yük yokken dahi cezaya girme

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar daha önceden 30 kw gücü var sonradan küçülmeye gitmiş 8 bilemedin 10 kw güç kalmış pide fırını entes rg12c var akım trafosu 100/5 3 tane 0.50 monofaz kondanstör mevcut 1 kwr 1.5 kwr 2.5 kwr 5 kwr 7.5 kwr kondanstör dizili ayarlar tamam lakin hiç bir şey çalışmasada sadece 1 şeffaf ampül 1 tasarruf ampül ve 1 buz dolabı çalışıyor 0.50 kondanstör çekiyor ekran cos -0750 09521000 ne yaptımsa L1 L2 L3 1000 yapamadım acaba akım trafolarını 50/5 mi yapsam yada problem ne olabilir ne önerirsiniz. teşekkürler not:sistemde çekilen akım genelde 2 veya en fazla 5 amper

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cosfi 1 tam olarak yapilmaz en yakin deger yaklasmaya calisilir. 97 98 99 vs. Bu arada reaktif veya kapasitif yaziyor mu?

arkadaşlar daha önceden 30 kw gücü var sonradan küçülmeye gitmiş 8 bilemedin 10 kw güç kalmış pide fırını entes rg12c var akım trafosu 100/5 3 tane 0.50 monofaz kondanstör mevcut 1 kwr 1.5 kwr 2.5 kwr 5 kwr 7.5 kwr kondanstör dizili ayarlar tamam lakin hiç bir şey çalışmasada sadece 1 şeffaf ampül 1 tasarruf ampül ve 1 buz dolabı çalışıyor 0.50 kondanstör çekiyor ekran cos -0750 09521000 ne yaptımsa L1 L2 L3 1000 yapamadım acaba akım trafolarını 50/5 mi yapsam yada problem ne olabilir ne önerirsiniz. teşekkürler not:sistemde çekilen akım genelde 2 veya en fazla 5 amper

Yüklerin cosinüs değeri nedir sayaç ekranından bunu röle ekranındaki ile kıyaslayın.Bazı sayaçlarda okuma tuşuna uzun basınca gelir cosinüs değeri bazılarında ise mevcut menüde olur.İlk önce gerçek reaktif değerinizi bulun sonra kademeleriniz buna uygunmu bunun tespitini yapın eğer reaktif değerleriniz 1kvar'ın altında ise bahsini ettiğiniz rölenin algılama sahası 50 ma dır.Bunu çevirme oranıyla çarparsanız 1 amper akım trafosunun da hata oranıyla 1,5 amperin altını algılamaz.Buda güç olarak 1 kvar'a yakın güce tekabül eder.Eğer reaktifiniz düşük yükten ve sürekli aynı değerlerde gözüküyorsa miktarını tespit edip sabit gurup da eklenebilir.Reaktifler farklı ise yani bir faz endüktif diğeri kapasitif bu defa monofaz kondansatör eklemeniz gerekir.

Ek olarak akım trafosunu küçültmeniz röle hassasiyetini artırır.

Cosfi 1 tam olarak yapilmaz en yakin deger yaklasmaya calisilir. 97 98 99 vs. Bu arada reaktif veya kapasitif yaziyor mu?

capasitif den ceza çıkıyordu
aslında eski panoda sabit kondanstör vardı veya rg8 eski role bozukta olabilir panoyu yeni yaptım rg12c kullandım ve sabit kondanstörü iptal ettim belkide ceza çıkmayacak bunu 1 kaç gün sonra yapacağım kontrolde belli olacak

eski akım trafosu 50/5 yenisi ise 100/5 oldu elimizde vardı kullandık

ancak 3 kw motor çalıştığında 1. faz 2 amper 2 ci faz 1.8 amper 3 faz 0.65 amper akım çekiyor ancak motorda bir sorun yok güzel çalışıyor

cos neden 97 98 99 genelde 1000 yapardım ben ve hepside 1000 değerini yakalardı

ancak burada hiç bir şey çalışmadığı zaman 720 920 1000 oluyor 3 kw motor çalışınca bütün değerler sapıtıyor

ilk kademe 7.5 kwar 2-3-4 cü kademeler 0.5 kwar sonra 1 kwar 1.5 kwar 2.5 kwar 5 kwar toplamda 8 kademe kullandım son 4 kademe off kapalı yaptım

aktif güç az istenilen sayıda kondanstörde var aslında heşey normal gibi ama

capasitif den ceza çıkıyordu
aslında eski panoda sabit kondanstör vardı veya rg8 eski role bozukta olabilir panoyu yeni yaptım rg12c kullandım ve sabit kondanstörü iptal ettim belkide ceza çıkmayacak bunu 1 kaç gün sonra yapacağım kontrolde belli olacak

eski akım trafosu 50/5 yenisi ise 100/5 oldu elimizde vardı kullandık

ancak 3 kw motor çalıştığında 1. faz 2 amper 2 ci faz 1.8 amper 3 faz 0.65 amper akım çekiyor ancak motorda bir sorun yok güzel çalışıyor

cos neden 97 98 99 genelde 1000 yapardım ben ve hepside 1000 değerini yakalardı

ancak burada hiç bir şey çalışmadığı zaman 720 920 1000 oluyor 3 kw motor çalışınca bütün değerler sapıtıyor

ilk kademe 7.5 kwar 2-3-4 cü kademeler 0.5 kwar sonra 1 kwar 1.5 kwar 2.5 kwar 5 kwar toplamda 8 kademe kullandım son 4 kademe off kapalı yaptım

aktif güç az istenilen sayıda kondanstörde var aslında heşey normal gibi ama

Ekranda anlik gorebilirsin. Cosfi 1 demek reaktiflerin orani %0 demek ki ben simdiye kadar %3,5 altina indiremedim. Ki inmez zaten. Teknik hesaplara baktiginizda da gorebilirsiniz zaten.

Bence siz reaktif/aktif , kapasitif/ aktif oranlarini kontrol ediniz. Belkide ceza durumu soz konusu degil siz ekranda cosfi 1 olmasi icin ugrasiyorsunuz. Oranlarinizda hangisinde sikinti varsa zaten burada yardimci olunur.

Ekranda anlik gorebilirsin. Cosfi 1 demek reaktiflerin orani %0 demek ki ben simdiye kadar %3,5 altina indiremedim. Ki inmez zaten. Teknik hesaplara baktiginizda da gorebilirsiniz zaten.

Reaktif neden yüzde 3.5 in altına inmezmiş teknik biz izahınız var mı ? Cosfi neden 1 yapılmaz sakıncaları nedir? bahsini ettiğiniz cosfi 0,97-0,98-0,99 değerleri yüzdesel olarak %25-%20-%14 ceza demek bu değerlerden gayet güzel cezaya girilir.

Reaktif neden yüzde 3.5 in altına inmezmiş teknik biz izahınız var mı ? Cosfi neden 1 yapılmaz sakıncaları nedir? bahsini ettiğiniz cosfi 0,97-0,98-0,99 değerleri yüzdesel olarak %25-%20-%14 ceza demek bu değerlerden gayet güzel cezaya girilir.
aynen işte oyüzden benimde tuhafıma gitti ben hep 1 yapmışımdır

Takibini yaptığım 3 endeks takip formu.Çarpan ! . Set değeri tgq = 0

Ekli dosyalar

• ENDEKS TAKİP.rar
    96.9 KB · Görüntüleme: 12
Guc uc

Guc ucgeninden anlasilacagi gibi akim ile gerilim arasindaki faz farkini

Guc ucgeninden anlasilacagi gibi akim ile gerilimin arasindaki faz farkinin 0 dereceye yaklastirmak. Yani cosfi0=1. Harmonikler, akim gerilim dengesizlikleri, dengesiz yukler...

Hesaplarda 0.95 ile 1 arasi yapilir. Ben fab. 0.97 cikarmak icin hesaplayip yaptim. Reaktif %8 kapasitifi yazmaya bile gerek yok. Dediginiz gibi 0.97 hele hele 0.99 da cezaya giriyorsa o hesapta bir eksiklik vardir.

Eger yuk rezistifse cosfi0=1 olur.

Guc ucgeninden anlasilacagi gibi akim ile gerilimin arasindaki faz farkinin 0 dereceye yaklastirmak. Yani cosfi0=1. Harmonikler, akim gerilim dengesizlikleri, dengesiz yukler...

Hesaplarda 0.95 ile 1 arasi yapilir. Ben fab. 0.97 cikarmak icin hesaplayip yaptim. Reaktif %8 kapasitifi yazmaya bile gerek yok. Dediginiz gibi 0.97 hele hele 0.99 da cezaya giriyorsa o hesapta bir eksiklik vardir.

Eger yuk rezistifse cosfi0=1 olur.

Cosinüs 0,97 demek %25 ceza demektir.Yanlış bilgi vermeyin lütfen doğruluğundan emin olmadığınız konularda ısrarla doğrudur olayına girmeyin. Hesapta eksiklik yok siz kendi hesabınızı kontrol edin yada alın elinize bir hesap makinesi şu işlemi yapın cos0,97 değerini arccos= 14,06 derece yapar.Bu değeri yani 14,06 derece faz kaymasını hesap makinesinde tanjantını alın %25 ceza olduğunu görün

Hatta 0,99 cosinüs bile ceza sınırıdır. Sözleşmesi %15-20 ye tabi olan işletme için sınır değerdir.Bu yüzden 0,99 cosinüs değeri de normal bir değer değildir %14,2 reaktif demektir.Yapacağınız 4 işlem çok zor bir olay değil

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri