AKIM UÇLARINI KONTROL ET

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
R.G.R 12 C de display de görüntü yok ise şayet kablo baglantılarında kl ucları icin 380v (12 c 3 fazlı oldugu için)ayrıca role bobin beslemsi 220 v dur bu da bir makaralı swiç yardımıyla roleye baglanır(emnıyet amaclı ) 220v makaralı swiç uzerınden roleye baglandıgı için acaba swiç kontakları geçiriyormu çünki 12C de 380v rolenın enerjılenmesı ıcın deıl fazlar arasındakı açı yı olçmek ıcın 220v bobın beslemesı ıse dısplay yani ekran ve kontak çıkışlarına enerjı vermeyı saglar buna ragmen her baglantı dogru dıyorsanız bana gore roleyı tekrar yenıleyın derım ...kolay gelsin...

peki sorunu çözümü nasıl bulundu biraz açık anlatırsanız

sayın murat yüğünt sorun için bir çok çözüm yolu önerildi ve bu öneriler farklı deneyim sahibi arkadaşlardan geldi,buda forumdaki arkadaşların,bizlerin bi anlamda sorun çözme yeteneğini arttırdı...

sorun r.g.k.r sine enerji verildiği halde çalışmaması hiç bir ledinin yanmaması ve çalışmayan bu röleyi değiştirmeme rağmen (fabrikasından) tekrar aynı sorunun yaşanması...

ben güvenemeyip tekrar yeni gönderilen cihazın arızalı olduğunu düşünüp fabrikasına gönderdim,yeni gelen cihazı dün taktığımda bu kez çalıştı ve sorun çözüldü... yani tek sorun cihazdaymış...

Bütün Reaktif Güç Kontrol Rolelerinin ana beslemesi R (L1 hangisi ise artık) fazından alır enerji gelmemesinin bir çok nedeni olabilir.Aşağıda yazdıklarım tamamen deneyim ve de tecrübeden ibarettir.

1. ENTES marka cihazlarda sıkça rastlanan soket klemens hatası olabilir.
2. Soket bağlantısını yanlış yapmış olabilirsin.(Gözle değil Mutlaka Ölçü aleti kullan takibini yap.)
3. Reaktif Rolenin bağlı olduğu Sigortada problem olabilir (eger kontrol kalemi ile sağlamlık tesi yapmışsan yanılabilirsin bilgin olsun mutlak ve mutlak suretle ölçü aleti kullan) bozulmuş ise belki düşük bir voltaj geçiriyordur ama 220 volt olmayabilir bu kontrol et.
4. Reaktif rolende bir problem olabilir.
5. Genelde Reaktif roleleri pano kapaklarına montajını yaparız bunun kablolarıda eger salçım saçak veya düzgün ama milimi milimine takılmış ise pano kapak açıldığında veya kapandığında zorlanıp soket oynuyorsada yuvasından çıkmış olabilir.
6. Soketteki 4. numaralı uca yani nötr gelmiyor olabilir.

Bu saydıklarımın hepsi bütün reaktif rölelerde role enerjilenmiyorsa görülen problemlerdir.

Fakat röle çalışıyor ama hiç kontak çekmiyorsa bununda bir çok nedeni vede çözümü var isteyen olursa sıralayabilirim.

Saygılarımla...

ILKSIN - Kompanzasyon ve otomasyon sistemleri

Arkadaşlar Geçenlerde bir arkadaşımın ricası üzerine Kompanzasyon problemi olan bir yere uğradım. Orada da Entes RG3 12C vardı.
Tesis yeni Bağlantılar normal gibi (kablo renklerinden takip ettim) .Geçerken uğradığım için Pens ampermetrem yoktu, Akım tr. oranını girdim. Diğer ayarları kontrol ettim.
Ama röleyi otomatik test (öğrenme) ettiğimde sadece birinci grubu alıp bırakıyor ve başka grup almadan ana ekrana dönüyordu. Birkaç kez denedim hep aynı, üstelik her denememde birinci grubun değerini 20-30-60 gibi farklı kaydediyordu. (Grup 10 kVAr)

Konu ile bu mesajın ne alakası var. Arkadaş ekran gelmiyor diyor.
Benimde geçenlerde lastik patlamıştı lastikçiye götürdüm delik bulamadı şişirdi oldu. oda bende anlamadım:)

arkadaşim entes rolesı demişsin ama hangı modeli RG12C modelı ise bazen sateup işe yaramıyor manul olarak parametrelere yol vermen gereke bılır tabı sorun arkadaşların bellırtıgı gıbı akım trafosu degıl ıse saygılarımla

arkadaşım bağlantı şemasına bak özellikle nötür klemensini kontrol et eğer fazlar normal ise nötür yoksa nötür klemensinde de elektrik olur.ikincisi de bağlantı şemasında fazlardan birinden bir kablo alınıp kademelerin çıkışları varya onun ilk klemensine bağlanıyor onu da kontrlo et belkide ondandır.r.g.k.r.nin çalışmaması... ha birde faz sıralama cihazı ile R S T fazlarının sıralamasının doru olup olmadığını bul hem onu bulursun hemde üç fazının geldiğini bulursun akım umarım yardımcı olmuşumdur.hayırlı sahurlar.

Arkadaşlar Geçenlerde bir arkadaşımın ricası üzerine Kompanzasyon problemi olan bir yere uğradım. Orada da Entes RG3 12C vardı.
Tesis yeni Bağlantılar normal gibi (kablo renklerinden takip ettim) .Geçerken uğradığım için Pens ampermetrem yoktu, Akım tr. oranını girdim. Diğer ayarları kontrol ettim.
Ama röleyi otomatik test (öğrenme) ettiğimde sadece birinci grubu alıp bırakıyor ve başka grup almadan ana ekrana dönüyordu. Birkaç kez denedim hep aynı, üstelik her denememde birinci grubun değerini 20-30-60 gibi farklı kaydediyordu. (Grup 10 kVAr)

Kullandığınız rölenin ilk kadamesine kullandığınız kondansatörde sorun var,ilk kadameye 3 fazlı ve sağlam bi kondansatör hatta sistemde kullandığınız en büyük değerdeki 3 fazlı kondansatörü bağlayıp röleyi taratırsanız sorununuz büyük bir ihtimalle çözülecektir.

kardeş reaktif güç rölesinin akım trafosunun aynı fazda olmasına dikkat et aynı fazda değilse öle bir sorun çıkar kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri