Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Onursal hocam konu her ne kadar analog ibreli PPM de olsa Led li PPM in hassasiyetinin daha yüksek ve seviye okunabilirliğinin daha kolay olduğunu düşünüyorum.

oiQOQA.jpg

oiQHDU.jpg

oiQLbH.jpg

oiQX8I.gif

Onursal hocam konu her ne kadar analog ibreli PPM de olsa Led li PPM in hassasiyetinin daha yüksek ve seviye okunabilirliğinin daha kolay olduğunu düşünüyorum.
Tabii ki.
İbrelerde atalet denilen bir gecikme vardır.
Aslında bu projeyi yaparken ilanda görmüş olduğumuz ibrelerin hızlı olduklarını düşünmüştüm. Belki de benim görmüş olduğum ibreler daha hızlı idi. Çünkü oldukça pahalı idiler.
Ucuz olanı tercih ettik.

NOT:
Devrelere dikkat ettinmi. LM3915 ler haricindeki tüm entegreler orijinaldir.
Üzeri silinmiş olanlar OP ya da OPA op-amplardan.

Onursal hocam elimde eski 1 adet buldum ama yan sanayi

om5W1Q.jpg

@sasen1
İnternette gezinirken bazı kızlara.. PARDON devrelere rastladım.
Hatırlarsan ibre ataletini yenebilmek için BUFFER devresi yapmış, ancak yine de istediğimiz neticeyi alamamıştık.
PPM2.png

Bu basit devreyi son yaptığımız BUFER devresinin yerine yapabilirsen, nispeten iyi olur gibi düşünüyorum.
Devredeki M1 ibre olup 50-100uA liktir. Senin ibren 1mA lik ise bazı direnç değerleri ve kondansatör değerleri ile ayarlanabilecektir.

@sasen1
Hatırlarsan ibre ataletini yenebilmek için BUFFER devresi yapmış, ancak yine de istediğimiz neticeyi alamamıştık.
Ekli dosyayı görüntüle 92414
Bu basit devreyi son yaptığımız BUFER devresinin yerine yapabilirsen, nispeten iyi olur gibi düşünüyorum.
Devredeki M1 ibre olup 50-100uA liktir. Senin ibren 1mA lik ise bazı direnç değerleri ve kondansatör değerleri ile ayarlanabilecektir.

@sasen1
Ekli dosyayı görüntüle 92414
Şu yeni ampliyi bir yoluna koyalım sonra bu çalışmayı da yaparız hocam .Eğer olursa süper olur.Teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri