Digital Telsiz mi ? Analog Telsiz mi?

@Mr_YAMYAM hocam mobil araçta iki ayrı anten takmak yerine (VHF-UHF,CB) tek bir anten kullanmak için Quad Band HH-9000 29.6/50.5/144/430Mhz anten aldım. Bu antende SWR ayarını hangi band için ayarlama yapacağız. Her band için ayrı ayrımı SWR ayarı yapılacak. ? :rolleyes: Benim anlamadığım bir konuda bu anten nasıl oluyorda hangi band da çalıştığımı anlayıp uygun band frekansını seçerek gönderme yapıyor. Yoksa bizi gandırıyorlarmı .? Anten görselleri , özellikleri ve anten kazanç grafiği ekte.

HH-9000

hh1.jpg

hh2.jpg

hh3.jpg

hh4.jpg

hh5.jpg

hh6.jpg

IMG_481833c94fad49c4c2d9.jpg

IMG_481902b52c94a9e469e3.jpg

IMG_4820f3a58291063812fe.jpg

IMG_4821930efb9ddcbe3b3f.jpg

IMG_482288c146d6b3d45110.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_4818.jpg
    IMG_4818.jpg
    141.2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_4819.jpg
    IMG_4819.jpg
    209.5 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_4820.jpg
    IMG_4820.jpg
    202 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_4821.jpg
    IMG_4821.jpg
    215.8 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_4822.jpg
    IMG_4822.jpg
    157.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Bir çeyrek dalga anten dalga boyuna göre belli bir frekansta rezonansa geliyorsa, o frekansın 2 katı frekansında yarım dalga olarak rezonansa gelebilir.
Frekansın katları, 2-4-6-8 gibi katlanarak gider ve hangi frekansa tekabül ediyorsa o frekansta da rezonansa gelir.
ÖRNEK:
30MHz çeyrek dalga ise.
60MHz te yarım dalga
120MHz te tam dalga olarak rezonansa gelir.
120MHz te tam dalga olarak rezonansa geliyorsa 144 MHz lerde 5/8 katı veya böleni ile (8/5) az miktarda rezonansa gelebilir.
Ancak tam olarak 1:1.5 VSWR yakalayabilmek teknik olarak mümkün değildir.
1.5 VSWR için antene mutlaka müdahale gerekir. Yani boyunu uzatmak veya kısaltmak gibi.

@Mr_YAMYAM hocam mobil araçta iki ayrı anten takmak yerine (VHF-UHF,CB) tek bir anten kullanmak için Quad Band HH-9000 29.6/50.5/144/430Mhz anten aldım. Bu antende SWR ayarını hangi band için ayarlama yapacağız. Her band için ayrı ayrımı SWR ayarı yapılacak. ? :rolleyes: Benim anlamadığım bir konuda bu anten nasıl oluyorda hangi band da çalıştığımı anlayıp uygun band frekansını seçerek gönderme yapıyor. Yoksa bizi gandırıyorlarmı .? Anten görselleri , özellikleri ve anten kazanç grafiği ekte.

HH-9000

Ekli dosyayı görüntüle 103123
Ekli dosyayı görüntüle 103124
Ekli dosyayı görüntüle 103125
Ekli dosyayı görüntüle 103126
Ekli dosyayı görüntüle 103127
Ekli dosyayı görüntüle 103128

Ekli dosyayı görüntüle 103134
Ekli dosyayı görüntüle 103135
Ekli dosyayı görüntüle 103136
Ekli dosyayı görüntüle 103137
Ekli dosyayı görüntüle 103138
"antenna loading coil" diye arama yap.
Sürgülü bobinler var.
Anteni en yüksek frekansa göre boyunu ayarlıyorsun.
Altındaki frekanslar bobindeki sürgü ile ayarlanıyor.
Ama senin frekanslar çok yüksek.

Anten en düşük frekansa göre ayarlanıp üstündeki frekanslar hava aralıklı değişken kondansatör ile de ayarlanabilir.

Anten en düşük frekansa göre ayarlanıp üstündeki frekanslar hava aralıklı değişken kondansatör ile de ayarlanabilir.
Araya kondansatör konulması durumunda seri rezonans kuralları geçerli olacağı için band genişliği daralacaktır.
Bu sebeple her band geçişlerinde anten tunerin yeniden ayarlanması gerekir.
Anten tunerler bu sebepledir ki, her daim ayarlanmakta veya otomatik anten tunerler kullanılmaktadır.

HH-9000

Ekli dosyayı görüntüle 103123
Ekli dosyayı görüntüle 103124
Ekli dosyayı görüntüle 103125
Ekli dosyayı görüntüle 103126
Ekli dosyayı görüntüle 103127
Ekli dosyayı görüntüle 103128

Ekli dosyayı görüntüle 103134
Ekli dosyayı görüntüle 103135
Ekli dosyayı görüntüle 103136
Ekli dosyayı görüntüle 103137
Ekli dosyayı görüntüle 103138
ISS uzay istasyonundan mesaj geliyor mu? :)
Verilen frekanslarda aradım hiç çıkmıyor.
https://www.ariss.org/contact-the-iss.html

Kaynağın ne idi bilmiyorum ama, çok karıştırıp çorba yapmış.
Analog olsun digital olsun tüm cihazlar ses iletimi amacıyla kullanılır.
(Mevzu telsiz haberleşmesi olduğu için)
(Data haberleşmeleri, telemetri vbg veya video haberleşmeleri konu dışıdır)
Digital telsizlerde sinyallerin belli seviyede yüksek alınıp gönderilmesi koşulu bulunmaktadır. Belli seviyenin altındaki sinyallerde sinyaller tamamen kesilecektir.
ÖRNEK:
Digital UYDU yayınları izlenirken sinyal gücü artı sinyal kalitesi unsurları çok etkendir. Sinyal kalitesine etki eden faktörler sinyal seviyesi ve parazitlerin yoğunluğudur. Sınır çok dar bir alanda olduğu için en küçük etkende haberleşme kaybolacaktır.
Aynı durumu eski analog UYDU TV yayınları ile kıyaslarsak, sinyaller iyice azalsa da yayınlar parazitli ama izlenebilir şekilde alınmaya devam edebilir.
Bu oran genellikle ölçüm skalası ile bağdaştırılırsa, analog yayınlarda gürültü oranına bağlı kalınmak sartı ile 0.1db den 10db aralığı kadardır.
Aynı oranlamayı digital yayınlara uyarlarsak, sinyal seviyesi 5db den az ise veya digital gürültü seviyesi sinyal seviyesini aşıyorsa digital yayınlar tamamen kesilecektir.
Digital yayınlara etki eden faktör yine digital kirliliktir atmosferik kirlilik taşıyıcı dalgayı bozmadığı takdirde haberleşme devam eder. Digital yayınlar bu sebeple, ya tertemiz anlaşılır bir şekilde alınır, ya da hiç alınamaz.
Analog yayınlarda atmosferik parazitler dahil her türlü parazitler az olduğu sürece haberleşme geniş bir sinyal alanında devam eder.

Analog yayınlarda tek bir modülasyondan bahsedilmez.
FM, AM, CW, SSB ve PM2 (faz modülasyonu) gibi modülasyon türleri bulunmaktadır. Her bir modülasyon şekli diğerini etkilemediği sürece farklı ses iletimi anlamındadır.
Örneğin eski analog TV yayınlarında...
Ses FM ile.
Görüntü AM ile
Renk bilgisi ise PM ile iletilirdi.
vallahi bu konu hakkında hiç bilgim yok. askerdeyken beni telsizci yapmışlardı birtane angrc19 muydu nedi öle birtelsizim vardı zaten çalıştıramamıştım. birde vd1tt deye çelik bir kablo vardı. birdr ne bilim dbl antenmiydi neydi çıkıp ekleri sağa sola alıyorduk kocaman 2 direk arasında bişidi. ama hiç merak etmedim

vallahi bu konu hakkında hiç bilgim yok. askerdeyken beni telsizci yapmışlardı birtane angrc19 muydu nedi öle birtelsizim vardı zaten çalıştıramamıştım. birde vd1tt deye çelik bir kablo vardı. birdr ne bilim dbl antenmiydi neydi çıkıp ekleri sağa sola alıyorduk kocaman 2 direk arasında bişidi. ama hiç merak etmedim
Bahsedilen konu sinyal şiddeti ve sinyal kalitesidir.
Sinyal kalitesi, sinyalin üst seviyesi ile alt seviyesi arasında kalan ve parazitiklerin çıkarılması ile elde edilebilen S/N değerini ifade eder.

Pahalı bir hobi.
Forumlarına bile lisansı olmayanı almıyorlar. :)

ISS uzay istasyonundan mesaj geliyor mu? :)
Verilen frekanslarda aradım hiç çıkmıyor.
https://www.ariss.org/contact-the-iss.html

Aşağıdaki link den alıntıdır . Tüm ayrıntılar ve videolar var. El telsizi ile dinlenebiliyor. Frekansı : 145,800

Uzay Tok

SS uzay istasyonu dinleme ve konuşma nasıl yapılır ?

İSS uzay istasyonu ile telsiz ile görüşme nasıl yapılır ?​

Uluslar Arası Uzay İstasyonu dünya yörüngesinde sürekli dolaşmaktadır. bir turu yaklaşık 1 buçuk saatte tamamlar.yer yüzünden yaklaşık olarak 350 km kadar yüksektedir. Hızı saniyede 8 km. Dikkat Saniyedeki hızı 8 km. yani bir mermiden 3 kat hızlı.
İşin daha da tuhaf ve bizi çeken kısmı astronotların amatör telsizci olmaları. yani bizler gibi. ve müsait olduklarında size Qso yapabilir. görüşebilirseniz size QSL kart bile gelebilir.

Astronotların çağrı işaretleri nedir ?​

yazının sonunda yazıyor ama İstasyonun çağrı kodu ise NA1SS

peki el cihazı ile İSS dinlenir mi?​

Cevap evet. inanmayanlar için bir video yazının sonunda. ancak sağlıklı dinleme için yaği anten ihtiyacınız var. görüşmek için güçlü bir mobil cihaz tercih edilse iyi olur.

İSS uzay istasyonu frekansı kaç​

frekans 145,800 ama size bir tiyo vereceğim. dinleme yapar iken vereceğim siteden ne zaman duyup ne zaman kaybedeceğinizi öğreneceksiniz. uydu kapsama alanınıza girmeden önce 145,805 dinle tam üzerine geldiğinde 145,800 ve senden uzaklaştığında 145,795 i dinle. ne zaman frekans değiştireceğini zaten QRM sana söyleyecek.
Türkiye’den uzay istasyonu ISS ile görüşme faaliyetinin 2006’da başladı. bunun da istasyonda görevli, amatör telsiz meraklısı astronot Bill Mac Arthur sayesinde olduğunu unutmayalım,
Uyduları takip için TIKLA
sadece starlink uyduları için TIKLA
Cep telefonundan takip edebilmek için TIKLA ve yükle
sonra uygulama menüsünden RADİO SATELLİTİES seçeneğini seç ve geçecek uyduların listesini gör. saati bekle. takip edeceğin uyduyu tıkladığında üstte sağda info kısmında hangi frekanstan dinleyebileceğinde yazıyor.

iss frekansları
tüm dünyadan ses aktarımı 145.800
gönderme 144,490 vfo
Worldwide packet uplink/downlink 145.825
Region 1 voice uplink 145.20o
Region 2 and 3 voice uplink 144.490
Worldwide uplink for cross band voice repeater 437.800
Worldwide SSTV downlink 145.800

iss çağrı işaretleri NA1SS istasyon işareti astronotların ki aşağıda
Sergei Volkov RU3DIS
Oleg Kononenko RN3DX
Greg Chamitoff KD5PKZ