Toprak nötr arası voltaj dalgalanması

Vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler ne yazıkkı profesyonel cihazlarım yok o sebebten temel bir konu bile olsa kafam karışmıştı.Pazartesi arkadaşa meger ile ölçüm yaptıracağım ona göre topraklama ile uğraşacağım gerekirse ikinci kazık kimyasal vb. Nötr toprak arasındaki voltajı düşürmek istiyoruz

çözüm buldunuz mu ?
bulundu ise bizleride bilğilendirmeniz .
Değerli forum kullanıcısı:
Saygı ve sevgilerimizle...

Konuya çözüm olurmu ?
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ne yazıkki çözüm bulamadık

direkten itibaren ölçümler yapıp , hedef küçülterek bir sonuç yok mu ?

https://www.yilkomer.com/notr-toprak-arasi-gerilim-nedenleri/
https://www.topraklamaolcumu.net/toprak-notr-arasi-gerilim/
http://www.emo.org.tr/ekler/6a5b31c85dbd15f_ek.pdf?dergi=949
diğer : prof yardım alın .

Evet.
Maalesef bu tarz durumlarda en net ve kesin çözüm GNDSeries.

biraz baktım .
http://www.gndseries.com/
https://trimbox.com.tr/gndseries

bu video çekim ? ve anlatım prof değil geliştirilmeli ,
nötrü kesiyor yükün dengesizliği diyor .

diğer

Ne yazıkki çözüm bulamadık
Nötr iletkeninin bağlantı noktalarını elden geçirmenizi tavsiye ederim. Bağlantı noktaları gevşekse kesinlikle bundurumu yaşatır ayrıca nötr kesitini arttırmanızda avantaj olacaktır. Nötr toprak arası bu şekilde bir voltaj normalde hiç bir şebekede olmaz olmamalıdır. Yani sistemi etkileyecek kadar bir fark olmaz.bazı durumlarda hasas cihazlar için izolasyon trafosuda kullanılabilir böylece nötr dengesizlik Sisteme bulaşmaz.forumdaki bir arkadaşımızın dediği gibi arızada ölçe ölçe sistematik gidilmelidir. Hiçbir şey bulunamazsa topraklamaya güveniliyorsa sıfırlama denilen nötr toprak bir sisteme de gidilebilir denenebilir

İlgilenen herkese teşekkürler tesisat yenilenmiş bir tesisat buatlardaki bağlantılar wago klemensle yapıldı sigorta kutusundan nötr ve toprak baralarla dağıtıldı evdeki tesisat taki bütün kablolar 2.5 mm lamba sortileri bile topraklama direnci ölçümü yapılmış topraklamanın iyi durumda olduğunu söylediler topraklama direnci ölçen arkadaş izolasyon direncinide ölçmüş ondanda sıkıntı yok elektrik firmasına başvurduk sayaçın olduğu kutudan ölçüm alıp bu değerler normal diyip gittiler 30 40 volt olursa sıkıntıymış!! Bence gelen nötr faz sıkıntılı bende şunu düşünüyorum topraklama çubuğu dan topraklama kablosunu çıkartığımda nötr toprak arası voltaj dahada yükseliyor bu aslında nötrde sıkıntı olduğunu göstermezmi bu değerleri ölçerken sigorta kutusundaki iki kutuplu şalteri indirip sayaç kutusundan ölçüm alıyorum yani iç tesisattan kaynaklanabilecek hataları elemiş oluyorum tek ihtimal gelen nötr hatalı olması kalıyor

Son düzenleme:
Vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler ne yazıkkı profesyonel cihazlarım yok o sebebten temel bir konu bile olsa kafam karışmıştı.Pazartesi arkadaşa meger ile ölçüm yaptıracağım ona göre topraklama ile uğraşacağım gerekirse ikinci kazık kimyasal vb. Nötr toprak arasındaki voltajı düşürmek istiyoruz trimbox gnd series diye bir ürünle karşılaştım daha önce bu firmanın Parafudr gibi görev yapan bir ürünü görmüştüm. Bu ürüne ilk defa denk geldim. 1/10 oranında düşüm sağlayan modeli için fiyat 500 lira civarı fakat anladığım kadarıyla nötr kopması faz nötr teması gibi durumlarda bozuluyor bu durumlarda bozulmaması için 700 liralık gnd expr ürünün almak gerek bu ürünün bu durumlarda bozulmadığı belirtilmiş Bu Ürünü kullanan varmı tecrübeleri nelerdir ürün bozulmadan yıllar boyu kullanılabilecek bir ürünmü dezavantajları avantajları nelerdir

Merhaba, GND Series (1/10 Siyah) devre elemanını kullandır.

Paketleme fabrikasındaki Labaratuvar Bölümüne "Agilent (5977B GC/MSD)" cihaz bağlantısı (2 Adet) UPS Prizlerine yapılırken firma teknisyeni Toprak Nötr Geriliminin yüksek olması ( Boşta iken 2,2-2,7 V Yükte iken 7-8 V ) sebebi ile cihazın elektronik kartında oluşabilecek arızadan dolayı garanti kapsamında olmayacağını söylemesi üzerine kısa bir araştırma yapıp GND Series'i temin edip sadece bu cihazı besleyen tek fazlı sigortaya bağlayarak test etme imkanımız oldu.

GND (1/10) bağlandıktan sonra cihaz yükü ile eşdeğer su ısıtıcısı ile yaptığım testte; boşta iken 0,6 V Yükte iken 1 V gördüm fakat "Agilent (5977B GC/MSD)" cihazının teknisyeni ile yaptığımız testte cihazı prize taktığımızda; boşta iken 2,2 - 2,7 Yükte iken 7-8 V değerlerini gördük. Yani GND Series devreye girmedi.
Diğer cihazlarda veya boşta düşürüyor fakat kimyasal analiz yapan ve GND Series'in üretilme amacı kapsamındaki cihazlardan olan "Agilent (5977B GC/MSD)" cihazı için çalışmadı.

Cihazı devreye alamadık. Başka Yöntemler araştırıyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri