mstyalvac

Üye
Arkadaşlar bir bankanın kompanzasyon arızasına gittim ve entes marka bir

reaktif güç kontrol rölesinin hiç çalışmadığını gördüm L1-L2-L3-N girişlerini L-N

ve L-L arası ölçüm yaptım hiç bi sorun yok değerler oldukça normal...

r.g.k.r sini fabrikasına yollayıp çalışan bi röleyle değiştirdim fakat aynı sorun

devam etti yani reaktif güç kontrol rölesine enerji geldiği halde çalışmıyor !!!

sizce sorun ne olabilir ?

yorumlarınızı bekliyorum..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tesis,yeni yaplan bir tesismi ? akımtrafosu nerede bağlı ?

peki bağlantı uçlarındaki vidaları iyice ne sıktınızmı bazen nötr hattında problemler oluşuyor

tesısın akım trafosunu bence bır kontrol edın degerlerını baglantılarının dogrulugunu

cihaz parametrelerini contol et fabrika ayarlarına dön ve tekrar programla bağlantılarını tekrar kontrol et birde akım trofolarının çıkışlarını bir ampermetre ile kontrol edersen iyi olur

cihaz parametrelerini contol et fabrika ayarlarına dön ve tekrar programla bağlantılarını tekrar kontrol et birde akım trofolarının çıkışlarını bir ampermetre ile kontrol edersen iyi olur

yazıcının da dedigi gibi akım trafosunu ve degerlerinin role üzerine dogru kodlandıgnın kontrolünü yaparsan iyi olur . Kompanze yapmamasının anlaşılan tek sebebi bana göre akım trafolarının sistemde yük olmadığını görmesiyle oluşuyor. Yani yük yok = Kompanze yok gibi . Saygılar

___

peki bağlantı uçlarındaki vidaları iyice ne sıktınızmı bazen nötr hattında problemler oluşuyor

Bu arkadaşımızında söylediği çok dogru kompanzasyon nötür gerektirmez (kapasitorlerde nötür yoktur) ama rğolenin nötüre ihtiyacı var. Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu arkadaşımızında söylediği çok dogru kompanzasyon nötür gerektirmez (kapasitorlerde nötür yoktur) ama rğolenin nötüre ihtiyacı var. Saygılar

arkadaşım ben kapasitör diye bi kelime kllanmadımki sonuçta röleyi besleyen nötr de vidaları gevşek olduğundan röle çalışmayabilir dedim bu nedenle bağlantı vidalarını kontrol et dedim bir fazlı kapasitörlerde de ayrıca nötr vardır en azından ben bunu böyle biliyorum birde üçgen bağlı üç fazlı kondansatörleri monofazlı kondansatör yapmak için ayrıca nötr hattına ihtiyaç vardır ama arkadaş rölenin çalışmadığı ile ilgili konu açmış konunu kapsitörlerle bir bağlantısı olmadığını düşünüyorum saygılar:)

Bankalar genel itibariyle kapasitif özellik göstermektedir. Acaba bahsi geçen bankada da kapasitif bir durum var mıdır? Eğer öyle ise reaktif rölenin hiç kademe almaması gayet normaldir.

Bankalar genel itibariyle kapasitif özellik göstermektedir. Acaba bahsi geçen bankada da kapasitif bir durum var mıdır? Eğer öyle ise reaktif rölenin hiç kademe almaması gayet normaldir.

sayın dur ceylan bey arkdaşın belirttiğine göre cihaza enerji geldiğinde dahi rölenin çalışmadığı yönünde banka genel itibari ups vb cihazlar olduğuna göre bu dediğinize katılıyorum ama banka gibi yerlerde sanırım muhtemelen endüktif yükte olcaktır en azın hiç olmasa bile bir kademeyi bile devreye alması aslında gözlemlenebilir aslında sanırım ya akım trafosunu çıkış uçlarıda bir problem vardır yada bağlantı uçlarından bir gevşeklik vardır sonuçta cihazda kontaktörlerde monofazlı kondansatörlerde nötr hattı vardır benim tahminim arkadaşın verdiği soruya göre sayın fahri bey ve diğer arkdaşlarımızından belirttiği üzere sorun iki yerde vardır ya akım trafolarında yada röle bağlantı klemenslerinde sorun vardır saygılar:)

Arkadaşlar sorun r.g.k.r (Entes) sinin hiç enerjilenmemesi... yani r.g.k.r sine L1-L2-L3-

N Girişlerinden başka bir giriş varmıki röleyi enerjileyen? yok...

fabrikasına gönderip testi yapılmış çalışan bi röle ile değiştirdiğimde sorun

(r.g.k.r sinin çalışmaması) devam ediyordu...hiç enerjilenmiyor..

akım trafolarını kontrol ediyim ama rölenin çalışmamasıyla bi ilgisi olabilirmi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri