Asenkron motorlarda enerji tasarrufu iddası olan sözde mucit

Kusura bakmayin gundem dolar olunca hata yapmisim.

Bu durumda 1 Milyon TL icin hodri meydan diyorum.

Avukat olan komsuma Noter'e onaylatmak uzere nasil bir yazi ile gitmemiz gerektigini soracagim ve kendisinden boyle bir yazi hazirlamasini isteyecegim.

Oncelikle ben kim ile muhatabim?

Ad, Soyad ve TCKN bilgilerini bos birakip noterde doldurmak uzere yaziyi hazirlatayim.

Yazinin konusu asagidaki gibi olacak. Avukat bu cercevede yaziyi hukuki formata cevirir.

videoda hatali deney duzenegi kuruldugunu ve deney sonuclari ile kisilerin yanlis bilgilendirildigini farkederek ben (Bulent Unalmis), ........ adli kisi ile konu yu www.kontrolkalemi.com sitesinde karsilikli ele aldim.

.......... adli kisi, deneyin dogrulugunu savunarak duzenekte hata yapildiginin ispatlanmasi durumunda -Bir Milyon TL- tazminat odemeyi kabul ettigini, keza ispatlanamazsa ayni rakami tazminat olarak alacagini ancak bu vaadin noter huzurunda yazili olarak kayda gecirilmesini sart kosmustur.

Deneyin yanlis secilmis cihazlarla yapildigini one suruyor ve bu deneyi kendi labaratuvarimda kendi test duzeneklerimle yapmak istiyorum.

Ihtiyacim olan duzenekler, videodaki duzeneklere ilave olarak 1 adet 10KVA dizel jenarator ve 10 lt yakiti olup bunlar ........... adli kisa tarafindan temin edilecektir.

Sozkonusu duzeneklerin labaratuvarima intikal edilmesi ........ adli kisinin sorumlulugu altindadir.

Cihazlarin bana teslimi ardindan 1 hafta icinde kendi test sonuclarimi yazili ve imzali olarak sunacagimi test edilen duzenek ve yardimci aparatlari saglam olarak iade edecegimi taahhut ediyorum.

Test sonuclarima ....... adli kisi tarafindan itiraz olacaksa yapmis oldugum deney aynen benim yaptigim gibi Ankara'daki bir universitede ya da TSE labaratuvarlarinda yapilacak olup ilave test ucreti tazminat talebinden dusulecektir.

Eger sizce de uygunsa sureci baslatalim.
Ben Hakan Yıldırım ile bağlantıya geçeceğim, ardından bağımsız bir test laboratuvar da tarafların müdahalesi olmayan bir koşullarda çok kapsamlı test yapılacak. Test sonucunda teknolojinin çalışma fonksiyonları doğrultusunda iş verim kaybı olmaksızın min %5 ve üzeri tasarruf sağlanamaması durumunda, kaybeden taraf kazanan tarafa cezai bedeli ödeme yapacak ve eğer olumlu ve olumsuz tüm veriler üniversite prof üzerinden bilimsel platforma sürülecek..

Bu şartları kabul ediyorsanız,, tarafınıza üç adet avukat ve noteri yollayacağım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Daha onceki mesajlarinizda aynen soyle demistiniz.
Daha sonra saveplug ile enerjilendirdikten sonra,, devir kaybı olmaksızın kw birimden %33 kva birimden %45 tasarruf gözüküyor.
Test sonucunda teknolojinin çalışma fonksiyonları doğrultusunda iş verim kaybı olmaksızın min %5 ve üzeri tasarruf sağlanamaması durumunda, kaybeden taraf kazanan tarafa cezai bedeli ödeme yapacak ve eğer olumlu ve olumsuz tüm veriler üniversite prof üzerinden bilimsel platforma sürülecek..

Simdi ise $5 tasarruftan bahsediyorsunuz.

Hayir %5 degil videodaki veriler uzerinden test yapilacak. Ancak benim labaratuvarimdaki deneyi yapmam ardindan itirazininiz olacaksa deney bagimsiz test labaratuvarinda tekrarlanacak ve labaratuvar dedigim gibi Ankara'daki bir universite labaratuvari ya da Ankara'daki TSE kurumu olacak.

Yukaridaki taslak metin uzerinde hemfikirmiyiz?

Eger tamam diyorsaniz komsum Avukat ile goruseyim. Avukatlar kendi aralarinda halletsinler bizlere imza atmak ve deney yapmak kalsin.

Son düzenleme:
konuya yazan ve tartışan değerli forumdaşlar, kim daha uzağa işer kavgasını bırakalım mı artık; herkese hayırlı müşteriler. yaşlarınız kaç bilmiyorum ama eminim diplomalarınız benden büyüktür, çünkü ben orta öğrenimimi 8 yılda yüksek ihtisas yaparak bitirdim ve hayatımda 2 sefer üniversiteye gittim, orada da hastane kısmıydı.
şimdi benim gibi bir kazma amele bu tasarruf olayını kabul etmiyor, ben kendi deneyimi yaptım ve anlatayım. benim patron çok iyi biri günde 4 ekmek veriyor ve beni çalıştırıyor, çok şükür ben ona, o da bana bakıyor. patron üniversite mezunu, biri buna bir akıl veriyor. tasarruf etmek için senin şu ameleye 3 ekmek ver aynı işi yapsın ayda şu kadar, yılda bu kadar tasarruf edersin daha çok kazanırsın diyor.

şimdi ben kazma amele 3 ekmekle aynı işi yapabilir miyim? siz bana bunu anlatın. benim bildiğim matematik böl, topla, çarp, çıkar; onuda hesap makinesi yapar. bildiğim tek formül içler dışlar çarpımı. benim deneyim tasarruf olmaz yönünde. kim istediği ameleyi istediği kadar ekmekle çalıştırsın beni ilgilendirmez. yada benim yükümü hafifletsin daha çok yük taşıyayım.

tasarruf nasıl yapılır bilir misiniz? denizde çalışanlar, denizciler eskiden yokluk vardı. büyük makine almazlardı, tabii makinede mazotu içerdi. sonra işi öğrendiler aynı iş aynı yol aynı yük ama büyük motor, düşük devir. matematik hesabı mühendislik hesabı sizin işiniz.
Ben Hakan Yıldırım ile bağlantıya geçeceğim, ardından bağımsız bir test laboratuvar da tarafların müdahalesi olmayan bir koşullarda çok kapsamlı test yapılacak. Test sonucunda teknolojinin çalışma fonksiyonları doğrultusunda iş verim kaybı olmaksızın min %5 ve üzeri tasarruf sağlanamaması durumunda, kaybeden taraf kazanan tarafa cezai bedeli ödeme yapacak ve eğer olumlu ve olumsuz tüm veriler üniversite prof üzerinden bilimsel platforma sürülecek..

Bu şartları kabul ediyorsanız,, tarafınıza üç adet avukat ve noteri yollayacağım
Daha onceki mesajlarinizda aynen soyle demistiniz.

Simdi ise $5 tasarruftan bahsediyorsunuz.

Hayir %5 degil videodaki veriler uzerinden test yapilacak. Ancak benim labaratuvarimdaki deneyi yapmam ardindan itirazininiz olacaksa deney bagimsiz test labaratuvarinda tekrarlanacak ve labaratuvar dedigim gibi Ankara'daki bir universite labaratuvari ya da Ankara'daki TSE kurumu olacak.

Yukaridaki taslak metin uzerinde hemfikirmiyiz?

Eger tamam diyorsaniz komsum Avukat ile goruseyim. Avukatlar kendi aralarinda halletsinler bizlere imza atmak ve deney yapmak kalsin.

Olay sidik yarisi degil. Bilim camiasinda koca koca profesorler bile hata yapabilir. Soguk fuzyon olayini hatirlayin. Orda da bir kac universite hata yapti.

Burda da arkadasimiz teknik bir hata yapiyor. Fakat yazilip cizilenlere kafa yormadan itiraz ediyor.
Sonra durup dururken parayi soktu isin icine.

Bir deney yapilirken kullanilan olcu aletlerinin deneye uygun olmasi gerekir. Burda arkadasimizin yaptigi en temel hata akim transformatoru ile AC formda olmayan bir akimi olcmek ve bu olcum sonucunu deneyin kalbi sayilacak guc analizorunde kullanmak.

Guc analizorune yanlis akim bilgisi verirseniz voltaj x akim isleminin sonucu yanlis cikar.

Bunu gormuyor ustu kapali ustume 3 avukat ve noter yollamakla tehdit ediyor.

Bilim dunyasinda yaptigimiz en buyuk hata ayni kisinin hem sistemi yapmasi hemde olcumler alacagi deneyi kendisinin yapmasidir. Boyle olunca taraf tutar, hatalarini gormek istemez yada gozden kacan noktalar varmi diye kafa yormaz.

Eger iddiali sonuclar duyurulacaksa kesinlikle deneyi bir baska kisi yapmali hatta deneyi yapacak olan sistemin ne ise yarayacagini bile bilmemeli.

Bu yuzden tibbi ilac gelistiricileri en az iki denek grubu uzerinde ilaclari dener. Deneklerin bir kismina gercek ilac bir kismina da sahte ise yaramaz renkli seker benzeri nesne verilir. Ilaci icirenler bile hangisi gercek ilac hangisi sahte ilac bilmez. Bilinen tek sey hangi kutudaki ilac kime verildi bilgisidir.

Son düzenleme:
Döndük dolaştıık,halamın şeyi olsaya gel-
dik.:oops:Hayırlı pazarlaaar,hayırlı müşterileer.Sıra geldi,Resmi Gazetede yayınlamayaaa.;)

Son düzenleme:
Bu olay bana basit bir kompanzasyon gibi görünüyor.
Cosq yi 1 e yaklaştırabilirseniz sistem neredeyse DC gibi hesaplanacaktır.
Videoda reaktif gücün minimize edildiğini görebiliyoruz.
Normal bir motorun reaktif gücünü bilindik kompanzasyon sistemleri ile de yapabilirsiniz.
Bu durumda darbeli DC gerilim kullanmak ile fırçalı motor kullanmak neredeyse aynı şekilde incelenir.
Fırçalı motorları hem DC hem AC de inceleyebiliriz.
Bu durumdaki gerçek motor verimi tamamen kendi yapısı ile ilgili olup tartışma götürmez.

Bu olay bana basit bir kompanzasyon gibi görünüyor.
Cosq yi 1 e yaklaştırabilirseniz sistem neredeyse DC gibi hesaplanacaktır.
Videoda reaktif gücün minimize edildiğini görebiliyoruz.
Normal bir motorun reaktif gücünü bilindik kompanzasyon sistemleri ile de yapabilirsiniz.
Bu durumda darbeli DC gerilim kullanmak ile fırçalı motor kullanmak neredeyse aynı şekilde incelenir.
Fırçalı motorları hem DC hem AC de inceleyebiliriz.
Bu durumdaki gerçek motor verimi tamamen kendi yapısı ile ilgili olup tartışma götürmez.

Abi

Bu sistemde ac sinüs egrisinde aradan ince şeritler şeklinde sinyali kesiyorlar. Kesilen yerlerde akim sıfır oluyor.

Bu tekniği kullanıyorlar.

Ancak sayın Bülent beyinde söylediği gibi piyasadaki normal olcum cihazlari bu şekildeki ölçümleri sağlıklı yapamaz.

Ayrıca motor milinden alınan güç ölçümü yapmadan bu sistem kendini kanıtlamış olmuyor. Vesselam bu işin duayeni mi nedir kimdir nasıl test etmiş konveyör nasıl çalışmış hız olculmus....

Bu is laboratuvarda ozel analiz cihazları ile eşit şartlarda ölçümle olur. Oyle olmaz.

Son düzenleme:
Bu sistemde ac sinüs egrisinde aradan ince şeritler şeklinde sinyali kesiyorlar. Kesilen yerlerde akim sıfır oluyor.
O iddianın bilimsel kanıtı olmaz. Devreye bir osiloskop bağlanarak AC gerilim izlenebilir.
Ancak anlatıldığı gibi o bölgedeki gerilimi kesmek tasarruf sağlamadığı gibi motorlarda vuruntuya yol açacaktır.
Üstelik de bahsedildiği gibi %45 gibi bir verimden bahsedebilmek için bir sinüs dalgasının RMS değerinin neredeyse yarısını kesmek gibi bir gerçeklik vardır.
Tam yükte çalıştırılan bir motorun akımını belli yerlerde kesmek, o andaki motor gücünün sıfır olmasını ifade eder.
Boşta çalışan bir motor devrini aldığı için bu akımı yarım periyot değil 1 dk süreyle bile kesseniz o motor dönmeye devam edecektir.

Burada belli güçteki motorun daha az güç çektiği değil, bence daha az güçte çalıştırılıyor gibi bir uygulama var.
Fırçasız motorları hepimiz biliriz.
Fırçasız bir motorun fiziksel yapısı normal fırçalı motor ile kıyaslanırsa eşit büyüklükteki fırçalı motor ile fırçasız motor aralarında ciddi güç farkı bulunacaktır. Eşit büyüklükteki fırçalı bir motor fırçasız motordan çok daha güçlüdür.

İLAVE NOT:
Tartışmaya bilimsellik getirmek amacıyla araştırma yaptım.
DMOT.png
Resimde bu tip motorların döner alanının yaratılmasından bahsedilmektedir.
KAYNAK:
http://tbmyoelektrik.klu.edu.tr/dos..._uc_fazli_asenkron_motor_calisma_prensibi.pdf
Benim mantığıma göre kırmızı ile işaretlenmiş bölge ile sarı ile gösterilen bölgenin manyetik alanları birbirlerine terstir.
Bu durumda videoda bahsedilmiş olduğu üzere bir kutup çekme yaparken diğer kutup buna zorluk çıkartmamaktadır. Aksine kesim yapılan bölgedeki oluşturulan manyetik alan, çeken kutbun manyetik alanına terstir.
Yani bir kutup çekerken yan kutup da çekmeye çalışmaz bilakis itmeye çalışmaktadır. Dolayısı ile max bir güç aktarımı bulunmaktadır.
Bu ilavedeki bilgilerim 40 sene öncesine dayandığı için hatalarım varsa arkadaşlar destek olabilirler.

Son düzenleme:
tasarruf iddası sadece motor boşta çalışıyorken geçerli gibi izlenim edindim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri