Digital Telsiz mi ? Analog Telsiz mi?

Herkese selam. Ben de bir şey sormak istiyorum.

Diyelim ki elimizde lisanslı amatör bantları içinde bir telsiz var ama TÜRKİYE'nin her hangi bir ilinin bir ilçesinde yada köyünde yaylasında vb bir yerdeyiz ve başımıza bir olay geldi yada uçak düştü yada trafik kazası oldu bizim yada başka bir kişinin yada kişilerin acil yardıma ihtiyacı var.

Her yerde işe yarayan devletin desteklediği bir telsiz frekansı var mı vhf yada uhf ? Devlet olması şart değil ama yurt içinde her hangi bir yerde amatör telsiz ile ulaşacağımız yada bize ulaşacakları standart bir frekans ?

Her yerde işe yarayan devletin desteklediği bir telsiz frekansı var mı vhf yada uhf ? Devlet olması şart değil ama yurt içinde her hangi bir yerde amatör telsiz ile ulaşacağımız yada bize ulaşacakları standart bir frekans ?
Kaza ya da afet durumlarında her kişinin iletişim kurması zorunluluktur.
Ancak bu durum için belirli frekans tahsisi yapılmamıştır. Sadece yıllar önce CB 9. kanal acil çağrı kanalı olarak kullanılırdı.
Bu gibi durumlarda öncelik iletişim kurulabilmesi olduğu için izlenecek yöntem şöyledir.
Elindeki telsizin tüm frekansları taranır. Herhangi bir frekansta herhangi bir görüşme yapılıyorsa o frekansa usulünce girilerek acil çağrı yapılır.
Çağrıyı yapan kişi önce kendisini tanıtır. (Amatör veya halktan birisi) Acil durum vaziyeti kısaca özetlenerek mevki bildirilir. Karşı tarafın çağrıyı aldığı onaylanır. Karşı taraftan yetkililere haber vermesi istenir.
ÖRNEK:
AYDER YAYLASI MUHTARLIĞI. acil çağrıyı duydu. Durum özetlendi.
Muhtarlık en yakın birimlere haber verir. Örneğin jandarma komutanlığı.
(telefon veya telsiz ile)
Gelen cevaplar doğrultusunca koordinasyon sağlanır. Örneğin jandarma birlikleri yola çıktı. yaklaşık 2 saat sonra orada olacak şeklinde.
Kendi koşullarını da belirterek belli koşullarda çevrim talebi oluşturulur.
Hangi frekansta bulunacağınız ve kendi durumunuz ifade edilir.
(O bölgede elektriğin olmadığı varsayımı ile el telsizinin pil durumundan dolayı)
Saat başlarından itibaren her 15 dakikada 5 dakika boyunca dinlemede olduğunuz ifade edilir.
Jandarma kuvvetleri bölgeye yaklaştıkça telsiz görüşmesi mümkün olabilecektir. Tam görüşmenin sağlandığı anda tam mevki ve gerekli bilgiler jandarma kuvvetlerine aktarılır.
Jandarma olay yerine geldiklerinde zaten gerekenler yapılacaktır.

@Mr_YAMYAM hocam bügün cihaz geldi. Mainboard resimlerini çektim. Sizin tabirinizle takozlu CB AM/FM/SSB. Echo özelliğini beğendim. Sanıyorum bu cihaz güç kaynağını ecik zorlayacak. :)Cihazla ilgili youtube da çok olumlu yorumlar var.Ama ben yinede sizin inceleyip beğenmenizden sonra satın almaya karar verdim. ANYTONE AT-D878 UV PLUS II için 3100 MAH TYPE C batarya da aldım.

Ekli dosyalar

• IMG_4973.JPG
    IMG_4973.JPG
    299.4 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_4974.JPG
    IMG_4974.JPG
    434.8 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_4975.JPG
    IMG_4975.JPG
    454.3 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_4976.JPG
    IMG_4976.JPG