yük yokken dahi cezaya girme

aynen işte oyüzden benimde tuhafıma gitti ben hep 1 yapmışımdır

Roleden ziyade sayactan takip ediniz. Karsilastigim bir olayi yazayim iyi cevap olur.

Isletmeye gittim role rg3 15 ekran 1.00 gosteriyor. Dedim bisi yok reaktif gidiyor dedi. Ok sistemin bilgilerinden hesaplayip gereken duzenlemeyi yapip kontrolleride yapip baktim yine 1.00 0.99 gibi. Sayac degerlerini aldim 4 saat sonra tekrar geldim baktim reaktif gidiyor. Hemen roleyi arge ile degistirip ertesi gun baktigimda duzelmisti.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Roleden ziyade sayactan takip ediniz. Karsilastigim bir olayi yazayim iyi cevap olur.

Isletmeye gittim role rg3 15 ekran 1.00 gosteriyor. Dedim bisi yok reaktif gidiyor dedi. Ok sistemin bilgilerinden hesaplayip gereken duzenlemeyi yapip kontrolleride yapip baktim yine 1.00 0.99 gibi. Sayac degerlerini aldim 4 saat sonra tekrar geldim baktim reaktif gidiyor. Hemen roleyi arge ile degistirip ertesi gun baktigimda duzelmisti.

Eğer abone a.g abonesi ise röleden de takip edilebilir.Söylediğiniz durum o.g aboneleri için geçerlidir.Nedeni ise röle trafo yükünün sekonder kısmını ölçer.Röle cosinüsü 1 dahi yapsa trafo aktif ve endüktif kayıplarını görmez bu nedenle sayaç ve röle cosinüs değerleri birbirini tutmaz.

Son düzenleme:
Cosinüs 0,97 demek %25 ceza demektir.Yanlış bilgi vermeyin lütfen doğruluğundan emin olmadığınız konularda ısrarla doğrudur olayına girmeyin. Hesapta eksiklik yok siz kendi hesabınızı kontrol edin yada alın elinize bir hesap makinesi şu işlemi yapın cos0,97 değerini arccos= 14,06 derece yapar.Bu değeri yani 14,06 derece faz kaymasını hesap makinesinde tanjantını alın %25 ceza olduğunu görün

Hatta 0,99 cosinüs bile ceza sınırıdır. Sözleşmesi %15-20 ye tabi olan işletme için sınır değerdir.Bu yüzden 0,99 cosinüs değeri de normal bir değer değildir %14,2 reaktif demektir.Yapacağınız 4 işlem çok zor bir olay değil

Hesapla yapalim bu hesabi kullanmam ama madem tanjantli dedin:) ornekte aciklayici olur.

Mesela 60kw aktif gucumuz olsun. Genelde cosfi1 0.70... alirlar hadi bizde oyle alalim,

Cosfi1=0,707 ise fi1=45 derece ve tanfi=1

Cosfi2 0.99 degil 0.95 alalim.
Cosfi2=0.95 ise fi2=18 derece ve tan2=0.32
Qc=p.(tanfi1-tanfi2)= 40.8 kvar simdik bu reaktif mi yazar?

Eğer abone a.g abonesi ise röleden de takip edilebilir.Söylediğiniz durum o.g aboneleri için geçerlidir.Nedeni ise röle trafo yükünün sekonder kısmını ölçer.Röle cosinüsü 1 dahi yapsa trafo aktif ve endüktif kayıplarını görmez bu nedenle sayaç ve röle cosinüs değerleri birbirini tutmaz.

Dediginiz dogru ona katiliyorum. Demek istedigim roleninde arizali durumunda yaniltmasidir.

Son düzenleme:
Hesapla yapalim bu hesabi kullanmam ama madem tanjantli dedin:) ornekte aciklayici olur.

Mesela 60kw aktif gucumuz olsun. Genelde cosfi1 0.70... alirlar hadi bizde oyle alalim,

Cosfi1=0,707 ise fi1=45 derece ve tanfi=1

Cosfi2 0.99 degil 0.95 alalim.
Cosfi2=0.95 ise fi2=18 derece ve tan2=0.32
Qc=p.(tanfi1-tanfi2)= 40.8 kvar simdik bu reaktif mi yazar?

Cosinüs 0,707 ise yüzde yüz reaktif demektir.Yani 60kw yükün varsa 60 kvar da reaktifin var demektir.Tanfi 1 demek % 100 demektir.

Evet verdiğin değerlerden hesaplanırsa cosinüs 0,70 den 0,95 yapılmak istenirse 60 kw yük için 40,8 kvar lık kapasiteye ihtiyaç vardır.

Cosinüs 0,707 ise yüzde yüz reaktif demektir.Yani 60kw yükün varsa 60 kvar da reaktifin var demektir.Tanfi 1 demek % 100 demektir.

Evet verdiğin değerlerden hesaplanırsa cosinüs 0,70 den 0,95 yapılmak istenirse 60 kw yük için 40,8 kvar lık kapasiteye ihtiyaç vardır.

Simdi hem fikir olduk hocam ornekle. Dediginiz 0.707 olursa %100 reaktife girer. Zaten bizde mevcuttan cosfi yi 1 e getirmeye calismak.

30/5 akım trafosu ve 0.25 kondansatör kullanırsam sorunu çözebilirmiyim

Arkadasin biri algilama sahasi 50ma soylemisti. Hesaba gore 0.30 kondansatorden asagisini gormez role. 30/5 de.

Sorunu tam soylesen cezaya giriyor diyorsun. Reaktif mi kapasitif mi yukte mi yuksuz mu? Vs vs

30/5 akım trafosu ve 0.25 kondansatör kullanırsam sorunu çözebilirmiyim

Akım trafosunu küçültmek sadece hassasiyet durumunu etkiler kademeleriniz uygun değerde değilse yine çözüm olmayacaktır.Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi önce hangi fazda kaç kvar reakftif var bunun tespitini yapın eğer çok küçük değerlerden dolayı ceza geliyorsa akım trafosu küçültülebilir.Fakat bununda riskli yönleri var 30/5 takarsınız sonradan yükünüz 50 amper olur bu defa akım trafolarının patlama ve yangın çıkarma tehlikesi oluşur.Çünkü akım trafoları nominal akımının 1,2 katı yani %120 kadar yüklenebilir.Küçük kondansatör kullanırsam sorun çözülürmü demişsiniz önce tespitini yapın ne kadar olduğuna karar verelim.Yada sayaç cosinüs değeri,gerilim değeri ve akım değerini yazın hesaplayalım birde her fazda aynı yönde reaktif mi var yoksa biri kapasitif diğeri endüktif gibi mi ?

toplam güç 8 kw
sayaç direk kombi
tam yükte L1 2 amper L2 1.8 amper L3 0.70 amper motor çalışırken 3 cü fazın neden bu kadar düşük amper vermeside kafamı kurcaladı çalışan sadece motor

2 ad 3 kw 380 v hamur çevirme için motor günde 25 dk çalışıyor
2 ad ev buzdolabı 220 v
2 ad 100 wat şeffaf ampül
2 ad 80 wat tasarruf ampül
toplam da ise 8 kw güç var

güç belki çok ileride yükseltilecek iflas ettiği için varolan ile yola devam edecek geçici olarak cezayı önlemek 2 buzdolabında dahi 0.50 kondanstör çekiyor 750-850-1000 ekranda neden 1-1-1 olmuyor anlam veremiyorum ceza var sanki sistemde sabit kondanstör var gibi aktif reaktif ışıkları yanıp sönüyor
entes rg12c akım trafosu 100/5
k-l uçları doğru faz uçlarıda k-l uçlarına göre sıralama doğru
utr 20
ctr 1
ton 2 sec
toff 2sec
cos1 1000
cos 2 1000
1 kademe 7.5 kwar 380 bugün off yaptım çünki çok büyük gerek yok gibi
2 kademe 0.50 kwar 220
3 kademe 0.50 kwar 220
4 kademe 0.50 kwar 220
5 kademe 1 kwar 380
6 kademe 1.5 kwar 380
7 kademe 2.5 kwar 380
8 kademe 5 kwar 380
9 kademe off
10 kademe off
11 kademe off
12 kademe off
fıstık gibi ama ekran cos 1000 olmuyor
role hata kodu % yüzde hatalı kompanasazyon sanki 1000 kwar kompanze yapılmış üstü başı 4 kwar kondanstöre eşit güç var :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri