motorun,trafo ya benziyor,nüve üzerinde bobin sarılı,ortada bir mıknatıslı mil var."""

Evet bu motor relüktans motor sigorta taksan elbette faydası olur...Motorun içine pis su mil gibi birşey girer ve kilitlenirse sigorta atar , hem motor yanmaktan kurtulur hemde bağlı olduğu plsatik hortumun ve plastiklerin yanması önlenmiş olur...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1.kaçak akım rolen sorunlu olabilir 2 kaçak akım rolen sınırda olabilir panonda toprak barasında linyelerin toprak uçlarını teker teker çıkartıp dene eğer kaçak akımın atması durdu ise o hattın nötür toprak arasında sorun vardır ya topraklamadan fedakarlık edersin yada hattını düzeltirsin bu yolla hatta mı rolede mi sorunu bulursun iyi çalışmalar

yorumu yanlış gönderdim

kaçak akım rolen sorunlu olabilir 2 kaçak akım rolen sınırda olabilir panonda toprak barasında linyelerin toprak uçlarını teker teker çıkartıp dene eğer kaçak akımın atması durdu ise o hattın nötür toprak arasında sorun vardır ya topraklamadan fedakarlık edersin yada hattını düzeltirsin bu yolla hatta mı rolede mi sorunu bulursun iyi çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben elektronik mühendisiyimde çalıştığımız yerde sürekli atıyor kaçak akımlar panoları yapan elektrikçilerde In=25A lik yerine 40A lik kaçak akım koyarsak düzelir diyolar. ama benim merak ettiğim kaçak akım şalterleri nominal değerlerini geçen akımlarda bir sigorta gibi atıyorlarmı?

evet atar zaten o sigortadır sdece normal sigortadan farkı kacak akımı algılamasıdır

evet atar zaten o sigortadır sdece normal sigortadan farkı kacak akımı algılamasıdır

25 A kaçak akım koruma şalteri yerine aynı kaçak akım eşik değerine sahip 40 A kaçak akım şaleri takarsan hiçbir şey değişmez.25 A veya 40 A değeri Kaçak akım koruma şalterinin ana kontaklarının taşıyabileceği akım değerini ifade eder.Nominal kaçak akım değeri olan 30 mA veya 300 mA ise seçimde en önemli kriterdir.

kakr atma sebebi kaçak olabileceği gibi kakr sinin ömrünü tammalamış olması da olabilir.kaliteli bir kakr ile (aynı değerde) değiştir sorun gider.snr001 ve m. ali doğan görüşleri ile kaçak varsa sorunu çözebilirsin.bence sorun kaçak akım rölende yenisini tak sorun hallolur.

Elektrik kullanan her cihazın,bir kaçak akım miktarı vardır.Devrede bağlı olan cihaz tipi ve
sayısına göre bu miktar artabilir.Dokümanlarda,30 mA lik bir şalterin devresine 45 addetten
fazla 18 w lık fluoresant ampulden fazla bağlanmaması gerektiği belirtilmektedir.Buradan şu
anlaşılmalıdır.Devrede herhangibir sorun olmasa bile,devredeki bağlı cihazlara ait kaçak akı-
mın fazla olması durumunda,şalter açabilir.Böyle durumlar için,linyeleri bölerek,kaçak akım
şalteri sayısını artırmak gerekebilir.Ayrıca,30 mA olarak bilinen koruma sınırının 15-30 ara-
sında herhangi bir değer olabileceği de unutulmamalıdır.

Arkadaslar kacak akım rölelerinin belirsiz zamanlarla atma sorunu yasayanınız varmı ? Genelde aksam saatlerinde atıyor .Bazen bir hafta atmıyor bazen günde 3-4 defa atıyor tesisatta ve alıcılarda bir sorun oldugunu düsünmüyorum voltaj düsmesi KAR sini attırırmı acaba ? (beni meslekten soguttu bu röleler)

Kaçak akım rölesi fazla nötr arsındaki potansiyel farka bakar olaki faz yada nört toprak la temas etmiş ise belli zaman sonra ısınır atar

Kaçak akım rölesi fazla nötr arsındaki potansiyel farka bakar olaki faz yada nört toprak la temas etmiş ise belli zaman sonra ısınır atar

Hocam bu açıklamayı kusura bakmayın ama "talihsiz bir açıklama" olarak değerlendireceğim.
Kaçak akım rölesi fazla nötr arasındaki potansiyel farka bakmaz, fazların akımı ile nötr akımını karşılaştırır.
Kaçak akım rölesi ısındığı için atmaz, fazların akımı ile nötr akımı farklı olursa atar.

Forumda bilgi verirken lütfen doğruluğundan emin olduğumuz bilgileri yazalım, eğer direk bilgi verilmeyecek, sadece yorum yazılacaksa bunu belirtelim.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri