Pandemi Sürecinde İşletmelerinizi Reaktif Cezadan Koruyun

  • Konbuyu başlatan Sigma Elektrik
  • Başlangıç tarihi
Katılım
20 Mar 2020
Mesajlar
15
Puanları
1
Pandemi.png

İlk olarak Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alırken hayatı da zorlaştırmaya devam ediyor. Pandemi süreci ile birlikte Endüstriyel tesisler, fabrikalar mağazalar, banka şubeleri, marketler, ofisler de bu süreçten olumsuz etkilenerek çalışmalarına ara verirken, tüketilen elektrik enerjisinin dağılımı da değişerek endüktif güç tüketimi, yerini kapasitif güç tüketimine bırakmakta. Bu durum ise endüktif güç kompanzasyonu yapılmaması durumunda kapasitif ceza bedeline neden olmakta.
Kapasitif ceza bedeli, kapasitif yüklerin ağırlıklı olduğu işletmelerde, uygun kompanzasyon yapılmaması durumunda elektrik faturalarına yansır. Başlıca kapasitif yükler UPS kesintisiz güç kaynakları, uzun XLPE yeraltı kabloları, led aydınlatmalardır. Başlıca endüktif yükler ise endüstriyel tesislerde, üretim tesislerinde, fabrikalarda sıkça kullanılan AC motorlar, transformatörlerdir. Hem endüktif yükler hem de kapasitif yükler imalathanelerde, ofislerde ve işyerlerinde, endüstriyel tesislerde veya fabrikalarda sıkça kullanılır. Motorlar transformatörler gibi endüktif yükler, işletmeler kapalı olduğu zamanlarda çalışmazken, başlıca kapasitif yüklerden led aydınlatmaları belirli periyotlarda UPS kesintisiz güç kaynakları ise sürekli çalışmaktadır. Azalan endüktif yük kullanımına karşı işletmeler elektrik şebekesinden çekilen güç karakteristiği de kapasitif karaktere doğru kaymış olur. Bu durum, pandemi sürecinde işletmeleri kapasitif yük aşımı nedeni ile faturalarda reaktif bedele(reaktif ceza) sokabilir.
Çözüm ise, bu işletmelerin reaktif güç değerlerinin elektrik tesisatından yapılan doğru ölçümler ile belirlenmesinin ardından, uygun kademe ve güç değerlerinde seçilmiş kondansatörler ve şönt reaktörler ile kompanzasyonunun sağlanmasıdır. Bu noktada enerjinin doğru ölçülmesi büyük önem kazanmaktadır. Sigma Elektrik reaktif güç kontrol röleleri, bağlı bulunduğu elektrik tesisatını bir enerji analizörü gibi çalışarak 100’den fazla enerji parametresini %0,2 hassasiyetle ölçer, uygun değerlerdeki kondansatörleri ve Sigma şönt reaktörleri Sigma endüktif yük sürücüler yardımıyla devreye alıp çıkarır. Böylece işletmelerin çalışmadığı zaman dilimlerinde olduğu gibi yük karakteristiğinin değiştiği uygulamalarda hem kapasitif kompanzasyon hem de endüktif kompanzasyonun sağlanması ile endüstriyel tesisler, fabrikalar, imalathaneler, ofislerde reaktif ceza bedeli ile karşı karşıya kalmazlar.

SİGMA ELEKTRİK 1993 yılından beri; yerli üretimi ile hem Türkiye’ye hem de Dünya pazarlarına hizmet vermektedir. Sigma Elektrik sahip olduğu kalite belgelerinin vermiş olduğu güven ile ; Alçak Gerilim Şalt Ürünleri sektöründe; Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Alçak Gerilim Akım Transformatörleri, Alçak Gerilim Kontaktörleri başta olmak üzere çeşitli AG Koruma ve Ölçü Cihazlarıyla sektöre hizmet vermektedir.
 
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Under Ground

Profesyonel Üye
Katılım
25 Ocak 2016
Mesajlar
2,220
Puanları
1,306
Yaş
37
Sigma Elektrik reaktif güç kontrol röleleri, bağlı bulunduğu elektrik tesisatını bir enerji analizörü gibi çalışarak 100’den fazla enerji parametresini %0,2 hassasiyetle ölçer, uygun değerlerdeki kondansatörleri ve Sigma şönt reaktörleri Sigma endüktif yük sürücüler yardımıyla devreye alıp çıkarır
%10 yükün altındaki akım trafosunun saçmalama payını peki nasıl kompanze edecek bu röle ?
 

Mustiloji

Üye
Katılım
2 Ocak 2018
Mesajlar
20
Puanları
1
Yaş
38
bu rölenin aynısı tibcon da var ekran menü aynı
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
118,021
Mesajlar
831,929
Kullanıcılar
429,301
Son üye
ezgi3

Yeni konular

Üst