İki asenkron motoru senkron çalıştırma

ercntrn28

Üye
Merhabalar arkadaşlar,

Benim bir uygulamamda iki adet asenkron motoru senkron bir şekilde çalıştırmam gerekiyor. Sistemde 1000 kg yük bulunmaktadır. Bundan dolayı sistemde kayma v.s olmaması gerekiyor. Bu durumda encoder kullanmam gerektiğini anladım.Sistemde Sİemens S7-1200 ve Siemens sürücü kullanmayı düşünüyorum. Hiç yaptığınız bir uygulama var mı? Bana örnek bir kod paylaşabilir misiniz? Ya da bunu nasıl yapabilirim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Birinci motorun miline resolver baglayın. (Bazen encodr da olabilir. Pulsları PLC ye girin. Birinci motordan gelen puls sayınına göre, 2. motorun sürücünün 0-10 volt referans gerilimini ayarlayın.

Sistemde aşağı yukarı hareket olacaktır. BUnları kodda nasıl yapacağım yani iki fazıda kullanmam gerekecek yani A fazını sayma işlemi için, B fazını da yön için kullanacağım. Nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok. Hiç bildiğiniz bir örnek kod sitesi var mı? Araştırdım ama bulamadım.

Klasik sistem elektrik mili ( tahrik motorla-
rı arkasına birer tanede aynı güçte bilezikli
asenkron motor bağlıyarak ) uygulaması düşülülebilirmi ?

Sistem şu şekildedir. Sistemde sonsuz dişli redüktör kullanılacak ve bu redüktörlere bağlı mil hareket ettirilecektir. Encoder ise redüktör miline bağlı olacaktır. Motor güçleri 0.37 Kw olacak ve senkron bir şekilde hareket edecektir. Sistemde Siemens S7-1200 artırımlı encoder ve Siemens Sinamics V20 sürücü kullanılacaktır.

Sayın Sami İNCİ bey, dediğiniz sistem, eskıden (sürücüler yaygınlaşmadan önceleri) tekstil makınalarında kullanıldıgın ı hatırlıyorum..

Bir baska uygulamada şöyle olabilir, birinci motor sürücüsünün 0-10 volt çıkısından, 2.motor sürücüsünün, referans voltajı girişine bu 10 volt dc yi girebilirsin. Arayada farkları almak için pot. koyarsın. Hızlanma yavaşlanma zamanlarınıda en asgari süreye alınız. çalışma durma komutlarını aynı anda verin.

Son düzenleme:
Sayın Sami İNCİ bey, dediğiniz sistem, eskıden (sürücüler yaygınlaşmadan önceleri) tekstil makınalarında kullanıldıgın ı hatırlıyorum..

Bir baska uygulamada şöyle olabilir, birinci motor süeücüsünün 0-10 volt çıkısından, 2.motor sürücüsünün, referans voltajı girişine bu 10 volt dc yi girebilirsin. Arayada farkları almak için pot. koyarsın. Hızlanma yavaşlanma zamanlarınıda en asgari süreye alınız. çalışma durma komnutlarını aynı anda verin.
Bununla ilgili bir video ya da kaynak var mıdır?

Eklı resım, 3 adet DElta sürücü için çizilmiş bir uygulamadır. Siz. 3. yü iptal edebilirsiniz. Kullandıgın markaya göre, terminal isim/kodlarını değiştirirsiniz.

Ekli dosyalar

• 3 delta surucu senkron calıtırma.png
    3 delta surucu senkron calıtırma.png
    95.7 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşlar,

Benim bir uygulamamda iki adet asenkron motoru senkron bir şekilde çalıştırmam gerekiyor. Sistemde 1000 kg yük bulunmaktadır. Bundan dolayı sistemde kayma v.s olmaması gerekiyor. Bu durumda encoder kullanmam gerektiğini anladım.Sistemde Sİemens S7-1200 ve Siemens sürücü kullanmayı düşünüyorum. Hiç yaptığınız bir uygulama var mı? Bana örnek bir kod paylaşabilir misiniz? Ya da bunu nasıl yapabilirim?

bahsettiğiniz senaryo piyasada ticari olarak kullanılıyor. oyle herkesin kolay kolay paylaşacağını zannetmiyorum. boyle yazdım diye de kafanızda büyütmeyin. siz bi yerlerden başlayın yaptığınız olmadıkça daha hızlı yol katedeceksiniz.

Öncelikle benim sistemimde iki adet yukarı ve aşağıda limit switchim var enkoder hesabını neye göre yapmam gerekiyor. Öncelikle benim sistemimin yukarıdan aşağıya boyunu ölçüp yukarı ve aşağıdaki limit switchlere kadar olan uzunluğu mm cinsinden biliyorum. Örneğin ben sistemde bunun ölçümünü yaparken up ve down switchleri arasındaki mesafeyi bilip burada enkoderın pulse sayısını hesaplayıp yanı bu switchler arasındaki pulse sayısını öğrenip diğer enkoder ile değerleri karşılaştırmam gerekiyor değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri