Elektrik Soru Deryası

slm ben delta plc de bi konuda hata yapıyorum yardım lütfen
programı yazarken TMR TO K100 olarak zamanlayiciyi atıyorum ama bana

input error diye hata veriyor nasıl yapacağım bu hatanın çözülmesi için.......

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu soruların %90 'ı saçma:) ve hiçbir işletmede karşına gelmicek sorular

metechakir.blogspot.com adresinde soruların cevapları verilmeye başlandı takip edebilirsiniz...

Arkadaşlar ben de elimden geldiğince soruları cevaplamaya çalışacağım

cvp 21- Camper bağı durdurucu direklerde kullanılılır. asıl ismi Jumper dir. Yani atlama. Fazın bir tarafından diğer tarafına bağlantıyı sağlar. Durudurucu direkte izolatörler dikey konumda değil yatay konumdadır

cvp 22- Stockbridge damper hatlarda meydana gelen titreşimleri önlemek için kullanılır. Titreşimleri sönümleyerek tellerin zarar görmesini engeller. Telin izolatörle bağlantı noktasının yakınına direkler arası mesafe baz alınarak konulur.
Eğer direkler arası mesafe uzun ise 1 faza 2-3 tane dahi konulabilir.

cvp10- Orta gerilim genellikle 36 kv civarında olduğu için demet iletken kullanmaya gerek yoktur. 380 kv gerilimli hatlarda ise mutlaka gereklidir. çünkü gerilim yükseldikçe korona kayıpları denen kayıplar oluşur. Bu kayıpları azaltmak için iletken çapını azaltmak gerekir. Tek iletken kullanmak yerine demet iletken kullanmak elektriksel alanı azaltacağı korona kayıplarını azaltır.

cvp17- Asenkron motorlar şu şekilde çalışmaktadır. Stator (sabit kısım) üzerinde bir döner alan oluşur. 3 sargı olduğunu farz edelim her an bu sargılar üzerinde N ve S değerleri oluşur ve bu bir döner alandır. N S kutupları devamlı değişir. Rotor ise bu değişime ayak uyduramaz ve statordaki değişimi geriden takip eder Statorun bir sargısı n ise rotorun ki s dir onu yakalamak üzere harekete geçer ama oraya vardığında statorda ki kutuplar değişmiştir.Bu böylece sürüp gider ve dönme hareketi meydana gelir.

cvp32- hatlarda spacer demet iletkenli hatlarda kullanılır. Amaç iletkenlerin rüzgardan dolayı birbirlerine çarparak zarar görmelerini engellemektir.
ayrıca stockbridge damper gibi titreşimleride önler.

cvp40- camperlerden biri kopacak olursa hat ring değilse mesafe koruma rölesi devreye girerek hattı açar tahmini olarak arızanın kilometresini belirtir.
Eğer hat ring ise o zaman hiçbir röle çalışamaz ve problem sadece gözle kontollerde tespit edilebilir. çünkü fazın birinde kesilen enerji akışı ring olduğu için diğer şebekeden çekilir. Böylece bir hattın bir fazından azveya hiç akım çekilmezken diğer bir hattın aynı fazından çok akım çekilecektir.

cvp 21 için durdurucu direklerde izolatörler dikey değil yatay konumda demişsin gergili zincir izolatörleri düşünerek ama çift traversli vhd li durdurucu direkleri unutmamak lazım, yine bu direklerde de jumper vardır.

Arkadaşlar bana aşağıdaki soruların cevapları lazım. Piyasadaki üstadlar yardımcı olabilirler mi? Kolay gelsin

80. Yukarıdaki trafo anma anma gücüyle dengeli yüklenmekle birlikte, %3 oranında
gerilim harmoniği de içeriyor olsaydı, “kayıpları” % kaç oranında değisirdi?
81. Karakteristik (surge) empedans, neden “uzun” enerji iletim hatları için
tanımlanmaktadır?
82. Fazör ile vektör arasındaki farklar nelerdir?
83. Hava hatlarında “ark boynuzu” ne amaçla kullanılır?
84. Hangi tip hatlarda kuskonmaz (bird guard) kullanılamaz?
85. Enerji iletim hava hatlarında kullanılan “kürelerin” görevi nedir?
86. Zincir izolatörlerde hangi durumlarda “zincir verimi” %100’e esit olur?
87. 35 kV luk bir beton direkten toprağa doğru I (mA) değerli kaçak akım akmaktadır. Bu
direğe bir sincabın tırmanması halinde, akımın değeri değisir mi? Neden?
88. Bir akrobat, 154 kV luk hava hattının üzerine helikopterden atlamıs ve iki eliyle hatta
tutunmayı basarmıstır. Hatta tutunduğu süre içinde, akrobata ait Thèvenin esdeğer
devresini çiziniz.
89. 220 kV 60 Hz lik bir iletim hattı doğru akım hattına (HVDC) dönüstürülecektir. Yeni
DC hattın gerilimi en çok kaç kV olabilir?

ben de bari sorduklarını biraz cevaplayayım:)
81.)Hat uzadıkça kabloda kabloda oluşan kapasitif empedans için tanımlanıyor sanıyorum
82.)Vektörel gösterim genel gösterimler( cisimler ,fiziksel hareket ) için kullanılır.Fazör fazlar arasındaki akım açısı için kullanılır.
83.) hava hattındaki ark boynuzu aşırı akım, ani akımlara karşi hattı korumak için kullanılır.Yıldırımlara karşı korumak için koruma iletkeni hattın en üstünde durur.Çift boynuzlu direklerde en üstteki diğer iletken OPGW yani iletişim için kullnılan aliminyum zırhlı fiber kablodur.
85)Küreler sadece uçakların hatları görüp kazayla iletkenlere çarpmamaları için kullnılmaktadır.O kadar alçaktan zirai ilaçlama uçakları genelde geçer:)
86.) zincir izalatörlerde verimin yüzde 100 olması için toz pislik olmaması ve zincirler arasında atlamaya neden olup izalasyon kayıplarına neden olacak etkenler olmadığında olur.Su anda hatlarda genelde ilikon izalatör kullnılıyor.HAfif kullnışlı.Fakat fareler bu izalatörü çok seviyo olcakki sağlam izalatör bulmak zor:)

87.) hattan kaçak devam ediyor.Sincap direğe atlarken ayakları ile yer arasında bağlantı varsa ve sincapın direnci direkten düşükse akım kaybı olur.Ama sincap uzaktan zıplayıp direğe direk atlarsa ve yerle temasta bulunmazsa direkle paralel devre olacağından herhangi bir kayıp olmaz.:) enteresan bir soru cevabı bende merak ettim ama böyledir herhalde.
devamı yok:)

106.) Yüksek gerilim şebekelerinde nötr iletkeni bulunmaz, halbuki alçak gerilim hatları 3
faz+nötr şeklindedir. Neden?

--Genelde iletim hatlarında trafolarda yıldız/üçgen olduğundan üçgen bağlantıda nötre gerek yoktur.Hat Boyunca 3 faz yeterli
ama şehirlere geldiğinizde trafo çıkışları yıldız olduğundan nötr trafonun yıldız noktasından alınır. Bide şehir dağıtım sistemlerinde
5. iletken vardır:) gece fazı

108. Bir trafo binasında iç duvarlar sıvasız ise, bunun nedeni ne olabilir?
bunu bilen var mı?merak ettim

112. Enerji sistemlerinde, genellikle çift harmonikler ile DC bileşen yer almaz. Neden?
Çift harmonikler sinüsoidal dalga biçimini düşünürseniz + ve - kısmında çift periyotta devam eder.çift harmoniklerde bu periyotlarda devam ettiğinden sisteme zarar vermez .Ama tekli harmonikler sinusoidalın + ve - periyoları arasında frekansı farklı gösterdiklerinden sisteme zarar verirler.DC bileşen için alternatif akımı doğrultmak gerektiğinden ve ek maliyet getirdiğinden ve kullanılacak kabloların kesitleri fazla olduğundan kullanılmaz.Bi de DC Trafo yok :)ondan da olabilir:)

113. Kontaktör ne amaçla kullanılır ve nasıl seçilir?
Kontaktörler belirli tepkilere karşı akım anahtarlama sistemidir.Motor yol vermede start stopta vs.. kullanılır.Akım değerine göre seçilir.

121. Kompanzasyonda “deşarj direnci” ne amaçla kulanılır ve nasıl boyutlandırılır?
Kondansatöre paralel bağlanır.Kondansatör devrede değilken ve Bakım yapacakken kapasitif yükün zararlı etkilerine karşı koruma amaçlı kullanılır

123. Bir iş merkezi yıldırıma karşı nasıl korunabilir?
Faraday kafesi,Tesla reaktif yakalama çubugu,Aktif paratoner yardımıyla...

131. Kirli zincir izolatörlerin temizlenmesi işlemi hangi yollarla olur?
Yağmurla:) yada hatta enerji yokken bezle:)

132. Bir Şebeke trafosunda yıllık olağan bakım işlemi neleri kapsar?
Silikajel bakımı ,Kayıp kaçak ,yağ seviyesi kontrolü, CosQ kontrolü vs...

142. Elektrik tesislerinde aşıru gerilimlere yol açabilen olaylar nelerdir?
Yıldırım,izalasyon zayıflığı, enerji dalgalanması,harmonikler,kısa devre akımları,hatalı manevra

153. Enterkonnekte bir enerji sisteminde kontrol edilen büyüklükler nelerdir?
Frekans,Gerelim, empedans,

173. Damarlı ACSR iletkenlerde, her tabakadaki damarların sarım yönü birbirine terstir.
Bu durumu mekanik ve elektriksel yönlerden yorumlayınız.
Mekanik dayanımı arttırmak için damarlar katmanlar 2n-1 olarak üst üste farklı yönlerde sarılır.Elektriksel yönden bilmiyorum.

177. Hava hattının geçirileceği güzergahta yapılacak ön etütler nelerdir?
Hat güzergahı üzerinde bir engel olmamalı.Maden sahası olmamalı.Katlı bina engel olmamalı.zemin sağlam olmalı.Ona göre bataklık yada kaya varsa ona göre hat ve ayak kesitleri seçilmelidir.

204. Ototrafo nedir ve ne amaçla kullanılır?
sabit güçte Gerilim değerini değiştirerek farklı akım çıkışları sağlar.Genelde ölçü aletlerinin yapımında ve yüksek akım gerektirek şeyler de kullnılır.

İnsan sıkılıyor ya cevap verirken cevapları toplayan birileri var mı acaba?

soruları bizimle paylaşma nezaketi gösterdigi için edremit arkadaşımıza teşekkür ederim usta cok saol gercekten cok yararlı olduhepinize teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri