İki asenkron motoru senkron çalıştırma

Öncelikle benim sistemimde iki adet yukarı ve aşağıda limit switchim var enkoder hesabını neye göre yapmam gerekiyor. Öncelikle benim sistemimin yukarıdan aşağıya boyunu ölçüp yukarı ve aşağıdaki limit switchlere kadar olan uzunluğu mm cinsinden biliyorum. Örneğin ben sistemde bunun ölçümünü yaparken up ve down switchleri arasındaki mesafeyi bilip burada enkoderın pulse sayısını hesaplayıp yanı bu switchler arasındaki pulse sayısını öğrenip diğer enkoder ile değerleri karşılaştırmam gerekiyor değil mi?

yazdıklarımı tek doğru gibi kabul etmeyin lütfen. hızlıca sesli düşünüp yazıya döküyorum:

mekaniğin her iki tarafında alt ve üst limit siviçler olmalı. totalde dört siviç. sistem normal çalışırken bu siviçlere temas olmayacak. ta ki herhangi bi nedenle taşma yaşanana kadar.

yazılımsal olarak arıza verip durması gereken noktaları ayarlamalısınız. (enkoder)

normal çalışmada yukarı ve aşagıda durması gereken limiti ayarlayacaksnız. (enkoder)

her iki motorun hareket eksenine sıfırlama sensörü veya sivic bağlamalısınızki sayım için bi refarans noktanız olsun.

sıfırlamadan sonra hareket ekseninde iki nokta arasındaki palsleri görüp karşılaştırma komutlarıyla harekette yavaşlama, normal duruş veya arıza duruşlarını ayarlamalısınız.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yazdıklarımı tek doğru gibi kabul etmeyin lütfen. hızlıca sesli düşünüp yazıya döküyorum:

mekaniğin her iki tarafında alt ve üst limit siviçler olmalı. totalde dört siviç. sistem normal çalışırken bu siviçlere temas olmayacak. ta ki herhangi bi nedenle taşma yaşanana kadar.

yazılımsal olarak arıza verip durması gereken noktaları ayarlamalısınız. (enkoder)

normal çalışmada yukarı ve aşagıda durması gereken limiti ayarlayacaksnız. (enkoder)

her iki motorun hareket eksenine sıfırlama sensörü veya sivic bağlamalısınızki sayım için bi refarans noktanız olsun.

sıfırlamadan sonra hareket ekseninde iki nokta arasındaki palsleri görüp karşılaştırma komutlarıyla harekette yavaşlama, normal duruş veya arıza duruşlarını ayarlamalısınız.
Ben sana sistemi anlatmak için bir fotoğraf paylaştım. Örneğin sistem aşağıya doğru hareket ediyor ve redüktör sonsuz dişlidir. Sistem aşağı doğru hareketine başladı ve yukarıdaki limit switchde durmayacak ve aşağıya kadar aşağıdaki limit switche kadar hareket edecek ve diyelimki 300 pulse saydı. O zaman programda if pulse == 300 ise motor =dur komutu olacak. Daha sonra motor geri hareket edecek ve encoder geri saymaya başlayacak örneğin pulse==10 ise motor==dur diyeceğim ama hangi noktalarda encoderı sıfırlamam gerekecek. Limit switchlerin olduğu konumlarda mı sıfırlamam gerekiyor yani if pulse ==300 ise motor ==dur pulse ==0 mı yapmalıyım

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-11-17 at 21.29.08.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-17 at 21.29.08.jpeg
    80.6 KB · Görüntüleme: 23

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular