Bilgisayar Güç Kaynağı ve Sorunları

Arkadaşlar 1 sene önce bugün bilgisayar topladım. 3.Gün oyun esnasında metalik ufak çaplı çıtırtılar duydum. Normal olmadığını anlayınca oyundan çıktım ama kasadan balon patlamasıyla eşit düzeyde bir ses geldi… Ne yanık kokusu ne başka bir şey, pc adeta bugüne kadar hiçbir şey yokmuş gibi çalışmaya devam etti. Ancak ne zaman yük binse ya yük bindiği ilk anlar, ya da oyundan çıktıktan sonra (yük azalınca) 2-3 dakika içinde odun çıtlamasına benzer sesler devam ediyor. Bu o patlama sesinden sonra oldu ve tesadüfen ekran kartında da hatrı sayılır bir coil whine başladı. Kullandığım psu corsair’in sertifikasız bir güç kaynağıydı. Dün akşam gold sertifikalı ve sanayi sınıfı bir güç kaynağı alıp taktım, 1 saatin ardından oyundan çıkınca bir kez o metal çıtlatma sesini yine duydum… Açıkçası çok şaşkınım, ekran kartını ve ana kartı detaylıca inceledim, üzerlerinde hiçbir şey yok tabii dıştan. Güç kaynağı da yep yeni bu sefer. Bu patlama sesi / çıtırtılar başka nereden gelebilir? Gerçekten kafayı yemek üzereyim.

Acaba parçalar mı taktığım güç kaynaklarını bozuyor diyeceğim ama zaten gücü dağıtan güç kaynağı bu çok saçma, geçen sene patlamadan sonra kontrol kalemiyle baktım, hiç ışık yanmadı ancak alt çaprazımızda oturan komşumuz eve mining sistemi kurduğu için kalemin bir kaç ay sonra yandığını gördüm, sanırım toprak hattını zayıflattı ama ben elektrikçi çağırıp bunu da hallettim.

Gerçekten anlamıyorum ya basit bir şeyi atlıyorum gerçekten o sebep oluyor, ya da ana kart veya ekran kartı gerçekten sorunlu. Anakartın arkasından fan kontrolünün ufak bir kablosu geçiyor temas ettiğini de söyleyemem. Güç kaynağı kablosu da bunlara sebep olmaz diye düşünüyorum. Çünkü bu denli kaliteli psu nasıl ilk saatinde çatırdasın, statik elektrik bunlara sebep olur mu bilmiyorum, direk açılıp açılmamayla ilgili diye düşünüyorum o. Aldığıma alacağıma pişman oldum, patlayacak korkusuyla ne oyun oynayabildim ne kullandığım programlardan render alabildim. Sizce başka ne yapabilirim, nasıl çözebilirim sorunu?

Ekli dosyalar

• 56D55C1E-1608-42BB-9FB5-2C418759A2E0.jpeg
    56D55C1E-1608-42BB-9FB5-2C418759A2E0.jpeg
    840.7 KB · Görüntüleme: 21
  • 5892ED0A-410E-471E-B167-DD7C5D674D20.jpeg
    5892ED0A-410E-471E-B167-DD7C5D674D20.jpeg
    484.9 KB · Görüntüleme: 18
Ankart uzerindeki aluminyum kondansatorlere cok dikkatli bak. Birisi balon patlama sesi cikararak yarilmis/yirtilmis olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri