Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Gayet güzel.
Yanlız ibrenin db ölçeklendirmesi sanırım doğru değil.
Ses ile değil de programdan db olarak düşebiliyorsan daha iyi anlaşılır.
Tabiki o kadar pahalı cihazları elimizdekilerle yapabiliyor olsaydık çok süper olurdu ama maalesef öyle bir şey mümkün değil. :D
Ben bir zamanlar yapmıştım.
İşyerinde yedek PPM ibrelerine sendeki redresör devresini yaparak nefis olmuştu.
Daha sonra DIN PPM -50 +5 pro 1db çözünürlüklü LED PPM yapmıştım.
İşte o yıllarda bu PPM de 2 adet LM3915 ve 2 adet LM3916 kullanarak 37 ledli profesyonel euro kart standardında yapmıştım.
Her bir PPM in maliyeti 300$ civarı idi. Yıllarca çalışmış idi.

Son düzenleme:
Tanesi 100 liralık ibreyle bu kadar oluyor.Tofaştan mercedes yapamayacağımıza göre elimizdeki malzeme ile bu kadar oldu.Her şey için çok teşekkür ederim Yamyam hocam sağ olun ,var olun.Değerli vakitlerinizi ayırıp böyle bir çalışma yapmama yardımcı oldunuz.Güzel bir deneyim oldu.

Bu arada frekans jeneratörünün dB düşürme yükseltme özelliği çalışmadığı için ses potu ile sesi düşürdüm.

Watt için de 8,2R 50W ve 3,9R 50W dirençler almıştım birine karar verip daha önce dediğiniz şekilde ayar yaparım.Heralde ampliye zarar vermez değil mi?Zaten sonra geriye kutuyu kapatmak kalıyor :D

8.2R ler ile test et.
LM1875 lerin güç harcaması 8 ohm da minumumdur.
Yani herhangi bir hata yapmazsan son seste LM1875 leri yakabilmen mümkün bile değildir.
Bass potu max açık iken volüm potunu da max aç. Kısa süreli olarak anında 0db yi ayarlayabilmen lazım.
Yani bir iki dakika içerisinde.
İdeal ölçüm için 100Hz verip ampli çıkışını belli bir güce göre ayarlayabilirsin.
Örneğin ampliye belli bir seviye girip çıkışında 4V olacak şekilde ayarlarsan 8 ohm da 2Watt alacak şekilde ayarlayabilirsin.
2W ı da ibrelerde 2W olarak ayarlarsan tamamdır.
Ama istersen max seste elde ettiğin gücü ölçerek te ibreyi ayarlayabilirsin.
Örneğin max seste çıkışta 8V alabilirsen takribi 8W RMS elde edersin. Bu değeri de ibrede 8W a ayarlarsın olur.

8.2R ler ile test et.
LM1875 lerin güç harcaması 8 ohm da minumumdur.
Yani herhangi bir hata yapmazsan son seste LM1875 leri yakabilmen mümkün bile değildir.
Bass potu max açık iken volüm potunu da max aç. Kısa süreli olarak anında 0db yi ayarlayabilmen lazım.
Yani bir iki dakika içerisinde.
İdeal ölçüm için 100Hz verip ampli çıkışını belli bir güce göre ayarlayabilirsin.
Örneğin ampliye belli bir seviye girip çıkışında 4V olacak şekilde ayarlarsan 8 ohm da 2Watt alacak şekilde ayarlayabilirsin.
2W ı da ibrelerde 2W olarak ayarlarsan tamamdır.
Ama istersen max seste elde ettiğin gücü ölçerek te ibreyi ayarlayabilirsin.
Örneğin max seste çıkışta 8V alabilirsen takribi 8W RMS elde edersin. Bu değeri de ibrede 8W a ayarlarsın olur.
Teşekkür ederim.Bu dedikleriniz doğrultusunda yapıp size videosunu paylaşırım.

@Mr_YAMYAM hocam watt ayarını 8,2 ohm 50W Alüminyum dirençleri LM1875 hoparlör çıkışına bağladım.Frekans jeneratöründen 100Hz sinyal göndererek analog avometre ile 4V görecek şekilde ses potunu açtım ve redresör devresindeki hoparlör çıkış trimpotları ile ibreleri 2W a gelecek şekilde ayarladım.Böylece cihazımızın 8 ohm için Watt ayarları bitti.

Bu yaptığımız cihazımızı herhalde vu-metre olarak adlandıracağız.Son durumu sizlerle paylaşmak için video çekimi yaptım.Yorumlarınızı beklerim.

Ekli dosyalar

• P_20210403_141453.jpg
    P_20210403_141453.jpg
    282.8 KB · Görüntüleme: 13
  • P_20210403_135848.jpg
    P_20210403_135848.jpg
    186 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20210403_140120.jpg
    P_20210403_140120.jpg
    225.2 KB · Görüntüleme: 10
Son derece güzel.
Kalibrasyonu 2W a göre yapmış olsan da max ses seviyesinde ibrelerin sona vurduğu görülüyor.
Bu da demektir ki ampli bass seslerde max güce ulaşabiliyor. Bu gücü bizler takribi 25W olarak hesaplasak ta peak seviyelerde belli miktar distorsiyon ile 30W ı bulması olağandır.
Eğer 1KHz te 30W güce erişilecek şekilde tasarlamış olsaydık, max seste dinlerken bass sesler açıksa doğrudan CLIP oluşacaktı.
Bu da ampli tasarımındaki kalite unsurlarından birisidir.
Cihazımızı geniş ölçüm alanlı VU metre olarak adlandırabiliriz.
Hem güç hem de line seviyesi ölçebilmektedir.
İbremiz standart olduğu için standart VU metreler ile kıyaslanabilir.
Standart VU metrelere göre daha geniş alanda ölçüm yapabildiği görülüyor. Yani ampli sesi en az seviyelerde bile ibrenin kımıldadığı görülmektedir. Standart VU metrelerde belli bir seviyenin altında ölçüm yapılamaz. Bu sebeple standart vumetre kullanan cihazlarda X10 genişletme siviçi konulmaktadır.

Hocam bu çalışmamızı da sayeniz de güzel ve keyifli bir şekilde bitirmiş olduk.Zaman ayırıp değerli bilgilerinizi benimle ve bu forumda bizi takip eden arkadaşlarla paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Özellikle bu çalışma sırasında yaptığım denemeler ve araştırmalar ile bir çok kazanımlar elde ettim.
İyi ki varsınız .Sizden daha öğrenecek çok şeyimiz var.

Belki yapabileceğim bir başka proje olursa yine sizin yardımınızı almak değerli bilgilerinizden faydalanmak isterim.

Tekrar her şey için teşekkürler:)

Bir eserin yapılabilmesi beni fazlasıyla memnun eder.
Gönül isterdi ki diğer arkadaşlar da yapabilsinler.
Cihazımız hakkında izleyicilerden ( @serkan_48 ve @by lent ) başka arkadaşlar da varsa yorumlarını alıp konumuzu kapatabiliriz.
İstediğimiz gibi olmasa da ben cihazımızı çok beğendim.
Hem göze hem de kulağa kuyruğa hitap ediyor.
İbrelerimiz ecik hızlı olabilse idi hem harika bir cihaz hem de pahalı bir cihaz olacaktı.
Bazı ürünler piyasada nam yapmış cihazların yedeği olarak satılmaktadır.
Örneğin VU metre konusunda nam yapmış ve servet değerinde satılmakta olan Mcİntosh ampliler veya ACCUPHASE gibi markaların göstergelerinin benzerlerini görmekteyiz.
İşte ben de bu sebeple bu ibrelerin belli kalitede olduklarını yani o markaların yan sanayii ürünleri olduklarını düşünmüş idim.
Ama anladım ki ucuz et ile yahni ecik yavan oldu :D

Eğer uğraşmak istersen sana bir şema daha vereyim.
VU RECT.png
Bu şema LED'li göstergelerin örneğin LM3915 in VU metre gibi çalışabilmesi içindir.
Yani konu içerisinde verdiğim bir videodaki LED VU metrenin çalışması gibi çalışır.
Bu devrenin kendi içerisinde 300m/sn gecikmsi vardır. Bu devreyi senin ibrelere uygularsan ibre çok dar bir alanda hareket edecektir.
İlerde yapmak istersen ayrı bir başlık altında yapabiliriz.

Çalışmalarımıza PPM için başlasak da ibreler bizi yarı yolda bırakmış olsa da şunu düşündüm.Günümüzde herkesin bildiği ve kullandığı isim olarak bu göstergeler hep Vu-metre .Ölçüm için PPM kullanan veya bilen olduğunu pek düşünmüyorum(profesyoneller hariç). Piyasaya sunulan ürünler de Vu - metre kullanıcılarına yönelik heralde.Açıkçası ben PPM in Vu-metreden farklı olduğunu DIN (Alman standartlar enstitüsü) standartını ,skala çeşitlerini bu yaptığımız çalışmalarda öğrendim.
Bu nedenle de bu çalışmamız sonucunda PPM olmasa da Vu metre olarak ölçüm yapmak benim için çok önemli değil.Sonuçta verdiğimiz emek hassas çalışmalar ile bence güzel bir Vu metre yaptık.
Yıllar önce başka bir forumda kendi başıma LM3916 ile Vu metre yapmaya çalışırken bana o öyle olmaz diye anlatmaya başlamıştınız.Ve şimdi bakıyorum da sayenizde oldukça güzel yol kat etmişim.😄😊
Sizin beğenmeniz beni de mutlu etti.Ben de şık ,güzel bir geniş ölçüm alanlı Vu metre yapabildiğim için mutluyum.

Bizi takip eden veya ileride konuyu inceleyecek arkadaşların da isterlerse yapabilecekleri güzel bir Vu metre.Hatta ampli yapıp vumetreyi içine yapabilirler.

Çalışmalarımıza PPM için başlasak da ibreler bizi yarı yolda bırakmış olsa da şunu düşündüm.Günümüzde herkesin bildiği ve kullandığı isim olarak bu göstergeler hep Vu-metre .Ölçüm için PPM kullanan veya bilen olduğunu pek düşünmüyorum(profesyoneller hariç). Piyasaya sunulan ürünler de Vu - metre kullanıcılarına yönelik heralde.

Açıkçası ben PPM in Vu-metreden farklı olduğunu DIN (Alman standartlar enstitüsü) standartını ,skala çeşitlerini bu yaptığımız çalışmalarda öğrendim.
İşte gerçek amacımız budur.
Önemli olan birşeyleri öğrenebilmektir.
Günümüzde bir VU metre uygun fiyatlarla satılmakta iken ciddi bir PPM yüzlerce dolara satılmaktadır.
Bu fiyat farkı ise bazı teknik şartların yerine getirilebilmesi zorunluluğudur.
ÖRNEK:
Sen LM3915 ile 30db ölçüm alanlı PPM yaptın. Çalışmasını gördün. Takribi olarak ise 10 ila 20$ gibi masraf ettin.
Bir de benim DIN PPM den yani -40 tan +3db ye kadar olan yani videoda göstermiş olduğum DIN PPM den yapmaya kalkışırsan masrafın belki de 4 katı olacaktır.
Kaba bir hesapla entegrelerin 10 ar dolar olduğunu varsaysak 4 adet entegre. Ayrıca bir adet redresör entegresi ve çok özel L/N OP-AMP kullanmalısın.
O yıllarda L/N OP-AMP ı 17 dolar gibi alıyordum.
Takribi olarak benim DIN PPM gibi bir cihaz yapmaya kalkışırsan 100$ gibi bir masraf edebilirsin.
Ama işi profesyonelliğe vurur da çizelgedeki DIN PPM den yani -50 db den +5 db ye kadar ölçebilen bir PPM yapmaya kalkarsan 300-400$ gibi harcama kaçınılmazdır.
Profesyonel sistemlerde 300-500$ fazla sayılmaz. Çok daha pahalı cihazlar da vardır.
İşte biz bu konumuz içerisinde PPM ve VU metrelerin farklarını ve özelliklerini incelemeye çalıştık.
İşte bu farkların anlaşılabilmesi bilgi birikimi demektir ki, bilgi de kazanç demektir. Yani bu bilgileri tam anlamıyla bilebilen bir kişi elbette ki para kazanabilmek amacıyla değerlendirebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri