Yıldırım cy-306 30v 10a güç kaynağı lütfen bilen biri bir ses etsin

Antilop

Üye
Merhabalar abiler 1ay önce güç kaynağım bozuldu ve ne yapacağımı şaşırdım. İlk başta display de err yazan bir hata alarak başladığım bu yolculukta. ölçümlerim sonucu tip3055lerin bozulduğunu anladım ve değiştim ayrıca onların koruma dirençlerinide değiştirdim, hatta elim deymişken rölelerin oradaki çıkış koruma diyotlarını da değiştirdim. Bunları yaptıktan sonra err hatası gitti fakat rölelerin oradan çıkıp bc transistörlere giden l7812 voltaj regülatörlerinin ısındığını fark ettim(tamam voltaj regülatörü ısınır ama bu hem fazla ısınıyordu hemde ekran 0 0 ne yapıyorsun da ısınıyorsun bu kadar dedim ve onları da değiştirdim), daha sonra bu regülatörün gelen bacağına bağlı dirençte ısınma meydana geldi ama burada tıkandım. Voltaj burada şişiyor ama neden hiç bir şey anlamadım. köprü diyottların üçüde çalışıyor kondansatörler yükleniyor her şey güzel gibi ama hal 0 volt 0 amp. dip not rölelerden bile şüphelendim açıldıktan sonra pıt diye kapanıyor bunları da çıkardım dışarıda test ettim onlar da sağlam. sonuç olarak benim bilgim denryimim tıkandı ve yardım bekliyorum. resimleri ekledim yardımlarınızı bekliyorum. :) köprü diyotların dc voltajları büyük olan ve büyük kondansatörlere bağlı olan 32, küçük olup trafodan gelen küçük kabloya yakın olan 12 ve bük kabloya yakın olup voltaj regülatörüne doğru giden 25. ve son olarak arka taraftaki yolları ben attım, direnç hep oradaydı ve 3055 yeri kalkmış ama kopmadı hala bağlı. son bir şey daha trafodan gelen ac voltajlar çok garibime gitti bir tane bile 220 yok hepsi 50 30 gibi değerler önemliyse onları tekrar paylaşırım belki o bozuktur.

Ekli dosyalar

• PXL_20230918_214652448.jpg
    PXL_20230918_214652448.jpg
    362.2 KB · Görüntüleme: 46
  • PXL_20230918_214714005.jpg
    PXL_20230918_214714005.jpg
    324.9 KB · Görüntüleme: 40
  • PXL_20230918_214730823.jpg
    PXL_20230918_214730823.jpg
    283 KB · Görüntüleme: 39
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba. Besleme trafosu çoklu voltajlı çıkışında 220 volt AC 'yi zaten bulunduramaz, daha düşük 20-30-50 volt AC'ler şeklinde bulunur, bu nedenle trafonun besleme çıkışında 220 volt AC olmayıp düşük voltlu AC çıkışlarının olması normaldir. Ayarlı güç kaynağının elektronik bir devre şeması olsaydı ve buna göre adım adım takip edilse mevcut arızayı ayırt edebilmek ve o aksak noktayı bulup tespit daha kolay olurdu. Devre takibini en baştan alıp adım adım ölçüm (teyit) alıp kontrolleri sonuna kadar azimle devam ettirmek gerekli. Güç transistörlerini (TIP 3055) multimetreyle ölçerken bacaklarını devreden ayırıp ölçümü o şekliyle yapmak gereklidir. Lm 7812'nin de bacaklarını devreden lehimlerinden havyayla ayaklarını ayırıp açık devre/kısa devre kontrolünü o şekliyle yapmak gereklidir. Diğer transistörler veya varsa MOSFET'ler için de o şekliyle devreden bacaklarını ayırıp öyle yapılmalıdır.

Değer değiştiren dirençler de olabilir, üzerindeki kodlarla gerçek değerinin ölçümü sonucu okunanla ayni değeri verdiği teyit edilmeli. Doğrultucu köprü diyotların alt bakır devre yolları neden kopmuş, çıkışta doğrudan kısa devre mi oluşmuştu, normalinde AC' den girişte bir cam sigorta mutlaka olup onun atması bakır yolların eriyip kopmaması gerekirdi. Girişte doğrultmadaki bulk (rezervuar) 3 adet elektrolitik kondansatörü ölçtünüz mü, örneğin birindeki olası içten kısa devrede sigorta girişte olmayınca bakır yollar bu nedenle eriyip kopmuş da olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Güç kaynağı açıldığında soldaki kırmızı ışık mı sağdaki yeşil ışık mı yanıyor?

Potansiyometreleri çevirince bir değişiklik olmuyor mu?

Dijital volt/amper görsel göstergesine çok güvenmeyip harici bir dijital multimetre ile de potansiyometreyi çevirirken DC çıkışında doğrudan doğruya volt ölçtünüz mü, dijital göstergenin kendisi için de benzer sıkıntı geçerli olabilir. Kolay gelsin.

deniyorum ve sonuçları yazıyorum en kısa sürede. yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri