Ups harici akü bağlantısı

Bugün deney yaptım.
Paralel bağlı aküler ve akülerden çekilen akımlar aşağıdaki gibi.

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 150 Ah kol akımı 2,16 A
2.akü 12V 80 Ah kol akımı 1,18 A
Yük akımı 3,3 A

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 150 Ah kol akımı 2,29 A
2.akü 12V 7 Ah kol akımı 1,09 A
Yük akımı 3,3 A

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 80 Ah kol akımı 1,93 A
2.akü 12V 7 Ah kol akımı 1,38 A
Yük akımı 3,3 A

150 Ah akü iç direnci : 6 miliohm
80 Ah akü iç direnci : 6,5 miliohm
7 Ah akü iç direnci : 25 miliohm

Güzel bir test olmuş elinize sağlık.

Bir merak ettiğim konu daha var. Bu şekilde paralel bağlanmış iki farklı özdeş olmayan akülerde yük bağlamadan ampermetreyi akü akü arasına takıp aküden aküye bir akım akıp akmadığını da ölçebilir misiniz? İç dirençleri farklılığı ve voltaj farklılığı nedeni ile birbiri üzerinde akım akıtmaya çalışıp çalışmadığını merak ediyorum.

Belki çok düşük akımlar mili yada mikro amper seviyesinde olabilir.

Kolay gelsin iyi forumlar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Güzel bir test olmuş elinize sağlık.

Bir merak ettiğim konu daha var. Bu şekilde paralel bağlanmış iki farklı özdeş olmayan akülerde yük bağlamadan ampermetreyi akü akü arasına takıp aküden aküye bir akım akıp akmadığını da ölçebilir misiniz? İç dirençleri farklılığı ve voltaj farklılığı nedeni ile birbiri üzerinde akım akıtmaya çalışıp çalışmadığını merak ediyorum.

Belki çok düşük akımlar mili yada mikro amper seviyesinde olabilir.

Kolay gelsin iyi forumlar.
Teşekkürler. Onu da denedim Serkan Bey 7Ah akü gerilimi 12.89V, 80Ah akü gerilimi 12.70 V civarıydı.7 Ah aküden 80 Ah aküye 500mA civarında akım akıyordu.

Teşekkürler. Onu da denedim Serkan Bey 7Ah akü gerilimi 12.89V, 80Ah akü gerilimi 12.70 V civarıydı.7 Ah aküden 80 Ah aküye 500mA civarında akım akıyordu.
12.89-12.70=0.19V
Toplam iç direnç=6.5m ohm+25m ohm=31.5m ohm.
Hesaplarımda hata yoksa bu durumdaki akımın 5-6A civarı olması lazım.
Tabii ki bu dirençlere ilave olarak, bağlantı kablolarının ve temas dirençlerinin de ciddi payı vardır.
Eğer ölçümü ilk bağlandığı anda yapmamışsan 5-6A lik akım bir saniyede 500mA e düşmüş bile olabilir tabii.

12.89-12.70=0.19V
Toplam iç direnç=6.5m ohm+25m ohm=31.5m ohm.
Hesaplarımda hata yoksa bu durumdaki akımın 5-6A civarı olması lazım.
Tabii ki bu dirençlere ilave olarak, bağlantı kablolarının ve temas dirençlerinin de ciddi payı vardır.
Eğer ölçümü ilk bağlandığı anda yapmamışsan 5-6A lik akım bir saniyede 500mA e düşmüş bile olabilir tabii.
Asıl amacım kol akımlarını ölçmek olduğu için dediğiniz gibi ilk bağlantı anındaki akımı kaçırmış olabilirim. Ayrıca belirttiğiniz gibi kablolarında dirençlerini hesaba katmak gerekli.
Aküleri paralel bağlayalı yaklaşık 1 saat oldu. Paralel bağlıyken uç gerilimi 12,75V, aküleri ayırınca 7Ah akü uç gerilimi 12,77V, 80Ah akü uç gerilimi 12,74V olarak ölçtüm. Yaklaşık 1 saat sonrasında 7Ah aküden 80Ah aküye hala 30mA akım akmakta. Aküleri paralel bağlı şekilde bıraktım bakalım sonraki ölçümde değerler nasıl değişecek.

Şarj dengesi logaritmik olduğu için günlerce sürebilecektir :D
Bu sebeple iki akünün birbirini doldurabilme testini sonlandırıp, bu grubu mümkün mertebe düşük akımla ve parelel bağlı iken şarj etmeyi test etmelisin.
Şarj işleminin tam bitmesinden sonra...
Akü grupları ayrılıp bir kaç saat beklendikten sonra, boştaki gerilimleri ölçülür.
Akü tipleri ile ilgili olmak koşulu ile 13.8V luk değer standart olarak ele alınır ve iki akü arasındaki farklar ölçülür.
Max kabul edilebilir voltaj farkı 0.1V tur.
13.8V tan daha düşük gerilime sahip akü artık eskimeye başlamış demektir.

Dediklerinizide yaparım hiç problem değil:). Aküler pazartesi gününe kadar bağlı kalacak unutmazsam pazartesi günü tekrar ölçüp yazarım inşallah.

Siz farklı Ah'te aküleri paralel olarak kullanmaya devam edin kısa zamanda aküleri kucağınıza verirler.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri