Ups harici akü bağlantısı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Üretici hesabını yapmıştır,bir bildiği vardır aklımın bir köşesinde.
Şarj olan pil akım çekmeyi kesecek,diğeri dolana kadar şarj olmaya devam edecek demektir.
Korktuğum mevzu,ömrünü tamamlayan akü grubu diğer gruba paralel bağlı direnç gibi çalışacaktır.
12vx22a=264 wattx6=1584 watt
12vx7a=84 wattx6=504 watt
İki grubu paralel bağlarsam 2kw üstünde bir akü gücü ortaya çıkıyor.
150 watt televizyon ve ev içi tasarruflu lambalara,kombiye,buzdolabına en az 5 saat rahat yetecektir.
Ben yine de tedbirli davranıp ups içine takılan grubu bağlamayacağım.
Diğer ups'e ek güç amaçlı takviye yapabilirim.
Akü gruplarından birisi arıza yaparsa UPS AKÜ ERROR diye uyarı verir.
Akü hatası, ya şarj olamayan aküler için ya da aşırı boşalan aküler içindir..
Buradaki en önemli unsur dışardan bağlanan akülerin UPS redresörüne uygunluğudur.
Yani gerek akü tipi olsun gerekse akım değeri olsun UPS in teknik verilerinde yazar.
Örneğin:
100A akü grubu bağlamak istediğinde UPS nin redresörü bu aküleri şarj edemeyecek güçte ise ...
Kurşun asit aküler için tasarlanmış bir UPS e daha iyi olur diye JEL akü takılması.. Veya Jel aküler için tasarlanmış bir UPS ye kurşun asit bağlanması gibi.
Iki ozdes olmayan aku grubunu paralel bağlamak sorun yaratabilir.

Kolay gelsin.
Kıym'ETli @serkan_48
Akü gruplarının voltajlarının eşit olması kuralı ile parelel bağlanabilir.
Ancak UPS in redresör devresi her iki grubu da şarj edebilecek özellikte ise.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Seni engelliyorum.
Sen git you tube gibi sitelerden öğren.
Ben zamanında 500KW Merlin gerin UPSlerle çalışırken sen sanırım pillerle oynuyordun :D
Tartışmaktan kaçındığım ve adını telafuz etmek istemediğim bir insan grubu vardır. Sen maalesef o grubun elemanı oldun benim nazarımda.

Kıym'ETli @serkan_48
Akü gruplarının voltajlarının eşit olması kuralı ile parelel bağlanabilir.
Ancak UPS in redresör devresi her iki grubu da şarj edebilecek özellikte ise.
Akü gruplarının voltajlarının eşit olmasından kastınız nedir? Bir grup 12V luk akülerden diğer grup 6V luk akülerden oluşuyorsa bu gruplar paralel bağlanmaz? Bir grubun voltajı 12,3V diğer grubun voltajı 12,9V ise paralel bağlanmaz? İki grubunda voltajı 12,3V ise paralel bağlanabilir gibi mi?

sanırım 20 yıl önceydi bu işlerden hiç anlamazdım hoş hala da anlamam ya, yaysat dağıtımda çalışıyoruz cisco modem var, ve elektrik kesintisinden etkilenmesin uzun süre dayanan bir ups vardı, bir de harici bir akü vardı yanında, bu ne diye sorduğumda, elektrik gittiğinde daha uzun süre çalışması için demişlerdi. yani her ups aynı değildir.

UPS lerde çalışma süresini artırmak için harici batarya paketleri satılıyor ancak UPS içerisinde bulunan ve eskimiş olan akü grubuna paralel olacak şekilde aynı marka ve Ah değerinde olsa bile harici bir batarya grubunu bağlamak sağlıklı olmaz. İlk kurulum sırasında aküler yeniyken bağlarsanız sıkıntı yok. UPS içerisindeki aküler eskimişken cihaza harici batarya paketi bağlayamaz mısınız elbette bağlarsınız ancak akülerinizin ömründen yersiniz.

https://www.optimabatteries.com/experience/blog/can-i-connect-dissimilar-batteries-in-parallel

@paskomya
Sana bir bilmece.
Bu resimde önce hangi depo boşalır ?
DEPO.png

UPS lerde çalışma süresini artırmak için harici batarya paketleri satılıyor ancak UPS içerisinde bulunan ve eskimiş olan akü grubuna paralel olacak şekilde aynı marka ve Ah değerinde olsa bile harici bir batarya grubunu bağlamak sağlıklı olmaz. İlk kurulum sırasında aküler yeniyken bağlarsanız sıkıntı yok. UPS içerisindeki aküler eskimişken cihaza harici batarya paketi bağlayamaz mısınız elbette bağlarsınız ancak akülerinizin ömründen yersiniz.

https://www.optimabatteries.com/experience/blog/can-i-connect-dissimilar-batteries-in-parallel
Zaten aksini söylemek doğru olmaz.
Eskimiş aküler hem seri hem de parelel bağlantıda sıkıntılıdır.

@paskomya
Sana bir bilmece.
Bu resimde önce hangi depo boşalır ?
Ekli dosyayı görüntüle 81491

Zaten aksini söylemek doğru olmaz.
Eskimiş aküler hem seri hem de parelel bağlantıda sıkıntılıdır.
20 amper 7 amper düşene kadar gücünü korur, (elektrik kesildi hesap ediyorum) ne zaman 7 amper dengelenir ortak keseden yerler. bu arada upsin ve amper çekenlerin hafızası yoktur ups gelsinde nereden gelirse gelsin der. amper çekenlerde beslesin de nasıl beslerse beslesin der.

Yani herkesin anlayacağı dilde örnek vermek gerekirse;
Bir öküz sabanında 2 öküz var haliyle bu öküzler sabana paralel bağlı oluyor.
Öküzün biri 20Ah diğeri 7Ah sabanı sürebiliyor. 20Ah öküz 7Ah'te düşene kadar sabanı 20Ah'lik öküz çekiyor diğer öküz turistik gezide ve siz buna kapasite artımı diyorsunuz. İşin saçmalığı salaklığı burada.
Hadi onuda geçtim bu iki akünün şarj olma süreleri ve şarj akımları zaten farklı. Ayni yapida nasil şarj olur ?!

Nerden bakarsanız bakın farklı Ah aküleri paralel bağlamak salakça ve ahmakça bir hareket.

Son düzenleme:
Verdiğin örnek muhteşemdi tabii benimkide bu ders herkese yeter. Size hayırlı master slaveler 😁

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri