Topraklama var. Sanki, toprak'a iletmiyor ?

Aynen abi kabloda kırık yok ama iletken kavrulmuş ölçüyorsun açık devre gözlerime inanamadım üşenmedim tüm kabloyu soydum ölçtüm yine aynı. Büyük problemlerin bazen çok basit sebepleri olabiliyor.
daha öncesinden konuyu takip ettim, be AC özürlüyüm o kadar ustanın yanında benim söyleyecek lafım yok, çünkü bilgim yok. dikkat ettiysen ne ölçmek nede başka bir şey dedim. geriye sadece bu olasılık kalıyor. o yanık kablo olayını ben de gördüm. cihazı hatırlamıyorum ama fişini değiştirmişler çalışmıyordu. fişi söktüm toprak yanıktı kısalta kısalta yoruldum yeni kablo taktım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sanırım bilgisayarınız çalıştırmak için ara kablosu kullanıyorsunuz. lütfen yeni taze bir kablo ile deneyip sonuç bildiriniz.
Topraklama hattına sahip bir priz, bu prize bağlı 2KW bir UPS ve arkasındaki çıkışlardan uzatmalı bir 6'li priz ve o prize bağlıda kasa monitör modem vb. bağlı. Siz tam olarak ne yapmamı önerdiniz anlayamadım ? Bu arada mevcut arıza için UPS'li UPS'siz denedim. Toprak hattı var ve yokken denedim. Şimdi ise hem kuma bağlı bakır ayrıca da toprak'a bağlı bir topraklama hattı üzerinden 2 adet kablo ile toprak alıyor benim priz.
Olmuşken piyasadaki adıyla akım korumalı ama filtre devreli kaliteli bir grup priz olsun değil mi usta 😉
Akım korumalı priz vb hepsini denedim ben bunlar en basiti kaçıyor :D
Olmuşken piyasadaki adıyla akım korumalı ama filtre devreli kaliteli bir grup priz olsun değil mi usta 😉
Bende bu ismi nerden tanıyorum diyecektim az kalsın. Forumun en kaliteli insanlarından birisi :) Ben hatırladım seni usta sen hatırladın mı beni hala sürünüyoruz devam..
bir arkadaşım vardı, bilgisayarı bozuldu mu, benim karı makineyi piç etti der bana getirirdi. açtım makineyi windows bayatlamıştır diye temiz bir kurulum yapmıştım. bir hafta sonra yine geldi, taktım makine çalıştı, aldı gitti. üç gün sonra yine getirdi. gözünün önünde makineyi çalıştırdım hatta açma tuşuna kendisine bastırdım. kafayı yedi. git topraklamanı ölçtür dedim. elektrikçiyle bir hafta sonra buldu. bilgisayarın takılı olduğu grup prizin topraklaması çalışmıyormuş. (marketin bilgisayarıydı)
Bu arada ben tüm yaptıklarımı tüm detayları ile anlatmak ve gözlerinizi yormamak için kısa ve öz olarak derinlere inmeye çalışıyorum. yazılımsal ve donanımsal olarak tümm yapılması gereken herşeyi a'dan z'ye tüm titizliklerle yaptım.
Konu sahibi arkadasıma; 6. 7. ve 8. mesajlara ilaveten , psu unun metal gövdesine müstakil bir topraklama kablosunu ilave edip, kablonun ucunu duvarda bosta olan bir prizin topraklama ucuna bağlayabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Buna benzer olarak hatırladığım kadarıyla tek damarlı olarak 2 ayrı kablo ile kasa ile monitör arasına şase vermiştim. Dayım böyle bir tavsiye de bulunmuştu. Kasanın metal bir tarafı ile monitörün metal tarafına şase bağla demişti denemiştim olmamıştı bir çözüm.
İşte onca yol geldim ve bir sonuca vardım aslında çözdüm de arızayı bir çok kişi bu sorunu yaşıyor. Ama kelimelere dökemiyorum vardığım sonucu. O statik elektrik mi ? yoksa adı herneyse işte siz bilir kişiler daha iyi bilirsiniz. O anakart'ın Kuzey ve güney küprüsü adı altında USB portlarının veri transferlerini ve elektrik akımlarını alan devrelerine ve chiplerine zarar veriyor yada verdi. bu akımlar döngüsüne bir yanıt bulabilirsek eğer olay kökten cözülücek ve bir çok kişi bu lanet arızadan kurtulucak. Ben hissediyorum. Video izlerken arka plandaki nesnelerin titremesi, FPS yüsek iken akıcı olmaması, bilgisayar uçak gibi çalışıcakken yavaş açılması. Örnek vericek olursam saçma olmaz inşallah günümüzde herkes hemen hemen araç kullanır. Benzin dizel olarak baz alabilirsiniz dizelde bir tık sonradan alır gazı gücü hızı ama benzinlide çek bırak seridir. bende işte olay benzinli olmama rağmen dizel reaksiyon göstermesi ağır ağır gidiyor bir türlü gaz yiyip hızını almıyor.
Bir kişi ile daha konuşmuştum AD/DC muhabbetleri devir daim yapmıyor. Gelen elektrik gitmiyor geri bir şajter bir role gelen elektriğin eş zamanlı geri gitmesi gibi birşeylerden bahsetti ve bu da çok ilgimi çekti. Ve bu parça ne ise eğer alırsak bulursak nötr kaynaklı bir sonun var olup, olmadığını bile tespit ediyormuş çalışma prensibiyle.. Teşşekkürler beklemedeyim..

Son düzenleme:
Bu arada ben tüm yaptıklarımı tüm detayları ile anlatmak ve gözlerinizi yormamak için kısa ve öz olarak derinlere inmeye çalışıyorum. yazılımsal ve donanımsal olarak tümm yapılması gereken herşeyi a'dan z'ye tüm titizliklerle yaptım.
benim aklıma gelen çözüm buydu. benden bu kadar.

Hatırlayamadım övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim. Filtre devreli kaliteli akım koruyucu prizleri yabana atma. Şuan fiyatlari çok çok yüksek.

Benzer bir olayı 15 sene kadar önce chip online sitesinde yaşamıştım.
O yıllarda donanımlar XP veya Win7 destekli idi.
Vatandaş 40 tane site gezmiş, hiçbir çare bulamamış. Kazara bizim YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ'ne gelmişti.
Kısa bir özet geçtikten sonra dedim ki sürücüleri kurdun mu?
Aabi Win7 zaten sürücüleri tanıyor ya demişti.
Ben de kıkırdadım ve öylece bıraktım. Çünkü donanım sürücü yükleme kurallarını anlatabilmem mümkün değildi.
Uzunca süre peşimde gezdikten sonra yalvar yakar aabi noolur şu PC yi halledelim dedi.
Dedim ki sadece windowsu kur ve hiçbir yükleme yapmadan team ile bana bağlan. Ayrıca anakartın orijinal sürücü CD'si ve ekran kartının orijinal CD'si hazır bulunsun yanında dedim.
Formatı attıktan sonra bana bağlandı. Anakart kaynaklarını bir inceledim hepsi XP destekli donanım :D
Win7 nin uyumluluk modunu kullanarak XP sürücülerini Win7 için kurdum. Tüm sistemin sürücülerini kurduktan sonra tembih ederek dedim ki...
Hiçbir oyun moyun kurma. Sadece Win7 için güvenlik güncellemelerini kur. Yasal bir antivirüs programı kur. Güncellemeler bittikten sonra sistemi zaralılara karşı tara ve bana haber et.
Birkaç gün sonra tekrar aradı. Tüm güncellemeler bitti diye.
Tekrar team ile bağlanıp gerekli optimizasyonları yaptım. Artık oyunu kurabilirsin dedim.
Ertesi gün foruma geldi dedi ki...
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU BEE'' :D
Belki @Yunusgr bu olaya tanık olmuştur..

Bu konuda ise....
PC'nin power tuşuna basmak suretiyle statik elektrikten kurtulamazsın. Ayrıca senin PC nin bu olayı statik elektrikle ilgili değildir.
Genel olarak incelediğimde ve anladığım kadarıyla PC de PULL-UP yani yığılma olmaktadır. Yığılma olayı bazı işlemlerin sırası ile yapılmasını gerektirdiğinden PC önceki işlemleri yapmadan başka işleme geçmeyeceğinden daimi bir bekleme durumu kaçınılmazdır.
Yığılma olayı eskiden modemlerde sıklıkla olur, bu yüzden modemin arada bir resetlenmesi tavsiye edilirdi. Özellikle ADSL modemlerin ilk çıktığı dönemlerde.
PC de de bir çok veri aynı anda işlendiği için iyi yapılandırılmamış bir donanımda sıklıkla görülmektedir.
Ancak win8 den sonra artık windows işletim sistemlerini terk ettiğim için, yazılımsal olarak önerilerde bulunamam.

Hatırlayamadım övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim. Filtre devreli kaliteli akım koruyucu prizleri yabana atma. Şuan fiyatlari çok çok yüksek
Filtre devreli akım koruyucu priz yazdığımda google üzerinden çıkar mı veya aklında marka model bir şey varmı ? Alayım..

Benzer bir olayı 15 sene kadar önce chip online sitesinde yaşamıştım.
O yıllarda donanımlar XP veya Win7 destekli idi.
Vatandaş 40 tane site gezmiş, hiçbir çare bulamamış. Kazara bizim YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ'ne gelmişti.
Kısa bir özet geçtikten sonra dedim ki sürücüleri kurdun mu?
Aabi Win7 zaten sürücüleri tanıyor ya demişti.
Ben de kıkırdadım ve öylece bıraktım. Çünkü donanım sürücü yükleme kurallarını anlatabilmem mümkün değildi.
Uzunca süre peşimde gezdikten sonra yalvar yakar aabi noolur şu PC yi halledelim dedi.
Dedim ki sadece windowsu kur ve hiçbir yükleme yapmadan team ile bana bağlan. Ayrıca anakartın orijinal sürücü CD'si ve ekran kartının orijinal CD'si hazır bulunsun yanında dedim.
Formatı attıktan sonra bana bağlandı. Anakart kaynaklarını bir inceledim hepsi XP destekli donanım :D
Win7 nin uyumluluk modunu kullanarak XP sürücülerini Win7 için kurdum. Tüm sistemin sürücülerini kurduktan sonra tembih ederek dedim ki...
Hiçbir oyun moyun kurma. Sadece Win7 için güvenlik güncellemelerini kur. Yasal bir antivirüs programı kur. Güncellemeler bittikten sonra sistemi zaralılara karşı tara ve bana haber et.
Birkaç gün sonra tekrar aradı. Tüm güncellemeler bitti diye.
Tekrar team ile bağlanıp gerekli optimizasyonları yaptım. Artık oyunu kurabilirsin dedim.
Ertesi gün foruma geldi dedi ki...
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU BEE'' :D
Belki @Yunusgr bu olaya tanık olmuştur..

Bu konuda ise....
PC'nin power tuşuna basmak suretiyle statik elektrikten kurtulamazsın. Ayrıca senin PC nin bu olayı statik elektrikle ilgili değildir.
Genel olarak incelediğimde ve anladığım kadarıyla PC de PULL-UP yani yığılma olmaktadır. Yığılma olayı bazı işlemlerin sırası ile yapılmasını gerektirdiğinden PC önceki işlemleri yapmadan başka işleme geçmeyeceğinden daimi bir bekleme durumu kaçınılmazdır.
Yığılma olayı eskiden modemlerde sıklıkla olur, bu yüzden modemin arada bir resetlenmesi tavsiye edilirdi. Özellikle ADSL modemlerin ilk çıktığı dönemlerde.
PC de de bir çok veri aynı anda işlendiği için iyi yapılandırılmamış bir donanımda sıklıkla görülmektedir.
Ancak win8 den sonra artık windows işletim sistemlerini terk ettiğim için, yazılımsal olarak önerilerde bulunamam.

Eline sağlık öncelikle yaklaşık 4 5 yıldır denemediğim ve uygulamadığım bir şey kalmadı açıkcası. Bu arada aklında bir şey varmı ? ne yapabilirim ? konuşma diyalog kurma imkanımız var mı ?
Ayrıca gözlerimle gördüğüm bizzat doğal bir darboğaz durumu söz konusu ama FPS düşüşleri olmadan. Örneğil 5v5 bir oyun düşün herkes oraya toplandığında sistem sapıtıyor. Aslında ben internetten de çok şüphelenmiştim madem ve cat 6 kablo ile sıfır eksik direk türk telekom büyük kutusundan direk modeme hatta çektim. Mesela chat yaparken MS 4 olmasına rağmen bazen yazılarım 1 salise geç gittiği de gözlemlediğim olmuştu. Senin mantığının bir köşelerinde bu işe cözüm var ki cözüm olursa dile benden ne dilersen 4. yılımızı doldurduk çok şükür rabbime 5. yıla giricez inşallah 2024'te :D

Eline sağlık öncelikle yaklaşık 4 5 yıldır denemediğim ve uygulamadığım bir şey kalmadı açıkcası. Bu arada aklında bir şey varmı ? ne yapabilirim ? konuşma diyalog kurma imkanımız var mı ?
Öncelikle belirteyim. Şu aralar uğraşamıyorum. O yüzden önerilerimi sabırla kendin yerine getirmelisin.
İlk olarak linux işletim sistemi kurulumu hakkında bilgi edinmelisin.
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/install.html
Hiç linux kurulumu yapmadığını farzederek, mevcut sistem diskini tamamen PC den çıkartıp, başka bir sistem diskine kurmanda fayda vardır.
Sistem diski herhangi bir SSD HDD veya fazla elinde varsa M2 disk bile olabilir. Hatta kapasite olarak 50GB bile yeterlidir.
Linux sürümü olarak cinnamon victoria'yı öneririm. Gerekirse bu sürümü kullanan arkadaşımız @confickerbelasi da sana yardımcı olabilir.
https://www.linuxmint.com/download.php
Sürümü indirdikten sonra ISO yu flash belleğe atıp flash ile yükleme yapabilirsin.
Hatta linux sürümleri windowsta olduğu gibi olmayıp, kurulumdan önce çalışır. Ön testlerden sonra kurulumu yapabilirsin.
Linux kurulumu bittikten sonra bir süre alıştığın oyunları oynayamayacak, sadece bilgisayarını test edeceksin. Bu testler PC nin açılış kapanışı başta olmak üzere internete bağlantı, linux veri tabanındaki basit oyunları yükleyip oynamanı, muhtelif media (video müzik gibi) oynatma testleri olacaktır.

BU TESTLER SONUCUNDA...
Kuracağın linux stabil ve hızlı çalışıyorsa, windows kurulumun veya optimizasyonunda hata var demektir. Ayrı bir konu altında gerekirse yardımcı olurum.
Kuracağın linuxda da sistemin kötü ise donanımsal hataların var demektir. Linux içerisinden olası donanım hatalarını görebilmemiz mümkündür.
Örneğin bir RAM sorunu veya BUS sorunu var ise linux üzerinden veriler vasıtası ile bu tür hataları tespit edebilir, gerekirse hal yoluna gidebiliriz.

Öncelikle belirteyim. Şu aralar uğraşamıyorum. O yüzden önerilerimi sabırla kendin yerine getirmelisin.
İlk olarak linux işletim sistemi kurulumu hakkında bilgi edinmelisin.
https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/install.html
Hiç linux kurulumu yapmadığını farzederek, mevcut sistem diskini tamamen PC den çıkartıp, başka bir sistem diskine kurmanda fayda vardır.
Sistem diski herhangi bir SSD HDD veya fazla elinde varsa M2 disk bile olabilir. Hatta kapasite olarak 50GB bile yeterlidir.
Linux sürümü olarak cinnamon victoria'yı öneririm. Gerekirse bu sürümü kullanan arkadaşımız @confickerbelasi da sana yardımcı olabilir.
https://www.linuxmint.com/download.php
Sürümü indirdikten sonra ISO yu flash belleğe atıp flash ile yükleme yapabilirsin.
Hatta linux sürümleri windowsta olduğu gibi olmayıp, kurulumdan önce çalışır. Ön testlerden sonra kurulumu yapabilirsin.
Linux kurulumu bittikten sonra bir süre alıştığın oyunları oynayamayacak, sadece bilgisayarını test edeceksin. Bu testler PC nin açılış kapanışı başta olmak üzere internete bağlantı, linux veri tabanındaki basit oyunları yükleyip oynamanı, muhtelif media (video müzik gibi) oynatma testleri olacaktır.

BU TESTLER SONUCUNDA...
Kuracağın linux stabil ve hızlı çalışıyorsa, windows kurulumun veya optimizasyonunda hata var demektir. Ayrı bir konu altında gerekirse yardımcı olurum.
Kuracağın linuxda da sistemin kötü ise donanımsal hataların var demektir. Linux içerisinden olası donanım hatalarını görebilmemiz mümkündür.
Örneğin bir RAM sorunu veya BUS sorunu var ise linux üzerinden veriler vasıtası ile bu tür hataları tespit edebilir, gerekirse hal yoluna gidebiliriz.

Bak aslında bu harika bir yol. 16 17 yaşlarımda bir pc'ime yüklemiştim kullandım da laptop'umda. Bahsettiğin arkadaşla irtibat kurup gerekli düm denemeleri yapacağım dediğin gibi bir durum söz konusu olursa inanılmaz heycanlanırım. Eğer herşey istediğimiz gibi gider ve istediğimiz akıcılığı alır isek 2 işte o zaman 2. aşamalara geçebiliriz.. Ben bunu deneyeceğim şimdiden çok teşekkür ederim..

Ben bu arkadaşın Recep Baltaş olduğunu düşünüyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,139
Son üye
muhamedarslantas38

Yeni konular

Geri