Ups harici akü bağlantısı

20 amper 7 amper düşene kadar gücünü korur, (elektrik kesildi hesap ediyorum) ne zaman 7 amper dengelenir ortak keseden yerler. bu arada upsin ve amper çekenlerin hafızası yoktur ups gelsinde nereden gelirse gelsin der. amper çekenlerde beslesin de nasıl beslerse beslesin der.
Bu kural akülerin iç direnci ile ilgilidir.
Önce 7A olanın düşmesi söz konusu değildir.
İç direnci düşük olan aküden daha fazla akım çekilir. Dolayısı ile teorik olarak aküler aynı zaman biriminde boşalır. (Arızalı olanlar hariç)
Yani 7A aküden takribi 1A çekiliyorsa 22A aküden takribi 3A çekilir.
Eğer akülerden birisinin voltajı azalma eğilimi gösteriyorsa diğer akünün gerilimi boşalan aküyü şarj edecek (dolduracak) demektir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İç direnci düşük olan aküden daha fazla akım çekilir. Dolayısı ile teorik olarak aküler aynı zaman biriminde boşalır. (Arızalı olanlar hariç)
Eğer akülerden birisinin voltajı azalma eğilimi gösteriyorsa diğer akünün gerilimi boşalan aküyü şarj edecek (dolduracak) demektir.
ben akülerin hepsi taze olarak varsaydım ve unutma ben tamirciyim alaylı değil, liseyi bile yüksek ihtisas yaparak sekiz senede bitirdim.

Senin tüm bilgilerin teorik zaten ama içi boş.
Deney yap ölçüm yap sonuçları burada fotoğrafla video ile paylaş görelim bakalım olay senin dediğin gibi mi benim dediğim gibi mi ?

ben akülerin hepsi taze olarak varsaydım ve unutma ben tamirciyim alaylı değil, liseyi bile yüksek ihtisas yaparak sekiz senede bitirdim.
KIZ olsaydım KIZ'ardım sana :D
Depo resmini incelersen, düşük kapasiteli depodan akım çekildiği halde yüksek kapasiteli depodan akım takviyesi yapılıyor.
Yani paralel bağlantıdaki tüm seviyeler eşittir. Mutlaka eşitlenme eğilimi içerisindedir.

Şimdi 7A lik akü grubunu arızalandırdım :D
DEPO.png

Sızıntı akımı akülerin bir türlü dolmadığını ve direnç gösterdiğini ifade ediyor.
Yani depodaki su boşa akıyor.
Ne olur ?

Hayatta en büyük hata değmeyecek insana değerli vaktini harcayıp bilgi ve tecrübeni aktarmak için emek vermektir.
Özür dilerim.
Kimin ne kadar yol yürüdüğünü hangi yollardan geçtiğini bilmeden de artistik yapmayın. Bizde yanlış bilgi verene saygı olmaz.

Hayatta en büyük hata değmeyecek insana değerli vaktini harcayıp bilgi ve tecrübeni aktarmak için emek vermektir.
Özür dilerim.
Kimin ne kadar yol yürüdüğünü hangi yollardan geçtiğini bilmeden de artistik yapmayın. Bizde yanlış bilgi verene saygı olmaz.
1- sen de emek verme, bırak senin bildiğin sende kalsın
2- iyilik yap denize at halik bilmez, malik bilir,
3- ve kitapta yazar "ben size kullanasınız diye akıl verdim"
4- bana sen akıl verme, ben aklımın zekatını fazlasıyla veriyorum...

Bugün deney yaptım.
Paralel bağlı aküler ve akülerden çekilen akımlar aşağıdaki gibi.

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 150 Ah kol akımı 2,16 A
2.akü 12V 80 Ah kol akımı 1,18 A
Yük akımı 3,3 A

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 150 Ah kol akımı 2,29 A
2.akü 12V 7 Ah kol akımı 1,09 A
Yük akımı 3,3 A

Paralel bağlı aküler:
1.akü 12V 80 Ah kol akımı 1,93 A
2.akü 12V 7 Ah kol akımı 1,38 A
Yük akımı 3,3 A