Tavan vantilatörü açmak?

Tabi hocam,
Boyadan ötürü vidalar gözükmüyordu, boyayı kazıyınca 3 adet vida daha gözüktü onları söktüm ama 30 yıldan fazla bir vantilatör olduğu için birini kırmak zorunda kaldım. 😁😱 Vidalar söküldükten sonra çekiçle dış kapağı çıkardım ustalarimin söylediği gibi pres sıkma.
Aşırı bir paslanma oluşmuştu pası giderdim ama ya kasa yamulmus yada zamanla yağsız kaldığından dolayı kenarlara sürtüyor ve hem dönüşe etki ediyor hemde ses çıkarıyor
Teşekkürler!

Aldık başımıza belayı 😁
Üstadlar bağlantıları nasıl söktüysem yine aynı şekilde bağladım ama bu sefer vantilatör dönmüyor. Güç iletimi oluyor dönmeye ilk başlama sesi geliyor ama dönmüyor. Hatta farkinda olmadan kondansatörde kalan akım biraz titretti 😱.
Bağlantı dogrumudur yada yanlış birşeyler mi yaptım?
IMG_20220531_195013.jpg

Aldık başımıza belayı 😁
Üstadlar bağlantıları nasıl söktüysem yine aynı şekilde bağladım ama bu sefer vantilatör dönmüyor. Güç iletimi oluyor dönmeye ilk başlama sesi geliyor ama dönmüyor. Hatta farkinda olmadan kondansatörde kalan akım biraz titretti 😱.
Bağlantı dogrumudur yada yanlış birşeyler mi yaptım?
Ekli dosyayı görüntüle 88085
Herhalde bunların stator rotor boşluğu çok kısa. Zaten sürtme seside ondan geliyor. Çok iyi yataklanmazsa da kasıntıya girip dönmüyor. Teknolojisi neymiş diye baya araştırdım. Güzel bir kaynak da yok yabancı sitelerde dahi. Şimdi ben çok eminim @arkaplan ustad gelir burayı dökümana boğar.

her iki kapagın rulman yataklarını kontrol edin. aşınmadan dolayı boşluk oluşmuş olabilir.
Ustam rulman başıma neler getirdi 😱
Takmaya geçtiğimde alt kapaktaki rulman sıkıntı yaratıyordu, kapağı soktugumde bobin rahat dönüyordu ama rulmana oturttuğumda sıkışma meydana geliyordu sök tak sök tak akşam ettim en sonunda rahat dönmeye başladı. Elektriğe taktigimda ilk çalışma sesi geliyor ama dönmüyor, bobinden de cızırtı gelmeye başlayınca fişi çektim. Tekrar kontrol ettim bağlantıları nötr faz dikkatli bağladım prize değişen birşey olmadı.
Biraz araştırdım. Patenti hunter diye bir firmadaymiş. Ömür boyu da garantiliymis. Hadi len dedim.
Üstadım ama hakkını veriyor, şimdiki ürünlerle kıyaslamaya kalkışsak hem malzeme olarak hem dayanıklılık olarak hakkını veriyor.
30 küsur yıldan fazla her yaz çalıştırılmış. Şimdiye kadar sadece sap ile kasanın bağlantı noktasındaki vidayı yemişti ince bir tel üzerinde kalmıştı onu değiştirdim son olarakta statorde sıkıntı oldu onun haricinde sapasağlam ömür boyu olmasa da çeyrek ömür dayanıyor

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri