Topraklama var. Sanki, toprak'a iletmiyor ?

Hepsini anladım da dağıtım şirketi size özel priz hatti nasıl ve niye çekiyor onu anlamadım. Kaymakam ya da vali misiniz?
Evimiz müstakil. müstakil olduğundan dolayı direk saatten dışardan kablo ile çekip hat çektirdim. Bu tür olayları yapabilmen için ayrıca kaymakam yada vali yada başbakan yada herhangi bir makamda birisi olmanıza gerek yok. Bu hattın çekilme sebebi de şekil fantezi olsun diye değil. Komple tesisat değişimi olmadan direk saatten temiz elektrik almaktı amaç. Bu arada konuya çok katkın ve yardımın oldu teşekkür ederim dikkat dağınıklığın için..
Ben bu arkadaşın Recep Baltaş olduğunu düşünüyorum :)
Sen bence düşünme çünki, alakasız şeyler ve konu harici şeyler düşünmeye başlamışsın. Buda pek hayraalamet değil :D

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evimiz müstakil. müstakil olduğundan dolayı direk saatten dışardan kablo ile çekip hat çektirdim. Bu tür olayları yapabilmen için ayrıca kaymakam yada vali yada başbakan yada herhangi bir makamda birisi olmanıza gerek yok. Bu hattın çekilme sebebi de şekil fantezi olsun diye değil. Komple tesisat değişimi olmadan direk saatten temiz elektrik almaktı amaç. Bu arada konuya çok katkın ve yardımın oldu teşekkür ederim dikkat dağınıklığın için..

Sen bence düşünme çünki, alakasız şeyler ve konu harici şeyler düşünmeye başlamışsın. Buda pek hayraalamet değil :D
Dağıtım şirketi söylediğiniz işlere elini dahi sürmez. Kusura bakmayın ama sadece konunun bu kısmı bile çok absürt. Yapildigini söylediğiniz iş proje tadilatına girer. Zaten kafa yormak gibi bir merakım yok konunun kalan kısmına. Allah size kolaylık versin diyeyim .

Sen posta koymaya çok alışmışsın. Ne düşüneceğimi sana soracak değilim.

Dağıtım şirketi söylediğiniz işlere elini dahi sürmez. Kusura bakmayın ama sadece konunun bu kısmı bile çok absürt. Yapildigini söylediğiniz iş proje tadilatına girer. Zaten kafa yormak gibi bir merakım yok konunun kalan kısmına. Allah size kolaylık versin diyeyim .
Sadece amin teşekkürler. Diğer konuların ayrıntıları ile ilgilen :)
Sen posta koymaya çok alışmışsın. Ne düşüneceğimi sana soracak değilim.
Boş muhabbetlere zerre tahamülüm yok ve hala gereksiz yorumlarınla hem forumun hemde vaktimi çalıyorsun. Konu ile ilgili bir bilgin varsa yaz yoksa başka forumlar da gez. Teşekkürler Cevap hakkın doldu.
Öncelikle belirteyim. Şu aralar uğraşamıyorum. O yüzden önerilerimi sabırla kendin yerine getirmelisin.
İlk olarak linux işletim sistemi kurulumu hakkında bilgi edinmelisin.
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/install.html
Hiç linux kurulumu yapmadığını farzederek, mevcut sistem diskini tamamen PC den çıkartıp, başka bir sistem diskine kurmanda fayda vardır.
Sistem diski herhangi bir SSD HDD veya fazla elinde varsa M2 disk bile olabilir. Hatta kapasite olarak 50GB bile yeterlidir.
Linux sürümü olarak cinnamon victoria'yı öneririm. Gerekirse bu sürümü kullanan arkadaşımız @confickerbelasi da sana yardımcı olabilir.
https://www.linuxmint.com/download.php
Sürümü indirdikten sonra ISO yu flash belleğe atıp flash ile yükleme yapabilirsin.
Hatta linux sürümleri windowsta olduğu gibi olmayıp, kurulumdan önce çalışır. Ön testlerden sonra kurulumu yapabilirsin.
Linux kurulumu bittikten sonra bir süre alıştığın oyunları oynayamayacak, sadece bilgisayarını test edeceksin. Bu testler PC nin açılış kapanışı başta olmak üzere internete bağlantı, linux veri tabanındaki basit oyunları yükleyip oynamanı, muhtelif media (video müzik gibi) oynatma testleri olacaktır.

BU TESTLER SONUCUNDA...
Kuracağın linux stabil ve hızlı çalışıyorsa, windows kurulumun veya optimizasyonunda hata var demektir. Ayrı bir konu altında gerekirse yardımcı olurum.
Kuracağın linuxda da sistemin kötü ise donanımsal hataların var demektir. Linux içerisinden olası donanım hatalarını görebilmemiz mümkündür.
Örneğin bir RAM sorunu veya BUS sorunu var ise linux üzerinden veriler vasıtası ile bu tür hataları tespit edebilir, gerekirse hal yoluna gidebiliriz.
Dostum kolay gelsin. Bu arada dün gece 3. HDD'e üzerine ubuntunun son versiyonunu kurdum. Ardından mevcut güncellemeleri vs. hepsini sorunsuz yaptım. Sonra monitör herz ve ekran kartı sorunu vardı. Onuda sürücü bulma olayından RTX serisi olarak gördü ve ekran kartımın driver'ini buldu indirdi kurdu ve restart istedi. Ve bende restart attım ardından ise, ne yaptıysam ne ettiysem boot yememedi bir türlü ubuntu ara yüzünü bir daha da açamadım o ekran sürücü olayından sonrasında. O aşamadan sonra ne yapmalıyım ? @Mr_YAMYAM
Boş muhabbetlere zerre tahamülüm yok ve hala gereksiz yorumlarınla hem forumun hemde vaktimi çalıyorsun. Konu ile ilgili bir bilgin varsa yaz yoksa başka forumlar da gez. Teşekkürler Cevap hakkın doldu.

Dostum kolay gelsin. Bu arada dün gece 3. HDD'e üzerine ubuntunun son versiyonunu kurdum. Ardından mevcut güncellemeleri vs. hepsini sorunsuz yaptım. Sonra monitör herz ve ekran kartı sorunu vardı. Onuda sürücü bulma olayından RTX serisi olarak gördü ve ekran kartımın driver'ini buldu indirdi kurdu ve restart istedi. Ve bende restart attım ardından ise, ne yaptıysam ne ettiysem boot yememedi bir türlü ubuntu ara yüzünü bir daha da açamadım o ekran sürücü olayından sonrasında. O aşamadan sonra ne yapmalıyım ? @Mr_YAMYAM

Ek olarak ekran kartı sürücüsünü kurmadan video izlemeye kalkıştım ama herz ve driver olmadığı için çok zorlandım ama bir fark görebilir miyim diye uğraştım bunlar olmadığı için bir şey anlayamadım.

Dostum kolay gelsin. Bu arada dün gece 3. HDD'e üzerine ubuntunun son versiyonunu kurdum. Ardından mevcut güncellemeleri vs. hepsini sorunsuz yaptım. Sonra monitör herz ve ekran kartı sorunu vardı. Onuda sürücü bulma olayından RTX serisi olarak gördü ve ekran kartımın driver'ini buldu indirdi kurdu ve restart istedi. Ve bende restart attım ardından ise, ne yaptıysam ne ettiysem boot yememedi bir türlü ubuntu ara yüzünü bir daha da açamadım o ekran sürücü olayından sonrasında. O aşamadan sonra ne yapmalıyım ?
Keşke ubuntu kurmasaydın. UBUNTU STUDIO daha ciddi bir işletim sistemidir. Ubuntunun normal sürümleri 2016 yılında mikrosoftla fingirdeşmeye başladığından beri çekilmez olmuştu. Hoş ubuntu studyo da bu olaydan nasibini almıştı ama ubuntu kadar değildi.
Ubuntu sürümlerinin fingirdeşmelerinden dolayı dünyanın en popüler işletim sistemi olan ubuntu sürümleri bir anda yerle bir oldu. Şimdilerde linux nane (mint) serileri ve diğer sürümler başı çekiyor.
Bu sebeple sana Mint cinnamon önermiştim.
İşte senin esas problemin buralarda gibi gibi görünüyor :D
Linux the Xorg fountain sürücüleri özgür yazılım sürücüsüdür. Bu sürücü ile ekran kartın stabil çalışmıyorsa, CPU-PCI ve ayrıca GPU BUS sorunu olduğu şüphesini doğuruyor. Bu olay doğrudan donanım hatasını veya uyumunu ifade etmektedir.
Yani senin bu sürücü ile sistemin stabil değilse önce burada donanım hatalarının çözülmesi gerekmekte idi.

NVID.png
Sürücü yükleme sorununa gelirsek...
Her firmada olduğu gibi Nvidia sürücülerinde de bir çok versiyon vardır.
En son sürüm diye rastgele bir sürücü kurup kullanamazsın. Her GPU'nun uygun çalışabileceği bir sürücü versiyonu vardır. Bu sürücü versiyonunun yüklenilmesine ne linux ne de windows karışmaz. Hangi versiyon sürücünün stabil olduğunu ya uzmanlar bilir ya da kullanıcılar kendileri test ederek en uygun sürücüyü kurmak zorundadır.
Senin rasgele sürücü kurmandan dolayı sistemin çökmesi son derece normaldir. Hacı murat bir arabanın daha hızlı gitmesini veya porche arabanın daha yavaş gitmesini komutlarla ayarlayamazsın. İlla ki uygun komutları vermek zorundasın.
Benim diğer ekran kartım olan GF9800 linux tabanında 301 serisi sürücülerle gayet stabil çalışırken 340 ı kurduğum anda sistem sapıtıyordu :p
Şimdi kullanmakta olduğum ekran kartım ATI AMD 5670 olup, dandirik bir ekran kartıdır. Daha önce yapmış olduğum sahipli sürücü kurulumunda da benim ekran kartım da sapıttığı için linuxtaki özgür sürücüleri kullanmaktayım.
AMD.png
Ekran kartım ve monitörümün özellikleri doğrultusunda zaten en fazla alabileceğim hız 60FPS dir.
MON.png
4-5 yıldır tek bir format atmadan kullandığım bu sistemimde, herhangi bir DON ya da GÖMLEK olmamaktadır. FORMATIM GELDİ BEE :p (yani format atmayı özledim)
Ben bu arkadaşın Recep Baltaş olduğunu düşünüyorum :)
Eğer Recep Baltaş ise benim için büyük gururdur. Taa çip online'dan beri takip ederdim kendisini. En son teknopatta GAVGA edip ayrılmıştık :D

36 yaşında uğraştığın işlere bak ne diyeyim.
Elektrik hattında bir sorun varsa Og den kendine özel trafo alabilirsin tedaşçıların sana özel priz çekiyorsa (Neler çekmiştir gariplerim kim bilir.) sana özel trafo kursunlar tertemiz enerji sana maliyetli olur ama 5v5 oyunlarda rank kasman için değer.

Sorununu çözmek istiyoruz ama sen ukalalık yapıp duruyorsun. Sana yaşadığın sorunlar elektrik kaynaklı değil diyoruz. Donanım kısmında bir sorun olmadığını düşünüyorsan büyük ihtimalle korsan işletim sistemi kullanıyorsun ve farketmeden bilgisayarını virüsle beraber kuruyorsun.
Orjinal donanım yazılımlarını kendin elle kurmanda büyük fayda var bana da sayın @Mr_YAMYAM önermişti faydasını gördüm.
En temizi gerçekten çevrende og hattı varsa özel trafo kur bakalım devam ediyor mu ?

Söylediklerinin çoğu martaval olduğu için sorununu çözemiyorsun doğru dürüst ne sorun yaşadığını yalansız dolansız anlatsan seve seve yardımcı oluruz.

Sorununu çözmek istiyoruz ama sen ukalalık yapıp duruyorsun. Sana yaşadığın sorunlar elektrik kaynaklı değil diyoruz. Donanım kısmında bir sorun olmadığını düşünüyorsan büyük ihtimalle korsan işletim sistemi kullanıyorsun ve farketmeden bilgisayarını virüsle beraber kuruyorsun.
Orjinal donanım yazılımlarını kendin elle kurmanda büyük fayda var bana da sayın @Mr_YAMYAM önermişti faydasını gördüm.
En temizi gerçekten çevrende og hattı varsa özel trafo kur bakalım devam ediyor mu ?

Söylediklerinin çoğu martaval olduğu için sorununu çözemiyorsun doğru dürüst ne sorun yaşadığını yalansız dolansız anlatsan seve seve yardımcı oluruz.
Benim forumlarda olmamın tek sebebi vardır.
ÇÖP bilgilerle milleti olur olmadık şeylere yönlendirilmesi bana çok acı gelmektedir.
Bu sebeple herkesler bilir ki, ben bir arkadaşa bu bilgileri internetten ya da yu tubdan aldığı bilgilerle değil, herhangi bir yönergenin bizzat o arkadaşça test edilerek kendisinin o bilginin doğru ya da yanlış olduğunu kendisinin ispat etmesi için çalışırım.
İnadına bildiğini okuyan arkadaşlarımı da KÖTEKLERİM :D
İnternette o kadar çöp bilgiler var ki, inanılmaz önerilerle inanılmaz deneylere insanlarımızı yönlendirebiliyorlar.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7978.0.html
Her kim önermiş ise bir arkadaşımıza linkteki sorunun çözümü için BIOS update önermiş bir şavalak :p
Tabii ki BIOS UPDATE ile böyle bir sorunun çözümü ne denli mümkün, normal kullanıcılar bunu bilemezler. Onlar acaba diyerek, sadece deneme yaparlar.
Bir zamanlar 2010 lu yıllarda anakart arızası için WINDOWS7 kur düzelir diyenler bile vardı :D
Bu arkadaşımıza da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Tabiiki arkadaşın belirttiği gibi statik elektrik veya Şebeke parazitlerinin böyle bir aksaklığa sebep olmadığı kendi anlatımlarından zaten anlaşılmaktadır.
Arkadaşımız yanlış biliyor olabilir, yalan yanlış önerilerle bazı şeyleri yapmış ta olabilir. Önemli değildir.
Benim prensibim kötekleyerek elimden geldiğince doğru sonuca ulaşabilmesini sağlamaktır.
Forumda bulunan çoğu arkadaşlar uzman değildir. Örneğin ben PC ler konusunda uzman değilim. Benim uzmanlığım COMMODORE 64 ve AMİGA bilgisayarlardan sonra azaldı ve CORE2 QUAD işlemcilerin çıktığı tarihlerde bitti. Tek fark eski teknik bilgilerimi yeni teknoloji ile bağdaştırarak mantıklı ve ispata dayalı sonuca ulaşmaktır.

Keşke ubuntu kurmasaydın. UBUNTU STUDIO daha ciddi bir işletim sistemidir. Ubuntunun normal sürümleri 2016 yılında mikrosoftla fingirdeşmeye başladığından beri çekilmez olmuştu. Hoş ubuntu studyo da bu olaydan nasibini almıştı ama ubuntu kadar değildi.
Ubuntu sürümlerinin fingirdeşmelerinden dolayı dünyanın en popüler işletim sistemi olan ubuntu sürümleri bir anda yerle bir oldu. Şimdilerde linux nane (mint) serileri ve diğer sürümler başı çekiyor.
Bu sebeple sana Mint cinnamon önermiştim.
İşte senin esas problemin buralarda gibi gibi görünüyor :D
Linux the Xorg fountain sürücüleri özgür yazılım sürücüsüdür. Bu sürücü ile ekran kartın stabil çalışmıyorsa, CPU-PCI ve ayrıca GPU BUS sorunu olduğu şüphesini doğuruyor. Bu olay doğrudan donanım hatasını veya uyumunu ifade etmektedir.
Yani senin bu sürücü ile sistemin stabil değilse önce burada donanım hatalarının çözülmesi gerekmekte idi.

Ekli dosyayı görüntüle 100034
Sürücü yükleme sorununa gelirsek...
Her firmada olduğu gibi Nvidia sürücülerinde de bir çok versiyon vardır.
En son sürüm diye rastgele bir sürücü kurup kullanamazsın. Her GPU'nun uygun çalışabileceği bir sürücü versiyonu vardır. Bu sürücü versiyonunun yüklenilmesine ne linux ne de windows karışmaz. Hangi versiyon sürücünün stabil olduğunu ya uzmanlar bilir ya da kullanıcılar kendileri test ederek en uygun sürücüyü kurmak zorundadır.
Senin rasgele sürücü kurmandan dolayı sistemin çökmesi son derece normaldir. Hacı murat bir arabanın daha hızlı gitmesini veya porche arabanın daha yavaş gitmesini komutlarla ayarlayamazsın. İlla ki uygun komutları vermek zorundasın.
Benim diğer ekran kartım olan GF9800 linux tabanında 301 serisi sürücülerle gayet stabil çalışırken 340 ı kurduğum anda sistem sapıtıyordu :p
Şimdi kullanmakta olduğum ekran kartım ATI AMD 5670 olup, dandirik bir ekran kartıdır. Daha önce yapmış olduğum sahipli sürücü kurulumunda da benim ekran kartım da sapıttığı için linuxtaki özgür sürücüleri kullanmaktayım.
Ekli dosyayı görüntüle 100036
Ekran kartım ve monitörümün özellikleri doğrultusunda zaten en fazla alabileceğim hız 60FPS dir.
Ekli dosyayı görüntüle 100037
4-5 yıldır tek bir format atmadan kullandığım bu sistemimde, herhangi bir DON ya da GÖMLEK olmamaktadır. FORMATIM GELDİ BEE :p (yani format atmayı özledim)

Eğer Recep Baltaş ise benim için büyük gururdur. Taa çip online'dan beri takip ederdim kendisini. En son teknopatta GAVGA edip ayrılmıştık :D

Tamamdır bu akşam'da Linux'u deneyeceğim. Senle bu olayı cözebileceğiz gibi görünüyor. İrtibata nasıl geçebiliriz seninle @Mr_YAMYAM ?
36 yaşında uğraştığın işlere bak ne diyeyim.
Elektrik hattında bir sorun varsa Og den kendine özel trafo alabilirsin tedaşçıların sana özel priz çekiyorsa (Neler çekmiştir gariplerim kim bilir.) sana özel trafo kursunlar tertemiz enerji sana maliyetli olur ama 5v5 oyunlarda rank kasman için değer.

Bak dostum, 1. sayfaya git ve nasıl bir giriş yaptığını incele ondan sonrasında tepkilerimi ve sana karşı davranışlarımı yeniden konuşalım.. Ayrıca yaşım 36 değil. 35 yaşındayım. Ve bu yaşlarda istediğim yerde istediğim konularla ilgilenme veya uğraşma hakkımın var olduğunu düşünüyorum ve bu kimseyi zerre ilgilendirmez. Sen önce yaklaşımlarını ve konuşma yazışma dilini bir gözden geçir daha önce de dediğim gibi tekrar oturup konuşuruz..

Ayrıca neden bu kadar odaklandığımı da öğrenmek istemişsin onunda açıklamasını yapayım tam tamına bu lanet olaya 4 yılımı verdim bu benim için bir artık görev ben bunu bir şekilde çözmeliyim tüm OLUMSUZLUKLARA rağmen. Bu nedendir ki, 40 yaşına da gelsem o ev bana ait ve taşınma gibi bir lüxüm yok elektronik cihazlarım zarar görüyor gördü ve bununda önüne geçmeye çalışıyorum.

Elektriksel olarak bir sorun var ama bir isim koyamıyorum. Var olan sorunun dün akşam saatlerinde bir ip ucu daha yakaladım. Benim odam ledlerle çevrili RBG ışıklandırma. Ve bu ışıklar PRİZ>AKÜ>ÇOKLU PRİZ olarak bağlı. Ve bu ledler kapalı durumdayken arka planında az da olsa ışığı yanıyor sönük bir şekilde. Kaçak varmış gibi çok az ama detaylı incelendiğinde görebiliyorsun ledlerin belirli kısımlarında yanmalar olduğunu. Ve ben bunu daha önce birine sordum o ledlerinden kaynaklı da olabilir demişti ve konu öyle kapanmıştı.

Sonrasında ise, dün akşam dedimki bu ledlere UPS ile elektrik verim ve kapatim bakalım ışık yanacak mı dedim ? Ve yanmadı. UPS ile yanmayan ışık UPS'i fişe takıp güç verdiğimde neden yanıyor ?
Tavsiye ve çözüm önerine gelicek olursak; Elektrik mühendisleri ile o trafo meselesini temiz elektrik meselesini güncel olarak konuşuyoruz ve deneyeceğim onuda.

Donanımsal bir sorun yok. Başka bir semtte oturan ve bu sorunla ilgisi olmayan arkadaşın kasasını bize getirdim bağladım denedim sorun birebir aynısını yapmaya devam etti.

Madem tüm bilgileri detayları istedin sabrın varsa hemen paylaşıyorum seninle.. Ayrıca, Direk rufus üzerinden olsun, rufusa güncelleme gelmeden önceki orda var olan tüm serileri tek tek indirip denedim bu zaman zarfına kadar. Virüslü hiç bir dosyam yok. USB,DVD, harici disklerle denemelerimde oldu.
3. part yazılımlarla pc kullanma esnasındaki aksiyonlarını kayıtlar altına alıp oturup inceledim fps değerleri ısı donanımsal yazılımsal bir sorun varmı diye ? Olay görüntüleyicisini binlerce kez takibe aldım. Crack vb lisanslandırmalar asla kullanmadım. kullanmamda her anakartıma hemen hemen oem keyler almışımdır. MSI GAMİNG Z590 Gaming PLUSS web sitesine girip ordaki mevcut tüm driverları manuel olarak kendimde yükledim. Windows'un sürücü kurulumlarıma müdahale etmesin diye engellerde de bulundum ve belirli ayarlar yaptım. Uzun bir süre önce de bu durumu microst'a atmıştım ve onunda linkini bırakıyorum. ( https://answers.microsoft.com/tr-tr...m/5e58c38c-50ae-41ce-8d01-49e7953c7c90?page=3 )

- MSI MAG Forge 100R ATX Mid-Tower Gaming Kasa
- MSI MPG Z590 Gaming Plus
- Intel core i7 11th gen. 11700K
- MSI GeForce RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB
- MSI MAG CoreLiquid 360R V2 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
- FSP HYDRO G PRO 750W HG2-750 Hydro G Pro serisi
- Samsung 980 Pro MZ-V8P250BW 250 GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Corsair Vengeance RGB Pro CMW8GX4M1Z3200C16 2x8 GB DDR4 3200 MHz CL16
- MSI Optix MAG251RX 24.5 " G-Synce Uyumlu 240 HZ HDR IPS Gaming Monitör
- MSI Vigor GK50 TR RGB Low Profile Mekanik Oyuncu Klavye
- Logitech 910 G Pro Hero Sensör 16000DPI Rgb Kablolu Oyuncu Mouse

Sistemiminde tüm bilgilerini detaylı olarak paylaştım. Ve bu topladığım 8. sistem. Başka aklıma gelen yada yazmam gerek bir detay kalmadığını düşünüyorum. Şimdi top sizde..

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri