Ups harici akü bağlantısı

scankurban

Üye
Merhabalar
Evde iki adet upsim var
Biri makelsan online 2400 w 3000va 6x12 volt 7amper kuru akülü
Diğeri apc line interactive avr destekli 600 watt 1000va 2x12 volt 7 amper kuru akülü
Çok sık kesinti yaşamaya başladık.Harici akü takviyesi yapayım dedim ,büyük olana 6 tane 12 volt 22 amper jel akü aldım.Andreson soket ile dışardan bağlantı imkanı veriyor.
Saçma bir durumla karşılaştım.İçerdeki aküler seri bağlı(onlarda yeni) ve harici sokete 75 volt çıkış veriyor.Başta anlam veremedim.Aküler farklıyken nasıl paralel bağlatırlar dedim.söktüm kartı gerçekten öyle,iç aküler ve dış aküler tek noktada birleşiyor.kuvvetli olan yada ömrü uzun olan diğer aküyü yer bitirir.
Nasıl böyle bir bağlantı vermişler anlam veremiyorum.50 amper tek diyotla ayırsalar yine razıydım.Ne olur ne olmaz iç aküleri söktüm.
Diğer apc olan upste de harici giriş var.O da iç akülere paralel.
Sizce de burda bir anormallik yokmu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bir çok marka ups açıp inceledim hiç birinde harici soket görmedim son derece ilginç bir durum olmakla beraber büyük bir avantaj. Ekstra kaynak bağlamadan önce mevcut akü gruplarının söküleceği bilinir mantığı ile böyle birşey yapılmıştır.
İnverter giriş gerilimi 850VA'e kadar 12v üzeri için 48v tur. 75v görmedim açıkcası ilginç.

6X12=72V seri bağlı aküler.
Sistemde herhangi bir anormallik yok.
Farklı akım kapasiteli aküler parelel bağlanabilirler. İçerdeki seri bağlı aküler zaten aynı tip ve akımda olmalıdır.

6X12=72V seri bağlı aküler.
Sistemde herhangi bir anormallik yok.
Farklı akım kapasiteli aküler parelel bağlanabilirler. İçerdeki seri bağlı aküler zaten aynı tip ve akımda olmalıdır.
Belirtilen güçteki ups lerin içinde inverter girişi 72v olan çok var yani gayet normal bir durum mu diyorsunuz !!!
Farkli Ah aküler paralel bağlanır diyorsunuz Ah küçük olan deşarj olduktan sonra elektriksel olarak neler olacağini biliyorsunuz heralde ?!
Bunların hepsi normal yani !!!
Very very interesting !

Belirtilen güçteki ups lerin içinde inverter girişi 72v olan çok var yani gayet normal bir durum mu diyorsunuz !!!
Farkli Ah aküler paralel bağlanır diyorsunuz Ah küçük olan deşarj olduktan sonra elektriksel olarak neler olacağini biliyorsunuz heralde ?!
Bunların hepsi normal yani !!!
Very very interesting !
Biraz araştırmalısın.
Parelel bağlantıda akımlar eşit olmasa bile bağlanabilirler. Parelel bağlantıda çekilen akım hücrelere paylaştırılır. Yani küçük kapasiteli akü daha önce bitmez.
Seri bağlantıda tüm akülerin aynı kapasitede olması gereklidir.
UPS nin içerisindeki 6 akü seri bağlı. Toplam gerilim 72V
Dışardan bağlanacak aküler 6 adet 22A seri bağlanacak. 72V 22A kapasitesi olacak. Bu haliyle UPS ye bağlandığında 72V 22A daha kapasite eklenmiş olacak.
AKU.png

Biraz araştırmalısın.
Parelel bağlantıda akımlar eşit olmasa bile bağlanabilirler. Parelel bağlantıda çekilen akım hücrelere paylaştırılır. Yani küçük kapasiteli akü daha önce bitmez.
Seri bağlantıda tüm akülerin aynı kapasitede olması gereklidir.
UPS nin içerisindeki 6 akü seri bağlı. Toplam gerilim 72V
Dışardan bağlanacak aküler 6 adet 22A seri bağlanacak. 72V 22A kapasitesi olacak. Bu haliyle UPS ye bağlandığında 72V 22A daha kapasite eklenmiş olacak.
Ekli dosyayı görüntüle 81489
Sende biraz araştır farklı Ah akülerin iç direnç değerleri nedir? Paralel bağlanmasında ne gibi sorunlar çıkar?
Uygulama tecrübenizin olmadığını anlayarak hoş görüyorum. Yeterki insanlara saçma sapan önerilerde bulunmayın. Farklı ah akülerin şarjı bile büyük problem her şarjda grupları mı ayıracaksın.
Her bilgiyi yamyam gibi yersen böyle yanlış yerlerden yanlış bilgileri de yer sindirirsin.

Son düzenleme:
Seni engelliyorum.
Sen git you tube gibi sitelerden öğren.
Ben zamanında 500KW Merlin gerin UPSlerle çalışırken sen sanırım pillerle oynuyordun :D
PILLER in üstüne UPS tanımam:).

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Üretici hesabını yapmıştır,bir bildiği vardır aklımın bir köşesinde.
Şarj olan pil akım çekmeyi kesecek,diğeri dolana kadar şarj olmaya devam edecek demektir.
Korktuğum mevzu,ömrünü tamamlayan akü grubu diğer gruba paralel bağlı direnç gibi çalışacaktır.
12vx22a=264 wattx6=1584 watt
12vx7a=84 wattx6=504 watt
İki grubu paralel bağlarsam 2kw üstünde bir akü gücü ortaya çıkıyor.
150 watt televizyon ve ev içi tasarruflu lambalara,kombiye,buzdolabına en az 5 saat rahat yetecektir.
Ben yine de tedbirli davranıp ups içine takılan grubu bağlamayacağım.
Diğer ups'e ek güç amaçlı takviye yapabilirim.

Bildiğim kadarıyla bazı ups ler üzerinde harici aku baglantisi için çıkış uclari var.

Ayrı bir kutu yada kabinde harici batarya grubu oluşturulup ups ye bu terminalden baglantisi sağlanıyor. Bu opsiyon olduğunda ups içinde batarya olmuyor.

Yani batarya ya ups içinde kullanım yada harici kullanım şeklinde kuruluyor. İkisi paralel kullanılmıyor diye biliyorum. Benim gördüğüm harici akülü ups ler bu şekilde kullanılıyordu.

Iki ozdes olmayan aku grubunu paralel bağlamak sorun yaratabilir.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri