Çamaşır makinasından gelen ses nedeni nedir?

Fa7

Üye
Bosh marka 600 devir ikinci el bir makina aldım
Elime geçti bir yerden ilk çalıştırmada kiri pası gitsin diye iki adet çamaşır attım.
Çalışırken ses yapıyor
Kazanı kontrol ettim yukarı aşşağı bir oynama yok bilya dağılımı yok gibi. Ama elimle hızlı çevirince hafif sert bir ses yapıyor sürtünme gidi değil sanki uzun zaman çalışmamışta paslanmış kireçlenmiş gibi.

Neyse sorum şu benim arkası açıktı zaten normal çalışmada videosunu çektim görüntü ses burda mevcut tahminleriniz nedir bu konuda siz ustalar anlarsınız. Amortisör bir ihtimal sallanması ama ses olayıda mı ondan acaba şuan bir yere çarpmadan ses yapıyor sallansada
İyi anlayanlar buna cevap verir sanırım. Aynı bu videoyu bir ustaya attım amortisörlerin biri değişecek olabilir dedi haklı olabilir sallantısı ondandır benim kafama ses takıldı
Kazan makina çalışmıyorken çevirdiğimde çok hafif sürtünme var gibi bu ses olarak değil hissedilen birşey ince dinlendiğinde
Acaba ses kesilirmi amortisörler değişince tek neden o olduğunu düşünmüyorum sizce?

Makina çok uzun aman çalışmamış eski bir model

Bu arada bunu sormamın sebebi tamir etmek için değil bilgi sahibi olmak istiyorum kazıklanmamak için

Son düzenleme:
Bana bilya rulman sesi gibi geldi.
Motor kömürlerini kontrol ettiniz mi?

• Beğen
Tepkiler: Fa7
Bosh marka 600 devir ikinci el bir makina aldım
Elime geçti bir yerden ilk çalıştırmada kiri pası gitsin diye iki adet çamaşır attım.
Çalışırken ses yapıyor
Kazanı kontrol ettim yukarı aşşağı bir oynama yok bilya dağılımı yok gibi. Ama elimle hızlı çevirince hafif sert bir ses yapıyor sürtünme gidi değil sanki uzun zaman çalışmamışta paslanmış kireçlenmiş gibi.

Neyse sorum şu benim arkası açıktı zaten normal çalışmada videosunu çektim görüntü ses burda mevcut tahminleriniz nedir bu konuda siz ustalar anlarsınız. Amortisör bir ihtimal sallanması ama ses olayıda mı ondan acaba şuan bir yere çarpmadan ses yapıyor sallansada
İyi anlayanlar buna cevap verir sanırım. Aynı bu videoyu bir ustaya attım amortisörlerin biri değişecek olabilir dedi haklı olabilir sallantısı ondandır benim kafama ses takıldı
Kazan makina çalışmıyorken çevirdiğimde çok hafif sürtünme var gibi bu ses olarak değil hissedilen birşey ince dinlendiğinde
Acaba ses kesilirmi amortisörler değişince tek neden o olduğunu düşünmüyorum sizce?

Makina çok uzun aman çalışmamış eski bir model

Bu arada bunu sormamın sebebi tamir etmek için değil bilgi sahibi olmak istiyorum kazıklanmamak için
Amortisörler genelde devrin arttığı sıkma modunda makinanin langir langir çıkan sesinin sebebidir. Sürtünme sebebi gibi ses yapmaz. Gene de değişimi basittir. Hatta plastik saplamali bile olabiliyor. Kolayca değişiyor. El beceriniz varsa makineyi yatırıp değiştirebilirsiniz. Ama rulman değişimi o kadar basit değil.

Dönme hareketi dairesel değil amortisör sorunu olduğu net belli. Kazanı üstten tutan yaylı kancalardan birisi yerinden çıkmış yada kopmuş olabilir. Amortisör arızası bu hale gelmiş ve hala çalışmaya devam ettirilen makinalarda kazan rulmanı hasar görür masraf büyür. Rulman değişimi ise Sn @Under Ground 'un dediği gibi kolay bir işlem değildir.

Teşekkür ederim hepinize hepinizin yorumunu dikkate aldım
Ben mekanik ustasıyım çorap fabrikasında, ses mekanik geldiği için ilgimi çekti.
Önümüz bayram olduğuğu için ç.makinam bozuldu bende eski aldım bir tane 2 3 ay işimizi görsün hanım elinde yıkamasın diye.

Amortisör sallanma nedeni ama ses ondan değil.. Ses motordan geliyor
Çünkü kasnaktan kayışı az önce kurtardım elimle çevirdim kazanı tık ses yok
Makina doğal dönüyor çevirdiğimde, kayışı takıp çalıştırdığımda motor ara sıra sabit hızda değil ara yıkama dönmesinde sürtünme sesi çıkarıyor.
Tıpkı paslı bir saç'ın birbirine sürtmesi gibi..

Amortisör ayrı tambur sağ sola oynuyor o tamam çözümledik diyelim bugün değişecek
Ama ses nasıl gidecek' Makinaya yüzeysel baktım içini açmadım anladığım pek söylenemez taltiksel olarak, ama motordan yüzde yüz eminim sesi o yapıyor.. Sıkarken değil hızlanırken değil orta hızda çalışırken yapıyor..

Bunun için usta çağırmalı'mıyım bana masraf çok çıkarır'mı bilmiyorum.. Motorun kömürü bitmiş olsa değiştirsem ses yine kesilir'mi ? Şüphe ettiğim sürtünme pas ile alakalımıdır..

Anlayamadım motorun çalışma döngüğü çok sağlıklı ama o aradaki ses tuhaf.. Çokta kurcalamak istemiyorum

Makina modeli Bosch classixx 600 devirli olanı yani çok eski birde tamir görmemiş makina, üstünü açtım baktım yaylarıda sağlamdı kapattım geri yerine yerleştirdim. ve şuan çalışıyor sesi çözümlemeye birşey üretmeye çalışıyorum.. Nereden baksanız 30 yıllık eski bir makina, düştü elime işte

Makinam tam çözüme kavuşunca bu konuya dönüp açıklama yapacağım işlerine yarar belki birilerinin...

Lütfen bir ürün satanlar anlamadığı malı ürünü satıp bilmişlik yapmasınlar ticaret yapmasınlar.. Adama 3 amortisör lazım diyorum 2' diye diretiyor benim malımı benden iyimi bileceksin diye.. Lan makinada 3 ayak var' neyse kendim değiştircem kendim çözümlüycem sonuçları buraya girerim..

Makinam tam çözüme kavuşunca bu konuya dönüp açıklama yapacağım işlerine yarar belki birilerinin...

Lütfen bir ürün satanlar anlamadığı malı ürünü satıp bilmişlik yapmasınlar ticaret yapmasınlar.. Adama 3 amortisör lazım diyorum 2' diye diretiyor benim malımı benden iyimi bileceksin diye.. Lan makinada 3 ayak var' neyse kendim değiştircem kendim çözümlüycem sonuçları buraya girerim..
Bazı esnaf elindekini gazlamaya kalkar. Bu tür parçaları ana üretici yan sanayiye yaptırır bazı parça satanlarda bu yan sanayiyi bulup orjinal poşetinde ürünü alır ve satar. Bunları bulmanız gerek. Amortisörde sakın ha 1 yada 2 tane değiştireyim demeyin komple değiştirin.

Bazı esnaf elindekini gazlamaya kalkar. Bu tür parçaları ana üretici yan sanayiye yaptırır bazı parça satanlarda bu yan sanayiyi bulup orjinal poşetinde ürünü alır ve satar. Bunları bulmanız gerek. Amortisörde sakın ha 1 yada 2 tane değiştireyim demeyin komple değiştirin.
Haklısınız çok doğru söylüyor'sunuz bunlara dikkat etmek lazım.. Modeli ürün numarasına göre arayışa geçtim ve buldum yarın beyaz eşya tamiri ile uğraşan bir teknik servisin ofisine gidicem açıkmış.. Makinayı aldığım kişi 2 adet dedi ben 3 çünkü makinada 3 var amortisör' bu ürün kodunu verdiğim yerde dedi zaten o makina 3 ayaklı' değişimi kolay dedi sizin yaptığınız iş zaten elbecerisi istiyor saçları çıkarmadan direk keçe plastik yerleştirmesi yapacaksınız dedi.. Makinayı yatırdım söktüm zaten bildiğin patlamış amortisörler..

Bu değişim sallantı ve sallantı kaynaklı sesi giderecektir.. Bakalım motordan geliyor dediğim ses yani öyle tahmin ettiğim ses kesilecek'mi kesilirse ben yanlış teşhiş koymuş olurum..

Muhtemelen kömürlerle alakası yok kömür bitse motor çalışmaz.. Kömür tozları motorun bakır bobin sistemine punto yapmış diye düşünüyorum.. En son ona bakıp burda tekrardan paylaşıcam..

Ustasınada yaptırırım bunu ben o dert değil' para durumu'da değil mesele bunu tahmin edersiniz zaten..

Ben fiyatta vereyim.. alacağım ürün orjinal parça Bosh classixx amortisör'leri sıfır ürün ... 65 tl birebir orjinal'miş eski model olduğu için yan sanayileri'de 40 tl civarı imiş... Bu pahalılıkta çok uygun diye düşündüm bi an.. sigra fiyatlarını düşünürsek :)

Nacizane tavsiyem hazır bakıma girmişken motoru da sökün. Bir Bobinajcıda kömürlerin durumuna bakılsın, kollektör lamelleri zamanla aşınarak kısadevrelere (komütasyona) sebep olabilir, lameller arası özel aletiyle açılmalıdır. Bunları yaptırmakta fayda var. İnşallah rulman ve yataklama sağlamdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri