motor secimi

halhal

Üye
merhaba
konveyör hattında 0.66 verimli 0.37 kw motorlarımız var. enerji tasarrufu acısından 0.9 verimli motor kullanmayı düşünüyorum. ancak harcanan para elektrik kazanç acısından geri kısa vadede dönmeyecek.
acaba 0.25 kw motor indirgesek bir problem olur mu diye bir çalışma içerisine girmek istiyorum.
motor kw değeri ni nasıl hesaplayabilirim.
bütün bu işlemler 800 tl civarındaki motor redüktör maliyetini bir yıl içerisinde kurtarabilir mi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Daha küçük bir motor kullanmanın avantajı olmaz (bu güç değeri için) motorun şebekeden çektiği güç mil gücü + kayıplardır. Belirleyici etken mil gücüdür. Siz milden 200 W güç alırsanız şebekedende bunun verime bölümü kadar güç çekersiniz. 0,37 kW motor sürekli olarak aynı gücü tüketmiyor. Boşta çalışma açısından da 0,25 kW ile arasında çok bir fark olmaz.

Maliyet hesabı çalışma saatine bağlıdır. (en temel seviyede)

24 saat çalışıyor sistem.

Motor belkide büyük seçilmiştir. olamaz mı. bunu hesaplamadan bilemeyiz ki
O güç değeri için büyük olması çok az bir fark yaratır. Tüketimde değişen ciddi birşey olmaz, tüketim yüke bağlıdır motorun etiketteki güç değerine değil.

Hesaplayabilmek için yükün atalet momentine, tork ihtiyacına, devirlenme süresine, maksimum yük değerine ihtiyaç vardır. Bunlar olmadan hesap edilemez. Referans değer olarak akım değeride sürekli ölçülebilir, fikir verir.

pensampermetre ile ölçtük 0.8 amper
taşıdığı yük standart 500kg yükü sağdan sola veriyor
soldaki motor çalışıyor o da sola veriyor
böyle parca paça 25 istasyon
çalışma süresi 25 sn dinlenme 50 sn.

formülasyonu yazarsanız bende verileri temin eder yardımınızla bir şeyler oluşturabiliriz
ben buradan tasarruf edeceğimize inanıyorum
projeler genelde hep büyük seçilir. ben 0.25 yeter diye umuyorum
ancak hesap ile harekete gecebilirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mevcut motorun Gamak marka 0,37 kW 1400 d/dk olduğunu kabul edelim. n verim %70 verimle çalışıyor. Pm=√3 x U x I x cosj x n. formülüne göre Pm= 1,73×380×0,8×0,68×0,7 = 250 w yani mevcut 0,37 kW moturun 0,25 kW güç çekiyor. Buna göre takacağın 0,25 kW motor sınırda çalışacağından olmaz. Eskiye devam[emoji4][emoji4]

pensampermetre ile ölçtük 0.8 amper
taşıdığı yük standart 500kg yükü sağdan sola veriyor
soldaki motor çalışıyor o da sola veriyor
böyle parca paça 25 istasyon
çalışma süresi 25 sn dinlenme 50 sn.

formülasyonu yazarsanız bende verileri temin eder yardımınızla bir şeyler oluşturabiliriz
ben buradan tasarruf edeceğimize inanıyorum
projeler genelde hep büyük seçilir. ben 0.25 yeter diye umuyorum
ancak hesap ile harekete gecebilirim

0,37 kW motor için verim değerini %68 alalım. Bu durumda şebekeden çektiğimiz güç 0,37/0,68=0,544 kW olur. Yani 0,37 kW mekanik iş, 0,174 kW kayıplar.

0,25 kW motor için verim değerini %68 alalım. Bu durumda şebekeden çektiğimiz güç 0,25/0,68=0,367 kW olur. Yani 0,25 kW mekanik iş, 0,117 kW kayıplar.

Şimdi 0,37 kW motordan 0,25 kW mekanik güç çektiğimizi kabul edelim, kayıplarıda tam yüktekine eşit alalım. 0,25 + 0,174 = 0,424 kW şebekeden çektiğimiz güç.

Motoru büyük farzedip 0,25 kW motor kullanalım. Bu durumda şebekeden çekilen güç 0,367 kW.

Aradaki fark ne kadar, 0,424-0,367=0,057 kW

Aylık ne kadar fark eder, 0,057 x 24 x 30= 41 kWh (yaklaşık 15 TL)

Bu değerler birde maksimum, normalde bunun kadar fark olmaz.

Detaylı hesaplama için mekanikçi birinden yardım almanız lazım, buradan yardımcı olmak mümkün değil. Formüller internet üzerinde bulabileceğiniz atalet momenti ve kalkış süresi ile ilgili formüllerdir.

Peki bu işlemi yapınca neyi riske edeceksiniz?
Motorun ömrünü, anlık gelen yüklere nasıl tepki vereceğini, motor yanması durumunda oluşacak iş gücü kaybını.

Peki uygulayabilir misiniz? Hayır. Neden? Çünkü motorunuz 0,8 Amper akım çekiyor. 0,25 kW motorun çalışma akımı 0,65 Amper civarı, demekki sizin yükünüz 0,25 kW motorun mekanik gücünden daha fazla.

çok teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri