Proje: Ucuz Elektrik - Toprak Aküsü - Maliyet 200 TL ve 3KW

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Şu kısım hariç mesajı beğendim.

Sıcak soğuk elektrik diye bir tanım yoktur, buna gerekte yoktur,
tartışılmasında faydada görmüyorum.

Anlattıkların son mesajındaki felsefeyle çok faydalı işler,
takıntı haline getirilmedi müddetçe tabi yoksa
bir inanca dönüşüyor müridlik veya tarikat kurmaya doğru gidiyor genelde,
sizdede öyle olur mu bilemem, bu sadece bir gözlemim.

En azından çalışmasa dahi niye çalışmıyor deyip
birçok soru sorup birçok yeni bilgi öğrenmeye vesile olur.
Hiç bir şeye yaramasa yeni bir şey öğrenmekle alzheimer olma riskini azaltır.
bu sistem çalışıyor @karaapak sadece eksik bilgiler var ortada. topraktan akü projesi sonucu eğer tam olarak doğru olsaydı yer yerinden oynardı şimdiye kadar. ben yaptım ama biraz eksiklikler var onları halledip tekrardan deneyeceğim. elektrik mühendisleri gerçi hemen olmaz kanunlara aykırı deselerde bu sistemi kurmaya kararlıyım. daha önce kurdum yaptığım ölçümlerde başarısız olduğum kanısına vardım. ama şimdi olayı biraz daha iyi anlamaya başladım. peki bu projeyi hayata geçirirsem eğer para var mı bu işte :) farz et ki 100 litre su ile baraj kurdum :) getirisi ne olur sizce :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yüzlerce yıl önce yaşayan insanlar bile bu işleri kaplarda yapmayı denemişler. Elektrot dışardan kimyasal dışardan koyun bunları bir kap içine ne yapacaksanız yapın. İlle toprak gerekiyorsa alın bir avuç atın içine. Ne diye toprağa tecavüz ediyorsunuz.

Arkadaşlar lütfen herhangi bir kimyasalı deney amaçlı bile olsa toprağa dökmeyin. Çevremizdeki insanların ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabiliriz.

Bu güne kadar en saçma konuların tartışılmasına bile karşı olmadım.

Ama bu konu çok ciddi ve tahrip edici.

Sayın site yöneticileri çevreye ve doğaya zarar verecek , toplum sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek uygulamaların tanıtımına ve yaygınlaşmasına sebep olacak konulara lütfen izin vermeyin.

Toprağı kimyasallarla kirletmek dini olarak , hukiki olarak , ahlaki olarak suçtur.

Kolay gelsin..

elektrik mühendisleri gerçi hemen olmaz kanunlara aykırı deselerde
Böyle bir şey diyen yok,
desek dahi dinleyecek adam yok,
doktorlardan çok kırık çıkıkçı, falcı, üfürükçü rağbet görüyor.

Burada anlatılan çevreyi kirleterek verimsiz bir pil yapmak tavsiye ediliyor,
şimdi size hangi iki metali bir elektrolitiğin içine koyunca
ne kadar gerilimde ne kadar enerji elde edebileceğinizi
lise kimya derslerinde öğretiyorlar,
aynı sınıflarda yerden ne kadar yüksekte m ağırlığında bir cismin
sahip olacağı potansiyel enerjide fizik derslerinde öğretiliyor,
çocukken yere düşünce bir tarafınızın ağrıdığıda doğal yollardan öğreniliyor,
şimdi siz 50 metreden yere atlayınca ne olacağını biliyorsunuz,
ama bunu hiç denemeden biliyorsunuz,
çünkü bu gerçeği kanıksamışsınız, atlayınca uçamayacağınız aşikar,
anlatılan yöntemin ne yapabileceğini de aynı mantık ile biz denemeden biliyoruz
ha sizde biliyorsunuzda farkında değilsiniz,
isterseniz deneyin, doğaya zarar vermeyin, verilmesine sebep olmayın yeter.

merak etme ölçü aleti işinde hata yaptım zaten...
ölçü aleti bu elektrikte işe yaramıyor
ölçü aletinin tasarımı
DC ve AC göre
zaten hata burada başlıyor...
Bu projede işe yarayacak bir ölçü aleti buldum :)
https://www.tek.com/oscilloscope/6-series-mso-mixed-signal-oscilloscope
AC olsun DC olsun, hatta SOĞUK olsun, SICAK olsun, her türlü elektriği ölçebilecek bir alettir.
Teknik özellikleri incelendiğinde, güç ölçüm özellikleri son derece ideal bir alet.
POWER.png

Kırmızı ile işaretlenmiş power (güç) ölçüm özellikleri görülmektedir.
Benim ilkel osiloskop ile hassas seviyede ölçüm yapamadığım için decibelmetre ile desteklemiştim. Ama bu alette harici bir ölçüm aletine gerek duyulmadan her türlü sinyaller ölçülebilmektedir.
@serkan_48 ve @by lent arkadaşlarım, bu öneriye diledikleri kadar yorum yapıp, her türlü eleştrilerde bulunabilirler :)

Böyle bir şey diyen yok,
desek dahi dinleyecek adam yok,
doktorlardan çok kırık çıkıkçı, falcı, üfürükçü rağbet görüyor.

Burada anlatılan çevreyi kirleterek verimsiz bir pil yapmak tavsiye ediliyor,
şimdi size hangi iki metali bir elektrolitiğin içine koyunca
ne kadar gerilimde ne kadar enerji elde edebileceğinizi
lise kimya derslerinde öğretiyorlar,
aynı sınıflarda yerden ne kadar yüksekte m ağırlığında bir cismin
sahip olacağı potansiyel enerjide fizik derslerinde öğretiliyor,
çocukken yere düşünce bir tarafınızın ağrıdığıda doğal yollardan öğreniliyor,
şimdi siz 50 metreden yere atlayınca ne olacağını biliyorsunuz,
ama bunu hiç denemeden biliyorsunuz,
çünkü bu gerçeği kanıksamışsınız, atlayınca uçamayacağınız aşikar,
anlatılan yöntemin ne yapabileceğini de aynı mantık ile biz denemeden biliyoruz
ha sizde biliyorsunuzda farkında değilsiniz,
isterseniz deneyin, doğaya zarar vermeyin, verilmesine sebep olmayın yeter.
profesyonel üye sizi bulmam iyi oldu
bir sorun olacak
paralel bağlantıda amper sabit kalır
seri bağlantıda amper artar
bu konuda anlaşamadık kimse ile sizde nedir
seri bağlantıda amper artar mı artmaz mı :)
cevabınızı çok merak ediyorum
hemen cevap vermeyin bir kaç profosör e de sorun öyle cevap verin
çünkü konu çok derin :)

Yüzlerce yıl önce yaşayan insanlar bile bu işleri kaplarda yapmayı denemişler. Elektrot dışardan kimyasal dışardan koyun bunları bir kap içine ne yapacaksanız yapın. İlle toprak gerekiyorsa alın bir avuç atın içine. Ne diye toprağa tecavüz ediyorsunuz.

Arkadaşlar lütfen herhangi bir kimyasalı deney amaçlı bile olsa toprağa dökmeyin. Çevremizdeki insanların ciddi şekilde zarar görmesine sebep olabiliriz.

Bu güne kadar en saçma konuların tartışılmasına bile karşı olmadım.

Ama bu konu çok ciddi ve tahrip edici.

Sayın site yöneticileri çevreye ve doğaya zarar verecek , toplum sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek uygulamaların tanıtımına ve yaygınlaşmasına sebep olacak konulara lütfen izin vermeyin.

Toprağı kimyasallarla kirletmek dini olarak , hukiki olarak , ahlaki olarak suçtur.

Kolay gelsin..
siz hala toprağın kirletilmesi falan diyorsunuz.
toprak kirliliği söz konusu değil
evet birisi gitmiş toprağa kimyasal döküp denemiş ve başarısız olmus
bizim yaptığımız şey çok daha değişik bir şey
toprakla ilgili bir durum söz konusu değil
o projeler zaten sonuç vermez
bunu bende biliyorum
denedim oradan biliyorum
ama olay farklı bir yere taşındı ve yaptığım şeyin başarılı olacağını gördüm

size de sorayım
seri bağlantı yapınca amper artar mı
ben diyorum seri bağlantı yapınca amper de artar
ama herkes diyor sabit kalır :)
siz ne dersiniz

Bu projede işe yarayacak bir ölçü aleti buldum :)
https://www.tek.com/oscilloscope/6-series-mso-mixed-signal-oscilloscope
AC olsun DC olsun, hatta SOĞUK olsun, SICAK olsun, her türlü elektriği ölçebilecek bir alettir.
Teknik özellikleri incelendiğinde, güç ölçüm özellikleri son derece ideal bir alet.
Ekli dosyayı görüntüle 59583
Kırmızı ile işaretlenmiş power (güç) ölçüm özellikleri görülmektedir.
Benim ilkel osiloskop ile hassas seviyede ölçüm yapamadığım için decibelmetre ile desteklemiştim. Ama bu alette harici bir ölçüm aletine gerek duyulmadan her türlü sinyaller ölçülebilmektedir.
@serkan_48 ve @by lent arkadaşlarım, bu öneriye diledikleri kadar yorum yapıp, her türlü eleştrilerde bulunabilirler :)
Paramız olsa alacağız zaten :)
ilkel şartlar altında proje üretmeye çalışıyoruz
elimizde 15 tl lik sarı renkli ölçü aleti var :)
bizden çıkan proje böyle ise
sizin süper ötesi projeler yayınlamanız gerekmez mi ?
hadi bizde teknoloji yoktur
yokluk içinde bir şey bulmaya çalışıyoruz
siz neden bir şeyler yapmıyorsunuz çok merak ettim doğrusu

internet bitti benden bu kadar
yeni paket alana kadar ben yokum

Paramız olsa alacağız zaten :)
ilkel şartlar altında proje üretmeye çalışıyoruz
elimizde 15 tl lik sarı renkli ölçü aleti var :)
bizden çıkan proje böyle ise
sizin süper ötesi projeler yayınlamanız gerekmez mi ?
hadi bizde teknoloji yoktur
yokluk içinde bir şey bulmaya çalışıyoruz
siz neden bir şeyler yapmıyorsunuz çok merak ettim doğrusu
Birşeyler yapmadığımı nereden biliyorsun ki :D
Bizim @serkan_48 bizzat gördü.
Ama ben böyle free enerji ya da you tube kanalında gördüğüm abuk projeler için vaktimi harcamam.
Çünkü 40 yılı aşkın bilgilerim dahilinde o projelerin ne denli mantıklı olup olmadığını doğrudan anlayabilirim.
Çünkü okuduğum kitaplar bazı teknikleri detaylıca anlatmışlar ve, bu teknikleri zamanında geliştiren insanlar yıllarca araştırmışlardır.
Günümüzde ise icad edilmiş olan bazı teknikler geliştirilerek kullanıma sunulmuş, bir çok insanın da bu sayede hayatını idame etmesi sağlanmıştır.
NE DEMEK İSTEDİM?
PİL teknolojisi uzun yıllar önce bulunmuş ve kullanıma sunulmuştur.
Eski pil teknolojisi geliştirilerek zamanında YENİDEN DOLDURULABİLİR PİLLER icad edilmiş, ve günümüze kadar iyice geliştirilmişlerdir.
En eski teknolojilerden olan Ni-Cd şarj edilebilir pil teknolojisi, önce Ni-Mh olarak gelişmiş, bununla da kalmayıp günümüzde Li-ion veya Li-pol şarj edilebilir pil teknolojileri revaçtadır.
Çünkü bir Li-ion pilin kapasitesi bir Ni-Mh pile göre 3-4 katı fazladır ve aynı zamanda çok daha hafiftir.
100A/h lik bir kurşun asit akünün ağırlığı 30Kilo kadar ise aynı kapasitedeki bir Li-ion akünün ağırlığı belki de 3 kilo kadardır.
Günümüzde Li-ion pil üreten fabrikalarda binlerce insan çalışmakta ve bir o kadarı da bu ürünün satışından ekmek yemektedir.
Elbette ki araştırma için milyonlarca dolarlık bütçe harcamaları bile sözkonusudur.
Yani ADAMLAR... Pardon.. BEY'ler şu aralar harıl hurul şarj edilebilir piller üzerine çalışmalar yapıyor olup...
1 Nasıl kapasitesini artırabiliriz?
2 Nasıl daha uzun kullanım ömrü sağlayabiliriz?
3 Nasıl ucuza imal edebiliriz.
Gibi konularda KAFA YORMAKTADIR.
Bu adamların 140 sene önce icad edilip patenti alınmış bu projeyi incelemediklerini mi sanıyorsunuz? Avantajlarını dezavantajlarını, akım kapasitesini, gerilimini ve kullanım ömürlerini araştırmadıklarını mı sanıyorsunuz? :D
Hiç merak etmeyin mutlaka biliyorlardır.
Ama konu başlarında sizlere vermiş olduğum örnek akü iç resmi ve akım için gerekli şartları bildikleri için, bu projeyi günümüzde yapıp ta ortaya sunmamışlardır.
Çünkü gerçek bilim ölçüm ile ispat edilebilir.
Merak etmeyin sizlere vermiş olduğum linkteki 27.500 $ lık ölçü aleti bile ellerinde mevcuttur.
Ama o kişiler bu aletle yok havadaki SOĞUK elektriği, yok topraktaki iyonları ölçmeye bile çalışmazlar :D

Öncelikle yanlış anlaşılan yerleri düzeltelim.

1. Bu projede sizlere bir pil projesinden değil sürekli bir güç kaynağı olabilecek bir sistemden bahsedildi.

2. Bu kesinlikle çevreye zararlı bir yöntem değildir. Çünkü kullanılan asitler zaten toprağın alışık olduğu seviyelerdedir ve hali hazırda siyano bakteriler toprağın pH'ını bu seviyelere kolayca getirebilirler. Hatta elektrik üretiminde bakterilerin ve bitkilerin kullanıldığı diğer yöntemler de vardır.

3. İnsanlarımızın en büyük düştüğü hata bu sistemin verimsiz olduğu ya da yalnızca bir ledi yakalabilecek miktarda güç üretebildiği konusundadır. Bu yanlıştır. Bir kaç elektrot bağlayıp kW'larca elektrik beklemek olağan değildir. 5 en fazla 10 elektrot çiftiyle yaklaşık 12V değerinde voltaj rahatlıkla oluşturulabilmektedir. Akımı artırmak için yapacağınız bu 5'li 10'lu seri bağlantılardan en az 10 grup oluşturup bunları da aralarında paralel bağlamak olacaktır. Böylece en az bir adet ampulü yakabileceksiniz.

4. Yapılan örneklerin çoğu küçük ölçekte yapılmış ve ayrı kaplarda denenmiştir. Sistemi doğrudan toprakta uygulamanın daha doğru olacağı söyleniyor ve elektrotların boyutu artırıldığında voltaj ve akım doğru orantılı olarak artmaktadır. Bunu deneyenler çok olumlu sonuçlar aldığına değiniyor ve elektrotların türü ve boyutları hakkında çok detaylı bilgiler veriyorlar. Örneğin pozitif kutup için yumuşak demir ve negatif kutup için ise karbon elektrotlarının kullanılması şiddetle tavsiye ediliyor.

Buraya olmadık agümanlarınızla bir şeyler yazıp buralara sıvamak sanırım size özgü bir davranış. Ne de olsa burası umumî bir platform.

Bir defa bana şu argümanlarla gelmeyin.

1. Bu daha önce denenip başarılmış olsaydı hemen herkesin haberi olur ve kullanıyor olurduk.

Hayır arkadaşım öyle değil! Bunlar yapılıyor ve gerek patent anlaşmazlıkları gerekse de endüstride toplam net karlılığa olumsuz etki edebilecek bir proje ise ne kadar başarılı olursa olsun tercih edilmiyor ve yaygınlaşıp kullanıma giremiyor.

2. "Filan filan yaptı olmadı. Siz de boşuna uğraşıp kendinizi yormayın."

Arkadaşlar başlangıçta yaşadığınız bir başarısızlığı nihayi bir başarısızlık olarak değerlendirip vazgeçmek doğru değildir. Yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip olup yeni denemeler yaparak nerelerde hata yaptığınızı doğru değerlendirip bunlara bir bir çözüm bulabilirseniz verimi gerçekten ideal oranda artırmanız mümkün oluyor. Unutmayın bu negatif yaklaşım genellikle düşük zekâlı insanların sahip olduğu türden bir davranış modelidir.

Ayrıca sadece pil yapmak isteyecek arkadaşlara da farklı önerilerde bulundum. Bu toprakla yaptığımız pil projesi değildir. Siz ille de pil yapmak istiyorsanız sizlere graphene tabanlı çok kolay yapılabilecek ve 10s'de şarj olup kullanacağınız yüke göre saatlerce, günlerce hatta haftalarca hizmet verecek mükemmel bir projeden bahsettik. Grafit ya da graphene tabanlı supercapacitor yapımı. Supercapacitor teknolojisi öyle gelişti ki gelecekte akü, pil, batarya ihtiyaçlarımızı supercapacitorler karşılayacak.

Bu yeni teknoloji ile çok başarılı akü olarak kullanabileceğiniz ve çok hızlı şarj olabilen kolay yapımlı bu ürünleri denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyin.

Son düzenleme:
Yine aynı şey :D
Ben denemem bile.
Çünkü falcıyım olacakları görebiliyorum :D

Sizin gibi kendini bilgili zanneden aklıevvellere söyleyecek pek bir sözüm yok.

Endüstride kullanılan her yöntemin en mükemmeli olduğunu sanacak kadar sınır bilim çalışmalarından ve bağımsız araştırmalardan bihaber olan üçüncü dünya ülkesindeki sıradan bir ferde ne kadar bilgilendirme de yapsanız yine de anlamayacaktır.

Kendi küçük dünyasındaki gelişmeleri mükemmel sanacak kadar sığ görüşlü olurlar. Ne yapalım! Bunları deneyip şaşırması gereken sizlersiniz. Çünkü bizler ne kadar başarılı projeler yapıp sunumunu gerçekleştirsek bile kendi meşrebinizde doğal karşılanan üç kağıtçılar olarak görüleceğiz. Bu nedenle ısrarla bunları denemesi gereken sizlersiniz. Ancak o zaman endüstride pek kullanılmayan fakat kullanıldığında olağanüstü fark yaratabilecek projeleri keşfedebileceksiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri