Elektrik tasarrufu Hakkında Yardım

Sonveda

Üye
Merhaba arkadaşlar. Teknik personel olarak çalışmakta olduğum bir firmanın üretim bölümlerinde tms bant armatürler bulunmakta, ( 2x36 tms) Biz elektrik tüketiminden tasarruf edebilmek adına bu bant armatürleri değiştirmeyi düşünüyoruz.

Led bant armatür tavsiyeleriniz neler olabilir?

Minimum sarfiyat, uzun ömür, ekonomik, busbar, sac kablo kanalı ve tavandan sarkıtma şeklinde her türlü montajı mümkün olabilen.

Dosyada ekli olan led bant armatür düşüncemiz en son plandadır. 36 w olması nedeniyle, daha az enerji sarfiyatı olan var mıdır?

Ayrıca tekstil firması üretim ve idari bölümlerde başka ne tür cihazlarda tasarrufa ve nasıl bir yöntem uygulanarak gidilebilir. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20190824_233043.jpg
    20190824_233043.jpg
    107 KB · Görüntüleme: 17
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar. Teknik personel olarak çalışmakta olduğum bir firmanın üretim bölümlerinde tms bant armatürler bulunmakta, ( 2x36 tms) Biz elektrik tüketiminden tasarruf edebilmek adına bu bant armatürleri değiştirmeyi düşünüyoruz.

Led bant armatür tavsiyeleriniz neler olabilir?

Minimum sarfiyat, uzun ömür, ekonomik, busbar, sac kablo kanalı ve tavandan sarkıtma şeklinde her türlü montajı mümkün olabilen.

Dosyada ekli olan led bant armatür düşüncemiz en son plandadır. 36 w olması nedeniyle, daha az enerji sarfiyatı olan var mıdır?

Ayrıca tekstil firması üretim ve idari bölümlerde başka ne tür cihazlarda tasarrufa ve nasıl bir yöntem uygulanarak gidilebilir. Teşekkürler.
36-40 wattan daha düşük LED armatür den alacağınız ışık yeterli olmaz diye düşünüyorum.
120 cm uzunluğunda 40 watt sıva üstü her türlü montaja uygun LED armatür ler mevcut.
Kaç adet kullanılacak,
Kullanılacak alan ne kadar mesela.
Şuan mevcut aydınlatma için ne kullanıyorsunuz

36-40 wattan daha düşük LED armatür den alacağınız ışık yeterli olmaz diye düşünüyorum.
120 cm uzunluğunda 40 watt sıva üstü her türlü montaja uygun LED armatür ler mevcut.
Kaç adet kullanılacak,
Kullanılacak alan ne kadar mesela.
Şuan mevcut aydınlatma için ne kullanıyorsunuz

Mevcut aydınlatmalar 2x36 tms bant armatürlerdir. Farklı farklı bölümlerde ve her bölümde minimum 50 adet kullanılacak. Tekstil ışık bantlarında kullanılacak

2x36=72 watt.
Şuan da bir armatür 72 watt tüketim harcıyor.
36-40 watt civarı LED armatür ile değişim yapıldığı zaman genel olarak aydınlatma da yarı yarıya tasarruf sağlanmış oluyor sanki.
Yarı yarıya tasarruf çok güzel aynı ışık şiddetini de yakalarsanız aydınlatma da bu tasarruf uygun olmazmı.
Başka bölümler için de güzel fikirleri olan arkadaşlarımız olacaktır.

Kompresörlerin çalışma saatini ve yükte çalışma saatini kontrol ediniz sürücü takılacak kadar boşta çalışma oranı varsa bu size kayda değer tasarruf sağlayacaktır

Led ampul verimleri bir süre sonra düşmek-
tedir.Ayrıca,ömür sorunu ! çok fazladır.Ba-
lastları,iyi kalite ( lamda >0,98-0,99 ) elektronk tiple değişmeniz daha uygun olur diye düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Lakin benden istenen enerji sarfiyatını düşürmek. Dolayısıyla balast değiştirmek bize pek bir enerji sarfiyatı sağlamayacağı gibi 2x36 bir elektronik balastın maliyetini göz önüne aldığımızda 36 w bir led armaturden daha maaliyetli olacaktır diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum.
Kompresörlerin çalışma saatini ve yükte çalışma saatini kontrol ediniz sürücü takılacak kadar boşta çalışma oranı varsa bu size kayda değer tasarruf sağlayacaktır

Cevabınız için teşekkür ederim. Henüz o kadar usta olamadım. Onu hiç karıştırmayalım :)

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Lakin benden istenen enerji sarfiyatını düşürmek. Dolayısıyla balast değiştirmek bize pek bir enerji sarfiyatı sağlamayacağı gibi 2x36 bir elektronik balastın maliyetini göz önüne aldığımızda 36 w bir led armaturden daha maaliyetli olacaktır diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim. Henüz o kadar usta olamadım. Onu hiç karıştırmayalım :)

enerji sarfiyatını ve hizmet bedelini düşürmek tabiki güzel bir durum
fakat
düşürmek isterken ışık şiddetini düşürmek olmaz .
artı ve eksi yanlarınıda ele almak gerekir .
bu konuyu dikkate almanız .
diğer + fiyat ve maliye hesabı . ( ürün + parça + servis hizmeti vs gibi )
sonuçları buraya yazmanız, teşekkürler .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri